Ustavení montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Ustavení montáže

#1

Příspěvek od pana »

Ahoj

uvažuju o stavbě náklopné plošiny, na kterou potom po jistých úpravách posadím celou svoji dobsonuvu montáž takže by mělo vzniknout něco jako paralaktická vidlicová montáž. Jelikož nemám zkušenosti s paralaktikou, přemýšlím nad ustavením polární osy a proto se chci zeptat na rady majitelů paralaktických montáží bez polárního hledáčku jakým způsobem ustavují osu na polárku. Jedná se mi o ustavení na vizuální pozorování.

Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ustavení montáže

#2

Příspěvek od MilAN »

K pevnému ustavení montáže ( prakticky nejpřesněji) se používá Scheinerova metoda. Tady byla též již několikrát uváděna, velmi obsáhlý popis najdeš na :
http://web.quick.cz/frantabilek/ustaveni.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ustavení montáže

#3

Příspěvek od vla »

Pokud to máš jen na vizuální pozorování a předpokládám přenosné, není nutné používat až takovou přesnost jak navrhuje kolega, stačilo by si na bok montáže přidělat trubičku dlouhou třeba 20 cm o průměru cca 2 cm tak, aby byla rovnoběžná s "polární osou" a tou se vždy při seřizování dívat na Polárku. Když bude v trubičce vidět, mělo by to stačit. Já takhle ustavuji na vizuální pozorování montáž CG5, podívám se dírou na polár. hledáček a když vidím uprostřed polárku je ustavení dostatečné. stejným způsobem je možné použít i hledáček s červeným bodem, je levný a zcela by vyhověl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pana
Příspěvky: 52
Registrován: 03. 12. 2004, 01:05

Ustavení montáže

#4

Příspěvek od pana »

vla napsal: ........stačilo by si na bok montáže přidělat trubičku dlouhou třeba 20 cm o průměru cca 2 cm tak, aby byla rovnoběžná s "polární osou" a tou se vždy při seřizování dívat na Polárku. Když bude v trubičce vidět, mělo by to stačit......... Takže jestli to dobře chápu tak nezáleží na tom, že ta trubička bude umístěná někde na kraji montáže a bude třeba 300 mm od polární osy, přitom ale musí být rovnoběžná. Když nad tím uvažuju tak to tak asi bude, protože vlastně výška i azimut bude stejný ať ta trubička pokud bude rovnoběžně leží kde chce. Můžeš mi to potvrdit nebo vyvrátit ?

Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ustavení montáže

#5

Příspěvek od MilAN »

Je to tak , jak píšeš - je úplně jedno kde trubička bude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Ustavení montáže

#6

Příspěvek od ladaS »

Ahoj,
potřeboval bych pomoct vyřešit pro mě jednu záhadu. Ustavím montáž tak, aby stativ byl opravdu ve vodováze (mám na to takovou malou kulatou vodováhu), samotnou montáž pak ustavím přesně dle polárky jak má být.(ustavení s připojeným dalekohledem a závažím). Když pak vložím pointační okulár do výtahu a zkontroluji si zda mi DE neutíká, tak je vše O.K. Jenomže právě zde nastává problém, deklinace mi takto vydrží asi asi 15-20 minut. kdy se hvězda ani nehne. Pak to ale začne ujíždět na jednu nebo druhou stranu v DE. Nevím proč. Myslel jsem si, že jeto špatným ustavením, ale když jsem vše zkontroloval bylo to jak má být.
Mohlo by to být nějakou nepřesností montáže?

Vyzkoušel jsem i jinou věc, zkusil jsem si kontrolu deklinace na zůzných místech oblohy - východ asi 30st nad obzorem, to samé jih i západ a pokaždé to bylo podobné opět 15-20 minut O.K.


Ještě jsem narazil na jednu věc: pokud si ustavím montáž víše uvedeným způsobem a jako kontrolní hvězdu použiji např.Alpha Orion a ustavení je O.K. DE se 10min. nehne tak když si potom vyhlédnu jinou hvězdu např.Pollux, tak to téměř vždy ujede hned. Nevím proč. Mohl by mi prosím někdo poradit?
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ustavení montáže

#7

Příspěvek od MilAN »

Není z Tvého popisu zrovna patrné, jakou metodou a jak tu montáž ustavuješ. Ale pokud Ti pointační hvězda drží 15 až 20 minut, je to spíš důvod k radosti než naopak. Jednak se ti nepodaří nikdy montáž usadit s přesností na řádově obloukové vteřiny, jednak, podle výšky nad obzorem působí na každou hvězdu jiná refrakce, a ta Ti bude vždy posouvat hvězdy ve výšce. Od toho je pointace, aby se hvězdy udržely nehnutě na kříži, A pokud Ti v deklinaci vydží bez zásahu alepoň 5 minut, můžeš si gratulovat k usazení montáže.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Ustavení montáže

#8

Příspěvek od ladaS »

Dík za reakci, co se ustavení týče, tak nevím zda ta moje metoda má vůbec název, zkusím to popsat.
Postavím samotný stativ a stranu na sever k polárce, do prostoru pro hlavu montáže položím malou kulatou vodováhu co nejvíce ke středu, srovnám nohy aby to bylo co nejrovnější. Potom naistaluji hlavu montáže, podle polárního hledáčku nastavím polárku do středu kříže polárního hledáčku. Přidělám závaží ,dalekohled a doladím polárku v polárním hledáčku tak,aby byla v kroužku, podle poznámek co mám z předchozích pozorování nastavím kde přesně má bát (místo na kruhové rysce). Pak vše zkontroluji pointačním okulárem, popřípadě doladím, toť vše.
Ještě doplním, pointační okulár je 12,5mm, optika Newton 200/800 + Barlow 2x, nebo refraktor 70/500 + Barlow 3X.

Takto mi to vydrží těch 15-20 minut. Já jsem to bral jako chybu, podle Tvé odpovědi teď vidím že to chyba není, děkuji.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Odpovědět