Stránka 1 z 2
Polarizační filtr
Napsal: 22. 10. 2010, 09:43
od Svaty
Zdravim, rozhodujem sa aky polarizacny filter kupit. Nasiel som:
http://www.tromf.sk/detail/58744/005012000
http://www.dalekohlad.sk/2/index.php?ka ... 7&id_p=295
Mate s nimi skusenosti? Oplati sa investovat do Meade alebo staci aj od Celestronu ? Na ten Meade som nenasiel nikde recenziu.
Dakujem
Polarizační filtr
Napsal: 22. 10. 2010, 10:15
od dvader
Já používám tento Baader:
http://www.supra-dalekohledy.cz/hledej.html?co=2408340
Ten od Celestronu je relativně nový, dříve v nabídce nebyl - ale také to nevypadá špatně... K Meade nic říct nedokáži.
Polarizační filtr
Napsal: 22. 10. 2010, 10:27
od seminko3
Ahoj.Koukni sem
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=276
není to recenze,ale upozorňuje že v případě kratšího okul.výtahu již nemusíš zaostřit.
V případě toho Celestronu to u toho Newtona nehrozí.

Polarizační filtr
Napsal: 22. 10. 2010, 11:14
od Regulus
Polarizační filtr
Napsal: 22. 10. 2010, 22:37
od Radoslav_Konecny
To Svaty:
1,25 " od Meade používám na OMC 140 mm, seřizování je pohodlné, ale má malý rozsah a je poměrně tmavý pro tento průměr.
Na dobson jsem si pořídil 2" dvojitý:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... sicni.html
Ten poslední dole, velmi široký rozsah nastavení, max. spokojenost.
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 13:26
od jezevec
Chcem sa spytat, ako sa to pouziva, da sa nim regulovat "jas" mesiaca pri jeho pozorovani, pripadne planet aby mi to nevypalilo oko? Ci aku to ma presne funkciu. Ci to vie nahradit mesacny filter, pretoze tych je treba mat asi viac potom podla intenzity.
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 13:30
od Konihlav
ano presne tak. Je to sada dvou 1.25" filtru, ktere se vuci sobe otaceji a tim regulujes jas od maximalniho po minimalni. Je to pochopitelne prevazne na pozorovani Mesice.
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 13:57
od jezevec
A muze to zvysit kontrast treba u jupiteru? Videl jsem ten horni pas ale zdalo se mi ze kdyz ho zastreli oblaky oblaky tak byl zretelnejsi.
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 19:39
od Lukemon
Pokud ti Jupiter "vypaluje" oko, jsou tyto filtry přínosem,pokud ti dvojice polarizáků ztmavý více Jupitera než očekáváš při maximální propustnosti, lze použít pouze jeden filtr který tolik nezeslabí jas tak jako dva filtry.
Mě osobně Jupiter oko "nevypaluje" takže polarizáky používám zřídka.
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 20:08
od MilAN
to jezevec : Pokud chceš sadu použít pro dalekohled, který máš uveden, to to příliš silná ( příliš zeslabující) soustava, a při rozumně zvoleném zvětšení ( někde kolem 80x a více) by tě již Jupiter neměl oslňovat. Jednoduchý polarizační filtr zeslabí množství projitého světla na méně než 50% a pro dvojici skřížených polarizátorů potom platí , že další zeslabení je úměrné vzájemnému úhlu natočení polarizátorů, a to podle Malusova zákona odpovídá ~cos2(alfa)
Podle mne je jejich použití vhodné pro větší dalekohledy převážně pro pozorování Měsíce a určitě ne pro Jupitera.
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 20:24
od stana
V mé pozorovací praxi se spokojím s šedým filtrem Atc N2-M..
Stál snad 500 káčé.. A používám ho fakt snad na Měsíc od druhé čtvrti po úplněk...

/V krabičce vedle UHC je mu fajn a aspoň vím, kde ho hledat či potmě nahmatat../

Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 20:24
od jezevec
Milan:A pro mesic co by bylo lepsi reseni. Zeleny mesicni filtr se mi moc nepozdava radeji nejaka prirozena barva

Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 20:29
od MilAN
Neutrální = šedý měsíční filtr. A měl by stačit nějaký standardní,(někdy značený N2), ne zbytečně silný
Polarizační filtr
Napsal: 08. 11. 2010, 22:00
od jezevec
Je to asi tak, diki hosi.
Polarizační filtr
Napsal: 14. 11. 2010, 23:13
od jezevec
Po ktoru fazu sa da podla vas pozorovat 90mm dalekohladom mesiac volnym okom? Stale rozmyslam nad tym variabilnym polarizakom je to fakt tak silne zoslabenie pri tej najpriepustnejsej kombinacii tych filtrov?