Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#841

Příspěvek od bobek »

Bohužel takové porovnání na planetách nemám.

Vzhledem k pozorovacím možnostem, schopnostem, podmínkám, místní turbulenci vzduchu a po překonání "horečky z průměru" a dalších "objektivních příčin" :-) nejvíc s binohlavou používám malé refraktory ED 66, Tak 76, Tak 100 a TS 102 na AZ montážích při zvětšeních 20 – 250x. Jak jsi psal výše i jinde, raději se kochám klidnějším obrazem při menším zvětšení i za cenu menších detailů, ale častěji.

Na chatě mám v "trvalé temperaci" Maksutov Cassegrain ATC 160 EX, takže jsem takový „reflektofraktorián“ :-). Na DSO je to v podstatě jedno, ale na Měsíc s binohlavou ho vytáhnu, pokud je Měsíc vysoko a ještě v určitých částech oblohy, protože když se přesune k jihu nad Drahanskou vrchovinu, je obraz často jako pod proudem vody v potoku, a to i v těch refraktorech.

Minulý rok v létě jsem ATC 160 s binohlavou Baader Mark V zkusil na jasných DSO objektech porovnat s binokulárem APM 82. Zvětšení jsem měl, vzhledem k dostupným okulárům, v binokuláru 85,5x (ATC f 11Es + barlow 2x) a v maksutovu 93x (ATC f 26P). Byla to jen taková rychlovka na způsob, jaký nápadný rozdíl bude na první pohled vidět. Zda je lepší 2 x 82 mm nebo 1 x 160 mm s binohlavou.

Dodnes si nejvíc pamatuju pozorování M13 a epsilon Lyr. Pozadí oblohy se mi jevilo v obou přístrojích stejně tmavé, celková jasnost M 13 také. V bino APM 82 byla M13 zrnitá bočním pohledem, ale v ATC 160 přímo. Slabé hvězdičky kolem hvězdokupy byly v ATC 160 jasnější. Detaily přímo v hvězdokupě jsem nesledoval.

Epsilon Lyr byla v obou přístrojích krásně rozdělená, prostě „hvězdičky jako špendlíčky“. Při větším soustředění však bylo vidět, že Mak není úplně vytemperován. Okraje hvězd občas zaplápolaly malým plamínkem, kdežto v binokuláru byly hvězdy jako přibité. Možná to byl i vliv menšího průměru APM, ale spíš tipuji na pomalé ochlazování okolního vzduchu od lesa a nestíhání temperance ATC. Každopádně mám v plánu se k tomuto porovnání podrobněji vrátit. Ale zatím si myslím, že 1 x 160 mm + binohlava ukáže víc, než 2 x 82 mm.

Níže dokumentační foto.
Přílohy
ATC-APM.2.jpg
ATC-APM.2.jpg (266.76 KiB) Zobrazeno 2391 x
ATC-APM.1.jpg
ATC-APM.1.jpg (279.18 KiB) Zobrazeno 2391 x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#842

Příspěvek od Artaban »

bobek: Díky za report.
bobek píše: 05. 04. 2022, 01:43 Jak jsi psal výše i jinde, raději se kochám klidnějším obrazem při menším zvětšení i za cenu menších detailů, ale častěji.
Jo psal jsem, ale spíš to byla asi reakce na používání zvětšení do asi 150x kolegou g na planetách, kdy je ještě celkem klidný vzduch a já používám malé zvětšení binarem na DSO.
Jinak já právě naopak s refrákem 172mm na planetách nakládám zvětšení hodně velké, které ještě má smysl. Jen to už pak není to kochání, ale spíš boj se seeingem. Trochu to k těm planetám patří, protože jen malé, nebo střední zvětšení dává pořád stejné detaily. Dobře seřízená binohlava to usnadňuje. Dvě oči jsou dvě oči.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Praxus
Příspěvky: 193
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#843

Příspěvek od Praxus »

Co jsem se díval na ty rozměry apm 100 a 120 tak to až takový skok není ani ve velikosti ani v kilech 7 a 9 kg , to tělo je stejné jako 100ka jen asi o 160mm delší a jen 2 cm širší . Ono to jde od té 70ky až do 120 vcelku pozvolna , největší skok je až mezy 120 a 150 tak to je 9 kg a 24 kg a rozměry taky úplně někde jinde.
Zvažuju mezy 100 a 120 ,ale jelikož je fakt rozdíl hmotnost a velikost docela malý tak to bude otázka peněz.
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: Velké astronomické binokuláry

#844

Příspěvek od Fík »

Jak píše "bobek".... věc každého soudruha a to nejen binopozorování
Za mne..... 100APM jsem měl rok .....120APM mám od prosince......předtím jsem nevlastnil žádný stroj, to bych rád podtrhnul. Tedy zkušenosti byli nula, napozorováno minimun u kamaráda a na MHVčku
Takže vlastně panic......možná to je i dobře, že nebylo s čím porovnávat.
Skok mezi 100 a 120 je fakt značný... a zpětně malinko lituji, že jsem nešel rovnou do ní......ale vše má svůj vývoj.
Hmotnost - 100 solo 7.5kg a 120 9.6kg. Ano, je oproti stovce robustní, ale stále v poho přenositelná a poberu vše do auta na jednu cestu z bytu.
Na Berlebachu UNI 19C, který mám, je jak 100 tak 120 podle mne naprosto bez problému. Nepřijde mi, že by tripod byl "na hraně" co se vibrací, či stability týče. Pokud si dobře pamatuju, na podzimním MHV měl "Psion" 120tku též na UNI 19C ......
Co se vidlice týče...... pokud je montáž ve vodováze, vždy mi stačilo "bobkem" zmiňovaný šroubek, zajišťující pohyb kolem svislé osy, utáhnout jen rukou.
Nakoukáno už opravdu něco mám..... a jsem maximálně spokojený. Jen opravdu doporučuji nechat si bino skolimovat a doladit souosost. Pozoruji, mimo jiných, zvětšením 188x a 264x kde stačí případně okulárem pootočit.....jemně dotáhnout levý či pravý "prstýnek" a obraz ok.... žádné tahání za oči ..... U menších zvětšení (133x a méně) - které jsou v pernamenci 90% času někdy ani okuláry nedotahuji....obraz mi přijde, na moje oči, optimální.
Ten pohled dvouma očima..... navíc s něčím, co mám sbalené za pět minut a připraveno k akci taktéž do pěti minut.....je prostě fajn. A na posledním výletu na Pohoří na Šumavě jsem si znova potvrdil....jak důležitý je ne jenom dalekohled a seeing....ale hlavně tmavá obloha....
100 lidí....100 chutí. Já jsem spokojen, někdo ovšem třeba být nemusí....
Obrázek
Obrázek
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Praxus
Příspěvky: 193
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#845

Příspěvek od Praxus »

Tak jak na to koukám takhle vedle sebe fakt půjdu do té 120ky.
Jak to zobrazuje jasnější kulovky M13,92...zrní to až do středu ? Vím že v maku 5" , když byla tma ty jasné zrnili moc pěkně, dvěma očima a s binofaktorem by to mohlo být moc pěkný .
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#846

Příspěvek od bobek »

A pak že AF chřadne, stačí zkušeně a jemně popostrčit :-).

Ten stativ i aretaci vidlice jsem zmiňoval právě kvůli tomu individuálnímu přístupu. Z různých příspěvků se domnívám, že kolega "g" dává přednost kvalitnímu mechanickému provedení a funkčnosti bez vibrací a kmitů. Samozřejmě se s tím dá žít, ale z druhé strany, vzhledem k ceně vidlice, když to výrobce dokáže v jedné ose, proč ne i v druhé? Zvlášť, když je jinak ta vidlice opravdu solidně vyrobená.

Z fotek to vypadá, že APM 100 a 120 mají společný konstrukční základ ve střední části tubusů s madlem a v zadní části s hranolovým systémem. U 120 jsou přidané delší přední tubusy s rozšířením pro objektivy. Pro APM 70 a 82 to tipuji podobně.

Na pozorování binokulárem je nejlepší filtr tmavá obloha a na Měsíc a planety kvalitní binohlava :-).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#847

Příspěvek od Artaban »

bobek píše: 07. 04. 2022, 01:47 A pak že AF chřadne, stačí zkušeně a jemně popostrčit

Určitě a funguje to ;)
Pozorování DSO binarem je tak nějak jasná záležitost. Větší binar dokáže nahradit třeba 200mm dalekohled, nebo tak nějak, ale i tady by se více porovnání hodilo.
Asi méně zkušeností je s pozorováním planet a Měsíce, ale nedávno se to tu řešilo a bylo to malinkno na ostří nože :) . Rozhodně to ukázalo, že i planety má velkým binarem asi smysl pozorovat. A teď jde o ty zkušenosti. Jak velký a třeba jaký typ dalekohledu dokáže větší slušný binar kolem 80-120mm případně větší nahradit. Můj názor téměř bez zkušeností je ten, že pokud má binar dostatečně dobrý obraz, tak by to mohlo být něco kolem 120mm binar vs 140mm slušný refrák. Ty dva cm rozdílu není tolik na velkou výhodu v roslišení u 140mm.
Ale třeba 120mm binar vs 150mm slušný refrák už typuju, že refrák už bude mít přeci jen viditelnou převahu v rozlišení. Celkem dobře vím, co dokáže kvalitnější refrák 150mm na planetách a moc nevěřím, že by byl binar velkou konkurencí. Myslím v dobrém seeingu.
bobek píše: 07. 04. 2022, 01:47 Na pozorování binokulárem je nejlepší filtr tmavá obloha a na Měsíc a planety kvalitní binohlava
Ano a právě tohle je zajímavé, ale složitější, protože každému binohlava nesedne. Proto jsem rád, že někdo potvrdil můj názor ohledně ostření a úbytku světla s binohlavou. Abych to upřesnil, tak méně světla na planetách s binohlavou ( a R172) není pokaždé výhoda. V podmínkách horší průzračnosti hlavně když je mlha, může při hodně velkých zvětšeních světlo naopak trochu chybět. Není to ale často a naopak často je horší seeing, kdy se musí dát menší zvětšení a v tom případě to jako výhodu vidím.
Osobní zkušenosti jsou nejlepší, ale zkušenosti ostatních jsou dobrá vodítka a díky za ně!
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1130
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Velké astronomické binokuláry

#848

Příspěvek od mike »

bobek píše: 07. 04. 2022, 01:47 A pak že AF chřadne, stačí zkušeně a jemně popostrčit :-).
Celý svět nezadržitelně upadá (už od počátku civilizace), tak proč by AF mělo být výjimkou? :-) Ale když to srovnám s ABCLinuxu (nebo i Rootem), tak je to tu přímo balzám na duši...
Na pozorování binokulárem je nejlepší filtr tmavá obloha
To asi nejen pro binokulár. Ale není to jediný faktor, třeba včera jsem viděl od nás ze zahrady M13 srovnatelně s tím, jak vypadala před dvěma týdny v Konojedech. Těžko říct proč, snad že se po deštích vyčistil vzduch, tmavostí oblohy to určitě nebylo (MHV asi tak 5). Navíc neustále se měnící oblačnost, nebýt toho, že mi odpoledne přišly motorky a chtěl jsem si je vyzkoušet, asi bych do toho nešel.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velké astronomické binokuláry

#849

Příspěvek od Achernar »

Baví mě si dalekohledy stavět sám, i když to moc neumím. Kdybych si ale chtěl (a mohl dovolit) něco koupit, pak by tahle stodvacítka binar byla jasná volba.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Velké astronomické binokuláry

#850

Příspěvek od rys »

Zdravím, včera při pozorování měsíce s binem APM 70mm SD Apo ,jsem si všiml, že když namířím dalekohled pod měsíc,aby se ztratil ze zp,tak vidím jeho odlesk ve spodní části okulárů, a obraz je převrácený.Když jsem vyndal okulár,a díval se do šachty ,tak odlesk měsíce procházel úplně u samého spodního okraje okulárové šachty.Jakoby mezi krajem hranolu a kruhové clonky ve středu hranolu.A někdy vidím při pohledu do hvězdných polí,taky u spodního okraje zp,odlesky ve tvaru doutníkové galaxie.V obou okulárech je to stejné.Jediné co mě napadá je,že ten hrubý závit na ostření není načerněn,tak by toto mohla dělat jasnější hvězda.Ale ten odraz měsíce nechápu,je úplně mimo zp.Jinak při pozorování hvězd a měsíce je obraz perfektní, tam žádné neduhy nejsou.Nesetkal jse s tímto někdo?Děkuji Tomáš.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velké astronomické binokuláry

#851

Příspěvek od MilAN »

Tohle je otázka reflexů na hranolové soustavě mimo ohraničené zorné pole. Antireflexe nepotlačí 100%
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Velké astronomické binokuláry

#852

Příspěvek od rys »

Jo,asi to tak bude,teď jsem to zkoušel baterkou,a v určitém úhlu se světlo odráží až jako za hranoly,mimo optickou osu.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1471
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Velké astronomické binokuláry

#853

Příspěvek od Yarkho »

Mne to robí binohlava Lacerta na Mesiaci - používam bez dodaného 1,6x korektoru, ktorý ohraničuje vstup.
MaxBright II to naopak nerobí.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 276
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#854

Příspěvek od bobek »

Včera jsem to zkoumal u APM 82 SD. Jak píše MilAN, je to odraz na plochách hranolů mimo zorné pole (na těch "půlměcících" nahoře a dole). V okulárech s menší vstupní čočkou to vidět není.
Přílohy
APM02.jpg
APM02.jpg (323.52 KiB) Zobrazeno 1499 x
AMP01.jpg
AMP01.jpg (313.17 KiB) Zobrazeno 1499 x
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Velké astronomické binokuláry

#855

Příspěvek od rys »

Jo,to je přesně ono,včera jsem to zkoušel, a Delos 14tka už to nedělá.Díky všem.
Odpovědět