Prosím poraďte

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#46

Příspěvek od Vabra »

Taky si myslíš, že výrobce neví, jakou má vzdálenost čipu , podobně jako si to myslíš o reduktoru ? ?Nic podobneho netvrdim. Jen uvadim postup, kterym jsem se ja sam dobral rozumne kresby (dokonce v plnem poli FF DSLR) stejne kombinace dalekohledu a reduktoru/rovnace.

PS: mezi nami devcaty mam ve sbirce rovnac/reduktor oznaceny 0.8x W.O. type IV stejne konstrukce z prvni serie, ktery je ve skutecnosti 1,2x extender. To jen tak na okraj k udajum uvadenym nekterymi vyrobci. :o
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#47

Příspěvek od MilAN »

No a jakou máš ty skutečnou vzdálenost korektor /čip a jakou nastavuješ ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#48

Příspěvek od Vabra »

Skutecnou vzdalenost jsem nijak nemeril, Mezi QHY9 a rovnacem je jeste TS fitrovy suplicek, a par distancnich T2/T2 krouzku.

U DSLR je vzdalenost dana klasickym T2/EOS krouzkem (11mm).

Pozice na rovnaci je tudiz jina pro EOS a jina pro QHY9, ale obe jsou pobliz stredu rozsahu. Pokud prechazim z DSLR na CCD a nebo obracene vzdy si to v ramci ostreni odladim (nedelam to tak casto, ale asi by bylo vhodne si ty odzkousene hodnoty nejak oznacit).

PS: pro QHY9 jsem si navrhnul a nechal vyrobit adapter na EOS objektivy prave se sterbinou pro TS fitrovy suplicek (aby se filtry daly vymenovat bez nutnosti odpojeni kamery od objektivu). Tento adapter byl smozrejme navrzen tak aby se chip QHY9 dostal presne do vzdalnosti od EOS bajonetu jako to je u DSLR. Nicmene jej pouzivam vyhradne s temi objektivy, na dalekohledy se pripojuji primo na T2 zavity, kde si myslim je nulova nebo alespon vyrazne mensi vule nez v EOS bajonetu.

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#49

Příspěvek od stZ »

Tak jsem to vcera podrobil dalsimu testu a vypada to, ze vse bylo jen ve vzdalenosti reduktoru od chipu CCD. Pri nastaveni stupnice reduktoru nekde okolo 80 to skoro ve vsech rozich vypada OK. Taky to vypada, ze vyrobce nelze a vzdalenost 76,8 od CCD, bude asi nejlepsi Zapomel jsem odecist T2 zavit na reduktoru, ktery je zapusteny do T2 krouzku 4.5mm. Takze konecne cislo na stupnici reduktoru by melo byt u me konfigurace za predpokladu 76.8mm od CCD 79.2 a to cca odpovida testovacim snimkum. Moc nechapu vyrobce proc neni schopen udelat na reduktoru podrobnou stupnici alespon po 1mm....odhadovat 79,2 mezi 86-76 neni zrova nejpresnejsi Jelikoz mam na G2 EOS bajonet a backfokus 44mm stejna vzdalenost bude i pri pouziti DSLR EOS.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#50

Příspěvek od MilAN »

Domnívám se , že ta vzdálenost není až tak kritická. Kdysi jsem laboroval s Paracorrem, a výsledek byl, že v cca 5 mm se s tím není třeba zabývat. Optická mohutnost není nijak závratná, aby měla být tak velká citlivost na změnu vzdálenosti. S tím tu asi nebudou někteří, kteří pracují v desetinách mm a přičítají tomu obrovský vliv, souhlasit.
určitě bych ale udělal nejdříve fotku identického pole bez reduktor aby bylo zřejmé, v čem je problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#51

Příspěvek od stZ »

Ja si myslim, ze tech 5mm je treba na me konfiguraci hodne veliky rozdil. Dam priklad testu, ktery jsem delal vcera....netvrdim, ze ten pravy snimek uz je uplne Ok Levy nastaveno na reduktoru cca 75 a pravy cca 80 exp 5min/6HA. Je to vyrez neupraveneho praveho horniho rohu 200%.



Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#52

Příspěvek od MilAN »

Tos fotil pře filtr a pointoval ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#53

Příspěvek od stZ »

Presne tak.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím poraďte

#54

Příspěvek od MilAN »

Viš už alespoň ,jak to kresli bez rovnače ,bez filtru ,krátkou expozici, bez ovlivněni PE montáže a chyb pointace ? Bez toho se výsledku nedobereš. Trochu systému do těch postupných zkoušek, ať se dá zjistit, kde nastává jaký problém .





lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#55

Příspěvek od stZ »

Uz to mam naplanovany, vcera to byl jen rychlej test na chate....malo casu. Priste musim udelat par fotek bez reduktoru, pak budu zkouset s reduktorem jednotlive fotky s odstupem 1mm a uvidim... Pointaci jsem mel vcera podle grafu v PHD OK. Je to zdlouhavy pokud clovek musi za kazdou zkouskou nekam vyjet a rano chodit do prace ;( mit nekde pozorovatelnu jako ty je to daleko rychlejsi :)
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Prosím poraďte

#56

Příspěvek od Vabra »

Domnívám se , že ta vzdálenost není až tak kritická. Kdysi jsem laboroval s Paracorrem, a výsledek byl, že v cca 5 mm se s tím není třeba zabývat.  Optická mohutnost není nijak závratná, aby měla být tak velká citlivost  na změnu vzdálenosti. S tím tu asi nebudou někteří, kteří pracují v desetinách mm a přičítají tomu obrovský vliv,  souhlasit.
určitě bych ale udělal nejdříve fotku identického pole bez reduktor aby bylo zřejmé, v čem je problém.
Ahoj,

Nevim jak u Parracoru (zatim nemam zadny astrofoto newton), ale u rovnacu pro refraktory je kresba v rohu na vzdalenost chipu a rovnace citliva pomerne hodne. Zvlaste pokud experimentuji s FF DSLR.

V tom spociva kouzlo reduktoru type IV, kde se s tim da rozumne pohrat pro kazdou kombinaci objektivu a snimace...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Prosím poraďte

#57

Příspěvek od Edu »

Ahoj,

kolik milimetrů má vlastně DSLR od čipu k čelu? To by mělo být jiný i u každýho typu DSLR, podle toho jaký je tam filtr. Jak se dá ta vzdálenost přesně zjistit?



Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Prosím poraďte

#58

Příspěvek od Konihlav »

stZ: pokud jsi nekurak, tak se muzeme nekdy sejit a zajet fotit spolecne. Sice ja uz mesic a pul nic nedelam, protoze z myslenek na montovani astro kramu je mi znacne nevolno od zaludku (asi jako bych spolikal 5 tablet Tarcevy) a nejak se z ty deprese nemuzu dostat, ale treba pristi tyden budu mit mozna 1 den volno (tj. kdyz vyjde pocasi...) a mozna budu mit i jednu funkcni OTA (nebo zas testovani).

Edu: rika se, ze pry 44mm, ale ja to vcera meril a vyslo mi 33, tak jsem asi koni hlava (coz neni nic divneho).

resp. jsem zjistil, ze abych zaostril na nekonecno v ramci rozsahu manualniho ostreni zeiss objektivu, tak kdyz dam to cesty 15mm prodluzku, tak jako na blizko zaostrim, na stredne taky, ale na nekonecno mi chybi cca 1-2mm. Pokud dam do cesty 7mm prodluzku, tak zaostrim na nekonecno, ale stupnice objektivu ukazuje, ze ostrim na strasne blizko (tj. objektiv je vysunut temer na maximum, coz kompenzuje zmenu vzdalenosti vymenou prodluzky). Takze ta rezerva pro zaostreni na nekonecno mi vychazi dobrych 6 milimetru. Proste abys zaostril na nekonecno, tak je nutne mit to spise blize nez dale vuci te hodnote, na kterou se ptas a kterou ja urcit neumim jinak nez testem v praxi...
Uživatelský avatar
Edu
Příspěvky: 385
Registrován: 13. 03. 2010, 18:55

Prosím poraďte

#59

Příspěvek od Edu »

Takže je to tak, jak sem si myslel. Musí se to a nastavit zkoušením a ty udávané vzdálenosti brát jen jako orientační.

Problém vidím už jenom v T-kroužcích, mám dva a jenom rozdíl v tloušťce mezi nimi je 5mm. S jedním zaostřím bez problémů (ale ne na nekonečnu) a s drůhým su úlně mimo a nezaostřím vůbec.

Teď řeším tento problém s rovnačem pole. Udávaná vzdálenost je 110 mm, ale je to úplně mimo. Bez rovnače a s ním to vychází skoro stejně. Tak budu muset zkoušet >:(.

Dá se rovnač pole zkoušet i na něčem jiném, než na hvězdách, abych nemusel čekat než se udělá hezky? :)

Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

Prosím poraďte

#60

Příspěvek od stZ »

Konihlav: nedavno jsem zrovna prestal Mobilni jsem, tak neni problem nekam dojet. Dej vedet asi na PM a ja se prizpusobim, jak budes mit cas....

Edu: http://en.wikipedia.org/wiki/Lens_mount

Canon's FD (42.00 mm) and EF mounts (44.00 mm)
Konica's AR (40.70 mm)
Olympus's Four Thirds System (38.67 mm)
Nikon's F-mount (46.50 mm)
Olympus's OM mount (46.00 mm)
Pentax K mount/M42 (45.46 mm) universal thread mount.
Odpovědět