Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím poraďte

#1981

Příspěvek od hades »

No tak třeba proto, že ti Polárka nebude utíkat ze zorného pole tak rychle jako jiné hvězdy blíže k rovníku.
mirkovacick: A napadá mě ještě jedna praktická věc: když musíš pokaždé nahrubo ostřit, tak si někde na výtahu udělej značku pro polohu, kdy máš zaostřeno. Od této polohy se pak můžeš příště odrazit. Já tento problém nemusím řešit, kameru s dalekohledem mám spojenou pořád a fokusér pozici drží.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1982

Příspěvek od MilAN »

Já se jen ptám proto, že když montáž ustavíš, tak Polárka nebude v zorném poli dalekohledu. A tak ve 40% případů na Polárku ani hlavní dalekohled nenamíříš. a pokud si zaostřuji jasnou hvězdu na rovníku a ona mi uteče za 2 minuty, tak to už snad mám zaostřeno. Kromě toho, že po celou dobu běží pohon :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Prosím poraďte

#1983

Příspěvek od mike »

hades píše: 08. 02. 2023, 14:02 mike: to platí i pro Ekos? Nebo předpokládáš, že má ručku? Protože on ji nejspíš nemá.
Měl jsem na mysli ručku. Pokud ji tazatel nemá nebo ji vůbec nechce připojovat, tak by se to samozřejmě muselo řešit jinak.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Prosím poraďte

#1984

Příspěvek od astrolama »

Na polárku jsem hlavním dalekohledem neměl nikdy potřebu čučet. Vím, že když si postavím stativ přibližně vodorovně, nasadím hlavu montáže kde bude nastavená výška 50° a pohledem okem na polárku namířím azimut, tak tu polárku už v polárním hledáčku budu mít. Maximálně lehce pohnu doleva nebo doprava. Zapnu montáž, nastavím datum, čas, souřadnice, ručka mi řekne HA.. ustavím, pustím alignment a montáž už mi jede. Pak už jde jen o to najít ty hvězdy pro aligment GOTO, ale ty si už mám čas poladit a nikam mi přitom neujíždějí.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím poraďte

#1985

Příspěvek od hades »

MilAN píše: 08. 02. 2023, 14:23 Kromě toho, že po celou dobu běží pohon :)
No to právě že neběží
mirkovacik píše: 08. 02. 2023, 13:42 Ale montáž nie je ustavená, GoTo nefunguje, dokonca ani nie je spustený tracking. Tažko sa mi hviezda hľadá pri nezaostrenom dalekohľade, GoTo nejde. A keď ju aj nájdem, montáž ešte nebeží, tak mi to uteká z poľa.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím poraďte

#1986

Příspěvek od hades »

astrolama píše: 08. 02. 2023, 14:42 Na polárku jsem hlavním dalekohledem neměl nikdy potřebu čučet.
Tak on na ni nečučí, má tam foťák. Ale uznávám, že by to mohla být i jiná hvězda, na kterou se dá lépe najet a je dostatečně blízko pólu, aby hned neutekla z FOV dalekohledu, kterému nejede tracking.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1987

Příspěvek od juh »

hades píše: 08. 02. 2023, 15:18 No to právě že neběží
mirkovacik píše: 08. 02. 2023, 13:42 Ale montáž nie je ustavená, GoTo nefunguje, dokonca ani nie je spustený tracking. Tažko sa mi hviezda hľadá pri nezaostrenom dalekohľade, GoTo nejde. A keď ju aj nájdem, montáž ešte nebeží, tak mi to uteká z poľa.
Práve to je to, čo som sa mu snažil naznačiť v mojom príspevku, že nejako musí rozbehnúť montáž:
  • keďže to nevie spraviť tým, že spustí alignment, pretože ...
  • tak ju musí spustiť tým, že ju pošle z parkovacej polohy niekam na určené miesto na oblohe, najlepšie na jasnú hviezdu a jedno, čím to spraví, či ručným ovládačom, alebo cez indi, alebo cez ascom ...
Potom môže riešiť zaostrovanie
Ide len o to, aby montáž mierila, kam si myslí že mieri (tým si spraví alignment) a zároveň sa otáčala siderickou rýchlosťou. Ak mal dobre ustavenú montáž na Polárku, po zaostrení ďalekohľadu už potom nemá čo riešiť.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#1988

Příspěvek od mirkovacik »

Dakujem za rady. Som fotic, rucku na tom nemam, zato mam EKOS. Nahrubo to ustavit viem. Aj zaostrenie nahrubo si viem zapamatat, focuser ma stupnicu.
Mal som problem s tým, že ta vychodiskova poloha je vzdy trocha ina, potom to GoTo funguje dost blbo. A niekedy, ked to nezaparkujem, len vypnem, tak je to rozhodene. Ked sa spravi GoTo, snimok, plate solvink, korekcia, atd dokola, tak sa to chyti. Len to sa nedá robiť rozostrené.

Dakujem za podnety, urcite si mozem s niektorými napadmi pomoct. Hlavne teda dat dalekohlad na tu polarku co najpresnejsie. A napadlo mi, že resetnuť model v EKOSe. To by malo byť relatívne dobré východisko aj so slepým foťákom. A potom to manuálne dohľadať. Ale mám zorné pole niekolko stupnov, to by sa mohlo trafit z takej relativne lepšej východiskovej polohy. A v takej faze by sa dalo uz zapnuť aj tracking pred goto.

Takže dík za podnety, nakopli ste ma.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1989

Příspěvek od juh »

Ide o to, aby bol ďalekohľad pri spustení v tej polohe, ktorá je pre daný spôsob ovládania označená ako parkovacia. Keď sa potom z nej pošle ďalekohľad na nejaké presné miesto, tak ona tam približne nebehne a potom to stačí ručne trochu doladiť s uvolnenými ustanovkami.
Pred chvíľou som to riešil. Poslal som ďalekohľad z parkovacej polohy na Rigel, tam som si to vycentroval a zaostril ďalekohľad a keď som ho potom poslal na C/2022 E3, tak mi to tam nabehlo takto (je to neupravované, len prekonvertované do RGB):
Přílohy
Capture_00004sm.jpg
Capture_00004sm.jpg (69.56 KiB) Zobrazeno 1797 x
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím poraďte

#1990

Příspěvek od hades »

mirkovacik: teď jsem si vzpomněl ještě na jeden postup, který občas používám. Je ale potřeba, aby jsi měl pointační dalekohled alespoň trochu sesouosený s hlavním dalekohledem. Pak můžeš pro GOTO a platesolving použít pointační dalekohled a jeho kameru. Hlavní dalekohled nemusí být zaostřený. No a jakmile máš platesolving pomocí pointéru hotový, můžeš začít ostřit hlavní dalekohled. Tracking ti jede a dalekohled by měl mířit přibližně tam, kam chceš aby mířil. Jenom nesmíš zapomenout to přepnout zpátky
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1991

Příspěvek od MMys »

Teda pánové, já naprosto nechápmu, co zde řešíte za nesmysl :D On dalekohled nejde zaostřit se zastaveným pohonem ? Přeci jde, a výborně. Když pominu důvod, proč by neměl od minula zůstat zaostřený, tak prostě hýbu ostřením, až se mi začnou objevovat čárky od utíkajících hvězd. Až mám čárky nejtenčí, je zaostřeno. Př expozici 1 sec. budou ty čárky dlouhé pouhých 15" na rovníku, u pólu v parkovací poloze bude pohyb hvězd nejspíš nepozorovatelný, ale zaostřit tak, aby později šla udělat astrometrie, jde vždy.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#1992

Příspěvek od MilAN »

mirkovacik píše: 08. 02. 2023, 17:50 A niekedy, ked to nezaparkujem, len vypnem, tak je to rozhodene. Ked sa spravi GoTo, snimok, plate solvink, korekcia, atd dokola, tak sa to chyti. Len to sa nedá robiť rozostrené.
Myslím, že na to jdeš zbytečně složitě. Udělej to tak, jak ti píše juh.
Ustavíš dalekohled podle polárního hledáčku. Jednou pro vždy si na montáži označíš vyzkoušenou výchozí polohu dalekohledu. Necháš GoTo najet na jasnou hvězdu. Tu vystředíš ručně při uvolněných ustanovkách - při krátkých expozicích. a zaaretuješ. A zaostříš. Nebo to provedeš v opačném pořadí = podle potřeby. A pak použiváš normálně GoTo . Jde to při jedné operaci, bez plate solving...A montáž běží od začátku, ne ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Prosím poraďte

#1993

Příspěvek od juh »

Teda pánové, já naprosto nechápmu, co zde řešíte za nesmysl :D On dalekohled nejde zaostřit se zastaveným pohonem ? ...
Tak napríklad ja riešim zaostrovanie ďalekohľadu pri zapnutom pohone len kvôli tomu, že používam Bahtinovu masku a zaostrujem pomocou asistenta buď v Sharpcape, alebo v APT. Tam to bez zapnutého pohonu nejde. Ďalekohľad má karbonový tubus a nemám k nemu motorové ostrenie, tak keď ho takto zaostrím, už len zaaretujem ostrenie a mám vybavené.
Že sa dá Bahtinovou masku zaostrovať aj bez asistenta, no dá, len to nie je také presné, ako so softvérovým asistentom.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#1994

Příspěvek od MMys »

No dobře, ale pokud je zaostření potřeba pro plate solving, ještě před spuštěním pohonu, tak to snad stačí zaostřit nahrubo od oka, ne ?
Mimochodem, pořád mi hlava nebere, proč je třeba dělat plate solving ještě před spuštěním pohonu ? Vždyť to stejně musí jít blbě, na máznutých hěvzdách. Nebo mi něco uniklo ?

Nestačí odparkovat, kamkoli najet (i když blbě), udělat plate solving a následně sync na vypočtenou pozici ? Takhle to dělám běžne v kopuli, když si do dalekohledu někdy při manipulaci v kopuli přes den drbnu ve vypnutém stavu (enkodéry mám inkrementální, takže se to ztratí).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím poraďte

#1995

Příspěvek od hades »

mirkovacik píše: 08. 02. 2023, 09:58 Prosím, používate pri guidingu dark frame pre guidovaciu kamerku?
Aké máte s tým skúsenosti? Je to potrebné? Alebo to nemá významný vplyv na guiding?
Tak jsem to včera večer zkoušel, ale přínos v Ekosu je subjektivně minimální. Musím ale dodat, že venku bylo -2°C a tím pádem byl termální šum menší, než jaký bude když budu fotit v létě a venku bude +20°C. Pak by to asi smysl mělo.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět