Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#91

Příspěvek od HonzaS »

Ta degradace snimku je downsamplovanim nahledu na astroforu, optimalni velikost obrazku , aby jeste nebyl resamplovan je cca 600 pixelu na sirku, kdyz jej da pravou mysi v prohlizeci "zobrazit obrazek", tak se zobrazi v plnem rozliseni, tak jak ma.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#92

Příspěvek od KpS »

Myzer napsal: V piatok 6.7.2007 som sa chystal na pozorovanie Jupitera este za svetla, ale o 20.26 hod ma na juhovychode uputal zaujimavy priamociary tmavy pruh, na ktoreho povod som zatial neprisiel. Nevyzera to na kondenzacnu stopu a ani sa mi nezdalo, ze by to malo povod na zemi (dym z ohna).Snímek míří na jihovýchod. Vysvětlení by snad mohl přinést přesnější údaj o azimutu místa, kde pruh protíná obzor.
Karel
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#93

Příspěvek od MaG »

Myzer napsal: V piatok 6.7.2007 som sa chystal na pozorovanie Jupitera este za svetla, ale o 20.26 hod ma na juhovychode uputal zaujimavy priamociary tmavy pruh, na ktoreho povod som zatial neprisiel. Nevyzera to na kondenzacnu stopu a ani sa mi nezdalo, ze by to malo povod na zemi (dym z ohna).

Foto len ilustracne cez mobil, len nechapem tu vyslednu kvalitu (doma na disku to mam bez tych stvorcekov). :)

To je soumrakový paprsek. Sluneční světlo je blokováno oblakem nízko na obzoru (nebo pod obzorem). Mám podobné snímky asi z před dvou let.

Aha a teď mi došlo, že v tomto případě, pokud je to mnou odhadovaný jev, musí to být anti-crepuscular ray.. něco jako zde:
http://www.atoptics.co.uk/atoptics/anti1.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#94

Příspěvek od KpS »

MaG napsal:
Aha a teď mi došlo, že v tomto případě, pokud je to mnou odhadovaný jev, musí to být anti-crepuscular ray.. Právě to si při pohledu na snímek, který pořídil Myzer, myslím též: že totiž jde o stín nějakého atmosférického útvaru. Slunce bylo jen nějaké tři stupně nad obzorem a úplný stín útvaru se tak může atmosférou táhnout až do vzdálenosti 110-krát větší než je jeho průměr. Bylo-li tomu tak, pak se stín perspektivou sbíhá do bodu, který je přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Potvrzení by mohl dát azimut tohoto bodu. Je zajímavé, že stín se zdá být jediný a kdyby bylo známo i místo odkud byl snímek pořízen, bylo by možné snažit se zpětně najít útvar o jehož stín šlo.

Karel
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#95

Příspěvek od notta »

Nevím zda to patří sem, ale jinou desku jsem nenašel. Minulou sobotu jsem pozoroval v Perseovi něco podobného galaxii nebo kulové hvězdokupě. Nevím , co to je. Je to vidět pouhým okem, v 20x50 je velikost úplňku měsíce. V mých atlasech ani knihách není uvedeno.(což mne překvapilo, neb je to dost veliké.
Pokud jsem to správně lokalizoval, mělo by to být jihozáp.záp. od alfa Persei (???), příp. pod Cassiopeiou cca 8 st. Můžete mi někdo říct na co jsem koukal?
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#96

Příspěvek od ivanmsk »

notta napsal: Nevím zda to patří sem, ale jinou desku jsem nenašel. Minulou sobotu jsem pozoroval v Perseovi něco podobného galaxii nebo kulové hvězdokupě. Nevím , co to je. Je to vidět pouhým okem, v 20x50 je velikost úplňku měsíce. V mých atlasech ani knihách není uvedeno.(což mne překvapilo, neb je to dost veliké.
Pokud jsem to správně lokalizoval, mělo by to být jihozáp.záp. od alfa Persei (???), příp. pod Cassiopeiou cca 8 st. Můžete mi někdo říct na co jsem koukal?
ze by kometa 17p (Holmes) :-)

Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#97

Příspěvek od hamr »

To Notta,
Přesuň se sem a už budeš vědět co jsi viděl :o:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=420
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
notta
Příspěvky: 66
Registrován: 29. 08. 2007, 17:40

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#98

Příspěvek od notta »

díky moc. To mě nenapadlo, protože to jako kometa nevypadá. Mrknu na to o víkendu s dětmi. Má být jasno. Sice zima, ale kožichy máme tuhé. Alespoň použiju nově samovyrobenou rovníkovou montáž. A vyzkouším.
" Nejlepší televizní program vysílá jasná noční obloha" : bezvýhradný souhlas
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#99

Příspěvek od ivanmsk »

notta napsal: díky moc. To mě nenapadlo, protože to jako kometa nevypadá. Mrknu na to o víkendu s dětmi. Má být jasno. Sice zima, ale kožichy máme tuhé. Alespoň použiju nově samovyrobenou rovníkovou montáž. A vyzkouším.Ja by som skutocnost, ze si hned nevedel, ze je to kometa, videl ako priaznivu: v podstate islo o nezavisly objav... Je to iste mile, vidiet na oblohe nieco, co neviem identifikovat, ale viem, ze to tam v podstate nema co hladat.
Prajem pekne pozorovanie - u nas snezi zurivym sposobom.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#100

Příspěvek od MaG »

Tý jo, to mně teda podrž. Ve snu by mě nenapadlo, že to myslí notta vážně. Závidím mu. Vidět něco, nevědět co to je, ale že to tam nepatří, to je bomba.

Takže jestli to není astrohumor, tak gratuluji k nezávislému soukromému objevu komety :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#101

Příspěvek od Roman (Rick) »

Zdravím všetkých na fóre.

Dnes som dostal poriadnu príučku od pána Murphyho a dnešnú cestu do školy si budem ešte dlho pamätať. >:(

Všetko to začalo dnes ráno, keď som vykukol z okna či z tej vysokej oblačnosti nebude nejaké to halo, či irizácia. Hm, nič farebné tam nie je, povedal som si a šiel som sa chystať do školy.
Ešte som párkrát vybehol na balkón, či sa nič nezmenilo, ale okrem nejakých cirrov a zopár oblakov virga tam nič zvláštne nebolo. To rozhodlo o tom, že fotoaparát nechám doma. A to bola veľká chyba.

Už ako som medzimestskou linkou vychádzal z Nitry, som mohol pozorovať zopár ukážkových oblakov virga a zárodkov oblakov ac len ...
To už som si začal vyčítať, prečo som si nezobral ten fotoaparát ::).

Ale to hlavné malo len prísť. Ako som sledoval "vetrom opracovávaný" vznikajúci ac len, tak mi do oka padla výrazná stopa od lietadla. Chvíľu som ho pozoroval, či sa tam nenájde wegenerov oblúk, ale nič.

A tu sa mi zazdalo, že obloha má nejakú zvláštnu farbu. Trochu som sa nahol dopredu, aby som mohol cez okno lepšie vidieť, čo to je a to čo som zbadal ma úplne ohromilo - zelené a fialové pruhy (alebo skôr "vlny") ako pri koróne, ale nad severovýchodným obzorom a s rozlohou okolo 30° a viac.
Vlny smerovali od východného obzoru (niekedy sa takmer dotýkali obzoru) v azimute cca 30° a siahali až k zenitu.

Obloha bola polojasná s prevažne vysokou oblačnosťou, väčšinou tam bol ac len, virga, cirrocumulus, a občasný kumulus, ale evidentne tam ešte niečo bolo, keďže táto "koróna" bola vidieť aj v častiach, kde sa zdala byť obloha jasná. Pozoroval som ju cca od 10:50 do 11:30, keď už som prichádzal to Trnavy.
Na približnú predstavu posielam foto koróny (klik):


Farby a jas bol málo výrazný. Všimnite si typ oblaku na tej fotografii, taký som pozoroval aj ráno pred odchodom do školy.

Tie "vlny koróny" sa skôr podobali tomuto obrázku, ale na oveľa väčšej ploche a viac roztiahnuté na šírku:



Vedel by mi niekto povedať ako sa tento akýsi druh koróny volá?

rick
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#102

Příspěvek od lubomir »

1,
Fotak si nos so sebou, hlavne ked je taky malicky ;)
2, Fotil si to z autobusu ??? pretoze to moze byt od skla... Ja mam z lietadla kopec podobnych fotiek, ale to bolo vsetko od skla... podobny efekt som dosiahol aj pouzitim polarizacneho filtra v lietadle...
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#103

Příspěvek od MMys »

Také mi to připadá dost výrazné a rozsáhlé na irizaci. Bezpečnostní skla v dopravních prostředcích mívají vnitřní pnutí způsobující polarizaci světla. Ta sama o sobě vidět není. Pokud ovšem máš na očích brýle s polarizačními filtry (takové se dělají a nosí je spousta lidí) je to vidět i okem a vypadá to velmi podobně.

Proč by to měl dělat i foťák, to ale nevím, v něm obvykle polarizační filtr nebývá. I když čert ví, co dneska dávají do malých kompaktů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#104

Příspěvek od lubomir »

vsimol som si to ked som bol v septembri v lietadle na ceste do spanielska.... bolo cosi podobne vidiet aj ked menej vyrazne bez filtra, ale ked som chcel skusit nafotit Pyreneje s tmavsou oblohou a pouzil som rotacny pol. Filter som po sirke skla videl tri podobne kopceky...
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#105

Příspěvek od Roman (Rick) »

2 lubormir, MMys:
Ten kompakt už budem brať všade so sebou ;D.

K tým fotkám - tie dve som poslal iba ako vzor, ako to približne vypadalo - neboli fotené cez sklo, je to klasická koróna fotená dávnejšie.
Čo sa týka toho okna - sprvu som ti tiež myslel, že je to nejaká optická hra, na spôsob farebnej olejovej škvrny, tak som sa pohýbal, aby som lepšie videl čím to je, ale tie "vlny" ostávali na mieste, taktiež, keď autobus odbáčal, "vlny" ostávali na rovnakom mieste na oblohe, až pokým mi nezmizli z dohľadu.
Škoda, že ma nenapadlo vykuknúť z okna :-/.
Inu, okuliare som nemal.

rick
Odpovědět