Jones-Emberson 1 (JnEr1)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#1

Příspěvek od Michal1 »

Planetární mlhovina v Rysovi. Popis z CdC
Planetární mlhovina
PNG164.8+31.1 JnEr 1        
Třída:  
Rozměr:  380.0"
Magnituda:  14.00
Magnituda Hbeta: 13.18
Jasnost povrchu: 17.75  
B magnituda centrální hvězdy:  16.53
V magnituda centrální hvězdy:  16.83

Moje první automaticky pointovaná fotografie v primárním ohnisku. Původně to měla být celonoční expozice, ale když jsem byl dalekohled po půlnoci zkontrolovat, zjistil jsem, že už mi půl hodiny dře o nohu stativu montáže. Než jsem montáž proložil a objekt znovu našel, mi trvalo další hodinu a půl. Nikdy mi zaměřování slabých objektů na CCD moc nešlo, ale teď už jsem snad definitivně přišel, jak na to. Když už jsem objekt konečně našel, viděl jsem, že by mi už za hodinu zašel za strom, tak jsem ho nechal být a zaměřil se na Soví mlhovinu.


Pseudocolor verze
Atik 16IC, exp. 206 min po 2 min, pozorovací UHC filtr, příměstská obloha za měsíčku.

Tady jsem uložil některé moje povedenější snímky z doby před autopointací, tedy bez, nebo s ruční.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#2

Příspěvek od Miloš Hroch »

Bezva fotka, plánuješ k tomu pořídit barvu? Toto je pěkný objekt a určitě by bylo na co koukat. Možná by bylo dobré připsat, jakým ohniskem a průměrem to bylo foceno.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#3

Příspěvek od Michal1 »

Díky Miloši. Barva se fotit nebude, neboť není čím. To přenechám jiným. V současné době vkládám největší snahu do širokúhlého focení na film a vizuálního pozorování. Se CCD chci dělat co nejdelší expozice s co nejmenší námahou a financemi v době, kdy není na jiné astro aktivity dost dobré počasí. Prostě večer vyndat dalekohled na dvorek za dům, nechat pracovat a ráno vše zabalit.

Můj dalekohled je napsaný vlevo pod mým uživatelským jménem pod obrázkem, abych to nemusel u každého druhého příspěvku znovu psát  ;).
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#4

Příspěvek od Vabra »

Pekny a zajimavy objekt i snimek. Vice takovych!

Uz jsem mel pocit ze se v zime nefoti nic nez M42 ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#5

Příspěvek od mich1 »

Paradni foto paradniho objektu, take jsem ho nedavno zkousel, ale velice rychle jsem pochopil ze tohle z prahy na rgb nepujde Doufam ze se s pointaci bude darit a uvidime tu vice takovych objektu.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#6

Příspěvek od Konihlav »

Michal1: nadhera, tohle se mi opravdu moc libi. Co se tyka mlhovin (obecne emisnich v mlecne draze), tak ty budu mit za rok, za dva vyfocene sirokouhle vsechny, ale techto malych potvurek je nastesti dostatek, abych se jim v budoucnu venoval :-)

[smiley=thumbup.gif] [smiley=thumbup.gif] [smiley=thumbup.gif]
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#7

Příspěvek od Sasa3 »

Michal1: super snímek. Jenom pár drobností, trochu ten snímek když tak ořež - jak ti hvězdy v průběhu expozic driftovaly, tak po složení je to vidět na dolním a pravém okraji.

Pak je ještě otázka, jaké korekce jsi dělal. Na snímku jsou v šumu totiž patrné diagonální šmouhy ve směru driftu. Možná, kdyby jsi tu korekci udělal pečlivěji, tak by zmizly a ze snímku by šlo vydolovat víc. Aspoň já si nevybavuji, že by mě něco podobného Atik16IC po odkalibrování biasu dělal. Je ale fakt, že jsem 100 snímků nikdy neskládal.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#8

Příspěvek od Michal1 »

Tolik reakcí jsem, přiznám se, nečekal. A ještě pozitivních, díky. Příště tedy pošlu něco zas.

Sasa3: Máš pravdu, šmouhy od nesprávné kalibrace tam jsou. Zpočátku byly ještě o dost horší. Řešilo se to v tomto vlákně. Lépe se mi to nepovedlo. Jestli tě napadá, kde byla chyba, prosím, napiš mi to do toho vlákna.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#9

Příspěvek od Sasa3 »

Tohle vlákno jsem nějak zasklil. Ale kluci už ti poradili a myslím, že dobře.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#10

Příspěvek od MilAN »

Tady je tato planetární mlhovina   -( katalogové označení PK 164 +31.1) v čisté podobě v H-alfa. Foceno za dost nepříznivých podmínek  - podrobnosti na klik

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#11

Příspěvek od Sasa3 »

Tahle planetarka je docela fotogenicka. Myslim, ze se ji prezdiva Sluchatka (v anglictine Headphones).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#12

Příspěvek od FunTomas »

Pekný obrázok. Ešte nejaké detaily doladiť. Poslal som email.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#13

Příspěvek od Karell »

Pan Zahajský vyprovokoval vznik této fotografie, ale až po jejím nafocení  jsem zjistil, že už tento objekt kolegové úspěšně vyfotili. Za velmi bídných podmínek s klasickou podzimně zimní oranžádou na obloze, ještě horším seeingem a Měsícem v poslední čtvrti ve druhé půlce noci jsem namířil do souhvězdí Rys a 40x po 10 minutách exponoval. Je to rozhodně zajímavý objekt, a přestože Martin při zpracování dělal co uměl, nevylučuji, že se k němu ještě za lepších podmínek vrátím. Na kliknutí fotka i s podrobnostmi na astrofotkách, tentokrát bez větší verze, data limitovala použitelné rozlišení.



Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#14

Příspěvek od MMys »

Tenhle objekt jsem měl v plánu taky teď na podzim. Tak uvidíme, co z toho vyleze. Čekal jsem, že to bude jasnější. Tohle za 400minut takovým bojlerem mě teď trochu odrazuje. No uvidíme...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jones-Emberson 1 (JnEr1)

#15

Příspěvek od Karell »

Martine, rozhodně je to potvora slabá, s takovou M27 se to nedá vůbec srovnávat. Určitě je chybou podcenit kvalitu oblohy, jako jsem to udělal já. Na jednotlivých expozicích není vlastně vůbec nic. Asi není ani moc vhodným zařízením pro snímání OSC kamera, nebo by byla potřeba natáhnout zásadním způsobem délku expozic. Ale na druhou stranu, a snad bez pochyb, je to hodně fotogenická planetární mlhovina, a jak právě čtu to už zmínil o kousek výše Saša :-)
Odpovědět