Co to prosím Vás je?

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
capricorn
Příspěvky: 33
Registrován: 07. 06. 2018, 15:28

Re: Co to prosím Vás je?

#541

Příspěvek od capricorn »

Pises ze expozicny cas bol 8 sekund? Tak to nebol ziadny dym ani ohnostroj ale svetelna guľa rychlo sa pohybujúca z lava doprava.
Ked vychadzam z publikacie Na križnych cestach od prof. Jana Michaleka, tak najpravdepodobnejsie išlo o zmoka vychadzajúceho/vracajuceho sa domov kominom, ktory ma vtedy podobu ohnivej gule. No prilis nesedi pomerne skora vecerna hodina, pretoze zmok je v tejto podobe aktivny az po polnoci. Podla prof. Nadaskej (Certi, bosorky a ine strasidla) by mohlo ist o svetlonosa, ktory je aktivny uz hned po zotmeni, takze aj cas by sedel. To sa dalo overit v case pozorovania hlasitym zahvizdaním, na ktore svetlonos silno reaguje. Nie je vylučene ani, ze mohlo ist o lesnu vilu alebo rusalku, ktore sa obcas objavuju aj v podobe svetelnej gule. A nakoniec podla prof. Polivku (Povesti ceske) sa mohlo jednat o tzv. ohniveho muže, ale to povazujem za malo pravdepodobne, pretoze ide o silno endemicky druh a jeho vyskyt je lokalne obmedzeny na oblast šumavy a pozorovanie je zrejme zo slovenska.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Co to prosím Vás je?

#542

Příspěvek od hades »

Děkujeme za objasnění, ale 1. dubna je až v pátek...
Poprosím ostatní aby na tento krásný a poučný příspěvek nereagovali, nerad bych to mazal.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
alex
Příspěvky: 219
Registrován: 12. 05. 2005, 13:15
Bydliště: Nové Zámky
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to prosím Vás je?

#543

Příspěvek od alex »

Jackxl píše: 01. 03. 2022, 21:55 V pátek 25.2.2022 v 19h pod Kasiopeou jsem spatřil podivný pohybující se objekt. Vypadal jako mlhavá koule o velikosti asi třetiny Měsíce v úplňku a neměl žádná signalizační světla. Pohyboval se přímočaře směrem na východ, ale občas se zastavil a zůstal stát na místě. Neměl jsem po ruce dalekohled a fotit to mobilem nemělo smysl. Neviděli jste něco podobného ?
Lampión šťastia?
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://ameleg.webzdarma.cz
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Co to prosím Vás je?

#544

Příspěvek od Míra Pech »

Narazil jsem na tuto podivnou historickou montáž, která nevypadá na žádnou domácí výrobu. Překvapily mě ale u ní dělící kruhy mající 64 dílků, to mi moc smysl nedává. Na jedné z os jsou pak za sebou 2 šnekové převody.
Nevíte někdo, spíše z těch dříve narozených, o jakou montáž by se mohlo jednat?
M1.JPG
M1.JPG (79.09 KiB) Zobrazeno 4661 x
M2.JPG
M2.JPG (53.33 KiB) Zobrazeno 4661 x
M3.JPG
M3.JPG (48.65 KiB) Zobrazeno 4661 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co to prosím Vás je?

#545

Příspěvek od MilAN »

To je doma dělané. Ty šnekové převody i se stupnicemi jsou z dělostřeleckých zaměřovačů. Tady je jeden z typů těch zaměřovačů
https://cdn.aukro.cz/images/sk163120107 ... 51519.jpeg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 169
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Co to prosím Vás je?

#546

Příspěvek od Míra Pech »

Jo to by být mohlo, i ta zelenohnědá barva mi připadala tak trochu vojenská :-)
Díky.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 540
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Oranžová kometa?

#547

Příspěvek od astrolama »

Včera jsem udělal 7 snímků (po 60s) 50 mm objektivem oblasti Plejád, Marsu a Kalifornie a někde cca uprostřed mezi těmi Plejádami a Marsem jsem natrefil něco co nevím co je. Na přiloženém obrázku jsem to zakroužkoval. Je to patrné i jednotlivých snímcích, hotpixel to není. Pomůžete s identifikací? Na Stellariu jsem na tom místě nic nenašel.

https://ibb.co/89DKqcv
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Oranžová kometa?

#548

Příspěvek od MMys »

To bude reflex v objektivu, pocházející od Marsu. Je vůči němu zrcadlově přes střed snímku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 540
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Oranžová kometa?

#549

Příspěvek od astrolama »

Aha, jak prostý :) A děkuji za ten foťák.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Co to prosím Vás je?

#550

Příspěvek od Achernar »

Poklausovsku “cituji sám sebe”. Nechci fantazírovat, ale nemohlo tohle mít nějakou souvislost s těmi objekty, které teď – údajně jsou válcového tvaru a není jasné, jak létají – sestřelují Američané? Kluci mi na základě té siluety na svítícím pozadí jasně vysvětlili, že nad atmosférou to být nemohlo, což by odpovídalo. Zároveň by odpovídal i tvar.
Achernar píše: 12. 07. 2020, 11:46 23. června jsem navečer při hledání Merkura uviděl zajímavou věc, kterou možná už někteří z vás znají, pro mě ale byla úplně nečekaná a nová. V zorném poli mi proletělo těleso, které jsem zpočátku považoval za ptáka, ale hned mi došlo, že má jiný tvar i smysl pohybu. V průmětu – viděl jsem to totiž jen jako siluetu proti jasnému západnímu nebi – mělo tvar obdélníku, možná bylo spíše tvaru mírně motýlkovitého a rotovalo ve dvou osách. Letělo víceméně rovnoběžně s obzorem a pohybovalo se zprava doleva, tedy od severu k jihu. Rotovalo ve směru pohybu i kolem osy pohybu. Dosud mne nikdy nenapadlo, že bych vesmírnou družici nebo stanici mohl vidět jinak než jako svítící bod na temném nočním nebi. Měl jsem nasazené jen malé 36x zvětšení. Pozoroval jsem refraktorem 63/840. Těleso jsem sledoval, dokud mi nezmizelo za střechami, tedy na úseku asi 40°.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Co to prosím Vás je?

#551

Příspěvek od Yarkho »

V princípe mohlo. Problém je, že nič ďalšieho o tom, čo vlastne zostrelili v USA a Kanade, nevieme.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Haluzz
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 05. 2023, 18:19

Re: Co to prosím Vás je?

#552

Příspěvek od Haluzz »

Nebudu kvůli tomu zakládat nové téma. Ale možná by chtělo. Předně, prosím vás, nekecám, nic bych z toho neměl, nestojím ani o slávu nebo pozornost, popravdě. teď pálím drahocenný čas. Nejdřív musím trochu do všech rýpnout, že proč se stavíte tak nedůvěřivě k něčemu, co někdo viděl? Nepůsobí to příliš pozitivně. Taky to může někoho urazit. Osobně už jsem toho na nebi viděl hodně. Ale tehdy co jsem pozoroval z okna, to bylo fakt divné. Byl to jakoby elipsovitý, sotva viditelný světlý kruh. Jen nepatrně světlejší než černá noc. Kdyby tehdy nebyly takové vhodné podmínky, asi by to nešlo vůbec vidět. Mě ani tak nejde o vysvětlení jako spíše o to, jestli to neviděl někdo další. Tehdy byl skoro úplněk a mraky tak zvláštně rozložené, že je to osvětlovalo. A najednou se dívám, vidím zcela zjevnou elipsu. Jak takovým zvláštním pohybem trhavým trochu, to stále dookola létalo v jedné trase. Čumím na to z okna asi 10min. Ale nemohl jsem to nijak natočit, ani zaznamenat, to obyčejným foťákem v noci nejde. Ono, bylo to sotva viditelné pro mě, a to vidím dobře. Říkal jsem si tyo, zkusím to říct našim, ale pochyboval jsem, jsou už staří, blbě vidí, a říkal jsem si, to neuvidí. Napůl jsem počítal s tím, že to zase budu jediný, kdo to vidí. Ale nejdřív jsem zkusil matku, a k mému překvapení, uviděla to prakticky hned. Na balkon už sem i fotra povolal ať se jde na něco podívat a vysvětlí mi co to je. Dokonce i on to viděl. 3x sem se jich zeptal, jestli vidíme všichni to samé. Ano, viděli totéž čuměli na to beze slov s otevřenou pusou. Prostě kruh, který dost rychle opisoval nějakou trasu. Viděli jsme jak to trhavým způsobem léta po stále stejné trase. Nemělo ta trasa, žádný nějaký tvar. Já si nejdřív myslel, že to musí být světlo z nějaké diskotéky. Tohle padlo rychle, jednak tady nic takového nemáme v okolí. Druhák, šlo jasně vidět, jak ten kruh létá v té trase nejdřív nad mraky, a pak pod mraky stále dookola, dohromady jsem to pozoroval já asi 10 min před rodiči, a s rodiči pak dobrých 20 min. Ovšem to, co se stalo, z toho už sem zůstal stát jak opařený i já. Ten kruh v momentě, kdy na to všichni 3 na balkoně čumíme. Z té své trasy vyletěl, a přísahám Bohu, zastavilo se to přímo před našim balkónem na nebi, stálo to. V tu chvíli sem si říkal, tak to už je trochu moc. Mama na mě, ať na to zasvítím baterkou. Já říkám no to určitě. Celé to vypadalo, že ta věc je tak překvapená, že ji vidíme, jako my. Protože jak říkám, bylo to vidět jen proto, že byl ten úplněk a od mraků se odráželo světlo. Po chvíli, co to před námi stálo, se to vrátilo do té své trasy, jen už to nešlo vůbec vidět, možná to uletělo. Celé to na mě působilo, že ta věc prostě zjistila, že ji někdo vidí, a nějak asi zjišťovali, jak je možné, že to vidíme.

To bylo první věc. Další, co si neumím nijak vysvětlit, bylo na obloze 3 dny! Já myslel nejdřív, že je to stopa za letadlem, až jak jsem to tam viděl i druhý den, si říkám, to je divné. No ale až 3. den mi to nedalo a říkám, to není letadlo. Vzal jsem dalekohled a viděl jsem to poměrně z blízka. A byly to jakoby dva bílé profily L proti sobě, že to tvořilo otevřené O a uprostřed v té mezeře, létalo něco bílého, co za sebou nechávalo stopu, která hned mizela, a létalo to uprostřed těch profilů tam a zpět. Sem tam okolo proletělo letadlo, no a další den to bylo pryč už.

Poslední věc, co si neumím vysvětlit, je, když jsem pozdě večer si šel z okna zakouřit. A nad protějším panelákem, cca 80m a tak max 15m nad střechou toho 6 patrového paneláku. Prostě černá obloha, ze které najednou začaly jakoby téct jiskry. Vypadalo to jako by tam byl někdo ve vzduchu a pálil železo kyslíkem, a ono steklo. Bylo hodně pozdě večer, všude ticho a klid, žádná rachejtle, nebo lampion. 2x to vypadalo jako by steklo v černé obloze tekuté železo. Jediné, co jsem k tomu našel, bylo pouze v jednom dokumentu o UFO popisovali naprosto totéž, někde v Kalifornii.

Schválně nikomu necpu, že šlo o UFO. Dejme tomu, že v celém nekonečném vesmíru, se nic takového nemůže nacházet. Co to tedy mohlo jiného být? Nebo alespoň, jakému jevu se to podobá? No a jestli někdo viděl totéž :D tak by se mohl ozvat, ať tady nevypadám jak totální magor. Předem říkám, z jakéhokoli výsměchu či kritiky si nic nedělám, krom obrázku. Taky by mě zajímalo, jak často vy profíci s těmi mašinami, kterými tu oblohu pozorujete, zahlédnete něco, co si neumíte vysvětlit?

Ještě bych zapomněl, poslední věc, co si neumím vysvětlit, snad leda kulovým bleskem. Tak nastalo opět tady v místě bydliště. A tehdy tady řádili silné bouřky, a jedna se sem hnala, z dáli to hřmělo a blýskalo se. Zvyšoval se vítr. Jakmile se to dostalo tady, ta bouře. Tak jsem slyšel jakoby dva výbuchy, a nebyl to hrom, prostě to jako by tlumeně bouchlo a nad těmi mraky, jsem uviděl, jak tam svítí nějaké 2 červené koule, které vypadaly jako by prostě tu bouři nějak uklidnili, nakonec nezačalo ani pršet a bylo po bouřce. Chvíli to svítilo a pohybovalo se to různými směry. Mohly to být kulové blesky?

Obrázek

Na závěr, toto se objevilo po té bouřce přímo před oknem ráno (né přímo tohle, ale tento typ jevu). Už jsem si zjistil, co to je a jak by to mělo vznikat. Nějak ale postrádám vysvětlení, na to, co je uprostřed takový ten kouř jakoby, kdyby to mělo vznikat, jak se píše, nemělo by to být zcela prázdné? Jak se ty mraky uprostřed tam vzali. No a existuje někde někdo, kdo vznik této díry viděl?

Všem, které sem tímto nějak naštval, nebo komu to vadí, se hluboce omlouvám, ale jsem pouze přemýšlivý amatér, který prostě to, co nezná, nebo nechápe, neumí si vysvětlit, jen tak nepřejde a snaží se najít vysvětlení. Děkuji za pochopení, a ještě více za jakoukoli snahu o vysvětlení jinou než posměch typu, a co si to tehdy kouřil? Přeji všem, hezký zbytek dne a vhodné podmínky k pozorování.

*Datum těch pozorování už si nepamatuji. Ale souřadnice jsou. 49.847913, 18.176570 a pozorováno vždy od východu na západ. Stejně postupovala i ta bouřka, a ta elipsa, ta měla trasu spíše jiho-západ.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Co to prosím Vás je?

#553

Příspěvek od juh »

K pripojenému obrázku zopár odkazov
APOD: 2004 January 12
NOAA: Fallstreak - What Are They?
Wikipedia: Fallstreak hole
Tvar oblačnosti uprostred diery by mala byť oblačnosť, ktorá sa označuje latinským názvom virga a je to pomerne bežne sa vyskytujúci tvar oblačnosti (nemyslím tým práve v takomto súbehu s tou dierou v oblačnosti, ale u vysokej oblačnosti všeobecne). Alebo inak, tá diera sa tam vytvorila z toho dôvodu, že sa tam sformovala tá oblačnosť tvaru virga.
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 446
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Co to prosím Vás je?

#554

Příspěvek od myXall »

Ahojte,
v pondelok, 14.8 o 23:30 som spozoroval v Orlovi dva vedla seba sa pohybujuce objekty (asi druzice), leteli velmi pomaly, smerom z JZ na SV.
Kedze som fotil, tak sa dostali do zaberu - kusok vlavo od nich je jasna hviezda Altair.
Mohli by to byt Starlinky alebo nejaka ina dvojica druzic?
starlinky.jpg
starlinky.jpg (1.45 MiB) Zobrazeno 1591 x
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Odpovědět