Abell 31

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Abell 31

#1

Příspěvek od Sasa3 »

Tuhle planetární mlhovinu jsem fotil už před nějakým časem. Nedaří se mi ji ale zpracovat (viz. níž), tak tady je aspoň ukázka, jak to dopadlo (na klik originální obrázek):


Foceno 7.3.2011 přes SW100ED (f/9) v Říčanech. Celkem 2.2 hod (26x5min) přes Ha filtr (7nm) na kameru Atik314L v 2x2 binování. Je to opravdu extrémně slabá potvora, ale má docela netradiční tvar.

Byl to takový test mechanické stability ED100. Moc neuspěl (nevím kvůli čemu), z nějakého důvodu byl už znatelný pohyb na 5ti minutovém snímku. Mimochodem jsem tenhle objekt hledal přes hodinu, než se mi ho podařilo dostat do zorného pole kamerky. Přece jenom je 10x6mm při ohnisku 900mm už dost málo na to, aby se člověk strefil podle dělených kruhů na G8čce.

Problém je v tom, že se mi nedaří udělat pořádně korekci na master bias. Ve výsledném snímku vylézají po pravé straně stejné pruhy jako v master bias snímku, jenže se úplně přesně neodečtou. Myslel jsem si, že je to tím, že master bias snímky jsou staré přes 2 roky, ale i když jsem je přefotil, je výsledek úplně stejný... Navíc jednotlivým snímkům (díky tomu, že jsem hardwarově binoval) dominuje šum oblohy - je asi dvakrát větší než vyčítací šum. Pokud máte někdo nápad, co může být špatně, tak sem s ním. Mě už nic nenapadá.

ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Abell 31

#2

Příspěvek od Konihlav »

Ve výsledném snímku vylézají po pravé straně stejné pruhy jako v master bias snímku, jenže se úplně přesně neodečtou. Myslel jsem si, že je to tím, že master bias snímky jsou staré přes 2 roky, ale i když jsem je přefotil, je výsledek úplně stejný... Navíc jednotlivým snímkům (díky tomu, že jsem hardwarově binoval) dominuje šum oblohy - je asi dvakrát větší než vyčítací šum. Pokud máte někdo nápad, co může být špatně, tak sem s ním. Mě už nic nenapadá.ha, tak o tomhle mi povidal Pavel Bohm, ze se mu deje a ja byl v klidu. Az do nedavna, kdy jsem ultra-lovil ze snimku M81/M82 ze Sumavy, co mam na astrofotkach. Tam jsem musel take pravou cast snimku kvuli pruhum oriznout. V planu mam prefotit biasy... ;D tak uvidime, zda se tim budu zabyvat.

celkove kdyz se to tak vezme, tak mam sice hodne dalekohledu a hodne kamer ale nemam cim fotit, protoze vse ma nejakou vadu. Budu to resit postupne a operativne ;D

jinak v master biasu mam hlavni pruhy vlevo a po kalibraci je mam v prave casti snimku (ty vlevo zmizi). Kdyz snimek otocim a zkalibruji opacne, tak je to pochopitelne jeste horsi - nezabira to (narozdil od problemu s biasem z nove kamery, kde mi to MaxIm vycital ze zahadneho duvodu opacne - pritom vsechny ostatni snimky byly OK, jen u biasu prevracene...).

Proste porad se neco ... a me to uz nebavi.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Abell 31

#3

Příspěvek od Sasa3 »

Obdobné (i když ne úplně stejné) pruhy mi to dělalo při focení přes Lko. Čím byla světlejší obloha, tím to bylo výraznější. Myslel jsem si, že je to díky proměnlivému zesílení. U úzkopásmových snímků jsem na to ještě nenarazil. Třeba tenhle je taky v Ha a binování 2x2:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/200 ... a4_204.jpg

a je taky docela extrémní, ale není tam ani stopy po těch vlnkách. Jestli ono to nebude mít něco s tou světelností: f/9 je vůči f/5.75 docela rozdíl a tak je ten efekt nedokonalé kalibrace v master bias větší.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Abell 31

#4

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem si po delsi dobe dovolil cvaknout jeden objekt, ktery tu snad jeste nikdo nefotil - Abell 31 / Sh 2-290.

EDIT: to jen jeden neumi spravne hledat na AF... :-[




Ono se tedy neni cemu divit, sice je ta planetarka uhlove snad nejvetsi na obloze, ale take ma zrejme nejmensi plosnou jasnost.

Na jednotlivych 600s Ha expozicich ji nebylo prakticky mozno najit, o OIII nemluve. ;)

Zajimavy objekt pro citlive CCD a svetelnejsi Newtony (co na to rekne Plzen?)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Abell 31

#5

Příspěvek od Karell »

Pavle, možná se mýlím, ale sedí ti DF? Výsledek jinak odpovídá tomu, jak je ta potvora slabá, zkoušel jsem podobnou ( PuWe1 )a myslel jsem, že v jednotlivých expozicích mám jen jakýsi červený gradient. A ještě poznámka, na astrofotkách píšeš Abell 1, ale toto je Abell31.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Abell 31

#6

Příspěvek od Vabra »

Karle: diky, jmeno opraveno.

Jo nejake gradienty tam jeste zrejme zustaly, ale noc na dnesek uz prechzelo dost vysoke oblacnosti a objekt byl "nad Prahou", tak se tam zrejme neco namichalo. Je to opravdu hodne/hodne strecnute...

Asi bych si s tim mohl jeste par hodin hrat ve fotokramu, ale deti uz mi lezou po strope a manzelka za chvili zacne take...

PS: Ta PuWe mrcha vypada s plosnou jasnosti dost podobne, je jeste vetsi 16' vs. 20' pri celkove o magnitudu vetsi jasnosti. Vyslo ti z toho neco publikovatelneho?
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Abell 31

#7

Příspěvek od Karell »

No vůbec, to asi není myslitelné fotit ne úzkopásmově. Někdy ti ukážu jednu 10 minutovou expozici, to je opravdu pro zasmání.
Edit: zapomněl jsem. Cením si tvé odvahy tomu věnovat čas, člověk má potom alespoň srovnání co od toho čekat nebo jestli do toho vůbec jít!
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Abell 31

#8

Příspěvek od Sasa3 »

Vysledek je to docela pekny a mas to i v barve. Ja jsem tuhle potvoru zkusebne fotil pred dvema roky a je opravdu extremne slaba:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 511339/0#0
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Abell 31

#9

Příspěvek od Vabra »

Ja jsem tuhle potvoru zkusebne fotil pred dvema roky a je opravdu extremne slabaNekde jsem to dohledal: Mean Surface Brightness 27.0 Mag/arc-sec[ch178] :o
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Abell 31

#10

Příspěvek od bo-m »

Tak jsem také otestoval tuto planetární mlhovinu. Na deseti minutových snímcích není téměř vidět a celkový čas 200 minut to moc nevylepšil. Jsem zvědavý co bude vidět až na ní zkusím Ha a OIII filtry. Vypadá to na minimálně 20 hodin expozic. :?

Obrázek
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: Abell 31

#11

Příspěvek od saros »

Abell 31 je opravdu plošně slabá, přesto jsem se o ni pokusil s DSLR! Na jednotlivých surových snímcích není skoro k nalezení, přesto po složení (DeepSkyStacker), a úpravě (Photoshop a Registax - wavelets) vylezla pro mě překvapivě dobře. Je sice silně zašuměná (já si na přehnaně vyžehlené snímky moc nepotrpím), ale jasnější a slabší části mlhoviny odpovídají zhruba vzhledu snímků z chlazených kamer a úzkopásmových filtrů. Takže pokud máte nějaký Dual-band filtr, směle do toho! Není to úplně beznadějné.
Obrázek
https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 422332.jpg
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Abell 31

#12

Příspěvek od bo-m »

Druhý pokus o nafocení této slabé planetární mlhoviny. Bohužel při zpracování je už znatelný zbytek "starburstu" který už nedokáži odstranit.

Obrázek
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
myXall
Příspěvky: 447
Registrován: 25. 11. 2013, 12:45
Bydliště: Žilina
Věk: 39

Re: Abell 31

#13

Příspěvek od myXall »

Tiež pridám môj pokus o zachytenie tejto slabej planetárnej hmloviny.
Venoval som jej 20hodín expozičného času, čo je zatiaľ môj rekord.
Pri snímaní som však narazil na limity mojej HEQ5tky... naložiť na ňu RC 6" so všetkým možným harampádím a chcieť mať bodové hviezdy pri 10 min. exp... no, chce to EQ6tku

info na klik:
Obrázek
William Optics Zenithstar 73 III, Meade Mak 127/1900 StarNavigator
ZWO ASI533MC Pro, ASI224MC, ASI290MM mini,
iOptron GEM28
Odpovědět