Katalogy komet

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#1

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Jednou začas rozvíří vody toho či onoho webu dva standardní a přetrvávající problémy.

Jeden je, že komety nemívají jasnost uvedenou na stránkách CBAT a tudíž je nemají potom správně ani počítačová planetária.

Druhý je ten, že není k dispozici ke stažení aktuálnější verze s upravenými jasnostmi, natož že někteří ani nevědí, kde datové soubory hledat.

Ptám se vás proto v anketě, jaké poč. planetárium máte a případně byste do něj potřebovali jednou za čas aktuální datový soubor komet.
A dále se sem vyjádřete, zda má toto vůbec smysl.

Vypadá to, že se tu rýsuje možnost tuto službu pro vás dělat, ale neví se, jaký by byl zájem a zda používáte podobný SW jako my.
------------------------

P.S. pište jaké programy chybí, budou doplněny. Já si nemohu na další honem vzpomenout.

První dva používány jsou a je plánováno pro ně dat. soubory nabízet, pro ostatní je to věc do diskuze.

------------------------
P.S. 2 - předpokladem je plánované využívání určité webstránky ke stažení oněch upravených dat. souborů. Mohlo by se to hodit řadě lidí např. v souvislosti s kometou Machholz.
Na takové stránce by přípdně mohla být zmínka o tom, jak si upravit dat. soubory komet pro jiná planetária, než pro něž by to bylo ke stažení. Ale nebude-li to moc složité, bude se akutalizovat více souborů. Také se předpokládá úprava jen pro komety do ~12 mag.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Katalogy komet

#2

Příspěvek od KaPr »

Ja pouzivam HNSKY, se kterym jsem spokojen.
Update udaju o kometach pres:

Data and update (TheSky format) from : http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html


KaPr
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#3

Příspěvek od MaG »

Prosím uveďte tedy i případný formát dat, který vaše programy využívají (dokážete-li jej zjistit).

Zorientujte se na výše uvedené stránce:
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... omets.html

Zároveň jsem tedy dodal do ankety HNSky (což lze jako nejpoužívanější program v Německu chápat ) a těším se na další reakce. Ušetříte nám práci.

P.S The Sky formát používá i CdC takže zde by to pak bylo stejné.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
kapo
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 09. 2004, 23:49

Katalogy komet

#4

Příspěvek od kapo »

Myslim, ze tu chyba StarryNight.. Stara verzia 2.1.2 sa dost mylila v odhade jasnosti, ale co sa tyka novsej verzie 4.5.2 - je to lepsie.. :bandana: Ale nova verzia je velmi narocna na grafiku a RAM, je to proste :repuke:
Ale dost casto pouzivam SkyMap PRO 10, zatial len demo (potom musim odstranit z registrov, aby fachalo dalej), ale som s nim taktiez spokojny..

P.S.

Ma niekto zaujem o preklad do SkyMap PRO 10 DEMO?? Som tesne pred dokoncenim.. :rockstar:
Slovak Organisation for Space Activities
Uživatelský avatar
kapo
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 09. 2004, 23:49

Katalogy komet

#5

Příspěvek od kapo »

http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... omets.html


Na tychto strankach sa daju stiahnut DATA o kometach do roznych programov, je tam starrynight aj SkyMap. ::)
Slovak Organisation for Space Activities
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#6

Příspěvek od MaG »

OK, SkyMap je započítán, Starry Night ještě přidám, uvidíme co další z vás.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Katalogy komet

#7

Příspěvek od Jan_Babovec »

Chybí SKYTECH 3.Jinak ale používám Guide 7-super prográmek.
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Katalogy komet

#8

Příspěvek od Frenk »

Ja mám nainstalovaný WinStars,už víc jak rok(to je vlastně celou dobu co se snažím pozorovat 8))
a jsem sním spokojen.Komety jsem aktualizoval prímo z programu přes UPDATE COMETS ELEMENTS
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#9

Příspěvek od MaG »

Budete-li to požadovat, povolil bych hlasování pro více programů, ale nevím...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11600
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#10

Příspěvek od Psion »

Já osobně nejvíce používám Cartes du Ciel a myslím, že je to opravdu jeden z nejlepších SW co se týká použitelnosti a funkcí a update komet je samozřejmostí. Jinak mám i RedShift5 - má sice některé přednosti oproti CdC, ale celkově to není ono. Myslím, že Guide v poslední verzi nebude špatný, ale 2 SW mi stačí :-). Na trhu je samozřejmě spousta SW a každý si vybere to své, to co mu vyhovuje.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Katalogy komet

#11

Příspěvek od FunTomas »

Akosi som nepochopil zmysel tej ankety. Zbieras udaje ake programy pouzivame aby si mohol spojazdnit sluzbu na poskytovanie efemerid komet pre dane preogramy? Ta na adrese http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... omets.html je nejaka nedostatocna? Podla mna je super a je dokonca aktualizovana. Ak nesedi jasnost komety (vzhladom na jej dynamicky vyvoj), tak sa to da vo vacsine programov upravit rucne... Ale vravim, mozno som to nepostrehol, tak pripadne napis wo co go.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#12

Příspěvek od MaG »

Fun Tomas:

Keby bol kazdy ako ty ;D

Jasně že vím, že se to dá upravit ručně. Ale ukazuje se, že bude dobré to dát někam na web - jednak informaci o tom, jak to upravit ručně a pak taky případnou možnost si to stáhnout. Aktualizované třeba jednou týdně - to pro ty, kdo nemaj náladu to dělat. Nebo chtěj mít v programu jen katalog těch nejjasnějších komet.

Proto sbíráme data o tom, kdo jaké programy nejvíc používá, aby mělo smysl to dělat (jen pro některé).

Připravovaná stránka již existuje. Autor nemá rád fóra tak mu pomáhám..

P.S. jsem si vědom, že pro zkušené uživatele fóra a dalekohledů obecně toto není. Mířeno je to na tu skrytou většinu lidí, co to chtěj dělat systémem stáhni a použij. I když tak jednoduché to samozřejmě nebude, bude to o dost jednodušší (pro někoho) než to dělat ručně v dat. souboru a zkusmo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Katalogy komet

#13

Příspěvek od FunTomas »

No asi som sedel na vedeni (vlastnom). Kľudne ma tam zaeviduj, ja používam GUIDE. Tiež nie vždy viem dané informácie o jasnosti zohnať. Ručne ich tam naklepem, len keď ich viem získať a nesedia s elementami na uvedenej stránke.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Katalogy komet

#14

Příspěvek od lubomir »

no súhlasím s tým,že by bolo možné hlasovať na viac programov.ja používam sky map a carte du ciel ,čo nemám v jednom nájdem v druhom,no už sa pracuje na náhrade cez Guide8.
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#15

Příspěvek od MaG »

Dobře, ale rozhodl jsem se nechat to tak. Hlasovat můžete pro ten, který používáte převážně kvůli kometám. Guide je jistě fajn, ale nezdá se mi moc levný. Proto chápu, že většina hlasovala pro CdC. Jinak Skymap je na komety fajn, ale vadil mi (verze 7demo mohla být stará), že mi špatně zobrazil dráhu komety C/2001 Q4 (NEAT). Stejnou chybu jsem pak našel i na webu v zahraničí, kde byly např. mapky s dráhou komety uvedené ze skymapu a ty dráhy na nich byly špatně. Z toho plyne důvěřuj ale prověřuj a to i renomované weby typu encke.jpl.nasa.gov. I když netrvdím, že zrovna ten je ten renomovaný, ale aspoň je tak nějak historicky vzato významný.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět