Malá soukromá hvězdárna od A do Z

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#61

Příspěvek od g »

Nezanedbatelná je také ztráta světla - mé zkušenosti s 150mm MAKem a Klevcovem jsou takové, že jen trochu předčí svým dosahem 100mm refraktor (podobně či hůř byl na tom 200mm SC - dlouhodoběji zapůjčený - ekvivalent v dosahu s kvalitním newtonem 6'')

o kvalitě více zde:
http://www.astro-foren.de/showthread.ph ... #post52291

více o katadioptrech:
http://www.astro-foren.de/showpost.php? ... ostcount=4

(PS, komu dělá potíž němčina - google překlad do En je použitelnější než co Cz)

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#62

Příspěvek od mischu »

Je to zvláštní - všechny argumenty v podstatě beru, že mají reálný základ, ale nemůžu si pomoct, když porovnám svůj 200 mm SCT se všemi newtony, kterými jsem se dřív koukal, tak teprve až teď si můžu říct, že mám dalekohled, se kterým jsem spokojen. Zrovna srovnání 6" Newtona (kterého jsem měl půjčeného od kolegy) a 8" SCT (který jsem si nakonec pořídil) u mě dopadlo naprosto jednoznačně pro SCT - nemůžu si pomoct. O to teď mluvím právě o tom dosahu, kdy DSO, které byly v tom 6" Newtonu na hranici mezi objektivním pozorováním a fantazií byly v 8" SCT vidět naprosto jednoznačně a mnohem výrazněji.
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#63

Příspěvek od MilAN »

Toje snad dané průměrem a ne systémem dalekohledu. Vždyť ten 8" má skoro 2x větší sběrnou plochu.
Před tím jsme se bavili o kvalitě zobrazení planet = srovnání je možné samozřejmě v obou případech pouze u stejného průměru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#64

Příspěvek od mischu »

To ano - můj příspěvek byla reakce na to co psal g...
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#65

Příspěvek od mischu »

ale i co se týče těch planet (myslím teď vizuálního pozorování) tak je nutné vzít v úvahu to, že je potřeba zpravidla větší zvětšení než v případě pozorování DSO. Abych dosáhl například 150x zvětšení tak musím do Newtona 150/750 mm narvat 5 mm okulár, zatímco u toho SCT 200/2000 mm mi bude stačit 12,5 mm okulár. A stejně jako platí, že udělat kvalitní Newton je menší problém než udělat kvalitní SCT, tak platí, že je menší problém udělat kvalitní dlouhoohniskový okulár než udělat kvalitrní krátkoohniskový okulár. Aspoň co jsem tak četl, tak se všude píše, že zatímco u delších okulárů je rozíl mezi základními levnými okuláry a vyššími (dražšími) řadami poměrně malý, zatímco u kratších okulárů je tento rozdíl již velmi výrazný. Jinými slovy - aby v tom Newtonu člověk dosáhl tak super výsledků, o jakých se tu píše, je nutné investovat do kvalitního krátkého okuláru, zatímco u SCT si člověk vystačí i se standardními delšími okuláry. Apropos - obávám se, že právě odtud pramění moje zklamání (a asi i mírná averze vůči newtonům), jelikož jsem vždy měl vždy k dispozici pouze okuláry základní řady a upřímně koukat 5 mm Plösslem GSO na "rozpíjející" se Jupiter mi nepřišlo zas tak supr :-/
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#66

Příspěvek od Homer »

Branotn chce stavět tento rok malou hvězdárnu. Má dokonce i mustr, na který uvedl odkaz. Musím říci, že si nevybral špatně. Pokud se mu podaří něco podobného postavit, tak mezitím bude mít dost času řešit, co dá na pilíř. Jen musí počítat s tím, že stavba bude něco stát a že na přístroje bude potřeba další prostředky. Pokud je tento záměr stále platný, neřešil bych na jeho místě v tuto chvíli výše diskutované detaily a sousředil se na stavbu - dokumentaci, napojení na inž. sítě, povolení a vše další, co s tím souvisí. Je toho i tak dost. Pro tuto dobu bude potřebovat jen hrubý odhad rozměrů zařízení pro dimenzování stavby - zde bych raději trochu přidal, než ubral...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#67

Příspěvek od Kami »

 Někdy se na kvalitní okuláry zapomíná. Možná by tě Mischu překvapil obraz v kvalitním okuláru a v Newtonu (dobrém Cassegrainu) Pohodlnost pozorování s lépe vzdálenou pupilou není také k zahození. Proto jsem přešel na okuláry LV. Nedám na ně dopustit a to je proháním v 300 Newtonu a Cassegrain-Nasmythu.
 Jestli ti SCT vyhovuje,tak je to dobře.
 
 
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
mischu
Příspěvky: 174
Registrován: 07. 12. 2009, 09:54

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#68

Příspěvek od mischu »

Někdy se na kvalitní okuláry zapomíná. Možná by tě Mischu překvapil obraz v kvalitním okuláru a v Newtonu (dobrém Cassegrainu) Pohodlnost pozorování s lépe vzdálenou pupilou není také k zahození. Proto jsem přešel na okuláry LV. Nedám na ně dopustit a to je proháním v 300 Newtonu a Cassegrain-Nasmythu.
Jestli ti SCT vyhovuje,tak je to dobře.  
Tak s tím nejde nesouhlasit já jsem teď už u toho svého SCT také přešel na řadu okulárů X-Cel, které jsou o mnoho lepší než ty standardní E-Lux, a zatím jsem spokojen.

Domluvil jsem - Howg! 8-)
Celestron C-8 SGT 203/2032 mm; Sky-Watcher ED 80/600 mm; Newton GS-280 114/910 mm, triedr Zeiss 10x50; Canon EOS 400D, Canon EOS 400Da
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#69

Příspěvek od branotn »

Brantone, nezlob se na mě, ale podle mého názoru jsi vynechal to hlavní, čím jsi měl začít
precital som si tieto rady. Ospravedlnujem sa ze som mal potrebu skor napisat otazku ako som si to precital. Ale to uz nevratim, no aj tak ma diskusia posuva dalej.

K foteniu, tu nemozem suhlasit. Pripada mi to nasledovne. Treba sa ucit na nieco starom a ked to zvladnem mozem ist na nove tj CCD. Ja to priam povazuje za chybu. Skusim to prirovnat k pouzivaniu PC. Paralela, kup si stary lacny pocitac, ked sa na nom naucis, mozes si kupit novy notebook a zvladnes ho az ked zvladnes stare PC. To je ale hlupost. Ked si aj laik a zaciatocnik kupi novy moderny stroj a ma bud dobreho ucitela ci spravnu literaturu zvladne to a usetri cas ktory zabije pri niecom starom. Preco sa teda trapit s analogom, filmami ked je digitalna doba. treba mat spravne nove vybavenie, naucit sa s nim pracovat a vysledky sa dostavia.
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#70

Příspěvek od Karell »

Není zas až tak moc časté, že takto někdo dokáže přiznat chybu, na druhou stranu to nijak není potřeba dramatizovat...K tomu dalšímu ti ale uvedu, že nechápu, jak jsi dospěl k podobným závěrům, to co já tam čtu je o něčem jiném, nikdo tam o nutnosti učit se na starém nepíše. Nepovažuj digitální SLR za stará zařízení a CCD kamery za zařízení nová. Spousta zrcadlovek přesahuje kvalitou námi používanou CCD kameru a ta je stále ještě "nová". Samozřejmě i cenově jsou jinde, podívej se třeba na ceny plnoformátových zrcadlovek. Ovšem tady, alespoň většinově platí, že za tu cenu obdržíš i odpovídající kvalitu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#71

Příspěvek od MMys »

Nikdo netvrdí, abys fotil na film. Ale byl tu přeci námět zkusit si to digitální zrcadlovkou místo CCD kamery. Jde o to, že CCD kamera s rozumně velkým senzorem stojí někde řekněme mezi 30 až 100 000 kč, kdežto pro astrofoto modifikovaná zrcadlovka se dá pořídit za nějakých 5 - 15 000, a přitom ve výsledku není až tak velký rozdíl, a dají se na tom natrénovat prakticky všechny používané postupy, snad s vyjímkou úzkopásmového snímání, na které se DSLR moc nehodí.

Jinak srovnávat astrotechniku s počítači moc nejde. U ní je morální a technologické zastarávání značně pomalejší, než u počítačů, kde tři roky starý stroj je téměř šrot.

Pro začátek doporučuju se trochu méně soustředit na ty počítačové záležitosti a vychytávky (třeba GPS, různé sofistikované matody ustavení atd... na dalekohledech), které nejsou pro vlastní pozorování a focení vůbec podstatné ale bohužel je zaplatíš. To je tak trochu reklamní masáž výrobců, aby si měli za co naúčtovat peníze.

Když shrnu, co potřebuješ na foto, vědu:

1) tuhou rozumně přesnou montáž, která unese s rezervou minimálně snímací + pointační dalekohled, tedy s periodickou chybou řekněme podle ohniska přístroje do nějakých 10", pokud bude mít hladký průběh klidně bych toleroval třeba i 30". GO-TO systém se hodí, montáž by měla mít vstup pro autoguider

Rezerva v nosnosti na další přístroje je vyloženě žádoucí. Časem zjistíš, že jeden nestačí.

2) Hlavní snímací dalekohled - pro začátek bych se držel s ohniskem někde kolem 0.5-1.5 metru, průměrem kolem 150-250mm. Dlouhoohniskovým dalekohledem si zaděláš na problémy při focení. Na vizuál je to celkem jedno, tam to lze pořešit volbou okuláru s delším ohniskem, a jít klidně i do nějakého cassegrainu, který bude komfortnější pro vizální použití v kopuli, než newton. Ale pokud uvažuješ hlavně o focení, vyhnul bych se mu pro začátek.

3) menší pointační dalekohled, dostatečně masivně přimontovaný k hlavnímu dalekohledu.

4) Snímací CCD kameru či DSLR, pointační CCD kameru nebo lze nahradit citlivou TV či webkamerou.

5) nejaké PC či notebook s SW k ovládání všech těch věcí.

6) VELIKOU DÁVKU TRPĚLIVOSTI, DOSTATEČNÉ ZNALOSTI ASTRONOMIE JAKO TAKOVÉ (bez toho to nemá smysl) a NEBÝT "TECHNICKÝ ANTITALENT".

Nepočítej s tím, že koupíš potřebnou techniku, namontuješ ji do kopule, zapneš, namíříš a budou z toho padat hezké obrázky. Tak to prostě nefunguje, i když do toho vrazíš statisíce či milony.  Klíčové je porozumění tomu, jak to vše funguje, naučit se základní věci ohledně zpracování snímků, prostě je to dlouhá cesta. Lepší vybavení do začátku trochu pomůže, ale v žádném případě není zárukou úspěchu. Naopak, i s levnějším vybavením se lze dostat na velmi slušnou úroveň, a pokud se ukáže, že tě to nezaujalo, tak pak není ztráta tak ohromná.

Tímhle chci jen upozornit na rizika. Setkal jsem se už s případy jednotlivců, kteří v nadšení nainvestovali do astrovybavení ohromné sumy, a pak to celé skončilo na nezájmu (čekali něco trošku jiného) neschopnosti, či neodstatku času (je to ohromný žrout času) to provozovat.

Další věc - kde to bude stát (stačí přibližně lokalita, u kterého města, a směr a vzdálenost od města). To také velmi ovlivňuje to, co tam půjde dělat a jaký přístroj tam má smysl. A toto je poměrně klíčové, byť se to to nemusí zdát tak důležité.

Bez praktických zkušeností a ukázek se z toho rozhodování ale nejspíš nevybabráš. Zkus se přihlásit na jarní MHV (ohlídej si termín, je to rychle zaplněné) nebo na dovolenou s dalekohledem (DsD). Tam uvidíš hromadu vybavení v reálném provozu (snad).

Také bys měl vidět reálný pohled do dalekohledu. Máš vůbec představu, co uvidíš ?

To totiž může silně ovlivnit tvé další rozhodování. Někdo může tíhnout k vizuálnímu lovení těch mlhavých fleků, a pak je klíčový průměr optiky (klidně 300-400mm) a mobilita za tmou (okraj jakéhokoli města je pro vizuální pozorování většinou velký problém).  Nebo naopak zjistíš, že tě pozorování vůbec nebere, a budeš to chtít zkoumat fotograficky. Pak stačí ale opravdu relativně malý kvalitní přístroj, slušná kamera a spousta času a trpělivosti. Přitom tou technikou (různé filtry, techniky kombinace úzkopásmových a RGB snímků) lze z části přemoci i horší oblohu u města (alespoň u některých objektů - hlavně mlhovin), a dělat to v pohodlí domova, s maximálním využitím jasné oblohy, což metodou výjezdů za tmou nelze (nebo jen za cenu velkého úsilí, množství času a proježděných kilometrů).

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
branotn
Příspěvky: 68
Registrován: 04. 01. 2011, 20:40

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#72

Příspěvek od branotn »

MMsys - dik, smerujes ma

Lokalita Soblahov, kusok od Trencina, bude to pri rodinnom dome. Svetelny smog je v tejto lokalite uz ok, pozeral som mapu, kusok uz je les. Je to na kopci a naokoli nieje ziadna budova co by rusila vyhlad.

Ver mi ze denne studujem, citam a bavi ma to. Cim dalej tym viac :)
Obcas sa pristihnem, ze to je na ukor prace ci inych povinnosti.
Asi si fakt musim premysliet co chem. Ci fotit alebo pozrovat. Aktualne tuzim pozorovat, casom asi bude nevyhnutne fotit. Ale nechcem fotit pre to aby som mal pekne obrazky, ked fotit tak aby to malo niaky zmysel, vyznam...
Celestron NexStar 8SE
zdroj PowerTank 7Ah
Baader Zoom okular 8-24 mm II.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#73

Příspěvek od Vabra »

Lokalita Soblahov, kusok od Trencina, bude to pri rodinnom dome. Svetelny smog je v tejto lokalite uz ok, pozeral som mapu, kusok uz je les. Je to na kopci a naokoli nieje ziadna budova co by rusila vyhlad.No podle mapy ten Soblahov je cca 3 km od pomerne silne sviticiho Trencina (trochu polehcujici okolnost je, ze ten Trencin lezi severovychodnim smerem).

Takze na loveni velkych ducharin (extremne slabych objektu) at uz vizualne nebo fotograficky to nebude a urcite budes mit lepsi oblohu kdyz prevoznou sestavu slozis do auta a popojedes nekam do kopcu smerem na Prievidzu...

Nicmene urcite budes mit oblohu lepsi nez ja uprostred Melnika ;)

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#74

Příspěvek od Zbych »

Upevnění montáže z boku na zdi jsem ještě neviděl:

http://www.astromgs.com.ar/02-Observatorio.htm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Malá soukromá hvězdárna od A do Z

#75

Příspěvek od MMys »

No, ono já se ani nedivím, většina soudných konstruktérů by tohle neudělala (nebo alespoň ne tímto stylem). Když jsem jen četl ten text tady, očekával jsem aspoň masivní sloup trčící místo z podlahy ze zdi. Toto mě pak lehce rozesmálo Myslím, že je to stěží vyhovující pro tu pidimontáž, respektive i ta montáže je dost poddimenzovaná už pro tu 200-ku newtona, takže to zhoršení takovýmto upevněním možná není moc poznat.

Ale určitě nedoporučuju tohle řešení následovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět