Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 294
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Velké astronomické binokuláry

#916

Příspěvek od BertCZ »

Ano, EMS tam už je, pouze je narovnané. Tubusy NEJSOU natvrdo. Respektive levý nemá pravo/levý posun, přes ten se mikroplanžetami stanovuje elevace. Pravý tubus je na stavěcí hrazdě opatřen čtyřmi dvojicemi šroubů, přičemž v rámci dvojice je jeden tlačný a jeden tažný. Dnes jsem dělal souosost, a nechci nic zakřiknout, ale úplně v poho. Zatím největší starost (ale to se jednou udělá a už to drží) je nastavení totožné kolimace vnitřních zrcátek systému EMS.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#917

Příspěvek od Beny »

Tak to se omlouvám, za chybnou informaci, ale vypadalo to, že to EMS má velký rozestup a tubusy už k sobě víc nedostaneš, nebo se pletu?
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Velké astronomické binokuláry

#918

Příspěvek od Beny »

Jo on se ten rozestup změní tím pootočením, už je mi to jasný.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#919

Příspěvek od biker.fm »

Roberte, bude vse hotovo a k videni na podzimnim MHV ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 294
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Velké astronomické binokuláry

#920

Příspěvek od BertCZ »

Kdybych byl mladý a naivní, tak napíši, že určitě. Takhle napíši, že to chci mít hotovo v půlce srpna, a doufám, že se něco nepo ....

Ale aby těch srandiček nebylo málo, tak s EMS je to moc dlouhý. Budu řezat tubusy. Fuj.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Praxus
Příspěvky: 186
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Velké astronomické binokuláry

#921

Příspěvek od Praxus »

Když jsem stavěl 6" bino a měl už všechno nakoupený , tak jsem si říkal to je práce na dva měsíce to sestavit .To bylo někdy v květnu si pomatuju a do srpna jsem to chtěl mít hotové na letní mlhoviny .... Ale když se má něco posrat tak se to posere ...takže trvalo to tak rok a půl , koukal jsem až na M42 další rok někdy v prosinci si pomatuju :lol: a už sice koukám ,ale ještě tam je spousta ladění a zlepšování . Tak ti přeju ať nedopadneš stejně a do srpna to zvládneš a vypipláš to .... ty pohledy jsou prostě masakr.
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
MiX

Re: Velké astronomické binokuláry

#922

Příspěvek od MiX »

Rád bych se zkušených zeptal, jakým způsobem se v reálu u binokulárů typu http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50405.html a binohlav řeší korekce atmosférické disperze při pozorování planet. Děkuji.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#923

Příspěvek od Psion »

Bohužel neřeší, ani tam není prostor pro nějaké ADC.
MiX

Re: Velké astronomické binokuláry

#924

Příspěvek od MiX »

Pokud se zde často doporučuje bino pozorování, je v praxi přínos pozorování bino bez ADC tak výrazný, že překoná mono s ADC? Jde mi hlavně o pozorování planet v nadcházejícím období.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#925

Příspěvek od Psion »

Nyní se dá Saturn nebo Jupiter pozorovat v 25° respektive 30° takže ta refrakce už není tak velká. Binokulární pohled překoná monopohled bez ADC, mono s ADC záleží na konkrétních podmínkách. Každopádně si většina pozorovatelů kupuje binokulár pro pozorování DSO a planety berou jako příjemné zpestření.
MiX

Re: Velké astronomické binokuláry

#926

Příspěvek od MiX »

Díky za vysvětlení. Připadalo mi divné utrácet velké desítky tisíc za dokonalou barevnou korekci a pak se spokojit s modro-červenými planetami a okraji kráterů na Měsíci.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#927

Příspěvek od Psion »

Měsíc je s tím binokulárem dokonalý a pokud není velmi nízko, není refrakce problém. Podle mě má vynikající optiku APM 80 a APM 120. Samozřejmě by šlo použít na běžném refraktoru ADC s binohlavou. Ovšem pro pozorování má binokulár výhodu v částečné elimininaci seeingu, díky dvěma objektivům.
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Velké astronomické binokuláry

#928

Příspěvek od bobek »

S tím seeingem se to říká, ale mám zkušenost právě opačnou.

Co jsem krátce mezi sebou porovnával binokulár APM 82 / 90° SD APO a refraktory Takahashi FC-76DCU a FC-100DF s hranolem Baader a binohlavou Mark V na Měsíci a pozemních cílech, tak příznivější projev neklidu vzduchu byl v refraktorech. Jak jsem psal již dříve v tomto vlákně, v binokuláru měly jasné obrysy kráterů často dvojité hrany a duchy s jemným fialovým nádechem i uprostřed pole. Obraz se vlnil a lehce se měnilo i zaostření. Než se přístroj vytemperoval, tak rozdílná změna zaostření v každém tubusu působila spíš rušivě a „tahala“ oči.

V refraktorech byly nasvětlené valy kráterů prokreslenější, projevy dvojitých linií a duchů byly výrazně menší a bez barevné vady. Obraz se také vlnil, ale celkově byl stále ostrý bez výraznější změny v zaostření.

Samozřejmě to je velice individuální a závislé na podmínkách a použitých přístrojích. Až bude svítit Měsíc, tak se k tomu porovnání vrátím.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#929

Příspěvek od Psion »

Ty výsledky porovnání mají svojí logiku, rozdíl v klidnosti obrazu v binokuláru F 5.7 a dalekohledech F 7.4(5) je správně, menší světelnost má výrazný vliv na klidnější obraz, dalekohled F10 nebo F15 by na tom byly ještě lépe. Bylo by potřeba porovnat dalekohledy o stejné světelnosti.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké astronomické binokuláry

#930

Příspěvek od Psion »

MiX píše: 26. 07. 2022, 15:38 Díky za vysvětlení. Připadalo mi divné utrácet velké desítky tisíc za dokonalou barevnou korekci a pak se spokojit s modro-červenými planetami a okraji kráterů na Měsíci.
Jedna možnost přece jenom je, na kterou jsem zapomněl. Pokud se obraz planety udržuje v dolní čtvrtině FOV, tak se tím prakticky eliminuje refrakce i při poměrně nízké výšce planety (posun barevného spektra přes "nakloněné" hranoly). Testoval jsem to včera opět na Saturnu, který byl 19° vysoko a při zvětšení 220x i 165x byl kotouček bez červenomodrých lemů refrakce. Mimochodem i při těch 220x bylo parádně vidět Cassiniho dělení, určitě byl skvělý seeing.
Odpovědět