Fotky Měsíce

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Fotky Měsíce

#46

Příspěvek od VK »

Hadra napsal: Tak jo... :hi:
Připojím i já sve prvni amatérské pokusy.
Foto je z 21.11.04 a jen jsem se tak bavil. V podstatě neupravované- jen rychlovka v "profi" softu XnView ;). Prostě tak to dopadlo. Minolta Dimage Z2...má větší průmer objektivu a špatně se strefuje do "pupily" ;D http://sweb.cz/stachd/gallery/mesic/mesic.html :hi:
...jo ta prvni fotka neni stejneho data, ale to byste prokoukli ze.. :rotflmao:

Ahoj Hadro,

prohlížel jsem Tvoje stránky - na to, že to mají být první fotky, vypadají docela dobře. Proklikal jsem se tam taky na M 42 (http://sweb.cz/stachd/gallery/astro/m42.html). Ta se mi líbi asi tak nejvíc (ale může to být jenom subjktivní dojem). Píšeš tam něco o paralaktické montáži -co to je za montáž, jestli se můžu zeptat?

V. K.
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Fotky Měsíce

#47

Příspěvek od vasek »

VK napsal: Píšeš tam něco o paralaktické montáži -co to je za montáž, jestli se můžu zeptat?Bylo to foceno na montáži GS s puštěným hodinovým stojkem, bez pointace.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Fotky Měsíce

#48

Příspěvek od Hadra »

No, jak pise Vasek - on to ví :D, protože ta montaz byla (je) jeho...Na strankach je i uvedeno Na Vaskove paralaktice - tezko si pod tim neco konkretniho predstavit, pravda. Ale ted uz je to bez magie.... :hi:
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Fotky Měsíce

#49

Příspěvek od igi »

Som sa konecne naucil, jak sa sem vkladaju snimky, tak si ma chvilu uzijete, nez ma to prejde ;D

Toto je z balkona v centre Bratislavy



Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Fotky Měsíce

#50

Příspěvek od SKYMASTER »

aquarius napsal: Zdravím,
 pokud se poznámka k vyvážení bílé  týkala mých obrázků, musím všechny ubezpečit, že Gsmart-mini
neumožňuje nastavit nic  ;D, je to miniaturní hračka, která se  hodí ke snímkování z modelů letadel.
 
 Zkoušel, někdo promítat obraz přímo okulárem na CCD?


Ano jde to. Pouzivam 28 ci 35cm dalekohled, za to okular cirka 40-25mm a pak bez objektivu kameru ci fotak. Vysledky jsou velmi slusne.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Fotky Měsíce

#51

Příspěvek od Pepek »

Tak jsem se taky pokusil vyfotit Měsíc a vylezlo z toho tohle.




Nic lepšího prozatím nesvedu. Ten druhý snímek byl focen přes triedr. Vše jsem držel jen tak v ruce. Bohužel detailní snímky vám nenabídnu, neboť pro fotografování s dalekohledem nejsem vybaven.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Fotky Měsíce

#52

Příspěvek od VK »

Pepek napsal: Tak jsem se taky pokusil vyfotit Měsíc a vylezlo z toho tohle.

Nic lepšího prozatím nesvedu. Ten druhý snímek byl focen přes triedr. Vše jsem držel jen tak v ruce. Bohužel detailní snímky vám nenabídnu, neboť pro fotografování s dalekohledem nejsem vybaven.
No tak na to, že je to poprvé, tak to docela jde :)
Důležitá je možnost spojit to dohromady mechanicky a umístit aspoň na stativ, aby se to celé neklepalo. Na stránce hvbo.cz/foto_astronomy_cz je pak posáno, jak v principu postupovat. Díval jsem se předevčírem na statistiky návštěvnosti těchto stránek. Nejvíc lidí se dívalo na nejnovější fotky (během posledního měsíce nebo týdne - to už si nepamatuji - tam bylo kolem 40 přístupů, ale např. autopointer z webkamery měl za stejnou dobu přístupy 2 a fotografie planet jeden). Takzvané astronomy-amatéry mnohem víc zajímá, co MMys vyfotil, než jak se to dělá.

V. K.
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Fotky Měsíce

#53

Příspěvek od SKYMASTER »

Ahoj Pepku je to samozrejme hruza :rotflmao: no ale s tim vybavenim nic moc vice nedokazes. Takze to chce nejake delsi ohnisko a to i v relativne levnem provedeni. Nejaka 60 ci 100mm optika za radove 3-6tisic by samozrejme udelala uplne jinou tridu snimku.

Mrkni treba na http://www.skymaster.cz/Ostatni/slunce.html

to je jeden z mych prvnich zaberu na mem nejmensim dalekohledu. Dnes uz jsem trochu jinde, ale na stranky se to dostane az za nekolik tydnu.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Fotky Měsíce

#54

Příspěvek od lubomir »

to igi:
Vyborne
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5411
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Fotky Měsíce

#55

Příspěvek od vla »

Bohužel jsi nenapsal čím jsi fotil, triedr a čím? Osobně se domnívám, že newtonem 150/750 bys měl mít možnost fotit Měsíc jak v primárním ohnisku, tak za okulárem a dosáhl bys určitě výrazně lepšího výsledku, i kdybys držel foťák jen v ruce, exp. časy by měly být cca 1/100 až 1/500 a to bys měl v ruce udržet, samozřejmě s nějakým přípravkem na upevnění foťáku by to bylo lepší.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Fotky Měsíce

#56

Příspěvek od sussudio »


svého času jsem si vyrobil takovou malou pomůcku. vše je pevně spojeno s deskou, takže jsem mohl docela pohodlně fotit...
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Fotky Měsíce

#57

Příspěvek od Pepek »

vla napsal: Bohužel jsi nenapsal čím jsi fotil, triedr a čím? Osobně se domnívám, že newtonem 150/750 bys měl mít možnost fotit Měsíc jak v primárním ohnisku, tak za okulárem a dosáhl bys určitě výrazně lepšího výsledku, i kdybys držel foťák jen v ruce, exp. časy by měly být cca 1/100 až 1/500 a to bys měl v ruce udržet, samozřejmě s nějakým přípravkem na upevnění foťáku by to bylo lepší.
Vážně jsem to tam nenapsal :). Dal jsem tyto informace pouze na svůj web. Takže Olympus C4000Z.

V primárním ohnisku si myslím, že to nepůjde, protože nelze oddělit objektiv - je to obyčejný kompakt a nic jiného nemám. Za okulárem jsem již zkusil, čas jsem udržel, ale nikdy jsem se netrefil do výstupní pupily, takže na snímku nic nebylo. Možná nějaký ten afokální držák, asi něco takového zkusím sehnat. :)

A časem chci sehnat nějaký starší foťák na film s teleobjektivem a zkusit jak planety v primárním ohnisku, tak možná později i pointovanou fotografii s foťákem upevněným na dalekohledu. Ale to už nevím, jestli mi na to bude stačit vybavení. :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotky Měsíce

#58

Příspěvek od MMys »

Pepek napsal:

A časem chci sehnat nějaký starší foťák na film s teleobjektivem a zkusit jak planety v primárním ohnisku
Od tohohle tě předem odrazuji. V primárním ohnisku tvého dalekohledu nevyfotíš planety ani náhodou (pominu-li Měsíc) a už tuplem ne na film. Planety se dají fotit malými přístroji pouze přes okulár (afokálně nebo projekcí) a nebo u delších ohnisek negativní projekcí kvalitním Barlowem.
Na takto subtilní montáži nebude z planet kinofilmovou zrcadlovkou nic (absolutně) Neudržíš to nerozhýbané a nevyjdou ti dostatečně krátké časy.

tak možná později i pointovanou fotografii s foťákem upevněným na dalekohledu. Ale to už nevím, jestli mi na to bude stačit vybavení. :)
Naopak tohle je celkem reálné, narozdíl od těch planet, uvidíš sám... Tedy pokud jsi tím "na dalekohledu" myslel foťák s teleobjektivem souběžně s dalekohledem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Fotky Měsíce

#59

Příspěvek od Pepek »

MMys napsal:


Od tohohle tě předem odrazuji. V primárním ohnisku tvého dalekohledu nevyfotíš planety ani náhodou (pominu-li Měsíc) a už tuplem ne na film. Planety se dají fotit malými přístroji pouze přes okulár (afokálně nebo projekcí) a nebo u delších ohnisek negativní projekcí kvalitním Barlowem.
Na takto subtilní montáži nebude z planet kinofilmovou zrcadlovkou nic (absolutně) Neudržíš to nerozhýbané a nevyjdou ti dostatečně krátké časy.


Naopak tohle je celkem reálné, narozdíl od těch planet, uvidíš sám... Tedy pokud jsi tím "na dalekohledu" myslel foťák s teleobjektivem souběžně s dalekohledem.
Takže jestli jsem to správně pochopil - na planety a měsíc bych si raděli měl sehnat adaptér pro afokální focení a využít svůj digitál.

Ano, myslel jsem to takhle, že bych foťák připevnil k dalekohledu. Takhle to myslím popisujete i na svých stránkách.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotky Měsíce

#60

Příspěvek od MMys »

Přesně tak, třeba už jen kvůli kontrole výsledků, kterou budeš zpočátu potřebovat.

Přeji ať se daří.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět