Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Asellus Borealis
Příspěvky: 71
Registrován: 04. 02. 2011, 14:47

Prosím poraďte

#1

Příspěvek od Asellus Borealis »

Zdravím všetkých, vedel by mi prosím vás niekto povedať vďaka čomu mi vznikajú takéto fotky ?

http://pokec.azet.sk/kroko.kroko/fotoal ... -379134623

http://pokec.azet.sk/kroko.kroko/fotoal ... -379134617

http://pokec.azet.sk/kroko.kroko/fotoal ... -379134609

Fotky sú zložené v Registaxe z cca 18 jednotlivých. "Zarovnávacia oblasť" je vyznačená rámčekom. Vstupné fotky sú zakaždým rovnaké.
Fotené to je cez Sky-Watcher GOTO Dobson 250/1200 a Canon EOS 1000D.

Ďakujem.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Prosím poraďte

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Řiká se tomu "stáčení pole". Je to jev, ke kterýmu dojde na každý azimutální montáži. Pokud to dáš složit jen an nějkou oblast, to si to v ní sedne a mimo to bude blbě.

Jádrem porblému je, že fotit DSO na azimutální montáži je dost slepá cesta. Protože ten problém bude už na jednotlivých expozicích, jenom menší.

Pokdu ale chceš z těch fotek něco vydolovat (a upřímně řečeno, ty jednotlivý fotky sou dost hustý, na to že je to Dobsonem), tak to slož nějakou metodou, která umí s tim polem točit zpátky a skládá na celý snímek - například DeepSkyStacker s tim nebude mít problémy. Jestli Registax má takové nastavení, to nevim, nikdy sem tento program nepochopil :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Prosím poraďte

#3

Příspěvek od Cassi »

V registaxu by to mohlo jit poskladat pomoci vyberu vice zarovnavacich bodu (rucne), nejlepe co nejdal od sebe. Snad to pomuze.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Asellus Borealis
Příspěvky: 71
Registrován: 04. 02. 2011, 14:47

Prosím poraďte

#4

Příspěvek od Asellus Borealis »

Áno je to určite stáčanie. Na jednotlivých fotkách to pekne vidno ale potom mi nejde do hlavy toto :

http://pokec.azet.sk/kroko.kroko/fotoal ... -379157748

http://pokec.azet.sk/kroko.kroko/fotoal ... -379157732

Tá druhá fotka je zložená z viacerých záberov (+ dlhšie exp.) ako prvá , ale tým istým spôsobom.
A ďalšia vec je, že to stáčanie má "stred" vždy niekde inde - keby to bolo vždy napr. na severe tak to pochopím. Chcem ešte odfotiť nebeský pól s veľmi dlhou expozíciou , ale musím počkať na jasnú noc , tam by sa niečo mohlo ukázať.
Uživatelský avatar
Asellus Borealis
Příspěvky: 71
Registrován: 04. 02. 2011, 14:47

Prosím poraďte

#5

Příspěvek od Asellus Borealis »

Registax má funkciu derotate a fakt to správne otáča tie snímky, ale tie fotky boli správne pootáčane a toto vzniklo. >:(
Ja už fakt neviem
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Prosím poraďte

#6

Příspěvek od MP »

Cesty Registaxu jsou nevyzpytatelne ...
Aspon mi tak obcas pripadaji. Je fakt, ze k necemu takovemu neni urceny a prilis mnoho funkci, aplikovanych soucasne, vede obcas k nevyzpytatelnym vysledkum. Je otazka, podle ceho tu "derotaci" dela, ale urcite ne podle hvezd, spis podle toho vybraneho vyrezu a tam v pripade DSO nemusi mit dostatek jednoznacne informace o rotaci, obzvlaste, pokud skutecny stred otaceni je nekde uplne jinde. Proto to take vypada, ze to rotuje podle nejakeho divneho bodu - jde o posun celeho snimku podle vybraneho ramecku, spojeny s rotaci, ktera se patrne take urcuje podle toho ramecku.

Pokud jsou ve snimku hvezdy, je mnohem spolehlivejsi pouzit programy jako DSS nebo RegiStar, ktere ty hvezdy hledaji a registruji na sebe.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Asellus Borealis
Příspěvky: 71
Registrován: 04. 02. 2011, 14:47

Prosím poraďte

#7

Příspěvek od Asellus Borealis »

No o.k. skúsim s tým niečo urobiť.


Ďakujem za pomoc.
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Prosím poraďte

#8

Příspěvek od pepe30 »

Chcel by som Vas i ja poprosit o pomoc.
Uz dlhsiu dobu mam i po upointovani vsetky hviezdy malinko ponatahovane jednou stranou akokeby uhloprieckou cez fotku.Neviem kam zaradit tento zadrhel,pretoze pointacia ocividne funguje
Dnes som nanovo ustavil montaz ako vzdy(pomocou pol.hladacika),vsetko som skontroloval podotahoval,pointacni dalekohlad pointuje hviezdu v zornom poly objektu.Skusil som uz vsetko co ma napadlo a neviem sa pohnut dalej.
Ked som fotil predtym (par mesiacou dozadu)bolo to omnoho lepsie ,to halo jednym smerom som tam nemal.
Tu je cerstvy snimok tak ako vypadol s DSLR:
Je to 5minut pri iso1600,fotene dnes:
http://www.uloz.to/8007187/light-300s-1 ... 13m20s-cr2
Ak ste sa s niecim podobnym stretli alebo vas napada kde moze byt problem prosim dajte mi vediet :'( :'( :'(
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#9

Příspěvek od mich1 »

Tak presne s timhle bojuji uz dlouho a je dost obtizne urcit cim to je, urcite mas tech snimku vice po sobe, chce to slozit bez zarovnani abys videl jestli ta chyba narusta s casem. Paklize tam budes mit dlouhe cary tak je nejpravdepodobnejsi nejaky posun pointacniho dalekohledu vuci hlavnimu dalekohledu. Poku by ta chyba byla stale na stejnem miste a nezvetsovala se tak bych hledal problem v pointaci v kombinaci s polarnim ustavenim nebo vyvazenim, jeste tam muze byt neco hodne nakrivo a ta deformace hvezd je opticky problem, ale to mi prijde nepravdepodobne. To se da kazdopadne vyloucit kratkymi expozicemi. Jestli to pointujes pres phd tak sem zkus hodit nejake grafy.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Prosím poraďte

#10

Příspěvek od pepe30 »

Ahoj,Mas vovela veciach pravdu,tak idem vylucovat jednotlive problemy:
vyvazenie-to som nedavno kontroloval a tym ze je zima je to trochu stuhnute.Vyvazil som to najlepsie ako to slo.
Natiahnutie tych hviezd je stale totozne,isto sa nepredlzuje.
Polarne ustavenie robim klasickou metodou pomocou pol.hladacika a hadam i spravne.Robil som ho tak i ked som mal hviezdy lepsie bez komy.Lepsie to ustavim asi iba driftovou metodou na ktoru sa chystam ale musi byt trochu teplejsie.V takom mraze sa to ucit isto nepojdem :-[
To PHD moze byt jeden z problemou,Vcera som pointoval a na grafe mi to dost uchadzalo v Deklinacii.Nevedel som aku hodnotu mam upravit,tak som sa snazil zadat hodnoty ako maju podaktory na AF.Ale moc to nepomohlo.Ked som pointoval v Maxim DL taktiez mi to utekalo v deklinacii,preto som sa to snazil dalekohlad vyvazit nanovo.
Tak neviem,napadama ze zhodim vsetko z montaze a skusi vsetko odznova namontovat,podotahovat???
Peter
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#11

Příspěvek od mich1 »

Ja to pokazdy ustavuju driftovou metodou, nevidim na polarku takze to ani jinak nejde. Je mi jasny ze vzhledem k rozdilnosti nasich sestav tam asi oba budem mit trosku jine problemy, ale to jak pises o te deklinaci to mi presne dela pri nepresnem ustaveni a prijde mi ze se s tim phd nedokaze dostatecne dobre poprat a misto aby to jen opravovalo ujizdeni tak to tu chybu v podstate znasobi. Dela to takove osklive skoky na grafu dejme tomu o 1-2 pixely, ze to treba skoci na tu vrchni caru tam to par sekund vydrzi pak nasleduje oprava opacnym smerem na spodni caru kde to zase par sekund zustane pritom ta hvezda porad ujizdi jen jednim smerem. V podtstate by se dalo rict ze na te prostredni care to travi nejmene casu a je to vsude okolo jen ne tam kde by to clovek chtel mit. Pri dobrem ustaveni je ten problem minimalni. Take jsem mel dost velky problem s vibracemi a v podstate nebylo mozne pointovat na kratsi expozice nez 1.5 s coz uz se snad povedlo eliminovat a nyni pointuju na 0.5 s. Tady je obrazek grafu jak se to chova pri dobrem ustaveni.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Prosím poraďte

#12

Příspěvek od pepe30 »

Tak ten moj graf vyzera oproti tvojemu omnoho horsie.Presne ako vravis na tej ciare mi to moc nevydrzi,a konkretne vcera os RA isla ako-tak po ciare a DEklinacia  isla hrozne pod ciarou.Skratka strasne to bolo zubate. Tie hodnoty RMS na grafe som mal cca.0,45 na takom grafe ako mas ten vrchny.Nejde mi ale dohlavy zeby som predtym lepsie ustavoval montaz?Asi ako sa zadarilo.
No,skusim tu driftovu metodu,ale este som ju nikdy nepraktizoval tak mam s toho trochu obavi.Ked sa nieco ucim nastavit zvicajne to spravne spravim tak na treti pokus (tri noci zabite)a to teda asi dost vymrznem :'(.
Mozes mi este napisat ako mas nastavene PHD?kazdy to ma inak tak som zvedavi.Inak vcera som aspon vyskusal novy program na dithering BackyardEOS a vyzera to tak ze to funguje s PHD bez problemou."Prvý dojem"
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Prosím poraďte

#13

Příspěvek od mich1 »

Ja myslim ze ty hodnoty jsou hodne individualni ke kazde sestave a nejsou az zas tak uplne vypovidajici. Mylim ze u me je to zrovna celkem dost extremni vzhledem k tomu ze pointuji ohnisko 1500mm pres hledacek ktery bude mit odhadem 160. Zkusil bych vypnout guiding output a pozorovat graf. Z toho krasne uvidis jak moc spatna je periodicka chyba a jak spatne ustavene to je. Agresivitu a min movement je potreba mit nastaveno tak aby clovek nehonil seeing a nejake pripadne vibrace ci jine pohyby zpusobene samotnou pointaci v kombinaci s nedostatecnou tuhosti cele soustavy. U te deklinace tam toho nastavit moc nejde a hodnota Max dec mi pokazde prislo ze nema skoro zadny vliv na samotny prubeh pointace. Driftova metoda je jednoducha jakmile to cloveku prejde trosku do krve a uvedomi si co je jak prevracene a kterym smerem je jih a sever. Tri zabite noci bych nevidel tak tragicky, ja se s tim trapim uz asi rok v kuse a mam tu stovky expozic jen jako test pointace a snahu prijit na to co se mi tam stale jeste malicko hybe. Principielne samotna pointace proste fungovat musi i kdyz ma clovek horsi montaz jen je potreba prijit na to zpusobuje ten problem. Tazke bych asi zacal s tim ze bych se to pokusil nejak poradne ustavit a udelal nejake kratke expozice na yylouceni optickeho problemu coz je asi nejjednodusi. Pak bych si ucite porovnal nejake delsi expozice s pointaci, bez pointace a s pointaci jen v ra a to v prubehu aspon 2 hodin. Je potreba k tomu pristoupit nejak takticky a zkusit postupne vyloucit ruzne problemy protoze to v podstate muze zpusobovat cokoliv a jeste to muze byt kombinace nekolika problemu.
Ty hodnoty mam ted na RA agg 50, min mov 0.15, pointace po 0.5s ,ale budu s tim jeste experimentovat, protoze nektery byly nastaveny vzhledem k vibracim a myslim ze ted by to mohlo jit jeste lepe. Ostatni hodnoty povazuji za nedulezite nebo jsou defaultni.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 928
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Prosím poraďte

#14

Příspěvek od pepe30 »

zatial diky za rady.Vprvom rade skusim ten drift a uvidim.ja pointujem ohnisko 700 tak by to nemal byt az taky problem ako u ohniska 1500.Ked sa to zlepsi isto sa pochvalim ,ale predpokladam ze to bude tym ustavenim?
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Prosím poraďte

#15

Příspěvek od fidler »

Nemůžu přijít na kloub příčině.



Na spodní straně zůstává tmavý pruh i po užití Flatfield-ů .
Odpovědět