PST Coronado

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

PST Coronado

#16

Příspěvek od MMys »

Uvedeny obrazok je z PST, ved som ho sam robil...Smiley
Nemyslím ten tvůj v odstínech šedi Myslím ten barevný v prvním dotazu. Nebo i ten je tvůj ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

PST Coronado

#17

Příspěvek od ivanmsk »


Nebo i ten je tvůj ? Nie, ten nie je moj. No ok, myslim, ze bolo povedane na tuto temu celkom dost.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

PST Coronado

#18

Příspěvek od MMys »

Jenom bych se ještě chtěl zeptat: je velký rozdíl mezi ručním a tlakovým laděním etanolu? Tlakové je přesnější?
Tak ETANOLU určitě ne Ale tlakové ladění ETALONU je oproti ladění náklonem lepší z hlediska homogenity obrazového pole. Vizuálně to tak vidět není (byť se to poznat dá při přelaďování), ale je to dost vidět při snímání kamerou, kde je při použití náklonem laděného etalonu v obraze celého slunečního disku obvykle nějaký gradient, který je pak nutné odstranit. Při snímání detailnějších výřezů už to tolik nevadí.

Oběma soustavami ale jdou dělat krásné snímky chromosféry. Jen to není cvak a hotovo (ale to není u žádného chromosféráku).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

PST Coronado

#19

Příspěvek od hendrich »

Jedna vec ma zaskocila uz pri prvom pouziti Coronado PST a stale neviem ci je to OK, alebo nie.

Manual k PST je strucny a jasny. V patricnom kroku sa uvadza, ze uzivatel ma naladit PST pomocou "Tuning Mechanism Ring" (...to je ten cierny pogumovany prstenec pred vstupom do tela PST, to aby bolo jasne, ze sa nejedna o ten maly kovovy ...)

V pripade mojho PST je ten "sweet spot" prave v jednej z krajnych pozicii.

Je to v poriadku?
Ma to tak byt?

...lebo clovek zvyknuty na klasicka ladenie , (napr.) okularovym vytahom, prirodzene ocakava, ze "idealna pozicia " sa nachadza niekde medzi krajnymi polohami ladenia.

Zaroven mam v takomto pripade pocit, ze za tou krajnou poziciou by mohlo byt to zobrazenie o nieco lepsie ale "kua" neda sa tam ist ... :-)

V pripade, ze to ladenie PST je prave take ako opisujem, aky to ma prakticky vyznam mat ten "sweet spot" na kraji ? Na co su tie ostatne pozicie?

SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

PST Coronado

#20

Příspěvek od Habl »

U PST Coronado je používán pouze pevný barel 1,25" a zde se musí použít pouze vhodný okulár (ta vzdálenost není vhodná pro některé okuláry). Okulár zajistíš na boku barelu plastovým jistícím šroubkem a orientačně zajistíš zaostřenou pozici. Dosření provedeš distanční objímkou na konci tubusu (jemné doostření). Protože se může stát, že jiný okulár nejde ani zajistit šroubkem. Délka barelu vyhovuje přesně, aby jsi mohl použít třeba i barlow Coronado x2 s okulárem. Doostření viditelných detailů na slunečním disku (filamenty, sluneční skvrny neb flokulová pole) a protuberance na okraji disku se provádí naklápěcím šroubkem v zadní černé části protuberančního dalekohledu. Já používám bud okulár Coronado 12 mm neb TeleVue Plossl 8 mm, které jsou vhodné.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

PST Coronado

#21

Příspěvek od hendrich »

Aha, no to su veci  !  :o
...uz asi rozumiem.
Doteraz som pouzival s PST len dodany setovy okular Kelner 20mm.
Ten po dosadnuti do barelu dava najlepsi obraz prave vtedy, ked je "Tunning mechanizm ring" (ci ako sa to vola ) v najkrajnejsej pozicii (tak ako som to opisal v predchadzajucom prispevku)

Skusil som aj TV 13mm ale ten potrebuje byt vysunuty cca 2 mm nad okraj barelu, aby som mal obraz ostry. Na tento ucel som si vyrobil odpovedajuci distancny kruzok.

Znamena to, ze ten kruzok mozno ani nepotrebujem a da sa to doladit prave  tym "Tunning mechanizm ring-om" ?
(Inac vsimol som si, ze novy model PST uz ten "Tunning mechanizm ring" nema!)
Vyskusam , dam vediet!

Este jedna otazka. V pripade ze pouzijes original coronado okular(e) v PST, v akej pozicii je ten "Tunning mechanizm ring" ? Je takisto v krajnej pozicii alebo je niekde "v strede"?
...stale sa neviem zorientovat, ci ta moja krajna pozicia je nahoda alebo umysel (vyrobcu)
SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

PST Coronado

#22

Příspěvek od Habl »

Dávám ho cca na polovinu hodnty rozsahu z důvodu jemného doostření.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

PST Coronado

#23

Příspěvek od hendrich »

moja snaha o zistenie ako standardne funguje ladenie etalonu Coronado PST pokracuje , ale tu su predbezne zistenia:
- podla oficialneho manualu k Coronado PST (http://www.meade.com/software-manuals/c ... pst-manual) sa ma najlepsi kontrast detailov v Ha dosiahnut medzi krajnymi poziciami "tuning ring-u" (tak ako pise aj kolega Habl)
- kontaktoval som aj MEADE servis (Nemecko) s tou istou otazkou a ich odpoved je: the behaviour you describe can be seen from time to time on the PSTs, but it is difficult to tell whether the contrast can be improved unless we check the telescope here
- o.i. na Cloudy Nights je jedna dobra recenzia (http://www.cloudynights.com/documents/pst.pdf) a aj v nej sa opisuje, ze pozicia naladeneho etalonu je medzi krajnymi hodnotami "tuning ring-u"

Aj napriek tomu, ze zobrazenie mojho PST-cka vyzera byt OK (subjektivny nazor, kedze som to nemal ako porovnat), tak povazujem jeho spravanie sa - z pohladu "tuning ring-u" - za nestandardne!

Ako je to pri vasich PST-ckach ?
:-)
SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Coronado PST40

#24

Příspěvek od Beda »

Pupak napsal: ...
"Na vizuál mi vadí intenzivní sluneční světlo, takže jsem dával přednost kameře a brýlím"...

To je subjektivní. V pásmu 656,3nm, tedy v H-alfa, je vizuální citlivost u každého odlišná. Pološířka propustnosti etalonů u PST kolísá od 0.7Ä do 1Ä a pro přenos kontrastu je zásadní. Podrobným testováním PST se zabývala firma Wellenform:
http://www.wellenform.biz/messtechnik/s ... skope.html
Jak je vidět, i ostrost je u PST kolísavá.
Přílohy
Test ostrosti PST od fi Wellenform.png
Test ostrosti PST od fi Wellenform.png (774.48 KiB) Zobrazeno 1042 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: PST Coronado

#25

Příspěvek od Pupak »

No, mě vadí to ambientní světlo, takže to s parametry PST nijak nesouvisí. V noci je tma, takže moje oči se dokáží soustředit na objekt, ale ve dne mi to nefunguje, proto kamera a brýle TCL. V nich vidím každý detail.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: PST Coronado

#26

Příspěvek od Beda »

V tom případě pomůže pro observaci slunce tato přikrývka, zvenku bílá, uvnitř černá. Akomodace na slabé H-alfa světlo je potom zaručená a ochrání i před zpocením těla :
https://astrogarten-shop.de/de/astrogar ... echer.html
Přílohy
Sluneční přikrývka hlavy.png
Sluneční přikrývka hlavy.png (1.02 MiB) Zobrazeno 854 x
Naposledy upravil(a) Beda dne 07. 05. 2022, 19:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: PST Coronado

#27

Příspěvek od BertCZ »

Pupak píše: 07. 05. 2022, 16:08 No, mě vadí to ambientní světlo, takže to s parametry PST nijak nesouvisí. V noci je tma, takže moje oči se dokáží soustředit na objekt, ale ve dne mi to nefunguje, proto kamera a brýle TCL. V nich vidím každý detail.
Pupáku, máš prosím i zkušenosti s jinými brýlemi? Tedy možné srovnání? Již alespoň podruhé píšeš o TCL. Mne nějak nenadchly. Pouze snad velikostí. Ta Tvá myšlenka je pro EAA fajn. Přemýšlím do kterých jít ve spojení s RASA 8. Zatím ale fakt TCL nejsou favorit.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: PST Coronado

#28

Příspěvek od Pupak »

Já používal černé tričko a to nebylo moc ideální. Za chvíli se mi vařil mozek. :D
Co se brýlí týče, tak jsem zkoušel ještě Sony a Oculus a tam mi vadila váha a ergonomie. U Sony byla patrná mřížka, TCL jsou dobré pro toho, kdo nepotřebuje brýle. S tou dioptrickou vložkou je to opruz, protože to chytá odlesky. Zato ergonomie je skvělá a obraz taky. Trochu blbé je to USB C, mělo tam být HDMI a bylo by to lepší. Zatím jsem na EAA nic lepšího neobjevil, ale třeba jsou lepší brýle, o kterých nevím. TCL už vypustilo verzi II. Třeba je lepší.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: PST Coronado

#29

Příspěvek od BertCZ »

Díky. Shrnul jsi to skoro úplně stejně, jako jsem si udělal pro sebe závěr já. Oculus o něco lepší, ale o dost nešikovnějsí. Uvidím, co Tebou avozované TCL II.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: PST Coronado

#30

Příspěvek od Pupak »

Možná ještě HP Reverb G2 Virtual Reality. Mají vyšší rozlišení, ale netuším, jak mají řešenou dioptrickou korekci. Opět USB C, ale to asi jinak nejde.
Odpovědět