Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Velké astronomické binokuláry

#826

Příspěvek od Yarkho »

Apo 125mm používaš s binohlavou?

Je to bezpochyby dobrý stroj, ale pri lepšom seeingu mu SCT od 8" vyššie vypália rybník. (OK, viem, viem, táto debata tu bola mnohokrát.)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#827

Příspěvek od g »

8" SCT jsem měl dlouhodobě půjčen a k tomu vlastní MAKy, Klevcovy, Intes Mak_new., dobsony od 6" do 14" včetně opravdu špičkových a nikdy jsem neviděl Jupiter lépe než právě v tom APO125 a stejně tak dvojhvězdy (smůla na ten seeing a problém tepelného vyrovnání). Pokud jde o DSO - průměr často zvítězí. U SCT mi vadí koma, bambulkovitost hvězd, nízký kontrast, (dále obecně u katadioptrů) úzké pole, jasná tečka uprostřed jasných objektů. Binohlavy jsem měl vícekrát, nikdy mě nenadchly. Obraz v pravém okuláru je temnější. Je tam spoustu skla a obraz postrádá kontrast i ve velmi dobrých okulárech oproti mono nebo pravém Bino, vliv seeingu není o moc lepší než v mono. Ve všem jde však asi o minoritní subjektivní názor.
Mé APO125 má kvalitu lepší než 1/8 lambda - test na hvězdách (potvrdili i spolupozorovatelé) a přesto šahám prioritně pro bino.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#828

Příspěvek od Artaban »

g: Máš hodně zkušeností a vyvracet bino na planetární pozorování určitě nechci a zvláště, když je řeč o zvětšeních do asi řekněme 150x. Má to své kouzlo a obraz ještě málo poznamenaný seeingem má taky svou silnou stránku. Já to beru jako takové to kochání a proč né, když to je taky pěkný.
Je to hlavně věc osobních preferencí a každý ty planety pozoruje trochu jinak.
Velká zvětšení, to je boj se seeingem a bohužel ten často vyhrává. Ovšem bez nich některé pozorování kde je třeba větší rozlišení není možné. Jsou detaily, které se dají ještě celkem bez větších problému vidět na hranici rozlišení, nebo trochu pod, pokud jde jen o zobrazení jako bodu.
Jiné detaily ale potřebují spíš ještě nějakou rezervu v rozlišení. Jsou to hlavně málo kontrastní detaily. Jako příklad to může být sopka Olympus Mons. Když jsem jí v roce 2012 několikrát pozoroval, tak měla zdánlivou velikost kolem 2" nebo né o mnoho víc. Já jí viděl jako malé světlé kolečko.
http://planety.g6.cz/wp-content/gallery ... mar_kd.jpg
Teoreticky by měla jít vidět i solidním refrákem kolem 80mm aspoň jako bod, ale nebyla, protože byla málo kontrastní. Třeba světlé skvrny na Jupiteru to je podobné. Je prostě jen otázka, co chce člověk ještě vidět. V každém případě solidní bino není jen o planetách a Měsíci a na DSO jsou to supr stroje.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#829

Příspěvek od g »

máš Karle naprostou pravdu, obdobně platí pro planetárky a zvlášť pro dvojhvězdy. Bohužel nemám štěstí na dobrý seeing, loňský rok se mi seeingem zoufale nepovedl a letošní není u mne jiný. Refraktor si na vyčtené účely míním ponechat, binar vlastně vytahuji abych zjistil seeing a u něj v naprosté většině případu zůstane. Vlastně se jen přesvědčuji zda k refraktoru 82mm pořídit 120mm APO bino nebo za oba mít jen bino APO 100mm. Protože jen bino 120mm jsem vyhodnotil jako troufalost (chybělo by mi něco na takové "domácí žvejkání")
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#830

Příspěvek od Artaban »

Škoda, že se nikdo zatím nepodělil o své zkušenosti. Určitě tu pár lidí má kvalitní velký binar.
AF chřadne :(
Co se týče výkonu na DSO, tak binar 120mm bude z nějakých 90-95% lepší a hlavně zábavnější, než TS APO 125. Refrák může binu konkurovat asi jen na dvojhvězdách, protože dobře zvládne velká zvětšení třeba 350x a jistě i větší, které se dá někdy použít pro dvojhvězdy kolem 1"-0,9"
Když by se u R125 nepoužívala binohlava ( to chápu, že každému nesedne) tak bino bude asi konkurovat i refráku.
Vždy jsem měl víc dalekohledů, ale nejvíc jsem tahal ten, který dokáže nejvíc. S věkem bude jistě víc a víc rozhodovat hmotnost dalekohledu a montáže.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velké astronomické binokuláry

#831

Příspěvek od Achernar »

Když jsem stavěl svůj refraktor, původní úmysl byl udělat binokulární dalekohled. Tenkrát v Turnově říkali, že kopii objektivu by asi dělat nechtěli, beztak jsem na to neměl prachy a asi ani konstrukčně bych takovou věc nedotáhl. Tenkrát jsem to ale v plánu měl. Fakt je, že s věkem pociťuji zoufalou ztrátu odvahy a sebevědomí v takových věcech, takže tenkrát bych to nejspíš nějak udělal, zatímco dneska už by mi to připadalo složité až k nemožnosti. Jinými slovy už to nikdy nedotáhnu. S myšlenkou konstrukce menšího binokláru na základě objektivů 80 / 800 jsem to ale ještě úplně nezabalil. Vzhledem k tomu, že nepředpokládám možnost náhlého zbohatnutí, a tedy nabytí vlastního bydlení a trvalého pozorovacího stanoviště se slušnými podmínkami, už se nepouštím do plánů na nějaké velké potvory, ale omezuju se na dalekohledy, které člověk odnese jednou rukou do auta nebo na balkón.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#832

Příspěvek od Artaban »

Nikdy jsem neměl možnost dlouhodobě pozorovat planety větším a hodně kvalitním binem. A právě hlavně nemám zkušenost s tím, jak pracné může být při výměně okulárů přesné zaostření na každé oko zvlášť. Tedy pokud je nutné přeostřit. Binohlavu mám seřízenou na mé oči a ostřím klasicky s OV a to i víckrát během pozorování. Bohužel hlavně díky seeingu a zkouším jestli přeci jen nepůjde lépe zaostřit. Nějak si nedovedu představit, že bych tak musel pokaždé přeostřovat každé oko zvlášť.
U planetárního pozorování s binem 120mm si právě taky myslim, že kvalita obrazu při velkém zvětšené nemusí být abych tak řekl planetární. Něco jiného by bylo tohle, ale to je za částky do kterých neumím ani počítat :) https://cfftelescopes.eu/products/refractor
Pokud jsou v plánu spíš menší zvětšení do asi 150x díky seeingu, tak si taky myslim, že bino 120 je na to ( jistě krom DSO) zbytečný. Rozlišovací schopnost bude sotva využita i se 100mm binem a 120mm bino bude u menších zvětšení planety dávat moc přesvícené. To taky není zrovna dobrý.
Když jsem ještě neměl binohlavu, tak jsem s větším množstvím světla na R172 neměl problém.
S binohlavou světla o pár procent ubylo a já zjistil, že to nebylo zrovna nejlepší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Velké astronomické binokuláry

#833

Příspěvek od Yarkho »

Artaban píše: 02. 04. 2022, 11:24 AF chřadne :(
Ľudia sa radšej podelia na facebooku v rôznych viac či menej obskúrnych skupinách - ale kvalita zážitku sa s AF nedá porovnávať.

Ad bino: Stereoskopický dojem na mňa urobí i binohlava; Mesiac v nej vidím plasticky a o prínose u planét sa nemusím zvlášť rozpisovať. Čo sa týka svetelného zisku, ten dosiahnem ľahšie väčším priemerom SCT. Každopádne pri miestnych podmienkach, chcení fotografovať a tiež i vzhľadom na pozorovanie z balkóna je pre mňa bino vo veľkosti nad 100mm zbytočné a sci-fi zároveň.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Velké astronomické binokuláry

#834

Příspěvek od Roman (Rick) »

Yarkho: Artaban ma pravdu. AF chradne. Nastastie si tu dost kratko na to, aby si ten prepad nevidel. Kedysi som pouzival binohlavu s TS 125mm f7.8 a vtedy som prisiel na to, ze nepotrebujem GPC, aby som zaostril. Pre mna prva skusenost s binohlavou - pohlad na Mesiac bol uchvatny. Teraz obcas uvazujem znova ist do binohlavy s novym TS 155mm f8 tripletom, ale najviac ma asi odradza presnost zaostrenia/suosost pri vyssich zvacseniach. Chcel by som to hlavne na detaily Mesiaca a sledovanie Jupitera. Ale co som pozeral, za tych 5 rokov sa ponuka zlepsila a na vyber je viac binohlav.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#835

Příspěvek od g »

ad Artaban: zaostření binem každého oka zvlášť není nijak obtížný úkon, mám ovšem vyzkoušeno jen do zvětšení 1,1D. Souosost od větších zvětšení ca 1x D závisí i o způsobu uchycení okuláru - u APM APO jde o centrické utažení a pokud je okulár vsazen a dotažen pečlivě tak potíž nevzniká. Vnímání souososti je dosti individuální. Výměny okulárů pro různá zvětšení jsou samozřejmě méně pohodlné, ale to platí i pro binohlavu. Bino a ani triedr nejsou nejvhodnější pro skupinová pozorování. Až budeš mít sraz v Benátkách, vezmu APM82mm a přivezu jej.
ad Yarkho - jasně, na balkón a jako cestovní je APM82mm výborný a 120mm si už také nedovedu představit. Proto jsem rozvíjel myšlenku mít jen bino 100mm jako substituci 82mm a 120mm. V této chvíli u mne převažuje rozvaha k APM82mm dokoupit APM120mm pro pozorování DSO v oblasti Kokořínska.
Obecně, - přátelé/členové AF v tel.hovoru a ve soukromých zprávách stáli jednoznačně za APM120mm. V tomto vlákně se uvádí upozornění zkušených pozorovatelů a majitelů binokulárních dalekohledů (Sirius_758, Vla, Psion) na výraznou velikost APM120mm - no, musím vidět sám až bude skladem (právě fyzickou prohlídkou mě odradil SD150 F/8 od TS).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#836

Příspěvek od Praxus »

Ta 120 je fakt velka i kdyz porad to jde je to 9kg ta 150 ma uz 24kg :idea: Obrázek

Tohle je 70 a 120
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#837

Příspěvek od Artaban »

g: bude mi ctí, když se ukážeš v Benátkách.
Hlavně u binarů člověk řeší hmotnost. Průměr objektivu na DSO naopak co největší jako vždy.
To, že odradil binokulár 150/F8 se nedivím když si vezmu rozdíl velikostí refráků ED 120/F7,5 vs APO 150/F8.
Zase ale když jsem naposled držel v ruce APO 150, tak jsem si řikal, jaký to je drobek oproti R172/F9,6 :)
Roman (Rick) píše: 03. 04. 2022, 08:23 Teraz obcas uvazujem znova ist do binohlavy s novym TS 155mm f8 tripletom, ale najviac ma asi odradza presnost zaostrenia/suosost pri vyssich zvacseniach. Chcel by som to hlavne na detaily Mesiaca a sledovanie Jupitera. Ale co som pozeral, za tych 5 rokov sa ponuka zlepsila a na vyber je viac binohlav.
No výběr by byl, ale moc nejsou :( . Třeba Supra http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... binohlavy/
Hlavně není Baader II která mě zajímá. S Lacertou jsem ale jinak spokojený a na planety a Měsíc to prostě nemá chybu.
S tou souosostí je třeba si pohrát. Bohužel snad každý okulár má nepatrně jiný průměr upínacího barelu a některé okuláry mají pak vakl. Když se pak utáhnou, tak se trochu rozhodí souosost a je třeba to poladit na hvězdě třeba povolením jednoho okuláru. Pak už je to OK a zvětšení můžeš mít třeba 500x. Docela mě překvapilo, že nejvíc jsou v tom problémové špičkové a drahé TV DeLite. Mám 3 páry a žádný není stejný.
Naopak levné Baader ortho 10 a 18mm jsou v poho. Trochu na to má ale vliv délka upínacího barelu, která je u DeLite dlouhá a u Baader naopak krátká. Hlavně u ohniska 10mm.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#838

Příspěvek od bobek »

APM 100 je oproti APM 82 taky pěkný bumbrlíček, ale s hmotností kolem 7,5 kg je stále dobře přenosný.

Vidlice APM je masívní a dobře udělaná až na jednu malou drobnost - aretaci a nastavení tuhosti chodu v azimutu.

Ve výšce je to bezproblémově provedené svěrnými objímkami po obvodu os na obou stranách vidlice. V azimutu tlačí šroub M6 přes kluznou vložku doprostřed osy, která má průměr odhadem 25 - 30 mm (šroub je 20 mm zašroubovaný do vnějšího pláště o průměru kolem 70 mm - zatím jsem to v rámci sebevzděláváni nerozebíral a nezkoumal).

Při chodu naprázdno to funguje v pohodě, ale při zatížení binokulárem je potřeba pro tužší chod aretační šroub hodně dotáhnout, pak je ale v ose cítit drhnutí, otáčení není plynulé a vidlice v azimutu kmitá. Je možné, že je to vlastnost mého kusu, ale je lepší si to dopředu vyzkoušet.

Ještě úvaha, jak by stativ UNI 19C s nosností 20 kg zvládl větší binokulár s vidlicí ohledně stability a tlumení vibrací. Mám Berlebach Report také s nosností 20 kg, na kterém je APM 82 v pohodě, ale s APM 100 už bych ho asi trápil. UNI 18 s nosností 55 kg je velmi stabilní.

I když APM 82 SD snadno zvládne zvětšení 160x a víc, binokulár si víc užívám při malých zvětšeních na brouzdání ve hvězdných polích. Na Měsíc, planety i pozorování letadel mi víc vyhovuje binohlava z důvodu snadnějšího ostření a úbytku světla, jak zde již bylo řečeno. 3D efekt mi poskytuje také.

Při kolimaci binokuláru jsem si navíc uvědomil, že i při běžném pohledu pouze očima mám obraz v levém oku trošku výš než v pravém a v chladnějších barvách. Mozek si to srovná. Bino pozorování je opravdu velice individuální záležitost "každého soudruha".
Přílohy
bino 6APM.jpg
bino 6APM.jpg (391.13 KiB) Zobrazeno 1642 x
bino 5APM.jpg
bino 5APM.jpg (87.37 KiB) Zobrazeno 1642 x
bino 4APM.jpg
bino 4APM.jpg (255.82 KiB) Zobrazeno 1642 x
bino 3APM.jpg
bino 3APM.jpg (140.74 KiB) Zobrazeno 1642 x
bino 2APM.jpg
bino 2APM.jpg (151.58 KiB) Zobrazeno 1642 x
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Velké astronomické binokuláry

#839

Příspěvek od g »

díky za připomínku, UNI19c by byl pro APM120mm nejspíš naprosto nedostatečný, s hlavou 553 nese APM82mm výborně. Jak píšeš 100mm už může být hraniční - jde však o individuální vnímání (ovšem podle popisu mám stejný přístup). Za dobrého seeingu také vytahuji APO125mm a pozoruji mono od zvětšení ca 140x výše. Větší zvětšení mám rád s pohonem - dlouhodobě klidný obraz v centru pole
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velké astronomické binokuláry

#840

Příspěvek od Artaban »

bobek : Díky za report. Můžu vědět do jaký roury strkáš binohlavu? A jestli máš porovnání pozorování planet bino vs ta roura?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět