Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
TS
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 01. 2005, 18:11

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#1

Příspěvek od TS »

Ahoy,
chtěl bych se zeptat na vaše názory na použítí sestavy 8" newtona f/5 na HEQ-5 pro astrofotografii. Mám na mysli SkyWatchery, Baadery a podobné, vesměs mají asi podobné vlastnosti. Jde mi hlavně o to, jestli na to HEQ-5 stačí, nebo je už na kraji svých sil...? Rád bych samozřejmě nějakou lepší montáž, ale rozpočet na to zkrátka nestačí a ještě pár let asi stačit nebude. :-/ Jestli máte někdo nějaké zkušenosti, budu rád za jakékoliv postřehy.
Díky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#2

Příspěvek od MMys »

Taková sestava bude na hranici použitelnosti pro astrofoto na film, a nepoužitelná (bez úprav montáže) pro focení na CCD nebo digitálními zrcadlovkami.

EQ6 je na tom o něco lépe, z hlediska tuhosti, přesnost (respektive nepřesnost) je srovnatelné. Vhodné bude hlavně provedení se SkyScanem, díky vstupu pro autopointer. Základní typ bez SkyScanu vyžaduje pro atrofoto taktéž úpravy (výměna pohonů a řídící elektroniky).

Z ostatních montáží, aby to bylo víceméně bezproblémové, to je dle mých odhadů a znalostí zkušeností kolegů asi takto:

Pro menší přístroje do 8kg je rozumným řešením Vixen GP-DX nebo Losmandy GM-8, pro větší přístroje pak třeba Losmandy G11.

Dále připomínám (pro malé přístroje, fotograficky tak nejvýše do 8kg) montáž EMG-1 české výroby http://web.telecom.cz/elektro-metal/emg ... _def_c.pdf

Mimochodem, 8" newton je na astrofotografii už hodně velký dalekohled, nejsem si jistý, jestli je šťastné začínat tak vysoko. Podle mých zkušeností se dá slušně fotografovat i menšími přístroji, a to s menšími problémy a sronatelnými nebo dokonce lepšími výsledky.

Má jít o foto na film, digitální fotoaparáty či CCD ? Jaké máš za sebou zkušenosti ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
TS
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 01. 2005, 18:11

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#3

Příspěvek od TS »

Šlo by hlavně o foto na film, digit. zatím nemám. Zkušeností je poskrovnu, protože zatím nemám žádnou pro astrofoto použitelnou sestavu. Takže jsem byl zatím omezený jen na experimenty s nepointovanou fotografií plus experimenty s různými typy filmů atd. Zkrátka je fakt, že jsem téměř úplný začátečník. Takže podle Vás je lepší pořídít na HEQ-5 nějaký menší newton nebo lépe asi refraktor? Nebo je snad nějaká lepší cenově srovnatelná montáž, já na žádnou takovou nenarazil? Saozřejmě bich rád GP-DX nebo Losmandy, ale ty jsou cenově jaksi trochu jinde... :-[
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#4

Příspěvek od MMys »

Tady je těžká rada. Pokud nyní koupíš horší montáž, a u focení zůstaneš a budeš ho dál rozvíjet, nemine tě časem pořízení nové montáže (tak jsem dopadl i já, začátky s GS montáží za 10k Kč, po pár letech EQ6 za tehdy 30k a počítal s tím, že ji budu muset trochu předělat, aby byla více použitelná, jak se také stalo.

Co se dalekohledu týká, tak refraktor použitelný na focení Tě vyjde minimálně nastejno, jako ta montáž H-EQ5, nebo spíš dráže. Malé newtony kolem 100-150mm zase nejsou na focení použitelné díky jejich konstrukci (malý okulárový výtah, ohnisko blízko u tubusu, malé sekundární zrcátko). Ceny menších soustav vhodných a konstruovaných primárně na foto (Schmidt Newton a podobně) jsou asi momentálně mimo tvůj potenciál.

Vzhledem k tomu, že jsi začátečník, doporučuji postupovat tak, že nebudeš fotit zezačátku dalekohledem, to by nejspíš nedopadlo dobře. Nejlepší bude, když si pořídíš nějaké teleobjektivy s ohnisky kolem 200-500mm (Sonnar, u těch 500mm třeba Rubinar) ten přiděláš paralelně k dalekohledu (klidně nějakému Newtonu 150-200mm na H-EQ5 nebo lépe EQ6), kterým budeš pointovat, a začneš fotit a získávat zkušenosti. Zbytek přijde postupně sám...


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#5

Příspěvek od MP »

Mam o neco kratsiho 8" Newtona ( f/4 ) na HEQ5 ( EQ6 jsem si potezkal a odmitl tahat ). Poznatky bych shrnul nasledovne :

Tuhost a nosnost samotne montaze jsou dostatecne, s bohatou rezervou. Mel jsem na ni s Newtonem primontovanou i desku se 2 teleobjektivy a kamerami a zadne problemy nebyly. Takze samotna montaz neni duvodem pro mensi dalekohled.

Tuhost stativu by mohla byt lepsi - ma jen 1.5" nohy, navic dost dlouhe. 2" nohy k ni mam porad jen slibene ( cte to muj oblibeny dodavatel ? ) Na tech by se po "drcnuti" mela ustalit rychleji, nez EQ6, protoze je lehci.

Pohony ( hlavne prevodovky ) jsou pro astrofoto nepouzitelne. Bude potreba s tim udelat neco podobneho, jako udelal Martin s jeho EQ6, ale zatim jsem se k tomu nedostal. Toto je nejvetsi problem montaze a mensi dalekohled to nevyresi - pohony jsou nepresne i kdyz na montazi neni nic.

Takze pokud tu montaz nechces predelavat, je lepsi EQ6 se SkyScanem - tam jsou jine motory i prevodovky a presnost je mnohem lepsi. Na HEQ5 zatim SkyScan neni.

Presnejsi montaze, treba Vixen nebo Losmandy, jsou cenove sice jinde, ale od EQ6 se SkyScanem se uz zas tak moc nelisi. Ovsem nosnost lehcich modelu, jako GP-DX nebo GM-8, je sotva na urovni HEQ-5. EQ6 je masivnejsi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#6

Příspěvek od MMys »

MP napsal:
... Tuhost a nosnost samotne montaze jsou dostatecne, s bohatou rezervou. Mel jsem na ni s Newtonem primontovanou i desku se 2 teleobjektivy a kamerami a zadne problemy nebyly. Takze samotna montaz neni duvodem pro mensi dalekohled.

S tim bych souhlasil, ale...


Pohony ( hlavne prevodovky ) jsou pro astrofoto nepouzitelne. Bude potreba s tim udelat neco podobneho, jako udelal Martin s jeho EQ6, ale zatim jsem se k tomu nedostal. Toto je nejvetsi problem montaze a mensi dalekohled to nevyresi - pohony jsou nepresne i kdyz na montazi neni nic.

presne tak, ale tady kratsi ohnisko pomuze, alespon pri foceni na film. Pri pul metru to neni jiz tak kriticke a ztrati se tam lecjaka odchylka v pointaci, zpusobena vulemi v prevodech a podobne (teda pokud tam nedam CCD a optika nekresli hvezdy 10um, pak je to z blata do louze). Ale pri foceni na film pres Rubinar f=500mm mi to slo i na GS montazi. S metrovym newtonem to uz bylo totalne na hrane, i po cetnych vylepsenich.


Takze pokud tu montaz nechces predelavat, je lepsi EQ6 se SkyScanem - tam jsou jine motory i prevodovky a presnost je mnohem lepsi. Na HEQ5 zatim SkyScan neni.

Ale mozna casem bude, tady by stalo za to kontakovat Syntu, zda to alespon planuje. Vzhledem ke konstrukcni podobnosti s EQ6 to neni nerealne.


Presnejsi montaze, treba Vixen nebo Losmandy, jsou cenove sice jinde, ale od EQ6 se SkyScanem se uz zas tak moc nelisi. Ovsem nosnost lehcich modelu, jako GP-DX nebo GM-8, je sotva na urovni HEQ-5. EQ6 je masivnejsi.

To ano, opravdu je to vhodne na mensi pristroje, a 200mm newton (lehky a kratky) bude pro tyto male (ale pomerne presne) montaze opravdu maximum.

Mel jsem vedle sebe doma kolegovu Losmandy G11 a svoji EQ6, a tuhosti jsou prakticky srovnatelne. Presnost meho vypiplaneho kusu EQ6 nema k Losmandy zase tak daleko, EQ6-ka je o neco tezsi. Losmandy ma oproti EQ6 jeste stabilnejsi stativ, montovany ze ctyr kusu (stredni sloupek a nohy velkeho prumeru) Dani za to je jeho ponekud horsi skladnost a prevoznost.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#7

Příspěvek od MP »

MMys napsal:
Ale mozna casem bude, tady by stalo za to kontakovat Syntu, zda to alespon planuje. Vzhledem ke konstrukcni podobnosti s EQ6 to neni nerealne.
Vsichni prodejci pisi, ze casem bude, nejen na HEQ-5, ale dokonce i na EQ-5 ( to pak bude neco jako nova CG-5 ). Jde o to, kdy to bude - SkyWatcher na svych strankach nic takoveho neuvadi a i na avizovanou EQ-6SS se cekalo dost dlouho. Bylo by fajn, kdyby s tim Synta prisla driv, nez budu mit cas na predelavani sve montaze - proste bych to koupil a usetril spoustu casu.

MMys napsal:
Mel jsem vedle sebe doma kolegovu Losmandy G11 a svoji EQ6, a tuhosti jsou prakticky srovnatelne.
Jo, ale G-11 je proti GM-8 zase o kus dal vahove i cenove. Uvadi se u ni dvojnasobna nosnost, prakticky ekvivalentni EQ-6.

Tak mne jeste napadlo, ze CG-5 GoTo Adv. je vlastne take prijatelnou variantou. Ma stativ jako EQ-6, je lehci a s tim GoTo ma presne pohony s enkodery, takze na foceni by mohla vyhovovat. Jde o nosnost - 8" Newton je pro ni asi maximum.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
TS
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 01. 2005, 18:11

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#8

Příspěvek od TS »

OK, děkuji za vaše reakce. Takže viděl bych to asi tak, že bych mohl pro začátek pořídit tu sestavu tak jak jsem myslel, nějakého newtona na H-EQ5, ale s tím, že je použitelná jen pro pozorování; a k tomu na focení pro začátek nějaký teleobjektiv. Pak třeba po čase, když přibudou nějaký ty zlaťáky a snad i zkušenosti, bych mohl pořídit Upgrade na SkyScan (i když na tom asi zrovna moc neušetřim, ale vypadá to, že by se alespoň mohl vyrábět, když už na něj v ATC přijímají předběžné objednávky...taky časem určitě trochu zlevní) a zkusit fotografii v primáru newtona... Je to rozumné řešení?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#9

Příspěvek od MP »

TS napsal: pro začátek pořídit tu sestavu tak jak jsem myslel, nějakého newtona na H-EQ5, ale s tím, že je použitelná jen pro pozorování; a k tomu na focení pro začátek nějaký teleobjektiv.
... Je to rozumné řešení?
Rozumne reseni to je, pokud ten teleobjektiv nebude moc dlouhy - s temi vulemi a nestabilitami v prevodech se s HEQ-5 bez upravy opravdu moc presne pointovat neda. Ale s nejakym objektivem do 300mm by to na kinofilm asi slo. Take jde o to, jakym zpusobem chces pointovat. Rucne s pomoci toho Newtona, sprazeneho s objektivem, to nejak pujde ( i kdyz to obcas bude nervak ). Autoguider by mel problem se znacnou vuli v DE, tam trochu pomuze uprava elektroniky, aby to pri zmene smeru tu vuli rychle prejelo. Stejne by se pro autoguider musel pridelat vstup - HEQ-5 zadny nema.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
TS
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 01. 2005, 18:11

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#10

Příspěvek od TS »

No nerváky já rád ;D

MP napsal:
... tam trochu pomuze uprava elektroniky, aby to pri zmene smeru tu vuli rychle prejelo.
Teda sice to není pro mě teď zrovna aktuální, ale k té úpravě elektroniky montáže, to myslíš ty úpravy co dělal MMys, nebo něco jiného... Zní to skoro jako homemade PEC? No je mi jasné, že o to zrovna nejde, ale mohl bys to nějak přiblížit...?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#11

Příspěvek od MMys »

S GS montazi (co mela vuli v DE kolem 1 uhlove minuty) a autopointerem jsem to kdysi resil tak, ze jsem montaz neustavil uplne dokonale, aby sly opravy v DE porad jednim smerem. Kdyz se to s tim neustavenim neprezene (aby ve snimku nebylo videt staceni pole), da se to docela pouzivat i s objektivem do pul metru. H-EQ5 na tom bude mozna o trosku lepe s presnosti, vule v DE bude asi stejna, pouzite prevodovky se mi zdaji stejne nebo velmi podobne H-EQ5 nebo EQ6, kazdopadne pochazeji ze setejneho cinskeho zdroje.

Uvedena cesta bude pro zacatek asi rozumna.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#12

Příspěvek od MMys »

TS napsal: No nerváky já rád ;D

Teda sice to není pro mě teď zrovna aktuální, ale k té úpravě elektroniky montáže, to myslíš ty úpravy co dělal MMys, nebo něco jiného... Zní to skoro jako homemade PEC? No je mi jasné, že o to zrovna nejde, ale mohl bys to nějak přiblížit...?
Zde nejde ani tak o elektroniku, i kdyz ta je taky dulezita, ale pokud neni vporadku mechanika, tak to bohuzel nepomuze. Jde hlavne o vymenu prevodovek a motoru. To je popsano tady:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/EQ6.htm

Elektroniku mam nyni jiz dokonalejsi, nez ta ktera tam je uvedena, zmenou prosla deska rizeni motoru v montazi, ovladac do ruky zustal. Montaz ted umi jezdit nejvyssi rychlosti okolo 450x-500x sidericka ryclost (podle toho jak je velka zima), ma GO-TO system a databazi asi 4000 objektu v ovladaci (ale to na foceni neni nutne), moznost vstupu pro autopointery kompatibilni s SBIG a MEADE, dale seriovy a USB port pro rizeni z PC pomoci protokolu LX200 od Meade, moznost nastaveni kompenzace vule v DE, ctyri definovane rychlosti posunu, kazda muze byt v rozsahu 0.1x sidericka rychlost az to, co snesou motory. PEC tam zatim neni, byt ho asi casem doprogramuji, predstavu uz mam. Ale zatim je presnost a prubeh PE takovy, ze to lze pointovat i bez korekce PE velmi presne, prakticky az na uroven velikosti seeingu, coz je bezne kolem 3"

Na upravu a vyrobu dalsich kusu elektroniky bohuzel zatim nemam cas.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#13

Příspěvek od MP »

TS napsal: to myslíš ty úpravy co dělal MMys, nebo něco jiného... Zní to skoro jako homemade PEC? No je mi jasné, že o to zrovna nejde, ale mohl bys to nějak přiblížit...?Ne, mel jsem na mysli jen upravu programu v kontroleru ovladace ( spis vymenu elektroniky ovladace - ten kontroler je tam napevno zaletovany a neda se programovat v obvodu ), aby pri zmene smeru na chvili zaradil vyssi rychlost a prejel tu vuli v prevodech. Kdysi jsem to udelal pro svoji starou GS montaz, kduz jsem udelal tu blbost, ze jsem ji v obou osach osadil motory a prevodovkami z EQ-5, ktere jsou prakticky shodne ( stejne mizerne ), jako v HEQ-5 a EQ-6. Kdyz se to zkalibrovalo podle te vule v prevodech, tak to docela pomohlo. K tomu, co delal Martin, to ma ovsem daleko ( ten postavil skoro novou montaz ).

Jde hlavne o to, ze bezny autoguider jen spina pohony a nenastavuje si sam rychlost ( coz clovek pri rucni pointaci udelat muze ), takze prejeti te vule v DE mu pak trva dost dlouho.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
TS
Příspěvky: 26
Registrován: 23. 01. 2005, 18:11

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#14

Příspěvek od TS »

MP napsal:
Jde hlavne o to, ze bezny autoguider jen spina pohony a nenastavuje si sam rychlost ( coz clovek pri rucni pointaci udelat muze ), takze prejeti te vule v DE mu pak trva dost dlouho.
No tak o tom už jsem dříve přemýšlel, proč by autoguider sám nemohl nastavovat rychlost. Teoreticky by to snad jít mělo ne (při obejití ovladače), i když pro každou montáž by to bylo řešeno jinak, ale třeba EQ6 a 5 je na světě opravdu hodně, princip u nich bude nejspíš stejný a jeden naprogramovaný autoguider by se určitě uživil. Pak už by bylo nastavení zrychlení po určitou dobu při změně směru hračka...no ale to radši přenechám programátorům kteří tomu rozumí. :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Použitelnost 8 Newt f/5 na HEQ-5 pro astrofo

#15

Příspěvek od vla »

Snad neudělám moc zmatků, já bych tu CG5 GO-TO za až tak lehkou montáž nepovažoval, má 2" nohy takže určitě unese stejně jako HEQ5 a osobně se domnívám, že přesnost převodů a průběh per. chyby je podstatně příjemnější než u HEQ5. CG5 s pevnýma nohama byla s cca.8kg optiky stejně tuhá jako EQ6.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět