Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1891

Příspěvek od MilAN »

zdenal19:
0,89°je pole okuláru, které jsi správně vypočítal. 240s je čas, za kolik se otočí Země o 1°. Pro objekt na nebeském rovníku se o úhel 0, 89°otočí obloha za 0,89 x 240 = za 213,6s. To znamená, že planeta na rovníku projde za tento čas tvým okulárem . A ve větší deklinaci je potřeba tento čas dělit hodnotou cos DEC
Jen nevím, co jsi tam kouzlil s tou deklinací- tam se nic nepřepočítává přes hodiny-. Vezmeš přímo deklinaci Venuše a k tomu odpovídající hodnotu cosinu = 0,968, kterou vydělíš ten čas na rovníku : 213,6 / 0,968 = 220,7s
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
zdenal19
Příspěvky: 43
Registrován: 06. 09. 2020, 14:11
Bydliště: Lipovec
Věk: 48

Re: Prosím o radu...................

#1892

Příspěvek od zdenal19 »

Mockrát děkuji - nesmyslně jsem to převáděl deklinaci na minuty a pak na kalkulačce zmáčkl cosinus, proto chybný údaj z mé strany.
Binorum 305/1500 12″ Dobson
Sky-Watcher 130/650 Heritage -stol. Dobs.
----
Okulár SuperView 30mm,Plossl FMC 9mm,Binorum Planetar Pro 4mm, Baader Morpheus 76° 6.5 mm
----
Canon EOS 90d
Nikon P1000
----
Celestron Ultima 100
Binokulár Levanchuk Bruno 80x20
Jeníček
Příspěvky: 3
Registrován: 05. 08. 2021, 14:38

Re: Prosím o radu...................

#1893

Příspěvek od Jeníček »

Dobrý den všem,
nedávno jsem dostal od známého zrd.dalekohled 114x900 v dosti špatném stavu s retro stativem a motorem [https://1iq.cz/img/fJMn8/yA2fB.jpg]a tak ho dávám trochu do kupy,broušení a lakování ošklivých černých nohou atd. a prosím o pomoc s okulárovým výtahem který tam prostě nesedí a dá se jednoduše vytáhnout rukou a ozubená lišta nezapadá do ozub.kola v mechanizmu a prokluzuje. Ani nevím jestli je to rozbité nebo jestli to vůbec je orig. [https://1iq.cz/img/fJMn8/fqQ2e.jpg][https://1iq.cz/img/fJMn8/3ypYY.jpg]
Prosím tedy o radu jestli se dá sehnat něco podobného na výměnu nebo to nějak opravit o čemž ale pochybuji.
Děkuju moc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1894

Příspěvek od MilAN »

Okulárový výtah je určitě originál. Pastorek by měl jít nějak nastavit vůči liště - ale to snad bude jasné po demontáži přítlaku.Z venkovního pohledu se nic nepozná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Jeníček
Příspěvky: 3
Registrován: 05. 08. 2021, 14:38

Re: Prosím o radu...................

#1895

Příspěvek od Jeníček »

Díky. Tak jsem to rezebral a připadá mi že tam bylo něco nalepené,nedávají se tam nějaké vymezovací proužky nebo tak něco. Alespoň podle toho co jsem zde na foru někde vyčetl. Tvar by odpovídal.
[https://1iq.cz/img/fJMn8/JJn73.jpg]
[https://1iq.cz/img/fJMn8/YMhz5.jpg]
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Prosím o radu...................

#1896

Příspěvek od dex »

Po odšroubování krytu přítlaku (plech zeleně, šroubky červeně) by tam mělo být plechové pérko, které tlačí rohatku proti hřebenu.
Pokud je prasklé nebo chybí, tak přítlak nebude a výtah bude prokluzovat nebo se pohybovat příliš volně.
Přílohy
vytah.png
vytah.png (293.08 KiB) Zobrazeno 1754 x
Jeníček
Příspěvky: 3
Registrován: 05. 08. 2021, 14:38

Re: Prosím o radu...................

#1897

Příspěvek od Jeníček »

Díky za odpověď. Ten kryt jsem sundal a žádná pružinka nebo něco podobného tam není. No nějak si poradím.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Prosím o radu...................

#1898

Příspěvek od Alamrob »

Je taky možné, že jako pružina slouží jen ohnuté konce kovového krytu a potřebného přítlaku se dosáhne utažením nebo povolením vrutů.

A vevnitř výtahu skutečně chybí proužky, které vymezovaly vůle mezi vnitřním posuvným dílem a tělem výtahu. Kdysi jsem řešil podobný problém. Stačí koupit tenkou oboustranou lepící pásku a z pet lahve (na jedné pet láhvi může být i několik tlouštěk materiálu, podle toho, ze kterého místa se ustříhnou) ustříhnout proužky jen o něco kratší, než je délka díry a nalepit je lepící páskou (která nesmí přesahovat obrys těch proužků) na místa, kde původně byly, jak je vidět z fotografie. Podle fotografií se zdá, že tam původní majitel aplikoval nějaký tuk i na třecí plochy mezi vntřním posuvným dílem a tělem výtahu. Ten je potřeba očistit a povrch odmastit (naopak trochu tuku nechat na ozubeném kolečku). Tloušťku těch proužků bude nejspíše nutné volit zkusmo, aby se ten vnitřní díl pohyboval stále lehce (mírný odpor je žádoucí), ale zároveň se neviklal.
Vildapacky
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 06. 2022, 10:23

Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1899

Příspěvek od Vildapacky »

Zdravím astronomické matadory,
zatím teleskop vybírám, amatér, nadšení veliké. Dovolím si pár rychlých dotazů:
- jde u nějakého go-to plynule ovládat rychlost posuvu? Pátrám v návodech, ale zatím nacházím jen násobky siderické rotace. Jde mi o hříšnou představu, že bych alespoň na chvíli zachytil ISS a nechal go-to běžet s ní. Jasně, že úhlová rychlost se bude měnit, ale právě plynulou změnou rychlosti by se to snad dalo korigovat...
- umí nějaké go-to posun zároveň v obou osách? Zatím jsem viděl ve videích použití vždy jedné osy (jednoho tlačítka). Asi bych mohl nastavit deklinaci dle oběžné dráhy ISS a pak používat jen jednu osu, ale nemuset montáž nařizovat jen na ISS během pozorování by bylo pohodlnější
Děkuji předem za odpovědi nebo rady na "blbé" otázky začátečníka. Rozpočet pro koupi asi do 30 tisíc, předpokládám, že go-to montáže za 100k a výše už umí dělat na obloze i kruhy, ale mě by stačila ta správná rychlost a směr posuvu a možnost případně přidat nebo ubrat plyn :-)
Nemusíte mi psát, že si mám rozmyslet co pozorovat, sledování planet, hvězd a jiných krás zůstává prioritou :-)
hezký den (nebo noc) a zdraví
Vilda
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1900

Příspěvek od dvader »

Na sledování družic existuje jeden program, více zde:
viewtopic.php?t=6705

Další možnost je kamera a software, který dokáže řídit dalekohled podle objektu, na který se v obrazu klikne. Tohle tady někdo prezentoval, že to používal pro sledování letadel…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Vildapacky
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 06. 2022, 10:23

Re: Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1901

Příspěvek od Vildapacky »

Díky za skvělý tip a odkaz, vrhnu se do studia...
Na ty letadla jsem samozřejmě také myslel, ale neodvažoval jsem se to sem napsat :-)
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1902

Příspěvek od peta62 »

Ted jsem testoval Synscan rucku a nema problem jet ve dvou osach najednou. Rychlost posuvu ovladani se nastavit da, ale pro obe osy jedna.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1903

Příspěvek od MilAN »

Montáže s řízením LX200 dovedou navádění a pohyb za satelity
Montáže SkyWatcher/Orion neumožňují tohle z ručky, ( nastavení libovolné rychlosti - jen ty předvolené), ale přes ASCOM EQDIR umožňuje nastavit rychlost vlastního pohybu v obou osách libovolně - ale pohyb jde současně vždy jen v jedné ose. Totéž v určitých mezích umožňuje pointační PHD-2- nastavení komet tracking.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1904

Příspěvek od hades »

Montáž typu EQ6 lze přestavět na OnStep a ten využívá LX200. Více informací například zde: https://onstep.groups.io/g/main/wiki/Home
Případně zde: https://oshwlab.com/hujer.roman/onstep-for-eq6
RomanHujer je členem tohoto fóra
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lze plynule ovládat rychlost go-to?

#1905

Příspěvek od MilAN »

A je k tomu software na navádění a sledování satelitů ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět