Katalogy komet

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#31

Příspěvek od MMys »

lubomir napsal: ja by som potreboval proram (kým nekúpim GUIDE8)
na meranie uhlových vzdialeností hviezd pretoze CDC to nerobí.potrebujem to pri odhadoch velkosti hlavy komety
Co to vymýšlíš za nesmysly. Na co další SW. CdC vzdálenosti objektů vpohodě ukáže. Klikneš na jeden objekt, potom stiskneš klávesu ALT (podržíš ji) a klikneš na druhý objekt. Vyskočí ti okénko s údaji o objektu, a na jeho posledním řádku je údaj vzdálenost od předchozího objektu a poziční úhel :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
JirkaB
Příspěvky: 91
Registrován: 21. 11. 2003, 07:12

Katalogy komet

#32

Příspěvek od JirkaB »

Aktuální a aktualizovaný katalog komet je super počin. Díky za něj.

Už sem v CdC změnil URL odkud se komety mají stahovat. :)

Díky
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#33

Příspěvek od MaG »

Vidíš, to že se dá změnit url mně ani nenapadlo. Nastavení proxy možná ano ale dál jsem to nestudoval :-)

Pokud to funguje, připomenem to tam.

Tak díky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Katalogy komet

#34

Příspěvek od KaPr »

Ma nekdo nebo alespo vi nekdo o programku, ktery by proste naloudoval databazi komet (theba ve formatu The Sky) a pro dany systemovy cas pocitace (nebo jiny zadany) vytvoril soubor, ktery by obsahoval: Nazev RA DEC hruby odhad magnitudy ?
Nechce se mi porad neco prepisovat z HNSKY na papir.

Diky predem za info.
KaPr
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#35

Příspěvek od MaG »

Pokud máš přístup na internet, jeví se mi jako ideální vyjet si efemeridu z CBAT.

Stačí kliknout na kometu a vybrat "daily ephemeris".

Přijde mi rychlejší zkopírovat si takto nějaké efemeridy, než hledat kde by to šlo vyjet.

http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
wolfy

Katalogy komet

#36

Příspěvek od wolfy »

No jestli bys chtel tak mam jeden takovy program mam, delal sem ho sam je pro DOS a jestli bys chtel tak bych poskytl i zdrojaky
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Katalogy komet

#37

Příspěvek od KaPr »

MaG napsal: Pokud máš přístup na internet, jeví se mi jako ideální vyjet si efemeridu z CBAT.

Stačí kliknout na kometu a vybrat "daily ephemeris".

Přijde mi rychlejší zkopírovat si takto nějaké efemeridy, než hledat kde by to šlo vyjet.

http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html
MaGu, Ocenuji sice Tvou pomoc - castecne to opravdu resi problem, ale ne zcela, protoze to clovek musi delat "kus po kuse". Navic, je nutny ten internet, coz treba pri pozorovani na chate neni to prave orechove. Pak je opravdu lepsi si opisovat z obrazovky pozice vypocitane treba CdC nebo HNSky.
KaPr
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Katalogy komet

#38

Příspěvek od KaPr »

wolfy napsal: No jestli bys chtel tak mam jeden takovy program mam, delal sem ho sam je pro DOS a jestli bys chtel tak bych poskytl i zdrojaky
To je vonco !! V cem to mas napsane ? Nejsem zrovna programator, ale snad bych to prelouskal a upravil podle svych predstav ...
KaPr
wolfy

Katalogy komet

#39

Příspěvek od wolfy »

No je to v cecku ale mozna napsane trochu prasacky bo sem se na tom to cecko ucil
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#40

Příspěvek od MaG »

KaPr napsal:

MaGu, Ocenuji sice Tvou pomoc - castecne to opravdu resi problem, ale ne zcela, protoze to clovek musi delat "kus po kuse". Navic, je nutny ten internet, coz treba pri pozorovani na chate neni to prave orechove. Pak je opravdu lepsi si opisovat z obrazovky pozice vypocitane treba CdC nebo HNSky.
Připomenu jen, proč jsem to vlastně tak nabízel :-)

Jde o to, že nové komety nejsou tak časté (myslím ty dosažitelné amatérsky. Tudíž nevidím jako problém si jednou za týden, za měsíc vyjet novou kometu a její efemeridu a uložit do texťáku. Toť vše.

Program by samozřejmě byl fajn .. ale mně stačí to CdC kde si aktuální údaj vyjedu a při posunu o den zpět/dopředu, kdyžtak taky.

----------

Proboha k čemu vlastně tabulku efemerid? S CdC se na chvilku připojím na net, stáhnu soubor s aktualizací komet a zas se odpojím.. pro aktuální datum pozorování si vyjedu mapku a potřebuju-li RA, DE, zadám si je podle údaje o objektu. To je snadné a rychlé. Navíc i velmi přesné, neb RA, DE je přímo pro čas pozorování.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Katalogy komet

#41

Příspěvek od KaPr »

MaG napsal:
Připomenu jen, proč jsem to vlastně tak nabízel :-)

Jde o to, že nové komety nejsou tak časté (myslím ty dosažitelné amatérsky. Tudíž nevidím jako problém si jednou za týden, za měsíc vyjet novou kometu a její efemeridu a uložit do texťáku. Toť vše.

Program by samozřejmě byl fajn .. ale mně stačí to CdC kde si aktuální údaj vyjedu a při posunu o den zpět/dopředu, kdyžtak taky.

----------

Proboha k čemu vlastně tabulku efemerid? S CdC se na chvilku připojím na net, stáhnu soubor s aktualizací komet a zas se odpojím.. pro aktuální datum pozorování si vyjedu mapku a potřebuju-li RA, DE, zadám si je podle údaje o objektu. To je snadné a rychlé. Navíc i velmi přesné, neb RA, DE je přímo pro čas pozorování.

Myslim, ze si porad nerozumime: Neni problem se pripojit na sit a neni problem si stahnout aktualizace a neni problem si taky stahnout efemeridy a neni problem si opisovat z nejakeho programu aktualni RA a DEC. Problem je ale: 1, ze musis mit ten internet v dobe pozorovani (ackoliv existuje moznost bezdratoveho pripojeni, ja ji zatim nemam a protoze casto cestuju, beru si vetsinou ETX s notebookem. 2, Jak jsem jiz psal, clovek to musi delat kus po kuse.
Tvoje reseni by vlastne znamenalo, ze si bud musim dopredu stahovat efemeridy na celou dobu nemoznosti pripojeni, na coz obcas nemam cas (ve shonu pred odjezdem na to zapomenu), nebo prave prepisovat z obrazovky. To je ale prave to, co chci do budoucna pozmenit. Jde mi vlastne o to, ze databaze komet, ktera existuje by se nacetla do programku a ten by do ASCII souboru vychrlil RA, DEC, mag. pro dany okamzik. Pak by se dalo z tohoto souboru vybrat jen takove komety, ktere splnuji jakasi kriteria (poloha, jasnost). Nevyhoda je, ze clovek musi vlastne vytvorit program vypoctu poloh na zaklade elementu, coz je asi slozite. Vyhoda je na druhou stranu, ze se to nauci a bude mit o to vetsi pocit zadostiucineni, ze to umi spocitat skoro tak, jak to je v CdC nebo HNSky. Nicmene mne napada jine reseni, ktere by delalo neco obdobneho, nepotrebuje ovsem moc matematickeho aparatu: Dejme tomu, ze mam soubory efemerid spoctene profesionalnim zpusobem ulozene v textovych souborech tak jak navrhujes. Pak je jednoduse jeden po druhem prechrochtam podle zvolenych parametrua provedu pouhou interpolaci na dany okamzik ze sousednich poloh a vysledky opet zapsal do souboru. Vyhoda by byla, ze by se vychazelo z profesionalnich udaju.
KaPr
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Katalogy komet

#42

Příspěvek od MaG »

Ale samozřejmě že ti rozumím a doufám, že výsledkem diskuze bude, že se takový program najde.

Ale nemohu si nechat vzít to, že když si vyjedu efemeridu, tak ji nemusím dalších půl roku příliš měnit. V době pozorování tedy v žádném případě nemusím jít na web. Maximálně pár dní před. Jestli se chystáš na pozorování v den pozorování, je to holt problém.

Když byla Machholzova kometa objevena koncem srpna, její dráha se musela zpřesnit. Řekněme tedy že od září je k dispozici denní efemerida na půl roku dopředu. To mi stačí. Je dost přesná na vizuální i fotografické pozorování. Nevím, proč bych se v noci měl připojovat na web a zjišťovat aktuální efemeridu, to je vážně ulítlý :-)

Už si rozumíme? Je-li pro někoho problém připojit se k internetu alespoň jednou týdně, aby zkontroloval zda není objevena nová zajímavá kometa a stáhl si pro ni efemeridu, pak je pro něj problém použít i program, neboť do něj nebude mít aktuální data. Já v tom prostě nevidím problém.

Naopak, problém je ten, že lidé si internet spojují s pojmy minutový tarif, rychle se připoj a zas odpoj. Přitom dnes je již dost jiných možností, jak se připojit k internetu kdykoli a téměř kdekoli. Pravda, stále to ne vždy je také nejlevnější, ale to sem nepatří (názory na tento odstavec prosím soukromou cestou).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Katalogy komet

#43

Příspěvek od karel.mokry »

Ahoj,

pokud nekdo takovy program udela a bude pouzitelny pod Linuxem, nemel by byt problem jej zprovoznit na astro.cz a mit pristup res web (vcetne zmen parametru).

Karel
wolfy

Katalogy komet

#44

Příspěvek od wolfy »

No ja ten program delal proto ze doma mam jen 386 a na te by mi zadny lepsi soft nejel proto sem si udelal ulastni.
Predelat ho pro linux by zas tak velky problem byt nemel stacilo by jenom prepsat ustup parametru a vystup dat.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

Katalogy komet

#45

Příspěvek od karel.mokry »

Upravu byc hi tak asi nezvladl, je nekdo ochotny/schopny program upravit pro beh na Linuxu?
Idealne k tomu prirpavit i webove rozhrani (PHP) - posledni dobou mam casu cim dal min, kazda pomocna ruka je vic nez vitana.
Odpovědět