Montáž NEQ6 pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Montáž NEQ6 pro

#91

Příspěvek od mordy »

Opravdu nejde udělat vynucený flip dalekohledu před meridiánem? Když jsem testoval, jak se montáž chová, zkoušel jsem dát na jednom objektu force flipping/goto... a opětovné force flipping/goto... minimálně při jednom flipu dalekohled musel skončit před meridiánem. Myslím, že oba flipy se provedly. Defaultní auto flipping to provede pouze za meridiánem.

Vzhledem k tomu, že se zde řeší riziko nárazu dalekohledu do montáže, chtěl bych doplnit, že je dobré nedotahovat spojky ručního posuvu "na krev". Když jsou dotažené rozumně, po nárazu dalekohledu do montáže proklouznou a nechají pohony jet "za roh". Když jsou na krev, tak to může skončit vyhořením elektroniky montáže nebo se může poškodit něco na dalekohledu. Pokud jde o včasný flip, na to se dá připravit. Horší je, když nečekaně přijde roztrhaná oblačnost, pointace ztratí hvězdu a začne po ní pátrat. Pak je schopná dalekohled poslat do montáže a nevím o watchdogu, který by tomu spolehlivě zabránil. PHD2 má nastavení okna a max. změny jasu pointované hvězdy, ale nastavení je o kompromisu, jinak zase vypadává pointace bezdůvodně. Už jsem viděl i to, že se elektronika "zakousla" a pokračovala v pohybu vygenerovaném pointací, dokud ji člověk nevypnul. Ze stejného důvodu používám k napájení sestavy zásuvku s časovačem, která po definované době snímání všechno vypne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž NEQ6 pro

#92

Příspěvek od MilAN »

mordy píše: 04. 05. 2022, 22:23 Když jsem testoval, jak se montáž chová, zkoušel jsem dát na jednom objektu force flipping/goto... a

A to jde na ručce ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Montáž NEQ6 pro

#93

Příspěvek od mordy »

Ano, je to v ručce: Setup/Flipping mode/Force flipping - vynucení flipu při dalším goto. Je to jednorázové vynucení, pak se zase hned goto přepne do auto flipping režimu. Já jsem na to přišel tak, že po klasickém flipu u nohy mi vedly špatně kabely od kamer. Musel jsem se vrátit, abych je povolil a pak provést flip znovu. Možná to tam je až od určité verze synscanu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž NEQ6 pro

#94

Příspěvek od MilAN »

Já používám tuhle funkci v ASCOMu, a to velmi často, a tam funguje naprosto regulérně. Jen je potřeba mít montáž pod vizuální kontrolou
Tohle je opravdu nová funkce v Setupu, která ve V.4 dříve nebyla. Takže jak funguje , bych nechal na těch, kteří ji z ručky používají.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 540
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Montáž NEQ6 pro

#95

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, mám od zimy taky tuhle montáž. Za pár měsíců začali ztuha chodit osy, tak jsem to rozebral, omyl isopropylem a namazal nějakou vazelínou na magneťáky s molybdenem. Složil, ale přesto to není ono. Vím, že se dají povolit ty kontra matky co jsou u polárního hledáčku a tyče protizávaží, ale zas to tam nemůže být moc volně. Proč mám pocit, že ty kónická ložiska stojí za h... Měnil je už z vás někdo?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž NEQ6 pro

#96

Příspěvek od MilAN »

Z tvého popisu není moc jasné, jak až jsi to měl rozebráno. Takže : když povolíš ustanovky v RA a DEC, jak se ručně otáčí osy ? Pokud moc těžko, jsou moc utažené. Po 1 zimě je nesmysl to znovu mazat. Ale když to už děláš, tak vazelinou k tomu vhodnou. MoS2 to nebude určitě ono. Doporučuje se třeba Super Lube teflonová vazelina. Nic řídkého, jsou to pomaluběžná ložiska.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž NEQ6 pro

#97

Příspěvek od hades »

Mám v plánu udělat tu výměnu ložisek, až bude trochu času. Na YT jsem našel video, kde to chlapík dělá krok po kroku, jen je to teda na EQ6-R. Až se do toho pustím, tak napíšu zda to mělo nějaký pozitivní efekt.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 540
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Montáž NEQ6 pro

#98

Příspěvek od astrolama »

Měl jsem rozebráno tak abych se dostal k ozubení a šnekům, jinak krom těch kónických ložisek zůstaly všechny na svém místě. Ale tam je to v pohodě, jde to trochu ztuha když se povolí ty ustanovky a hýbe se ručně, je drobet problém to přesněji vyvážit. Ještě to trochu povolím a až se k tomu dokopu použiju tu teflonovku. Děkuju
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž NEQ6 pro

#99

Příspěvek od MilAN »

Chápal bych výměnu ložisek, pokud by byla "vyběhaná", což tedy u ložisek, zatížených několika kg, která za celou dobu provozu absolvovala možná už několik otáček :) určitě nehrozí. Navíc, u těchto válečkových ložisek jsou zrovna ty válečky tou nejodolnější částí systému, takže ony se "nevyběhají" a budou plně funkční i po milionech otočení. Jediné, co může celý systém poškodit, je neodborný zásah laika.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Montáž NEQ6 pro

#100

Příspěvek od peta62 »

Loziska se vyrabeji v ruznych kvalitach a presnostech, to je take duvod k jejich vymenam.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž NEQ6 pro

#101

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě, ale součástí ložiska je i těleso montáže a hřídel - obojí z měkčího materiálu. Takže, pokud bude problém, nebude to ve válečcích, ale v opracovaných plochách pouzdra a hřídele. Protože v těchto montážích není vloženo radiálně axiální ložisko, ale jen klec s válečky. Funkční plochy jsou tvořeny tělěsem monáže a hřídelí. A hlavně, do něčeho zasahovat a měnit v okamžiku, kdy tam není problém, resp. nevím o něm a to jen z důvodu, že jsem to viděl na YT ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž NEQ6 pro

#102

Příspěvek od hades »

MilAne, teoretická otázka: Je možné, aby byla plynulost pohybu v RA nebo Dec ovlivněna kvalitou ložiska. A to i při sederickém pohybu? Mám na mysli, zda se nějak může kvalita ložiska projevit na PE?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž NEQ6 pro

#103

Příspěvek od MilAN »

Asi tomu nebudeme říkat PE, to by bola perioda 1 den. Kvalita ložiska se samozřejmě na pohybu - hlavně jeho hladkosti- musí projevit.
Teď jde o to, kde bude příčina. Je to v opracování těla montáže, nebo v opracování povrchu hřídele, nebo je to ve špatné kleci s válečky ( t.j. toho, co chceme měnit a říkáme tomu ložisko ) ?
A teď tedy budu jen tipovat. Podle mě je v 99% na vině opracování tělesa nebo hřídele nebo zbytky a nečistoty po jeho opracování .Výměnu jehlového ložiska bych dělal až jako poslední
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět