Okuláry Celestron X-Cel ?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Okuláry Celestron X-Cel ?

#1

Příspěvek od Ila »

... ani o těchto okulárech jsem nenašel info zde na fóru.
Máte někdo nějakou (novou) zkušenost, na netu se vyskytují za 64 USD, což je velmi příjemná cena.
Jak na tom asi budou ve srovnání s jinými "dlouhými" kousky ?
Případně nemáte nějaký link (krom "cloudy-night") na testy okulárů ?
A ještě jedna otázka pro znalce, nevíte, bude-li použitelné Long E.R. pod řekněme 10mm pro málo světelné dalekohledy přes cca f10 ?
Dík za případné reakce.
Uživatelský avatar
Hadra
Příspěvky: 211
Registrován: 23. 05. 2004, 02:23

Okuláry Celestron X-Cel ?

#2

Příspěvek od Hadra »

Presouvam se z dvoupalcoveho tematu:
TO Mmys: 5mm X-cel - ja ho kupoval jeste za 3000 - za takovych okolnosti bych asi sel taky do toho vixena, to se musim priznat - ty ceny...je to dolarem, ci co - no pro nasince pozitiva :D. Jo,..vcera jsem se s nim dival na saturna pres D200/1200 a uvnitr okularu byl klasicky reflex podel osi(na druhe strane) - lidi, je to norma u tak jasneho objektu pres svetelny dalekohled, ci je to konstrukci okularu?
diky.
R110/660, CG5 GT, Triedr WO 8x42
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry Celestron X-Cel ?

#3

Příspěvek od Rambo »

Hadra napsal: Presouvam se z dvoupalcoveho tematu:
TO Mmys: 5mm X-cel - ja ho kupoval jeste za 3000 - za takovych okolnosti bych asi sel taky do toho vixena, to se musim priznat - ty ceny...je to dolarem, ci co - no pro nasince pozitiva :D. Jo,..vcera jsem se s nim dival na saturna pres D200/1200 a uvnitr okularu byl klasicky reflex podel osi(na druhe strane) - lidi, je to norma u tak jasneho objektu pres svetelny dalekohled, ci je to konstrukci okularu?
diky.
Tak jsem taky koupil X-Cel 5mm a ač jsem ho ještě nestihl moc otestovat (neměl jsem zkolimovaný dalekohled), tak jsem zjistil, že má ty reflexy tak jak píšeš (pozoroval jsem s ním Mars). Mám i X-Cel 25mm a tam jsou ty reflexy taky, ale protože ho používám v podstatě jen na hvězdná pole, tak mě to nijak nevadí u té 5mm jo, ale zkusím to s měsíčním filtrem. Zdeněk je dost důkladně testoval a o problémech s reflexy se zmiňoval, ale jinak by neměly být až tak špatné, takže ty odrazy budou způsobeny konstrukcí okuláru a určitě to nebude tím, že by některé kusy byly špatné.
V této cenové relaci (do 2.500,- kč) asi bude problém sehnat okuláry s (20mm vzdáleností výstupní pupily) a bez reflexů. No, ale třeba tady někdo o nějakých ví.

Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Okuláry Celestron X-Cel ?

#4

Příspěvek od Ila »

...jo díky, už jsem se přesvědčil, že je lepší si za kvalitu připlatit ;)
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry Celestron X-Cel ?

#5

Příspěvek od Rambo »

Tak jsem provedl nové vyčernění tubusku okuláru X-Cel 5mm a hlavně jsem před vyčerněním jemným smirkem zabrousil všechny hrany které měly od výroby otřepy na kterých se světlo rozptylovalo. Nejpodstatnější je vstupní clonka (drží první čočku), kde byly celkem velké otřepy, které dělaly v obraze takové jasné „perly“, po zabroušení hran a načernění (matnou barvou) se tyto ztratily a myslím, že byly hlavní příčinou nežádoucích reflexů. Takže, pokud tuto první clonku upravíte, bude to jistě lepší a není nutné ani rozebírat celý tubusek okuláru. Kontrola je jednoduchá pokud dalekohled namíříte proti jasné obloze a v okuláru kromě jasného kroužku (vstupní pupila) budou vidět i ty jasné perly dotýkající se VP je vhodné tu clonku upravit. Kromě středového kroužku asi uvidíte i ještě dva prstýnky (1 jasnější a 2 neznatelný) to jsou odrazy ve vnitřku tubusku a ty jsem sice po kompletní znovu vyčernění potlačil, ale úplně neodstranil, takže tu práci s rozebráním bych díky nejasnému výsledku moc nedoporučoval. Nicméně teď jsem již s okulárem plně spokojen, protože ani na měsíci v úplňku jsem reflexi v podstatě nezaznamenal a již mě při pozorování nic neruší.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Okuláry Celestron X-Cel ?

#6

Příspěvek od lubomir »

No ja som pocul ,ze rada omni je lepsia preto som objedna omni 9mm.ma mi dojst okolo 20.9.
Otestujem a napisem ci je to pravda.
Inak som testoval x-cel 40 mm na SCt 200mm a tam sa nejake vysiie spominane vady neobjavili ,ako pri 31,75 tak ani pri 50,8
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry Celestron X-Cel ?

#7

Příspěvek od Rambo »

lubomir napsal: No ja som pocul ,ze rada omni je lepsia preto som objedna omni 9mm.ma mi dojst okolo 20.9.
Otestujem a napisem ci je to pravda.
Inak som testoval x-cel 40 mm na SCt 200mm a tam sa nejake vysiie spominane vady neobjavili ,ako pri 31,75 tak ani pri 50,8

To jsi testoval nějaké jiné okuláry (nejspíš to byl E-LUX), v řadě X-Cel je nejdelší prodávané ohnisko 25mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláry Celestron X-Cel ?

#8

Příspěvek od MilAN »

Rambo napsal:

To jsi testoval nějaké jiné okuláry (nejspíš to byl E-LUX), v řadě X-Cel je nejdelší prodávané ohnisko 25mm.A také nejsou ani 2"
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Okuláry Celestron X-Cel ?

#9

Příspěvek od lubomir »

Rambo napsal:

To jsi testoval nějaké jiné okuláry (nejspíš to byl E-LUX), v řadě X-Cel je nejdelší prodávané ohnisko 25mm.
Prepacte.pomylil som si to.
A mimochodom ake mate skusenosti s kratsimi eluxmi?
na ten x-cel sa musim pozriet.
lubomir
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Okuláry Celestron X-Cel ?

#10

Příspěvek od mpe »

Aniž bych měl s řadou Celestron X-Cel osobní zkušenosti, tak musím konstatovat, že na fóru cloudynights jsou na tyto okulary spíše negativní reakce.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry Celestron X-Cel ?

#11

Příspěvek od Rambo »

No to jsem se taky zhrozil, (ačkoli neumím moc anglicky) že je tam dost pomlouvali (menší kontrast, nižší rozlišení), ale je pravdou, že je srovnávaly s vyšší třídou (např. řada ultima, axiom, a pod.), takže lze očekávat rozdíl v kvalitě. Můj subjektivní pocit je, že řada X-Cel je takový vylepšený Plössl se zvětšenou vzdáleností VP na 20mm (i když vnitřní uspořádání je 2-1-2-1). Já jsem do teď používal jen laciné okuláry Kellnerovy konstrukce, navíc jen s jednoduchými antireflexními vrstvami a oproti nim je to opravdu rozdíl.
Uživatelský avatar
lefty2
Příspěvky: 105
Registrován: 26. 10. 2004, 03:30

Okuláry Celestron X-Cel ?

#12

Příspěvek od lefty2 »

Chtěl jsem se zeptat, zda někdo neví, jak jsou orientovány jednotlivé optické prvky v tomto okuláru. Chtěl jsem provést úpavu vyčerněním tubusku uvnitř okuláru a nějak se mi to rozpadlo. ::) Ideální by bylo schema této konstrukce, ale nikde na netu jsem nic nenašel. jedná se o ohniskovou vzdálenost 21mm.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry Celestron X-Cel ?

#13

Příspěvek od Rambo »

Koukám, že se ti povedlo to co mě, hold lamy vždy udělají víc škody nežli užitku, ale k věci:
Zde je schéma (i když pro verzi 3,8mm ale je to jistě hodně podobné) http://www.svenwienstein.de/Pics/ed_schema.gif a nejdůležitější je orientace prostředního tmeleného členu, který u mé verze 5mm musel být orientován vypouklejší stranou k oční čočce a tedy rovnější stranou směrem ke vstupu. Oční čočku otočit nelze a u zbylých jsem neshledal rozdíl, pokud byly instalovány v různých pozicích – byl to samozřejmě subjektivní pocit a rozdíl tam nejspíše mohl být byť třeba ve větší či menší vinětaci či jiném zkreslení. Co ovšem hrálo u mé 5mm verze podstatnou roli, bylo nutno perfektní vyčištění čoček, jelikož každé smítko prachu právě na prostředním členu bylo vidět. Okulár fungoval i pokud byl prostřední člen otočen rovnější stranou směrem k oční čočce, ale pak byly natolik zviditelněné všechny smítka a čmouhy na druhé straně tohoto členu, že byly extra silně rušivé, byť se mi celkový obraz poskytovaný okulárem zdál trošičku ostřejší.
Odpovědět