Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1381

Příspěvek od Artaban »

Asi jak píše Psion. Refrák 102/1000 jsem už na AZ4 párkrát viděl a není to žádná sláva. Bral bych jí jako dočasnou, než bude na lepší.
Tenhle refrák není špatnej a 90/1200 má ještě lepší obraz. Něco ale doporučovat moc nejde, když nevíme, co má v plánu tazatel a jaké má představy o pozorovaných objektech atd. A zdá se podle otázek, že moc netuší co vlastně chce, ale třeba se pletu. Je to jiný případ, než včera s kolegou David1, která potřebuje dočasně pověsit na AZ4 co největší světelný refrák. David1 má už docela dost zkušeností a má v plánu vše vyzkoušet v budoucnu měnit za lepší.
Takže bych se nejdříve zeptal:
Libor84: Co máš v plánu pozorovat? Máš představu jak bys to chtěl vidět?
Jinak si taky myslím, že AZ je na to naučení pozorovat a hledat objekty vhodná montáž. Já se pořád učím a tak mám taky AZ ( kterou neunesu :) ) k refráku 172mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1382

Příspěvek od MilAN »

Moc nechápu ty stále omílané, jak se AZ montáží učím, jak se učím bez GoTo a nikdo nenapíše, co že jsem se tím vlastně naučil. Samozřejmě, hýbat dalekohledem a umět ho na dané místo namířit, nebo namířit dalekohled na Mars, kterého podle zmalosti oblohy najdu a dovedu identifikovat. Ale hledání objektů, které nejsou vidět ani v hledáčku vede jen k tomu,že postupně poskakuji podle mapy po hvězdách. Nic víc z oblohy ani astronomie se tím nenaučím. Nic proti tomu, pokud to je jeho zábava, ale proč to stále uvádět a doporučovat se zdůvodňováním, že by to jako bez toho nešlo. Již dávno byly dalekohledy opatřeny stupnicemi ( a nebylo to jen na parádu) a běžně se podle nich dalekohledy mířily. Tady bylo co se učit- byly k tomu potřeba základní znalosti o souřadných systémech, času, seřízení kruhů, event. základní výpočty. Dnes tam je ale GoTo, tohle není potřeba znát. Ale samozřejmě jen do okamžiku, pokud mi GoTo nenajde objekt a potřebuji identifikovat, kde se stala chyba.
Ono se o poskakování hezky píše u malého dalekohledu s velkým zorným polem, ale velký dalekohled, s malým polem a velkým dosahem, to už není vůbec ani zábava a nic se u toho člověk určitě nenaučí.
Ale je to samozřejmě jen můj názor - člověka, který celý život používá dělené kruhy se stupnicemi a později digitální kruhy a později GoTo. U mě to patří k základním nástrojům - zrovna jako dalekohled.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1383

Příspěvek od Psion »

Montáží bez GoTo se člověk naučí znát oblohu a polohu objektů, to je prostě fakt. Pokud člověk fotí mlhoviny, tak je GoTo výhoda, obzvláště při kompozicích mozaiky apod. Zrovna tak při pozorování velmi slabých objektů velkým dalekohledem, nebo hledání konkrétní hvězdy za účelem spektra apod. Pro člověka, který všechno zná a chce se jen rychle dívat, pak je GoTo také přínosem. Tedy nelze to zevšeobecnit, zda je GoTo přínosem, či nikoliv, záleží na konkrétním použití a preferencích či možnostech astronoma. Já ty systémy střídám a binokulár na AZ montáži mě prostě baví se vším všudy co to přináší.
Libor84
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 12. 2021, 17:01

Re: Výběr dalekohledu

#1384

Příspěvek od Libor84 »

Díky za odpovědi, já to tedy ještě upřesním. Zatím jsem sledoval oblohu pouze triederem. Po přečtení pár diskuzi tady, pořizuji dobson 150. Ten bude na pevném stanovišti na zahradě, ještě k němu bych chtěl pořídit něco v čem by koukala osmiletá dcera. Původně jsem si říkal tohle: https://www.bresser.de/Astronomie/Teles ... eskop.html

Líbilo by se mne na tom, že bychom to mohli s sebou tahat i n dovolené, ale pak mne zvyklalo, že bych mohl pořídit něco co by se trochu víc přiblížilo tomu dobsonu, alespoň trochu. A v těch montážních co která snese se moc nevyznám. Lepší by byl tedy spise 90 s delším ohniskem než 100/1000? Vyhovující montáž by mohla být tedy třeba tato? http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 26237.html
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr dalekohledu

#1385

Příspěvek od Stanislavxyz »

Libor84: Je to tak, jak zde psali zkušenější kolegové- dlouhý refraktor neunese jen tak nějaká montáž. Bohužel... Já mám R 102/1100 a aktuální "DIY" montáž z 1 1/2" fitinek a trubek (na zabetonovaném pilíři) a třepe se to. V nejbližší době budu dělat novou, ovšem z 2 2/5" komponentů a doufám, že se tuhost zlepší. To je také tip, jak levně pořídit celkem použitelnou AZ montáž. Tu z toho odkazu jsem naživo neviděl a tedy bych ji nerad soudil, ale nevypadá, že by oplývala tuhostí. Na dalekohled 100/1000 to asi nebude.

90/1200 by mělo být lepší než 100/1000 (při stejné kvalitě optiky a mechaniky), obecně čím menší světelnost, tím menší vady objektivu. Tedy je to zrovna naopak, než by se člověku hodilo, protože: dlouhý dalekohled= malé optické vady, ale velké nároky na montáž, krátký dalekohled= malé nároky na montáž, ale velké optické nedostatky...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1386

Příspěvek od Artaban »

Jestli má být ten refrák pro dítě 8 let, tak bych moc velký nedoporučoval. Ten NANO 80/640 by to ale být mohl.
A proč by měl ten refrák konkurovat tomu Dobsonu? Většinou se stejně nakonec pozoruje jen jedním a to tím, kterým je vidět víc. A zvláště když bude jeden na pevném stanovišti. Jak bude to pevné stanoviště vypadat? Dobson je vymyšlený právě pro to převážení a menší pro přenášení.
V čem bude trochu konkurovat ten refraktor ( a je jedno jestli ten 90, nebo 100mm) budou planety a to hlavně Jupiter. Sice nemá tak velký výkon, jako Dobson 150mm, ale zase není tak náročný na seeing, temperaci, nebo kolimaci. Pak se občas stane, že planety v něm budou mít trochu klidnější obraz, který tak bude hezčí a bude vidět víc detailů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1387

Příspěvek od KpS »

Stanislavxyz píše: 22. 12. 2021, 14:55 Je to tak, jak zde psali zkušenější kolegové- dlouhý refraktor neunese jen tak nějaká montáž. Bohužel...
Rád bych tu připomenul jeden starý článek I. Šolce v Říši hvězd (str. 15). Jako zajímavost i jako inspiraci.
Karel
Libor84
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 12. 2021, 17:01

Re: Výběr dalekohledu

#1388

Příspěvek od Libor84 »

Pevne stanoviště myslím, tak že mám v plánu pozorovat s ním z jednoho místa u zahradního domku a nikam bych ho neprevazel. Ten refraktor bych rád pro dceru, ale i jako dalekohled, který občas dám do kufru auta a někam pojedu, popřípadě ho vezmu s sebou na dovolenou. Proto jsem se ptal, jaký největší dám na tu azimutalni montáž. Ta mi přišla asi tak nejlepší na zbalení do auta. Asi se přece jen příklonim nakonec k té 80/640. Ale refraktor, jako takový mě fascinuje a tak jsem si říkal, jestli nevzit něco co by mělo ještě trochu větší vykon než tento. Časem to možná třeba vyměním za nějaké ED, nebo ho přikoupim, ale teď je to pro mě spíš upgrade toho triederu.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1389

Příspěvek od dvader »

Jak prosté, milý Watsone...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1390

Příspěvek od Artaban »

KpS: Dík za odkaz, jen když jsem najel na str, 14, tak jsem se lek. Koukám, že Karel Dragoun zemřel.
Manželka ale říkala, že ještě trochu žiju, tak dobrý :lol:
S pozdravem,
Karel Dragoun ;)
PS: Můj příbuzný to nebyl.
PS: Taky jsem truhlář :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr dalekohledu

#1391

Příspěvek od Stanislavxyz »

KpS píše: 22. 12. 2021, 16:02
Rád bych tu připomenul jeden starý článek I. Šolce v Říši hvězd (str. 15). Jako zajímavost i jako inspiraci.
Děkuji za odkaz, z hlediska stability je to dobré řešení. Nicméně asi zůstanu u klasiky, protože ji snadno otočím kamkoliv a ve vteřině namířím třeba do zenitu. Více mě ale zaujal ten refraktor 85 na (asi) 2500, to už je opravdu dlouhé ohnisko! Planetární speciál podle mého gusta.

Konec OT.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
radosv
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 12. 2021, 18:12

Re: Výběr dalekohledu

#1392

Příspěvek od radosv »

Ahoj,
vybírám dalekohled a jsem na vážkách mezi těmito třemi:
Sky-Watcher N 150/750 Dobson 6
Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2
Sky-Watcher N 130/650 Dobson

jde mi především o pozorování planet. Vím, že bych mohl mít i lepší Dobson 150/1200, ale to už je těžká kráva a tahat se s ním nebudu
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1393

Příspěvek od Artaban »

radosv :
radosv píše: 25. 12. 2021, 14:34 Dobson 150/1200, ale to už je těžká kráva a tahat se s ním nebudu
No to zaleží jak se to vezme. Na přenášení na kratší vzdálenost to není problém. Navíc jsou to dva hlavní kousky. Dalekohled a montáž, takže přenášíš na 2x.
Bylo by dobré tedy konečně když chceš radu říct okolnosti za jakých bude dalekohled přenášen atd.
Do autobusu to ale opravdu není vhodné.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2251
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu

#1394

Příspěvek od peta62 »

Ac jsem priznivec EQ montazi Sky-Watcher N 130/900 Explorer EQ-2 si nedovedu predstavit. Jednak poloha okularu se dost tezko prizpusobuje, jednak to bude podle meho docela trasohled, ta montaz je poddimenzovana. Na druhe strane pokud by slo o balkon, tak ani Dobson neni zadna vyhra.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
radosv
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 12. 2021, 18:12

Re: Výběr dalekohledu

#1395

Příspěvek od radosv »

Artaban píše: 25. 12. 2021, 14:44 radosv :
radosv píše: 25. 12. 2021, 14:34 Dobson 150/1200, ale to už je těžká kráva a tahat se s ním nebudu
No to zaleží jak se to vezme. Na přenášení na kratší vzdálenost to není problém. Navíc jsou to dva hlavní kousky. Dalekohled a montáž, takže přenášíš na 2x.
Bylo by dobré tedy konečně když chceš radu říct okolnosti za jakých bude dalekohled přenášen atd.
Do autobusu to ale opravdu není vhodné.
přenášet a pozorovat budu na zahradě, tak 50m tam a zpátky v mírném kopci. Dobson 150/1200 uvádí hmotnost 25 kg a jak se znám, tak to se mi chtít brát nebude.
Odpovědět