Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#76

Příspěvek od MilAN »

Ten údaj o jasnosti by mi až tak nevadil - je celkem známo, že jasnosti jasných těles  přeceňujeme.Ale údaj .........." K večeru ze středy na čtvrtek "....... ten by to chtělo příště určitě vylepšit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#77

Příspěvek od Rudy »

Ten objekt som videl aj ja a postupoval som presne tak isto ako Psmolly a jasnost som zrovnaval s Venusou. Sedeli sme s priatelmi na zahrade a ja "akoze astronom" som musel podat zodpovedne vysvetlenie. Tak som im povedal, ze je to Iridium ale v duchu som si hovoril, ze take jasne som ho este nikdy nevidel a tiez som si zapamatal len to, ze to bolo zo stredy na stvrtok ;)
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#78

Příspěvek od psmolly »

To Milan: Příště se polepším ;)

To Rudy: Jak jsi odhadl jasnost ty?
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#79

Příspěvek od Rudy »

Ja sa odhadom nevenujem ale co ma v prvom momente napadlo bolo -5mag. Venusa uz bola za horizontom, takze nebolo podla coho porovnavat.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#80

Příspěvek od MaG »

To psmolly: Milan má samozřejmě pravdu. Neměl bych se tak chvástat s odhadem jasu, ono to fakt u těch "mínusek" není jednoduché. Vycházím z toho, že ISS znám už dobře a už několikrát jsem její jas porovnával s Jupiterem, který mívá tak -2,5 mag a mohu jednoznačně prohlásit, že mívá při přeletu přímo zenitem podobný jas. Jindy, neletí-li ISS přímo nad hlavou, bývá o něco slabší, třeba -2 -1 mag..
Jo a jinak ten tvůj přelet měl maximální výšku prakticky 90° (podle lokality kdes byl) - proto jsi ji viděl tak jasnou. Klidně bych i věřil údaji -3 mag. To jo.. víc ale ne.

(Jednou v životě jsem zažil odraz Slunce na jejích solárních panelech - v té době teprve přelet začínal a ona byla jen nízko nad západem - tehdá jsem zažil, že měla rozhodně víc než -3 mag - opravdu se tehdá podobala Iridiu, včetně toho, že záblesk netrval déle než 15 - 30 sekund. Pokud bys měl podobnou zkušenost, určitě bys to nepřehlédl, protože na pár sekund až desítek sekund bys viděl výrazné zjasnění stanice ale pak také zeslábnutí, což nevím nevím.. zda se to ještě dá někdy vidět. Predikci jako pro Iridia jsem pro to neviděl, byla by ale zajímavá).

Ona třeba Venuše má teď -3,9 a je-li tak nízko, tak je ti jasné, že její jas je nižší. Možná i proto méně jasná ISS ti přišla stejně jasná a automaticky jsi jí tedy přidělil jas -4 mag (no to již spekuluji )

Tak ať se ti daří a nezaskočí tě "ňáká ISS" :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#81

Příspěvek od nacelnik »

Včera před půlnocí, tj. 25.6. asi 23.00-23.30, bylo u nás (severní okraj Brd) jasno, ale od jižního obzoru byly pozorovatelné slabé záblesky jako od vzdálené bouřky. Žádné mraky ani u obzoru však vidět nebyly, obloha byla jen lehce zakalená vysokým závojem.
Podle radaru na stránkách ČHMI byly nejbližší odrazy v tomto směru až někde na Šumavě. Je možné že bych mohl vidět záblesky na vzdálenost kolem 100km?
Je tu někdo z jižní části Šumavy, kdo by mi mohl potvrdit, že touto dobou tam bouřka skutečně byla?

Možné je, že i vojáci (Brdy jsou vojenský prostor) po sobě něco bouchavého házeli, ale o víkendu podobné aktivity normálně neprovozují.
Uživatelský avatar
QQ
Příspěvky: 112
Registrován: 27. 05. 2004, 09:39

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#82

Příspěvek od QQ »

Tech zablesku jsem si take vcera v dobe co uvadis vsimnul (stanoviste jeste o neco severneji nez tvoje), ale jsem jednoznacne presvedcen, ze to bylo z te bourky co uvadis. Tyhle zablesky se v noci dokazi nest hooodne daleko ....
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#83

Příspěvek od MaG »

Připomínám že podobné záblesky jsme tu na fóru řešili i z nocí, kdy určitě nikde bouřky nebyly. Nicméně tyto na Šumavě na to mohly asi mít vliv..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#84

Příspěvek od MMys »

Ano, záblesky vzdálených bouřek jsou v noci vidět velmi daleko, 100km není problém, mám ověřeno pozorováním z HK, že vidím slabě ale jednoznačně bouřky na čele fronty od západu ještě před Prahou.

Také to záleží na výšce kumulonimbů a stupni rozplizlosti vrcholku "kovadliny" který blesky osvětlují.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#85

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Myslim, ze tenhle obrazek to snad vysvetli...

Bourku pres pul republiky jsem snad jeste nevidel.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#86

Příspěvek od MartinV. »

To: Martin Vyskocil

Ahoj
Prosim te jaky je zdroj toho snimku?

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#87

Příspěvek od HonzaS »

V noci z 26 na 27 jsem v klidu meril periodickou chybu montaze, obloha byla celkem pekna, byl teda hroznej seeing - asi z toho vedra odpoledne. Nicmene kolem pulnoci jsem si vsimnul obcasnych zablesku z jihu. Po chvili mi bylo jasne, ze je to urcite bourka, nebot se to priblizovalo. Kdyz jsem asi v pul ctvrte koncil, byl jiz na jihu patrny opar.

Pozoroval nekdo bourku tuto noc v oblasti Mlada Boleslav, Praha ?

Dale jsem asi kolem 1:00 ranni (cas je hodne orientacni) videl celkem silny bolid, ktery letel z jihu asi na 30 st. jiho-vychod, kde asi 5 stupnu nad obzorem pomalu vyhasl, takze bych tipoval, ze zbytky spadly nekde u Hradce ;D

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#88

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Zdroj je CHMÚ - snimky z druzice NOAA
http://www.chmi.cz/meteo/sat/avhrr/data ... RGB124.jpg
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#89

Příspěvek od Tomek »

Martin Vyskocil napsal: Myslim, ze tenhle obrazek to snad vysvetli...

Bourku pres pul republiky jsem snad jeste nevidel.
Kathrina, jo?! :o
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#90

Příspěvek od Myzer »

V piatok 6.7.2007 som sa chystal na pozorovanie Jupitera este za svetla, ale o 20.26 hod ma na juhovychode uputal zaujimavy priamociary tmavy pruh, na ktoreho povod som zatial neprisiel. Nevyzera to na kondenzacnu stopu a ani sa mi nezdalo, ze by to malo povod na zemi (dym z ohna).

Foto len ilustracne cez mobil, len nechapem tu vyslednu kvalitu (doma na disku to mam bez tych stvorcekov). :)

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět