Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím poraďte

#1906

Příspěvek od astar »

Milan, to měla být jen ukázka, jak by mohl vypadat ten sloup a asi si nepochopil co jsem psal ve svém předešlém příspěvku :( . Je to jen o délce a typu sloupu. Na to se tazatel ptal.
A když, tak ta montáž je konstruována právě tak, aby nenarážela. Jen pro zajímavost, montáž má jen ruční ovládání, tak mi uniká, proč do toho motáš ovládání přes PC a pod.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1907

Příspěvek od MilAN »

Reagoval jsem na tvoji úvodní větu :
Pokud použiji GOTO a najíždím na objekt na druhé straně, tak montáž udělá proložení :(
A jasně píšu o kupovaných EQ montážích. Vůbec ne o té na obrázku . Zrovna tak nevidím důvod, proč by měla dělat montáž sama flip, pokud bych si ji dělal sám :)
Pokud to není z mého příspěvku jasné, tak jsem odpovídal na dotaz, proč většina staví svislý sloup. A k tomu se váže můj příspěvek. Protože většina si staví sloup a kupuje komerční montáž.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím poraďte

#1908

Příspěvek od astar »

To z tvé odpovědi nebylo nijak jasné, ale to je jedno. Lepší bude, než se tady dohadovat, raději sem nic nepsat.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1909

Příspěvek od MMys »

Tohle není primárně o sloupu, ale hlavně záleží na tom, co máte za řídící systém montáže. Některý prostě na meridian flipu trvá (a pak je zalomený sloup k ničemu), u některých jde nastavit limit, pro který to jede bez flipu za meridián (takže dáš velké číslo, třeba 180° pokud to jde, ale u některých to jde povolit jen do nějakého limitu který si vymyslel autor toho systému). A některé systémy mají i volbu vidlicová montáž, ta se hodí i pro zalomený sloup a pak to flip nedělá nikdy. To je nejlepší varianta.

Jinak pro případné stavitele montáží:
Z toho co mi za roky prošlo rukama, tak asi nejlépe udělaný volně prodejný (tedy nesvázaný s žádnou konkrétní montáží) řídící systém, který si může každý dát na svoji montáž, je SiTech. Ten umí polární německou, s nastavitelnými limity, polární vidlicovou, Alt-Az + derotátor a Alt-Alt + deroátor. K tomu podpora dvojích enkodérů (motorové + na osách) a systém modelování montáže Point XP (mechanické chyby a průhyby soustavy). HW k tomu existuje v mnoha variantách i cenách, od jednoduchého systému pro střední paralaktiku nebo alt-az dobsona s DC servomotory do 2A, za cca 300 EUR, přes větší verze na dvojnásobný proud (a zhruba dvojnásobnou cenu), pak Step/Dir sekvencér pro externí průmyslové kontroléry pro krokáče nebo serva, a konče 1kW a 5kW systémy Force One a Force Two, pro direct drive systémy za 3500-4000 USD. Podpora je pro Windows ASCOM, a na Linuxu funguje v RTS2 od Petra Kubánka. Indy zatím není, co vím.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1910

Příspěvek od MilAN »

Já jen zopakuji, co jsem psal v původním příspěvku. Montáže EQ Go To montáže od SW to z ručky neumožní, ale pokud se to ovládá přes EQMOD z ASCOMu, tak to není žádný problém. Naprosto běžně to používám u své AZ EQ6, kde mám dalekohledy na obou stranách deklinační osy a potřebuji, aby ten, co fotí, jel po horní části dráhy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#1911

Příspěvek od Osel »

Chlapi pokračuji v řešení záhady šišatých nebo useknutých hvězd na mém dalekohledu. Abych neplevelil téma vyzkoušejte zpracování dám to sem.

1) po kolimaci pomocí laseru kdy laser míří na střed primáru a vrací se zpět do středu terčíku vypadá soustava opticky pomocí malé dírky v zátce tak že obraz primáru není celý v sekundáru a to dělá ve výsledku hvězdy do trojůhelníku (půlměsíce) viz obrázek 1 a foto M81 a M82 více se to projevuje na levé straně fotky.

2) když soustavu zkolimuji jen opticky pomocí malé dírky v zátce a pohledem na hvězdu , tak aby vše bylo ve středu viz obrázek 2 tak laser míří mimo střed a hvězdy jsou šišaté. viz foto M13.

Foceno, SW Newton 254/1200 + Rovnač MPCC 0,95 TS, Canon 6D modifikovaný.V M81a82 je navíc L-Pro fiter.

Myslím že vliv ohřevu sekundáru je minimální.
Laserem jsem zkoušel otáčet o 360st, abych se přesvědčil že pořád míří do stejného místa a je tak seřízený. OK.
Pointace běžela v rozmezí +/- 0,5".

Závěr - něco je na křivo a já jsem osel co to nedokáže srovnat.
Najdu někoho kdo by si s tím poradil.
Jsem ze Zákup.

Tady jsou dokumentační fotky RAW M13 a M81a82, dvě fota celkem 44 MB.

https://www.uschovna.cz/zasilka/XTWJU6V97HAVCX22-VNF/

Děkuji Lada.
Přílohy
kolimace.png
kolimace.png (13.66 KiB) Zobrazeno 2252 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1912

Příspěvek od MilAN »

Promiň, tohle jsme tu už řešili (nejen tedy s tebou - ale ty už to řešíš ve 3. vláknu) .
Světelný Newton nejde skolimovat na symetrii . Je potřeba seřídit na laser. Pak se podívat přes dírku do OV a pokud není vidět celý primár - (je někde uříznutý) tak je potřeba ho buď natočit nebo posunout ( podle toho, kde to je potřeba). A znovu seřídit na laser. Nic jiného v tom nehledej
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#1913

Příspěvek od Osel »

Milane já vím.
Jen nechápu co mám posunout.
1 )Primárem nehnu ten je na pevno v tubusu tak seřídím šroubky aby byl vidět odraz v sekundáru a laser je pryř to chápu , jdu na sekundár znovu posunu laser zpět a jsem zase tamkde jsem byl..
2 )Sekundár když natočím, sice primár vidím celý ale zase pošlu laser do pryč... znovu srovnám ůhel třemi šroubkly a jsem tam kde sem byl
3) Tak jedině pohnout celým pavoukem tak abych neměnil úhel dopadu a odrazu ale jen posunul obraz primáru po sekundáru...to my moc nešlo.
A čtvrté řešení, řekni co piješ a já si udělám výlet do Jablonce... :D
Díky Lada
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1914

Příspěvek od MilAN »

Ve výsledku musí být seřízeno na laser. Já vím, že se tohle v kritické poloze pere a pak to někde vinětuje. Pokud to je tím a začíná to vadit, pak je pro danou velikost snímače malý sekundár.
Není problém s tím, aby ses zastavil u mě. Pošli SZ a domluvíme se
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#1915

Příspěvek od Osel »

Chlapi děkuji všem za rady a návody jak se stím poprat.

Takže jsem to celé rozebral a pak :
1) srovnal pavouka na střed tubusu
2) zarovnal sekundár do správné pozice
- výsledek opticky už kružnice seděli OK
3) kolimace laserem - sekundár / primár - opakováno 4krát vše OK
4) test na objektech M81 a 82, aby bylo s čím porovnávat
5) dle rad ještě posunutí backfocusu rovnače pole u půl závitu.
Fotky přikládám, 1. je min. vzdálenost udaná výrobcem a 2. je o tu půlku dál, zaostření, a výsledné foto, rychlovka přez DSS a Zoner cca 1 hod dat.

https://www.uschovna.cz/zasilka/XZR5B56IV6R6Z3V6-7TA/

Výsledek je v příloze, prosím o kontrolu a zda jsem vaše rady dodržel správně a zda by to ještě třeba něco nechtělo.
Děkuji Lada.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1916

Příspěvek od MilAN »

Osobně bych to takhle nechal a nesahal na to
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Prosím poraďte

#1917

Příspěvek od Osel »

Milane děkuji moc za rady !!!!
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Prosím poraďte

#1918

Příspěvek od Ari »

Vymýšľam ako pripojiť k výťahu korektor s kamerou aby sa dalo s kamerou otáčať bez zmeny backfocusu (korektor <-> kamera). Tu je môj nápad, na tubuse výťahu by bol cez závit adaptér a do adaptéra by bola cez závit pripojená kamera a korektor a všetko by sa otáčalo naraz cez závit na tubuse výťahu a potom z druhej strany po nastavení polohy dotiahlo maticou. Otázka je či je to dobré riešenie, či tá matica zaistí kolmosť adaptéra v každej polohe alebo v každej polohe vyosí do inej strany...

Alebo by bolo lepšie vynechať maticu, dotiahnuť adaptér na výťahu nadoraz a pridať medzi kameru a adaptér nejaký rotátor?
adapter_korektor.jpg
adapter_korektor.jpg (33.04 KiB) Zobrazeno 1650 x
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím poraďte

#1919

Příspěvek od astar »

Já to mám vyřešeno takto . Filtr kolo, tiltter, rotátor, kamera. Pokud bude na šikmo čip, tak to pro rotaci kamery bude problém.
Zajímalo by mi jak máš upevněn korektor ve výtahu? To je velice důležité pro možný jeho náklon.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Prosím poraďte

#1920

Příspěvek od Ari »

Korektor je cez závit v adaptéri a adaptér je cez závit na výťahu, tak ako je to na tej čmáranici, akurát tam chcem dorobiť maticu aby som adaptérom spolu s kamerou a korektorom mohol otáčať. Predtým tam bola zrkadlovka a otáčanie som riešil cez t-krúžok (povolením červíkov na boku), rovnaký princíp ako rotátor.
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Odpovědět