Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Meridius
Příspěvky: 11
Registrován: 09. 02. 2022, 11:31

Re: Výběr dalekohledu

#1501

Příspěvek od Meridius »

Jen se dívám, že jsem tady trochu špatně....vedle je vlákno k výběru okuláru, tak dám dotaz tam.
zata
Příspěvky: 38
Registrován: 03. 07. 2019, 08:31
Bydliště: Medvědice
Věk: 45

Výběr sestavy za cca 50tkc

#1502

Příspěvek od zata »

Ahoj,
Tak jako většina nováčků i já prosím o radu. Kdysi v minulosti jsem vlastnil postupně tři dalekohledy. První byl newton 114, druhy Meade ETX80 a třetí newton 150. Asi nejspokojenější jsem byl s tím Meade ETX80. Naváděná montáž byla fajn, refraktor pro mě svou koncepci též, ale cele to bylo takové vrklajici se ani pohled tím nebyl kdoví jaký.
Nyni mám k dispozici nějakou tu korunu navíc a rad bych dalekohled k domu, na zahradu. Převážen moc nebude. Spíše přenášen po zahradě. Preferuji vizuální pohled na planety, ale rad bych viděl i nějaké to DSO. Foceni bych ale též rad vyzkoušel a třeba si i občas něco zkusil. Ambice na profi astro foto amatérů však nemám. Koneckoncu ani poloha zahrady na konci města mě to neumožňuje.
V čtení různých článku ležím už několikatý týden a stejně nemám jasno. Vzhledem k dnešní dostupnosti položek tak přemýšlím nad Bressrem AR152/1200 nebo AR127/1200 (asi bude na EXOSu stabilnější). Navadenou montáž preferuji. Problém je, ze nezavrhuji ani motorizovaneho dobsona. Ideálně tak okolo 10”. V plánu by byla i nějaká kamerka. Celkový rozpočet mám tak okolo 50tkc s tím, ze třeba okulary bych dokoupil i později za další peníze.
Pomůžete mi se rozhodnout, nebo mě vyvézt z omylu a doporučit něco jiného? Třeba raději odevzdat peníze manzelce :D a nevymyslet kraviny.
Dekuji.
Petr
Celestron SCT XLTT EDGE HD 8", SW ED 80/600, Dobson 250/1200, SW EQ-6R, SW AZ-5 a nějaké drobnosti.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr sestavy za cca 50tkc

#1503

Příspěvek od Artaban »

Ahoj Petře,
250mm Dobson může být a často je dobrá volba. Má slušný výkon na DSO a pěknou rozlišovací schopnost na planetách. Trochu to vypadá, že jsi spíš planetář a právě na ty planety né každý preferuje Dobson. Hodně záleží na podmínkách jaké často máš a to především kvalitě seeingu. V našich končinách budeš mít ale asi tak průměrný. Máš Newton 150mm a tak už možná víš jaký máš často seeing. Pak záleží jak máš možnost temperovat dalekohled. Mnohdy větší dalekohled potřebuje 2-3 hodiny na temperaci aby šla použít velká zvětšení. Taky jsem víc na planety a někdy je třeba pozorovat téměř okamžitě, jinak si moc nepokoukáš. Další určitá nevýhoda může být pomalá temperace větších zrcadel a někdy se nestačí během noci temperovat. Moc dobré není ani to, že Dobson je blízko země a to je zase trochu nevýhoda ohledně dobrého obrazu. Refrák je většinou výš nad terénem.
To skoro vypadá, že bude lepší refrák, který nemá tak velké nároky na temperaci a když je kvalitní, tak má ostrý obraz. Jeho nevýhoda je ale hlavně cena a tím pádem menší průměr objektivu. Nevýhoda hlavně na DSO. Proto by bylo dobré vědět, co a jak který refrák už dokáže a co už ne.
Na planety bych ale nedoporučil achromát 150/1200. Už má dost velkou barevnou vadu. Spíš je lepší na DSO, než na planety. R 127/1200 je za tu cenu skoro parádní refrák. Ale zase, je to achromát a i když ukazuje lépe, než R150/1200, tak jako celoživotní dalekohled to nemusí být nejlepší volba.
Balík peněz 50tis. hodně zatěžuje požadavek na náváděnou montáž.
Můj postup by byl asi takovej, že bych si na ty planety pořídil třeba http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63029.html což je velice slušný nebál bych se říct planetární dalekohled. Ten bych posadil na bednu z lamina. Takže refrák na Dobsonově montáži a pak bych si šetřil na zbytek. Není to hned, ale kdo si počká, tak se dočká.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4137
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr sestavy za cca 50tkc

#1504

Příspěvek od biker.fm »

@zata: proc trvas na goto montazi ? Penize je lepsi dat do kvalitnejsi optiky a lepsi montaze nez to rvat do navadeneho systemu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr sestavy za cca 50tkc

#1505

Příspěvek od MilAN »

Pokud má být jak planetární pozorování, tak DSO , tak možnost focení, tak to vede k daleko vyšší ceně. A je dobré si uvědomit, že sebekvalitnější 5" refraktor při DSO pozorování nenahradí větší reflektor. Takže v ten okamžik přechod z 6" Newtona na 5" refraktor nedává moc žádný přínos. Kvalitní dlouhoohniskový refraktor by byl vhodný na planetární, měsíční a slunečno pozorování , zrovna tak na dvojhvězdy, kvalitní krátkoohniskový refraktor potom na focení DSO a obecně, a reflektor většího průměru potom na vizuální pozorování DSO. Moc nic univerzálního se vymyslet nedá, je to vždy velký kompromis a většinou se to řeší minimálně 2 různými dalekohledy :).
A pokud jde o focení oblohy a DSO, tak jednoznačně paralaktická montáž -a ta v použitelné kvalitě je dnes pouze GoTo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4502
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výběr sestavy za cca 50tkc

#1506

Příspěvek od dvader »

Tvoje požadavky dle mého vedou na 2 zařízení:
Cca 10” Dobsona na koukání, klidně bez pohonu.
A nějaký slušný refrák na EQ montáži na focení a koukání na planety, když nebude příznivý seeing na Dobsona.

A pak ten refrák nemusí být zase tak velký průměr - tím ušetříš i za montáž, která bude stačit menší…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
zata
Příspěvky: 38
Registrován: 03. 07. 2019, 08:31
Bydliště: Medvědice
Věk: 45

Re: Výběr dalekohledu

#1507

Příspěvek od zata »

Dekuji za názory. I těm kdo mi napsali na sz. Vím, ze každý z vás má svoji pravdu. A i já laik chápu, ze neexistuje dalekohled vseumel. Minimálně ne v této ceně. Těžké to rozhodování. Na montáž by to chtělo samotných 50tkc a na dalekohled to samé. Podotýkám však, ze se budu radit do skupiny občasných pozorovatelů, kteří když je zrovna hezky večer, či v zimě dobre podmínky tak se půjdou juknout, co nového na Jupiteru či Saturnu či zda-li nenarazi na M42 či něco podobného :D A když by byl čas a opravdu dobre podmínky, zkusil bych i něco s kratší expozici, ideálně s nějakou kamerkou. Pro zábavu. Nemám další ambice. A namodrale kolo okolo jasných objektu prekousnu. Vždyť jsem a vždy budu amatér. Jsem si vědom nedostatku v rámci ceny. Jde mi tak spíše o co nejlepší kompromis co za ty peníze pořídit a pak se tím bavit a ne závodit s poloprofesionaly jako je vás tu celá rada :D
Celestron SCT XLTT EDGE HD 8", SW ED 80/600, Dobson 250/1200, SW EQ-6R, SW AZ-5 a nějaké drobnosti.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1508

Příspěvek od Artaban »

zata píše: 04. 06. 2022, 20:58 Podotýkám však, ze se budu radit do skupiny občasných pozorovatelů
Tak to jsi měl napsat hned tuhle informaci a dostal bys asi trochu jiné odpovědi.
zata píše: 04. 06. 2022, 20:58 Jde mi tak spíše o co nejlepší kompromis co za ty peníze pořídit a pak se tím bavit a ne závodit s poloprofesionaly jako je vás tu celá rada
A právě ten kompromis bude mít každý trochu jiný. Když tedy nejsi tak náročný, tak si kup třeba Dobson 250mm GOTO.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr sestavy za cca 50tkc

#1509

Příspěvek od Psion »

zata píše: 04. 06. 2022, 09:55 Koneckoncu ani poloha zahrady na konci města mě to neumožňuje.
Město není problém pro úzkopásmové focení.
zata píše: 04. 06. 2022, 09:55 Vzhledem k dnešní dostupnosti položek tak přemýšlím nad Bressrem AR152/1200 nebo AR127/1200 (asi bude na EXOSu stabilnější).
Na planety to nebude ono, to už si raději kup dobsona 250 mm a využiješ jak na DSO tak na planety, jak radí Artaban.
zata
Příspěvky: 38
Registrován: 03. 07. 2019, 08:31
Bydliště: Medvědice
Věk: 45

Re: Výběr dalekohledu

#1510

Příspěvek od zata »

Tak to se omlouvám, ze jsem se hned správně nevymackl :D Me většinu volného času i financí sezerou kytky které pěstuji. Tím, ze jsme se přestěhovali z paneláku do domečku, tak me to láká se občas mrknout i něčím jiným než jen v současné době triedrem. Ty dalekohledy co jsem zde zmiňoval již roky nemám. Tzn. občasné prohlídky, když počasí a čas dovolí. Převážně planety a nejjasnesni DSO. Když by šla občas udělat i nějaká fotka s kratší expozici, ideál. Doporučujete tedy místo 127-152 refraktoru se soustředit spíše na 10” reflektor? Co třeba toto: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5781.html
Dá se to použit i na krátké foceni?
Celestron SCT XLTT EDGE HD 8", SW ED 80/600, Dobson 250/1200, SW EQ-6R, SW AZ-5 a nějaké drobnosti.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1511

Příspěvek od Artaban »

zata:
zata píše: 05. 06. 2022, 21:48 občasné prohlídky, když počasí a čas dovolí. Převážně planety a nejjasnesni DSO
Nic proti Dobsonu 300mm, ale myslíš že na planety a nejjasnější DSO vážně potřebuješ 300mm Dobson? :) Ale jo proč ne, i když tak velký dalekohled využije spíš ten, kdo pozoruje často a chce toho vidět už hodně. Tedy hodně z DSO. Co se týče planet, tak 2x-3x ročně to bude pěkný, ale jinak výkon na planetách většinou nebude tak velký jak si asi teď myslíš. Většinou budeš bojovat s vlnícím se obrazem. Před mnoha lety jsem měl 300mm Dobson a byt to dobrý stroj. Ovšem mnohem lepší na DSO než na planety.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1512

Příspěvek od MilAN »

ale to se točíme v kruhu. 5" achromat i apochromat je zase v podstatě k ničemu na DSO. Takže, chci-li něco univerzálního a nevadí mi velikost, pak vyhoví spíš ten Dobson. A navádění opravdu není k zahození
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zata
Příspěvky: 38
Registrován: 03. 07. 2019, 08:31
Bydliště: Medvědice
Věk: 45

Re: Výběr dalekohledu

#1513

Příspěvek od zata »

No, já to bral tak trochu jako ze je skladem :D Dá se na takové konstrukci alespoň trochu fotit, nebo je to blbost?
Pokud vám manželka dovolí si trochu vyhodit z kopýtka, tak nechcete čekat kdoví jak dlouho na něco, kdo nikdo neví kdy bude skladem.

Artaban píše: 05. 06. 2022, 23:03 zata:
zata píše: 05. 06. 2022, 21:48 občasné prohlídky, když počasí a čas dovolí. Převážně planety a nejjasnesni DSO
Nic proti Dobsonu 300mm, ale myslíš že na planety a nejjasnější DSO vážně potřebuješ 300mm Dobson? :) Ale jo proč ne, i když tak velký dalekohled využije spíš ten, kdo pozoruje často a chce toho vidět už hodně. Tedy hodně z DSO. Co se týče planet, tak 2x-3x ročně to bude pěkný, ale jinak výkon na planetách většinou nebude tak velký jak si asi teď myslíš. Většinou budeš bojovat s vlnícím se obrazem. Před mnoha lety jsem měl 300mm Dobson a byt to dobrý stroj. Ovšem mnohem lepší na DSO než na planety.
Celestron SCT XLTT EDGE HD 8", SW ED 80/600, Dobson 250/1200, SW EQ-6R, SW AZ-5 a nějaké drobnosti.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1514

Příspěvek od MilAN »

Na focení Slunce, Měsíce planet ano, na DSO spíš na pokusy. Tady by se hodila odpověď někoho, kdo se o ty snímky pokoušel a má nějaké použitelné výsledky z těchto montáží. Ale nebude to klasické focení, bude to hodně a krátkých expozic, což by se mohlo při určité eliminaci nedobrých snímků i slušně dařit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1128
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Výběr dalekohledu

#1515

Příspěvek od mike »

Pokud je řeč o nejjasnějších DSO, tak ty se dají pozorovat i 5" refraktorem, pokud člověk nečeká zázraky, a třeba otevřenky budou obvykle vypadat i dost dobře. Hodnocení "v podstatě k ničemu" je hodně přehnané. Ale v tom 300mm zrcadle prostě bude většina DSO vypadat (o hodně) lépe, to je bez debat. Na druhou stranu by se ale nemělo zapomínat i na to, že čím větší dalekohled, tím větší pravděpodobnost, že si jeho majitel řekne: "Ale, dneska to stejně nestojí za to."
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět