Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#901

Příspěvek od g »

zvětšení Karle nebylo úplně stejné v neprospěch bina, ale bylo blízké. Okulár(y) 3-6mm 50° u Vixenu SD81s to bylo s f=5mm 125x a u Bina s f=4mm podobné 118x. Ono v binu se jeví vizuálně větší i pole, kontrast nejspíš rozhoduje..
Zkoumal jsem dlouho abych eliminoval vliv denního seeingu. Přes jeden tubus byl obraz Vixenu lepší (optický stav bina je přesto skvělý - bez potíží dovolí okuláry f=4mm, teprve až při f=3mm začíná problém mírného roz-osení, ale stále za kvalitního obrazu).
Naposledy upravil(a) g dne 13. 07. 2022, 22:43, celkem upraveno 5 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#902

Příspěvek od Artaban »

Jasně Gabrieli to bino má prostě něco do sebe.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#903

Příspěvek od Artaban »

BertCZ : To bude dobrý a držim palce ať se to podaří :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#904

Příspěvek od g »

Ještě doplním poznámku k testu mono/bino rozlišení. Zvětšení 1D teoreticky zajišťuje plné rozlišení, potřebná hranice vnímání plného rozlišení souvisí jednak s typem objektu (snadněji např. brázdy či Cass.dělení), další pak čistě individuální. Zjistil jsem, že potřebuji zvětšení min. 1,5-2D (spíše od 1,7D). Bino vlastně posouvá hranici vnímání níže k 1D. Další souvisí se zmíněným kontrastem a seeingem, který je v binu výrazně lépe eliminován.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#905

Příspěvek od Psion »

K doplnění informací připomenu zajímavý článek od Arie Otte.

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... pozorovani
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velké astronomické binokuláry

#906

Příspěvek od Achernar »

Děkuju za odkaz, to je zajímavý článek!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#907

Příspěvek od bobek »

To rozlišení detailů v binokuláru a v binohlavě je velmi individuální a určitě závisí i na použité technice a pozorovacích podmínkách.

Nedalo mi to a dnes ráno jsem asi hodinu porovnával obraz na pozemních cílech v binokuláru APM 82 SD 90° (okuláry ATC f3N 68°, zv. 157 x) a v refraktoru Takahashi FC-76DCU s binohlavou Baader Mark V (zenitový hranol Baader BBHS #2456095, korektor GWK 2,6 x na výstupu z hranolu, okuláry ATC f 11 Es 60°, zv. přibližně 140 x. Zkoušel jsem i okuláry Kowa 9 mm při zv. okolo 170 x se stejným výsledkem). Některé postřehy mne docela překvapily.

Obraz v binokuláru byl jasnější, bez odlesků, rovnoměrně osvětlený, mírná barevná vada byla vidět jen na velmi kontrastních přechodech. Výborná byla prostorovost obrazu a hloubka ostrosti.

Obraz v binohlavě byl tmavší a v pravém okuláru trochu rušily odlesky. Barevná vada byla neznatelná a obraz neměl takovou prostorovost. Hloubka ostrosti byla menší, přirovnal bych to ke snížené perspektivě na fotce z teleobjektivu. Možná díky úbytku světla nebo lepšímu ohniskovému poměru refraktoru se však obraz jevil jako kontrastnější.

Nevím, jak to přesně popsat, ale jednotlivé vlnící se masy vzduchu nad městem byly díky většímu 3D efektu v binokuláru od sebe snadněji odlišitelné, co je za a co před zaostřeným obrazem. Frekvence vlnění byla celkově menší, ale obraz méně ostrý díky viditelnému neklidu vzduchu před rovinou zaostření.

V binohlavě byla díky plošší perspektivě obrazu vidět spíše jedna rychle se vlnící vzduchová hmota na pozadí, ale zaostřená rovina jakoby z toho neklidu vystupovala, objekty byly ostřejší, kontrastnější a detaily lépe viditelné.
Také ostření při velkém neklidu vzduchu posunem okulárového výtahu bylo s binohlavou rychlejší, než samostatné zaostření jednotlivých okulárů v binokuláru.

Asi na 130 m vzdáleném, sluncem osvětleném reklamním plakátu se vyhříval hmyz – saranče a motýl či můra se světlými skvrnami na křídlech. V binokuláru bylo saranče přebytkem světla nevýrazně šedivé a na bílých skvrnách motýla byly ohybové kroužky.
V binohlavě mělo saranče světle zelený nádech a tvar skvrn motýla byl bez problémů viditelný i se žlutým odstínem uprostřed.

Na asi 200 m vzdálené anténě byly probleskující vlákna pavučin také lépe vidět v binohlavě, stejně tak jednotlivé prameny rezavého lana hromosvodu před bílou stěnou. V binokuláru byl kolem hromosvodu velmi mírný modrofialový lem, v binohlavě byl obraz ostřejší, kontrastnější a barevná vada nebyla vidět.

Pozorování v noci je samozřejmě úplně jiná záležitost. Na okukování Měsíce ale raději používám binohlavu a na hvězdná pole a mlhoviny binokulár.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#908

Příspěvek od Beda »

Zajímavé postřehy z pozorování, díky za publikaci. Binonástavce mají určitě své opodstatnění a mnoho příznivců ! Před léty jsem srovnával rozlišení mono a bino na sluneční skvrně v bílém světle. Binohlava zobrazila jednoznačně více detailů, oproti mono pohledu při stejném zvětšení. Podmínkou je ovšem binohlava s kvalitně vybroušenými plochami a kvalitní pár okulárů. Používám jedno starší provedení od : https://www.denkmeier.com/
Přílohy
Binohlava Denkmeier Optical.png
Binohlava Denkmeier Optical.png (1.56 MiB) Zobrazeno 1688 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#909

Příspěvek od Artaban »

bobek: Zajímavý report díky. Tady se jistě ukazuje velká kvalita refráku. Mám jen binohlavu Lacerta ,ale přínos oproti mono tam je znatelný a to i v achromátu. Myslím, že tím spíš v achromátu. Tam binohlava asi nemá moc co pokazit narozdíl od extrémě kvalitní APO optiky. Řetězec komponentů musí být vyvážený. Je to stejný jako u lepšího sterea. Kvalitní zesík, kvalitní bedny a trochu horší kabely a je to špatný.
Někdy i hodně světla škodí. Podobně jako u hodně jasných dvojhvězd. V takovém případě se taky asi nepodaří jít na hranici možností.
A právě třeba zaostřování s binohlavou je taky velký plus. A samozřejmě hodně záleží na vhodném typu objektu pro použitou sestavu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#910

Příspěvek od bobek »

Díky pánové za odpovědi.
Ten malý TAK je opravdu opticky vynikající, zv. 200 x zvládá naprosto bezproblémově. Překvapil mě víc, než jeho větší kolega FC-100DF.
Možný je i vliv korektoru GWK, který odstraňuje barevnou vadu binohlavy a hranolu. Ale to by více objasnili v optice zdatnější a v testování zkušenější pozorovatelé.
Lacertu mám taky pro použití na malém ED 66 a myslím, že v poměru cena – výkon nemá konkurenci.
Až bude možnost, zkusím stejné porovnání na Měsíci a dalších objektech.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 295
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Velké astronomické binokuláry

#911

Příspěvek od BertCZ »

Kravinky a blbinky docela úspěšně pokračují, naváděné bino 152 f5.9 na rozšiřované vidli Meade LX200 už běhá. Další malá ochutnávka ....



Jen tak na okraj: kromě rozšíření vidlice bylo potřeba pootočit uložení sub ramen držících hrazdu o 90 stupňů. Na což samozřejmě vidle LX 200 nejenže není připravena, naopak se této legraci docela brání. Například lisovanými spoji, potažmo lepením. No nic, trocha tepla a násilí to vyřešila. Horší to bylo s přestavením boxu pro kuličku, která určuje rovinu. Při pokusu o pootočení letitý plast praskl. Takže tentokrát nelepili pánové z Meade, ale já. Alignment dopadl ok.

EDIT: Přidávám ještě jedno video s originálním zvukem. Fakt s tímhle cvaldou LX200 nemá větší problém. Jede úplně v pohodě. Poslechněte si sami ...

Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#912

Příspěvek od Artaban »

To vypadá pěkně jsem zvědav na report o prvním světle.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#913

Příspěvek od Beny »

Nádhera! Vypadá to betelně. Máš to prakticky hotové, gratulace! Kdy Ti dorazí EMS?
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velké astronomické binokuláry

#914

Příspěvek od Stanislavxyz »

Mě se tedy zdá, že na tom videu už je EMS namontovaný. Spíš by mě zajímalo řešení dorovnávání koincidence. Tubusy se zdají napevno. Bude se to tedy dolaďovat jen pomocí EMS?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#915

Příspěvek od Beny »

To ano, ale co vím, tak toto EMS má zatím jenom zapůjčené, proto je nefunkční, samozřejmě potřebuje štelovací, tubusy jsou napevno.Ale to už nám určitě poví majitel.
Odpovědět