SkyWatcher 6 Dobsonian - (de)montáž montáže

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kober
Příspěvky: 31
Registrován: 04. 04. 2011, 14:27

SkyWatcher 6 Dobsonian - (de)montáž montáže

#1

Příspěvek od kober »

Zdravím,
přál jsem si k narozeninám FirstScope a dostal jsem tolik peněz, že bych si za ně mohl pořídit šestipalcový dobson od SkyWatcherů. Jenže, jak už jsem v životě mnohokrát zjistil, tak je s penězma akorát problém a já si nemůžu vybrat, jestli tento, nebo o něco skladnější SkyWatcher Heritage 130. Přece jenom bych to chtěl vzít sem tam na dovolenou, v autě už mám tři děti, a nevypadá to úplně skladně. Mohl by mě prosím někdo zachránit a říct, že se ta montáž dá opakovaně rozebrat? Pokud to vydrží dvacet rozebrání po 15 minutách každé, tak jdu do toho většího. Díky!
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

SkyWatcher 6 Dobsonian - (de)montáž montáže

#2

Příspěvek od jozopovazan »

Ahoj,
rozobrat to ide, ale zlozit to uz pojde tazsie.
je to ako nabytok z IKEA,

ten papundekel som zatial rozobral asi 3x a nenesie znamky poskodenia.
Nebal by som sa toho.
Nakoniec zistis ze to rozoberat ani nepotrebujes lebo je to celkom skladne.
.... A keby sa Ti to uplne rozsypalo, tak navrtas dierky o kusok dalej a budes opat chvilu fungovat.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
MilanM
Příspěvky: 96
Registrován: 17. 07. 2010, 11:15

SkyWatcher 6 Dobsonian - (de)montáž montáže

#3

Příspěvek od MilanM »

ahoj,
myslim si,ze pokazde rozebirat tu klasickou dobsonovu bednu nebude to prave orechove.Preci jenom ty vruty v ty drevotrisce by se mohli casem vyzvechtat a mohla by utrpet stabilita.
Co se tyka tvoji druhe volby Heritage,tak ten vlastnim a poridil sem ho prave kvuli vozeni autem.Nic se nerozebira a po zasunuti tubusu je to krasne skladne.Kvuli lepsi stabilite jsem sice trochu vylepsil tu montaz,ale i bez uprav je ten dalekohled dobre pouzitelnej.
Na druhou stranu vetsi prumer je vzdycky lepsi.U me ale vyhral tenhle bobik :)
Sky Watcher Heritage 130/650 , TS HR Planetary 6+4mm , setove 10+25mm ,triedr 10x50
Uživatelský avatar
kober
Příspěvky: 31
Registrován: 04. 04. 2011, 14:27

SkyWatcher 6 Dobsonian - (de)montáž montáže

#4

Příspěvek od kober »

Díky. Nerozebíral bych často, možná kvůli jedné dovolené ročně. Zatím tedy pořád váhám :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

SkyWatcher 6 Dobsonian - (de)montáž montáže

#5

Příspěvek od vla »

Pro častějšírozebírání, nebo pokud by se spoj časem vyvaklal lze běžně koupit samořezné matice do dřevotřísky, sádrokartonu atd. a do nich se pak šroubují běžné metrické šroubky. Takže v rozebírání po této úpravě rozhodně by problém být neměl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět