Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#1

Příspěvek od bzucino »

Rad by som sa vas spytal, ake rozne zvlastne veci ste zazili pocas pozorovania, alebo videli na oblohe. Tymito ukazmi sa myslia predovsetkym javy a skusenosti, ktore akoby odporuju zdravemu rozumu, popripade su v rozpore so zazitymi predstavami astronomov--pozorovatelov--seniorov o tom, co sa da vidiet na oblohe.
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#2

Příspěvek od bzucino »

na zaciatok by som spomenul meteor, ktory letel niekde nad obzorom (magnituda tak 2, dlzka 10 stupnov), pohasol (5-10 stupnov dlzka) a potom opat zasvietil (10 stupnov dlzka, magnituda 2.5). Je skoro vylucene, ze to boli dva meteory. Lenze takyto let sa nezhoduje s ablacnou teoriou, ktora popisuje pohyb meteoroidu v atmosfere...
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#3

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

No viděl sem pár kousků ve vyšších sférách, které měly cca 0, pak pohasly na 4 a potom se znova rozžehly, čili pokud je to u obzoru, je možné, vzhledem k vrstvám atmosféry, že pohasl třeba na 6 a tudíž si ho nepozoroval....jinak žádný zelený mužíky a UFO sem neviděl, a to čučím na oblohu docela často a dlouho, asi se mi vyhýbají.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#4

Příspěvek od Myzer »

Velmi dobre si pamatam na jednu letnu noc roku 2001 niekedy o polnoci. Presne zaznamy neexistuju, s astronomiou som bol vtedy na zaciatku a pozoroval som okom a triedrom.

Nad SZ obzorom vo vyske asi 70 st. som nieco zazrel a uz som to nepustil z dohladu. Rychlo letiaci objekt sa hnal na pocit neuveritelnou rychlostou trochu sikmo k zapadnemu obzoru. Cas pozorovania napriek tej rychlosti bol asi 10 sekund, ked som objekt stratil asi 10 st. nad zapadom. Zaujimave ale je, ze tento objekt vobec nesvietil a vlastne vo mne vyvolal i pocit, ze je akoby neviditelny. Az mi mraz behal po chrbte. Velkostou by som ho prirovnal tak k jadru M31 na tmavej oblohe, navyse sa mi zdalo, ze rotoval. ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
HARi
Příspěvky: 29
Registrován: 05. 09. 2003, 02:14

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#5

Příspěvek od HARi »

zatmění slunce 1999 z Rakouska? To bylo opravdu hodně nestandartní. (za zatměníma nelítám)
Jo a troubění jelenů v noci na horách - nádhera!
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#6

Příspěvek od MaG »

Myzer napsal: Nad SZ obzorom vo vyske asi 70 st. som nieco zazrel a uz som to nepustil z dohladu. Rychlo letiaci objekt sa hnal na pocit neuveritelnou rychlostou trochu sikmo k zapadnemu obzoru. Cas pozorovania napriek tej rychlosti bol asi 10 sekund, ked som objekt stratil asi 10 st. nad zapadom. Zaujimave ale je, ze tento objekt vobec nesvietil a vlastne vo mne vyvolal i pocit, ze je akoby neviditelny.Podobné pozorování jsem tu v jednom tématu už uváděl. Rok 1996, březen, kolem 27. (kometa Hyakutake). Spatřen objekt veliký asi jako M 31 mlhavého tvaru směřující jednou směr východ západ po dobu cca 10 sekund, podruhé totéž o dva dni později, asi dvakrát menší, směr letu SSZ - JJV, rychlost dvakrát menší. Pokaždé letěl prakticky přes celou oblohu. Než jsem si stačil něco uvědomit, bylo to pryč, ale vidět to dvě noci téměř po sobě je něco neuvěřitelného na co se nezapomíná.

Nikdy nevysvětlený jev. Možná nejsem jediný...
:hi:
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#7

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Ach jo, já vidím jenom trapné a vysvětlitelné jevy....pokud UFO existuje, tak kde sakra vězí, už ho vidělo hafl lidí a já furt nic.... :bounce:
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#8

Příspěvek od bzucino »

MaG napsal:
Podobné pozorování jsem tu v jednom tématu už uváděl. Rok 1996, březen, kolem 27. (kometa Hyakutake). Spatřen objekt veliký asi jako M 31 mlhavého tvaru směřující jednou směr východ západ po dobu cca 10 sekund, podruhé totéž o dva dni později, asi dvakrát menší, směr letu SSZ - JJV, rychlost dvakrát menší. Pokaždé letěl prakticky přes celou oblohu. Než jsem si stačil něco uvědomit, bylo to pryč, ale vidět to dvě noci téměř po sobě je něco neuvěřitelného na co se nezapomíná.

Nikdy nevysvětlený jev. Možná nejsem jediný...
:hi:

Ked sa zidu vsetky taketo javy v jednom threade, bude to len dobre.

Podla mna to mohlo byt napr. dajake experimentalne vojenske lietadlo. Kus kometarneho materialu... niektori pozorovatelia vraj videli nie-bodove, ale rozplizle meteory. Rychlost to na meteor vhodnu mohlo mat...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#9

Příspěvek od MaG »

Rozplizlý meteor zní zajímavě, ale vědecky si jej nedokážu představit, vyžadovalo by to nějaký bližší popis či simulaci. Blízký průlet komety jsem z pochopitelných důvodů dříve vyloučil. No, třeba se to někdy vysvětlí.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#10

Příspěvek od Myzer »

MaG napsal:
Podobné pozorování jsem tu v jednom tématu už uváděl. Rok 1996, březen, kolem 27. (kometa Hyakutake). Spatřen objekt veliký asi jako M 31 mlhavého tvaru směřující jednou směr východ západ po dobu cca 10 sekund, podruhé totéž o dva dni později, asi dvakrát menší, směr letu SSZ - JJV, rychlost dvakrát menší. Pokaždé letěl prakticky přes celou oblohu. Než jsem si stačil něco uvědomit, bylo to pryč, ale vidět to dvě noci téměř po sobě je něco neuvěřitelného na co se nezapomíná.

Nikdy nevysvětlený jev. Možná nejsem jediný...
:hi:
Tu temu som nasiel, lebo aj ja som tam jeden prispevok hodil. Je to v IAN-Tajemni prirodni jevy.

Zaujimave je, ze i tam to opisujeme podobne a prirovnali sme to k velkosti M31. :)

Ked som to vtedy prvykrat zazrel, nespustil som z toho oci. Najviac ma fascinovalo to, ze akoby som vedel, ze to ide neuveritelne rychlo, ale pritom som to na oblohe pozoroval "az" 10 sekund, kym sa to stratilo niekde na zapade. Jasnost to malo asi ako uplny okraj M31 videny volnym okom a predsa som to po celu dobu letu z dohladu nestratil.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#11

Příspěvek od bzucino »

Teplota plazmy v okoli meteoru su tisice az desattisice stupnov. Nemal by byt meteor menej ohraniceny, viacej rozplizly? Ved teplota pomaly klesa smerom ku krajom. preco vlastne aj ohen vidime ako pomerne ostro ohraniceny?

Ja mam skor predstavu, ze taky fuzzy meteor vyzera tak, ze jednak ho clovek musi dobre vidiet a jednak je to chung dajakej kometarnej hmoty, s castou prchavych latok a slabej sudrznosti... pocas letu sa zacne drolit a to sposobuje jeho fuzzy tvar.

Alebo je to dacim uplne inym...
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#12

Příspěvek od bzucino »

Myzer napsal:

Tu temu som nasiel, lebo aj ja som tam jeden prispevok hodil. Je to v IAN-Tajemni prirodni jevy.

Napadlo ma -- nebol dakde na periferii silny svetelny zdroj? Potencialne rozptyl na nehomogenitach v sklovci, objekt by sa pohyboval rovnako rychlo ako vy pohnete hlavou.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#13

Příspěvek od Myzer »

bzucino napsal:

Napadlo ma -- nebol dakde na periferii silny svetelny zdroj? Potencialne rozptyl na nehomogenitach v sklovci, objekt by sa pohyboval rovnako rychlo ako vy pohnete hlavou.
Tomu moc nerozumiem. Kde na periferii, v smere pozorovania alebo aj na inom mieste a v akej vzdialenosti? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#14

Příspěvek od bzucino »

Kdekolvek... mas stred pola a tak 70 az 80 stupnov mas svetelny zdroj (napriklad lampu). No a ak sa zidu vhodne podmienky, tak lampa osvieti nehomogenity a necistoty v sklovci a mozes uvidiet dajaku machulu na oblohe.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Zvláštní a nestandardní úkazy a pozorování

#15

Příspěvek od Myzer »

Tak uz mi to je jasne a preto tuto moznost vylucujem.

Som si isty, ze hlavou som nehybal. Bol som vlastne z toho taky zarazeny, ze som asi nehybal nicim. ;D

Navyse ak sa dobre pamatam, aj pred 3 rokmi po polnoci sa vypinalo verejne osvetlenie v obci, teda nastastie aj vsetky lampy. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět