Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#61

Příspěvek od juh »

Vďaka, to mi dáva zmysel.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#62

Příspěvek od MaG »

Stefane tento rozhovor je velmi povedený a hodnotný, možná nejpovedenější. Když si jen vezmu tu motivaci pro mladé a začínající, že trpělivostí a pílí se člověk může něčím takovým nejen bavit, ale i živit, ale že bez nesmírných obětí časových to beztak k výsledku nevede.. Prostě paráda.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#63

Příspěvek od Beda »

Mne nadchnula ta jeho dlouholetá oddanost myšlence. Jako objevitel 9 komet od začátku dobře věděl, že nejlepší optický systém musí být co nejsvětelnější, jak už tady napsal MilAN.
Zajímalo by mě, jestli při výrobě astrografů spolupracoval s krymskou ARIES. Špičková firma, ale dost drahá. Refraktoriáni si vzpomenou na chromacory, ty pocházely z jejich produkce.
V našich podmínkách bude Celestron 8" Rowe-Ackermann Schmidt-Astrograph f/2 se 32mm polem optimální a z hlediska poměru cena/výkon asi nepřekonatelný. Ostatně jeden je stále v pohotovosti v Jablonci :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#64

Příspěvek od Stefan K »

MaG píše:Když si jen vezmu tu motivaci pro mladé a začínající, že trpělivostí a pílí se člověk může něčím takovým nejen bavit, ale i živit, ale že bez nesmírných obětí časových to beztak k výsledku nevede.. Prostě paráda.
Martin veľká vďaka za milé slová! Mám radosť, keď vidím, že moje úsilie nie je zbytočné a má zmysel.

Takže hľadanie šikovných a zaujímavých ľudí, ktorí sú niečím výnimoční na poli astronómie pokračuje. Aby som ich najprv sám dôkladne spoznal a následne ich predstavil aj ostatným.
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#65

Příspěvek od Stefan K »

O dva dni to bude 10 rokov, čo som sem napísal o mojom prvom rozhovore ...

Dnes sa počet mojich rozhovorov blíži k dvadsiatke. Možno by ste povedali, že to nie je nič moc, priemerne 2 rozhovory za rok.

Tento rok mi pribudli celkove tri nové a teraz dávam link na najnovší z nich, asi však podaktorí budú sklamaní, zatiaľ len v angličtine, slovenská verzia je v príprave:

http://www.skaw.sk/interview-with-kacper-wierzchos.html

Ale úvodné predstavenie už mám hotové:

Jasná kométa mu učarila, keď mal deväť rokov. O niekoľko rokov neskôr pozoroval prechod planéty pred slnečným diskom, čo mu prinieslo uznanie a následne otvorilo dvere na najmodernejšie svetové observatóriá. Z amatéra sa stal profesionál. Svoj romantický sen, osamote pozorovať a objavovať nebezpečné asteroidy a kométy na vrchole kopca, premenil na skutočnosť. Poľský astronóm, Kacper Wierzchoś.

Ten druhý ešte nechám trocha tajomný a bez linku, ale časť z úvodu prikladám:

He wanted to make his living from astronomy, but he gave up his study prematurely and preferred his hobbies. For many years he followed the world of stars only passively. The emerging internet allowed him to make a great comeback. The desire for discoveries forgotten for decades had returned, patience and perseverance brought him success at the end. He searches for asteroids in the archives of professional observatories and loses the track of the time. In addition, he writes about talented astronomers from around the world and presents their exceptional performances. The discoverer of asteroids and the interviewer of inspirational astronomers, ...

Tušíte s kým sa mi podaril rozhovor? Myslím, že nebudem musieť ani pridávať link, ak sa začítate do vyššie spomínaného rozhovoru, tak odpoveď nájdete... :)

Pekné čítanie!
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#66

Příspěvek od Stefan K »

Zaujímal by ma názor tých, ktorí sú "kamaráti" s angličtinou: prečítal si niekto z vás môj aktuálny rozhovor, ktorý som tak trocha tajomne uviedol?

Ak áno, čo si o ňom myslíte?

Napriek tomu, že sa venujem predstavovaniu (dúfam) zaujímavých ľudí, ktorých vášňou je astronómia, stále je čo zlepšovať, zdokonaľovať, takže spätná väzba je pre mňa veľká pomoc.

Vopred ďakujem za váš čas a prípadné reakcie!
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#67

Příspěvek od Stefan K »

„Nič sa nevyrovná vôni ďalekohľadu podvečer pri západe slnka. Najmä, keď vieš, že ťa čaká jasná noc."
Kacper Wierzchoś

Konečne som dokončil slovenskú verziu rozhovoru s poľským astronómom, ktorý stráži aj náš pokojný spánok pred nebezpečnými asteroidmi...
http://www.skaw.sk/rozhovor-kacper-wierzchos.html

Prajem príjemné čítanie!

A na záver pripomeniem, ďalšie dva nové rozhovory sú v princípe hotové (v angličtine): Babak Tafreshi a Richard A. Kowalski ... čoskoro budú aj zverejnené...
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#68

Příspěvek od Stefan K »

Tak je tu ďalší hotový rozhovor. Predpokladám, že poteší najmä tých, ktorí radi obdivujú dychberúce fotografie, ktoré zachytávajú čarovnú prírodu, človeka a nočnú oblohu.

Spoznajte príbeh výnimočného fotografa, žurnalistu a amatérskeho astronóma: Babak Tafreshi je laureátom ceny Lennarta Nilssona za vedeckú fotografiu roku 2009 a zakladateľom projektu The World at Night (TWAN) s cieľom chrániť nočnú oblohu pred svetelným znečistením.

http://www.skaw.sk/rozhovor-babak-tafreshi.html

Pekné čítanie!

Ak vás rozhovor zaujal, prípadne máte nejaké pripomienky, dajte vedieť!
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#69

Příspěvek od Stefan K »

Spomínal som, že pracujem na rozhovore S Richardom Kowalskim z Catalina Sky Survey. Je to hotové a publikované, zatiaľ síce len v angličtine... Onedlho pridám i slovenskú verziu.

Dozviete sa jeho cestu od destských liet a očarenia výpravami ľudí na Mesiac až po súčasnosť a aj to ako sa stal kráľom impaktov. Jediný človek v histórii, kto vlastní kúsok z asteroidu, ktorý sám objavil a ten skončil svoju vesmírnu púť na našej planéte ...

http://www.skaw.sk/interview-with-richard-kowalski.html

Spätná väzba na rozhovor - je ako vždy aj teraz veľmi vítaná!

Prajem zaujímavé čítanie!
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#70

Příspěvek od peta62 »

Dekuji, moc se mi to libilo. Prekvapilo mne, co zajimavych veci k zamysleni tam bylo i mimo astronomii.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#71

Příspěvek od Stefan K »

peta62 píše:Dekuji, moc se mi to libilo. Prekvapilo mne, co zajimavych veci k zamysleni tam bylo i mimo astronomii.
Ďakujem za reakciu! Áno, nepochybne Richard Kowalski je zaujímavý a výnimočný astronóm, ktorý sa vypracoval z obyčajného amatéra na top profesionála.
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#72

Příspěvek od Stefan K »

Nový rozhovor s jedinečným astrofotografom z Košíc, ktorý spája vo svojich fotkách skvosty hviezdnej oblohy s prírodnou scenériou.

Nie náhodou si ho všimli i odborníci z NASA, ktorí denne vyberajú APOD (Astronomickú snímku dňa).

Zoznámte sa: Tomáš Slovinský

http://www.skaw.sk/rozhovor-tomas-slovinsky.html

Pekné čítanie! :)

Ak sa páčilo/nepáčilo, dajte mi o tom vedieť! Ďakujem!!!
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#73

Příspěvek od Stefan K »

Nedávno som si uvedomil, že prešlo 10 rokov od môjho prvého rozhovoru s astronómami, či už amatérmi, či profesionálmi pre moju webstránku skaw.sk.

Dnes som u poradového čísla 20, z čoho vychádza priemer jeden rozhovor za polrok. Dekáda je možno čas na malé bilancovanie.
V jednom prípade som sa s danou osobou stretol, v jednom som sa zhováral cez skype a všetky ostatné boli komunikované cez emaily.

No neviem, či vás moje rozhovory vôbec bavia, či sú vôbec ešte zaujímavé, nakoľko spätných reakcií veľa nedostávam...

Tak, či onak, mňa písať rozhovory stále baví. Každým rozhovorom sa snažím uspokojiť moju vlastnú zvedavosť a dozvedieť sa čo najviac o konkrétnej osobe. A teraz by som rád zistil, či ste tiež podobne zvedaví na to, ako sa zvolené osoby dostali k tomuto nášmu spoločnému koníčku a čo sa im podarilo dosiahnuť.

Dakedy sa tu dalo hlasovať, ale akosi teraz takú možnosť nevidím, preto vás chcem poprosiť o odpovede, ktorý rozhovor považujete za najvydarenejší.

A aby som sám bol vzorom - za najlepší svoj rozhovor považujem ten s Gennadijom Borisovom. Neviem sa rozhodnúť, či je to kvôli jeho príbehu, alebo preto, že to bol doteraz jediný rozhovor robený naživo, na osobnom stretnutí...

Teším sa na vaše hodnotenia a vopred ďakujem za všetky reakcie!
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
Stefan K
Příspěvky: 149
Registrován: 09. 06. 2009, 12:47
Bydliště: Nove Zamky
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#74

Příspěvek od Stefan K »

Prešli tri dni, moju poslednú správu si pozrelo 100 ľudí a nereagoval nikto...

Z toho usudzujem, že moje rozhovory vás nezaujali do takej miery, že by si niekto dal tú námahu a napísal sem, či a ktorý rozhovor sa mu páčil.

Rozhovory vznikli na uspokojenie mojej zvedavosti a keďže neprestal som byť zvedavý, budem v ich písaní pokračovať.

Silno však zvažujem, že tu končím ... ak ma nepresvedčíte, že chodiť sem a písať správy má zmysel.
Stefan
-------------------------------------------
"Ten pohľad ... je ďaleko to najvznešenejšie čo nám astronómia poskytuje."   Edmund Halley

www.skaw.sk - svet asteroidov a komét
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Seznamte se s ... rozhovory s astronomy

#75

Příspěvek od peta62 »

Ja byl ted extremne zaneprazdneny, pracovne i okolo domu, proto jsem pana Slivinskeho jen proletel. Vypada to zajimave, precist urcite chci.
Za mne by to byla skoda nepsat sem, ze nove rozhovory jsou.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět