Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1651

Příspěvek od mike »

No, za zkušeného pozorovatele bych se neoznačil, spíš za někoho, kdo je pár lekcí napřed. :-)

Možná by pomohlo, kdyby Ruslido napsal, co konkrétně mu dělá problémy. Pokud to je základní orientace na obloze, tak Stellarium určitě pomůže. Ale zrovna tak může být problém správně namířit hledáček na konkrétní místo (na převracející nebo lomený si člověk musí chvíli zvykat). Já třeba často měl (a občas pořád mám) problém i s tím, jak poznat, které z té spousty hvězd, které v hledáčku vidím, jsou ty, které jsou nakreslené v mapce. No a dát si dohromady obraz v hledáčku a v okuláru taky chce praxi. Prostě je potřeba to zkoušet a učit se (nejen) z chyb.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Ruslido
Příspěvky: 13
Registrován: 16. 11. 2022, 04:07

Re: Výběr dalekohledu

#1652

Příspěvek od Ruslido »

No hlavně mi není úplně jsné co se dá přesně pozorovat když vyjdu ven a podívám se na noční oblohu.Je mi jasné že z těch spousty hvězd co vyďím je většina daleko a jsou nepozorovatelné (teda doufam že je mi to správně jasné :D ) Jinak bydlím na vesnici takže když je krásná jasná noc tak ta obloha je nádhérná. Ale když vydím třeba krásně zářit orion tak na něm pro mě asi není nic pozorovatelné ne?Jen abych si udělal nějakou představu :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#1653

Příspěvek od Bill »

Ruslido píše: 17. 11. 2022, 17:27 když vydím třeba krásně zářit orion tak na něm pro mě asi není nic pozorovatelné ne?Jen abych si udělal nějakou představu :D
Začni mlhovinou M42 (Velká mlhovina v Orionu) - je nádherná v každém dalekohledu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1654

Příspěvek od mike »

Tak právě na tohle je vynikající třeba ten Karkoschka, tam je spousta objektů k pozorování i s orientačním hodnocením náročnosti a mapkami jejich okolí.

Hvězdy, které jsou vidět okem, budou v dalekohledu vidět taky - ale jen jako svítící bod, takže toho na nich moc ke koukání není. Zajímavé můžou být dvojhvězdy. Kromě Měsíce bych momentálně doporučil planety, většinu večera je dobře vidět Jupiter (najde se snadno, je to prostě to nejjasnější na obloze, co není Slunce ani Měsíc :-) ), krátce po setmění Saturn a později večer Mars. A pak se pozorují tzv. DSO (deep space objects, objekty hlubokého vesmíru): otevřené a kulové hvězdokupy, galaxie, mlhoviny a planetární mlhoviny. Určitě stojí za to kouknout na Plejády, ty jsou pohodlně vidět i okem, a dvojice otevřených hvězdokup χ+h Persei na rozhraní souhvězdí Cassiopea a Perseus (na tmavé obloze se také dají najít i bez dalekohledu).

Třeba ve zmíněném Orionu by určitě byl hřích nepodívat se na mlhovinu M42 (uprostřed dolní části, taky je vidět i pouhým okem). Nad ní a pod ní jsou také zajímavá seskupení hvězd, pak asi ještě vícenásobný systém σ Orionis. Zajímavé uskupení je i nahoře pod λ Orionis. Pak jsou tam ještě další zajímavé mlhoviny, ale ty už nejsou moc vhodné na úplný začátek, vzpomínám si, že M78, která by z nich měla být nejlehčí, jsem na jaře marně naháněl asi čtyřikrát - a teď jsem ji našel prakticky okamžitě i pár dnů před úplňkem.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 515
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1655

Příspěvek od stmare »

No Michale, jestli ty jsi pár lekcí napřed, tak to já totálně plavu. A to jsem sem napsal i pár rad, tak teď nevím jestli nepožádat Hádese, ať ten můj komentář smaže!
Ale teď vážně, je potřeba si prostě na všechno zvyknout. Navíc, nepomáhá, že obraz je většinou převrácený a člověk i přemýšlí, kam vlastně pohnout dalekohledem. Chce to klid a užít si to a postupně se to podá.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Ruslido
Příspěvky: 13
Registrován: 16. 11. 2022, 04:07

Re: Výběr dalekohledu

#1656

Příspěvek od Ruslido »

No každopádně za rady děkuji, moc jste mi pomohli už teď.Už umim měnit ty okulary a mám nějakou základní představu co a jak pozorovat.Vůbec jsem netušil že je u nás tolik nadšenců co se v tom takhle vyznaj.Fakt super.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Výběr dalekohledu

#1657

Příspěvek od hades »

Odmazal jsem offtopic příspěvky Psiona a mike. Držte se prosím tématu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Výběr dalekohledu

#1658

Příspěvek od romcek »

Co se týče změny orientace obrazu v okuláru (at uz vzhůru nohama nebo převráceně), dosti mi pomohlo SkySafari, které umí souhlasně otočit nebo převrátit hvězdou mapu

Když hledám nějakou fakt chuťovku......(např Neptun nebo nějaký malý DSO)...... A najizdim na ni ze vzdálenějšího zameritelneho objektu, člověk se pak po cestě neztratí
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Ruslido
Příspěvky: 13
Registrován: 16. 11. 2022, 04:07

Re: Výběr dalekohledu

#1659

Příspěvek od Ruslido »

Tak jsem teď zkoušel pozorovat.Našel jsem zřejmě saturn.Ale problém je,jak objekt začnu přibližovat začnu postupně vidět v hledáčku jen odraz zrcadla dalekohledu :(
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 704
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Výběr dalekohledu

#1660

Příspěvek od armichael »

A čo myslíš tým "začnu přibližovat" ?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1661

Příspěvek od MilAN »

Možná bude potřeba zpočátku si najít obrázek dalekohledu, aby bylo možná pojmenovat jeho části a popisovat co dělám a co se děje. Prostě: co je hledáček, co je okulár, co je to zaostřování, co je to zvětšení, co je to montáž ... Takhle ti nebude nikdo rozumět a ani ti nebude moci poradit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr dalekohledu

#1662

Příspěvek od peta62 »

Podle meho zaostruje.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1663

Příspěvek od mike »

Saturn je v tuhle dobu na jihu až jihozápadě, asi 20° nad obzorem, nemělo by být možné si ho splést, v okolí nic srovnatelně jasného není. Nejblíž asi Fomalhaut, ale ten je 20° východněji a o dost níž.
Ruslido píše: 19. 11. 2022, 18:31 Ale problém je,jak objekt začnu přibližovat začnu postupně vidět v hledáčku jen odraz zrcadla dalekohledu :(
Odraz zrcadla dalekohledu v hledáčku, to zní podezřele... nemyslíš spíš v okuláru? A žádné "přibližování" tam není, tím kolečkem se zaostřuje. Zvětšení se volí výměnou okuláru za jiný s jinou ohniskovou vzdáleností. (Existují tedy i zoom okuláry, ale takový pravděpodobně nemáš.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Ruslido
Příspěvky: 13
Registrován: 16. 11. 2022, 04:07

Re: Výběr dalekohledu

#1664

Příspěvek od Ruslido »

Aha.Takže jsem zaostřoval.A koukal jsem do okuláru aby to bylo jasné.Sorry. Ale musim teda říct že je něco špatně,protože není až takoví rozdíl když koukám přes dalekohled nebo jen tak okem.I když měním okuláry. Ja asi zůstanu u dokumentů o vesmíru hoši,nějak se mi to nedaří :( A to jsem se těšil, že dneska zapíšu nějakej svůj první úspěch,aby mě to motivovalo dál.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1665

Příspěvek od mike »

Asi každého poprvé překvapí, jak planety vypadají v dalekohledu malé. Je potřeba si uvědomit, že kotouček Saturnu má asi 17″, celý prstenec od kraje do kraje asi 50″. Takže třeba při 100x zvětšení se dostaneme na 28′ resp. 83′. Pro srovnání, průměr Měsíce (bez zvětšení) je asi 30′. I tak se ale dají vykoukat nějaké detaily, ale chce to dobré podmínky a trpělivost. Přinejmenším prstence Saturnu by měly jít rozeznat už při zvětšení 39x, takže bych tipoval, že jsi buď pořád neměl správně zaostřeno nebo jsi koukal na něco jiného.

Možná zkus radši Jupiter, je jednak výš, jednak asi třikrát větší a hlavně si ho člověk s ničím nesplete. (Je zdaleka nejjasnější, co je v tuhle chvíli na obloze vidět, přibližně na jihu, necelých 40° nad obzorem.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět