Vlčí mha nad ISS

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Vlčí mha nad ISS

#1

Příspěvek od JarekZak »

Zdravím všechny pozorovatele.
Minulé dva dny byl ideální čas na udělání pár snímků DSO, tak jsem vyrazil ven. Sledovat ISS jsem ani neplánoval nicméně jsem ji viděl při jejím večerním přeletu v 19:20 (což jsem si posléze ověřil, že šlo opravdu o ni). První čeho jsem si všiml byl slabší bod, předpokládám že raketoplán Discovery. ISS letěla cca o 20s opožděná za ním po stejné dráze.
Teď si o mne určitě většina z vás bude myslet že jsem buď slepý nebo blázen, případně obojí , nicméně první objekt (asi raketoplán) mne ihned upoutal ještě jedním efektem. Vypadal, jako kdyby to byla kometa se zvláštním tvarem ohonu (viz obrázek). Nejdřív jsem myslel, že jde jen o zkreslení způsobené nedalekým kouřícím komínem, ale brzy jsem pochopil že to tak asi nebude, jelikož efekt přetrval po celou dobu letu. Předčasně jsem ukončil expozici M42 a rychle přejel dalekohledem na cca poloviční výšku od orionova pásu. Objekt jsem vyfotit už nestihl, utekl o kousek, ale i při pohledu do sekundárního dalekohledu jsem "ohon" zřetelně viděl.
Proto bych rád rozpoutal diskusi, o co se vlastně mohlo jednat? Jen nějaký lom světla v atmosféře (ve slabé vysoké oblačnosti), nebo něco jiného? Na nějaké výfukové plyny raketoplánu (ikdyž už má své odslouženo ) asi ani nepomýšlím vzhledem k velikosti (poměr ohonu k bodu je v obrázku zachován).



Zajímá mne, zda někdo z vás bude vědět o co šlo a případně vás prosím, o zjemnění odpovědí probírajících moji nesvéprávnost ;D . Předem díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Vlčí mha nad ISS

#2

Příspěvek od Karell »

Že by? Vlčí mlha nad ISS
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vlčí mha nad ISS

#3

Příspěvek od MilAN »

to JarekZak :
Podívej se do vlákna : " Přelety ISS ", je to tam na několika stránkách. Jinak je tu ISS celkem ve 3 vláknech, nezakládej, prosím další dříve, než se podíváš do nich.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
JarekZak
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2008, 21:23

Vlčí mha nad ISS

#4

Příspěvek od JarekZak »

Díky za odpověď. Omlouvám se za nové vlákno, nějak jsem to přehlédl ve stávajících vláknech. Určitě se polepším :-[ .
Odpovědět