Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Vyhřívání

#376

Příspěvek od kuceraz »

midars píše:Řekl bych "stopové množství" - není poznat, že by z tuby ubylo. Čím tenší rovnoměrná vrstva, tím lépe.
OK v tom případě vezmu jen 5g
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#377

Příspěvek od Psion »

midars píše:Tohle je vyřešeno viz a následující odpovědi.
Biker.fm má podobné řešení.
Tu následnou odpověď jsem přehlédl. Pěkný, nevím zda to někdo ve světě takto řeší.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#378

Příspěvek od hades »

Není to nic nového, umí to spousta integrovaných systémů, třeba Eagle od PrimaLuceLab
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#379

Příspěvek od Psion »

Díky, ovšem Eagle + Ecco + vyhřívací pásky + teplotní sonda a jsme na 30 tis. To není moc použitelné, pokud chce člověk inteligentní vyhřívání.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#380

Příspěvek od biker.fm »

Inteligentni vyhrivani neni nic sloziteho. Materialove se da dostat na castku radove nizsi nez je dostupne komercni reseni. Druha vec je jak si firmy chcou nechat zaplatit za vyvoj a jaky chcou mit zisk.
Psion píše:
midars píše:Tohle je vyřešeno viz a následující odpovědi.
Biker.fm má podobné řešení.
Tu následnou odpověď jsem přehlédl. Pěkný, nevím zda to někdo ve světě takto řeší.
Mam teplotni cidlo na sekundaru, cidlo v rosnici pointeru a cidlo i na primaru. Sekundar a pointer, podle namerenych hodnot rosneho bodu a namerene teploty reguluji vykon vyhrivani. Primar chladim ventilatory, merim teplotu zrcadla a okolni teplotu (ne rosny bod). Neni slozity algoritmus vypoctu jak nastavit pozadovane vykony. System je plne autonomni. V nove verzi fw jsem dodal moznost nastaveni hodnot delta pro algoritmus vypoctu. Tim se optimalneji ridi jednotlive hodnoty pwm. V budoucnu mam v planu pres bt odesilat data do pc a v jave napsat program pro jednodussi nastavovani celeho systemu. Ted to muzu jen pres seriovy port a terminal.
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 27. 09. 2020, 10:19, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#381

Příspěvek od Psion »

Dělám na vývoji elektronických zařízení, takže povědomí o nákladech a cenách mám dobré, je jasné že Číňan vyrobí a prodá takovou věc klidně za 30 USD, my se v ČR nedostaneme ani na takové náklady. Samozřejmě PrimaLuceLab má precizní ale drahou výrobu (mám od nich velmi povedené ostření dalekohledu), nicméně kupovat kvůli Ecco za 200 EUR celý Eagle počítač za 800 EUR je nesmysl.

Narazil jsem i na Cloud Monitor, pro někoho možná zajímavá věcička, běhá to pod Win i Mac OSX.

https://shop.lunaticoastro.com/product/ ... -detector/
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Vyhřívání

#382

Příspěvek od zuzi »

Mam primalucelab EAGLE observatory první verzi a o precizností se rozhodně nedá mluvit. Je to slušný Bastl. Ale třeba to dnes už je jinak. Kdyby měl někdo zájem, pošlu fotku vnitřku. Mimo takové drobnosti že použít průmyslové konektory pro cidlovinu s Imax 3A a tahat z toho 7-8A není úplně dobrý. Ale jak říkám, možná to je dnes úplně jiné a víc dotažené.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#383

Příspěvek od Psion »

Vzhledem ke 3 verzi zařízení tak tam určitě posun bude, ale nerozebírat jsem to.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2015
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#384

Příspěvek od Beda »

je to slušný bastl: PrimaLuce Lab Eagle 3 Pro Telescope Control Unit £1,613/ 50.000,-Kč :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#385

Příspěvek od Psion »

Jejich montáž za 4200 EUR s nosností 5 kg techniky je taky libůstka :shock:

https://www.primalucelab.com/astronomy/ ... -8230.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#386

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:Narazil jsem i na Cloud Monitor, pro někoho možná zajímavá věcička, běhá to pod Win i Mac OSX.
Líbí se mi, je to určitě pro astronoma důležitější , naž za stejných 450 $ dalekohled. A jak píší : high accuracy, low-cost
Já si zatím vystačím s biodetektorem. Než oddekluji dalekohled , sáhnu si na kopuli. Když je mokrá, zapnu vyhřívání :) .
Jen se nemohu zúčastnit diskuse, který systém je lepší a pod kterým OS ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2015
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#387

Příspěvek od Beda »

tohle je něco mezi Milanovým "biodetektorem" a super bastly zdejších borců:
https://www.expondo.cz/steinberg-system ... gIC0vD_BwE
jistě jsou ještě jednodušší udělátka ;) .
Přílohy
datalogger.jpg
datalogger.jpg (38.22 KiB) Zobrazeno 777 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#388

Příspěvek od biker.fm »

MilAN píše:Jen se nemohu zúčastnit diskuse, který systém je lepší a pod kterým OS ...
MiLaNe, kdyby jsi jezdil s astrohrackami do hor a tam setril kazdy amper z baterky, mozna by ses na to dival trosicku jinak. V mrazech rychle klesa vykon baterie.
Pokud je system autonomni, program do PC je uz jen takova feature navic bez ktere se da bez problemu zit.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Vyhřívání

#389

Příspěvek od hades »

Eagle byl jenom příklad, jsou i jiná, levnější, řešení, a nemusí to být bastly. Stačí hledat
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#390

Příspěvek od MilAN »

Pokud nepotřebuji autonomní řízení a spokojím se s tím, že vím, jaká je v daný okamžik teplota rosného bodu, je k dispozici několik vlhkoměrů, které mi zobrazují rosný bod. A podle toho se mohu zařídit.
např.: https://www.epristroje.cz/digitalni-vlh ... d-30-5010/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět