Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#1171

Příspěvek od dvader »

To se omlouvám, ten 3.2 jsem přehlédl a asi by to byla dobrá volba...
Jinak ty přesně 3mm v nízkých cenových relacích moc nejsou.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Fire Fox
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 02. 2021, 15:51
Bydliště: Holubice
Věk: 42

Re: Poraďte vhodný okulár

#1172

Příspěvek od Fire Fox »

A co třeba Explore Scientific Eyepiece 52° LER 3mm 1.25".
Dobrá cena i kvalita...
Fox
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Poraďte vhodný okulár

#1173

Příspěvek od misa13 »

Asi to patří sem.chtel bych komakorektor pro pozorování smym dobsonem.pokud to ovšem má smysl pro 10" newtona?a který byste doporučili?nebo jestli se nějaký vhodný najde na bazaru..
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#1174

Příspěvek od PetrŠ »

Když koukám na tvé okuláry, proč ne Paracorr?
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Poraďte vhodný okulár

#1175

Příspěvek od misa13 »

PetrŠ píše: 08. 03. 2022, 11:42 Když koukám na tvé okuláry, proč ne Paracorr?
No samozřejmě,ale stojí dost,na to jak moc to používám.myslel jsem jinou možnost.
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#1176

Příspěvek od PetrŠ »

No já mám na f/4 GSO http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... 18458.html a jsem celkem spokojený, samozřejmě Paracorr, nebo ES HD2 by byl lepší.
Ale třeba zafira jezdí pozorovat s tím samým dobsonem co máš ty a s okuláry ES82 tam koma není nijak moc rušivá, s Naglery to bude podobné. Ale chápu, taky jsem si ho musel pořídit.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Poraďte vhodný okulár

#1177

Příspěvek od misa13 »

Já Ti děkuji moc za typ.zeptam se nejdřív na bazaru a pak kdyžtak koupím nový.diky
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Poraďte vhodný okulár

#1178

Příspěvek od michal.b »

S tím GSO komakorektorem je to trochu sázka do loterie. Můj první kus byl zmetek, takže reklamace, druhý kus už je docela v pohodě, ale stejně to není dokonalé (při star testu trochu deformuje hvězdu). Podobné zkušenosti jsem zachytil i na zahraničních fórech. Takže když budeš mít stšstí, dostaneš za pár korun dobrý komakorektor, ale taky se může stát, že dobrý nebude. Doporučuji důkladně otestovat a případně mít možnost to vrátit / reklamovat.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#1179

Příspěvek od dvader »

Já přidám trošku odlišný pohled na věc:
Máš špičkové okuláry, takže asi chceš mít špičkový obraz… Buď ti ta koma vadí a v tom případě si pořiď paracorr, protože dostaneš finální řešení, kdy tě nebude červík nahlodávat, že by to mohlo být ještě lepší.
Nebo ti zase tak nevadí a pak se ztotožni s tím, že obraz mimo osu není ideální, ignoruj to a nepořizuj si žádné poloviční řešení, které tě bude stát akorát peníze…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
zafira
Příspěvky: 53
Registrován: 11. 04. 2020, 05:17
Bydliště: Praha

Re: Poraďte vhodný okulár

#1180

Příspěvek od zafira »

Jakožto Zafira zmíněná výše PetremŠ to musím trochu rozvést (mimochodem ještě jednou dík za ty materiály, zrovna minule mi v Konojedech došlo že potřebuju něco podrobnějšího 8-) ). Teď naposledy mi koma začala strašně vadit. Jakože fakt strašně :evil: . Ještě v ES 14 mm 82 st ani ne, nebo si to neuvědomuju. Ale jako hlavní vyhledávací teď s radostí používám ES 2" 24 mm 82 st a tam je to opravdu děs běs. Až si říkám, co se mnou bylo špatně, že mi to dřív nevadilo :shock: . A teď taková skoková změna... Asi postupuju do dalšího levelu :lol: .
Už mám tady na fóru nastudováno a budu muset pořídit. V mým případě nejspíš od ES. Jen nevím, jak mi půjde zaostřit :roll: . Počítám, že u dvoupalcových okulárů přijde komakorektor místo prodlužovacího tubusku. U těch 1,25 " vážně nevím.
Zafirka
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#1181

Příspěvek od PetrŠ »

dvader píše: 09. 03. 2022, 22:01 Já přidám trošku odlišný pohled na věc:
Máš špičkové okuláry, takže asi chceš mít špičkový obraz… Buď ti ta koma vadí a v tom případě si pořiď paracorr, protože dostaneš finální řešení, kdy tě nebude červík nahlodávat, že by to mohlo být ještě lepší.
Nebo ti zase tak nevadí a pak se ztotožni s tím, že obraz mimo osu není ideální, ignoruj to a nepořizuj si žádné poloviční řešení, které tě bude stát akorát peníze…
S tím si dovolím souhlasit. Já zůstal u řady ES82 a ten GSO korektor jsem ale pořizoval už k předešlému dalekohledu a okulárům. Do budoucna určitě chci ES HR2 který je k nim ideální. Prostě je to věc v hodnotě cca dvou slušných okulárů, takže nic extrémního.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Poraďte vhodný okulár

#1182

Příspěvek od michal.b »

dvader píše: 09. 03. 2022, 22:01 Já přidám trošku odlišný pohled na věc:
Máš špičkové okuláry, takže asi chceš mít špičkový obraz… Buď ti ta koma vadí a v tom případě si pořiď paracorr, protože dostaneš finální řešení, kdy tě nebude červík nahlodávat, že by to mohlo být ještě lepší.
Nebo ti zase tak nevadí a pak se ztotožni s tím, že obraz mimo osu není ideální, ignoruj to a nepořizuj si žádné poloviční řešení, které tě bude stát akorát peníze…
No já jsem přímo srovnával Paracorr s tím GSO a cenový rozdíl cca 13 tisíc pro mě vůbec neodpovídá tomu malému rozdílu v kvalitě obrazu (podotýkám že čistě na vizuál). Takže pokud stojí otázka tak, jestli se vyplatí mít utratit 20% ceny Paracorru za 90% jeho výkonu, tak za sebe můžu říct že se to určitě vyplatí. A pokud peníze neřešíš, tak si koupíš Paracorr. No a někde uprostřed je ES HRCC, takže si vybere každý :) Jediný zádrhel vidím v mizerné kontrole kvality u GSO, je tam prostě velké riziko nutnosti reklamace (což pro někoho může být zásadní stopka).
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#1183

Příspěvek od PetrŠ »

Mi tě varovali, stejně si nakonec ten Paracorr koupíš :lol:
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Poraďte vhodný okulár

#1184

Příspěvek od armichael »

zafira píše: 10. 03. 2022, 07:15 Jakožto Zafira zmíněná výše PetremŠ to musím trochu rozvést (mimochodem ještě jednou dík za ty materiály, zrovna minule mi v Konojedech došlo že potřebuju něco podrobnějšího. Teď naposledy mi koma začala strašně vadit. Jakože fakt strašně :evil: . Ještě v ES 14 mm 82 st ani ne, nebo si to neuvědomuju. Ale jako hlavní vyhledávací teď s radostí používám ES 2" 24 mm 82 st a tam je to opravdu děs běs. Až si říkám, co se mnou bylo špatně, že mi to dřív nevadilo :shock: . A teď taková skoková změna... Asi postupuju do dalšího levelu .
Už mám tady na fóru nastudováno a budu muset pořídit. V mým případě nejspíš od ES. Jen nevím, jak mi půjde zaostřit :roll: . Počítám, že u dvoupalcových okulárů přijde komakorektor místo prodlužovacího tubusku. U těch 1,25 " vážně nevím.
Zafirka
Nebolo s tebou nič zle. V začiatkoch som tiež všeličo nevidel alebo toleroval :-D. Aj s komakorektorom som to mal takto.
Zaostriť nebude problém. Paracor aj ES HRCC majú 2" uchytenie okulárov, dáš tam redukciu na 1.25" a je to. Ideálny stav je, pokiaľ si dištančnými krúžkami a podložkami parfokalizuješ okuláre, potom našteluješ vzdialenosť na komakorektore jeden krát a už s tým hýbať nebudeš musieť.

-michael-

PS: toto je vtipné, musel som originál správy trochu upraviť, lebo: "Vaše zpráva obsahuje příliš mnoho smajlíků. Je povoleno maximálně 5 smajlíků."
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
zafira
Příspěvky: 53
Registrován: 11. 04. 2020, 05:17
Bydliště: Praha

Re: Poraďte vhodný okulár

#1185

Příspěvek od zafira »

Budu to muset ozkoušet. Je mi jasný, že to bude nějaký takový barel s optikou uvnitř. Takže místo prodlužovacího tubusku v případě použití 2" okulárů tam bude strčenej ten korektor a optická dráha bude podobná. A jakože půjde vážně zaostřit, když se tam šoupne ještě i ta redukce na 1,25", jo?
Příště, kluci, pokoukám v Konojedech, jak to vlastně u vás funguje ;)

Mimo téma:
Taky úplně nesnáším, že max počet smajlíků je 5 a že se musím krotit :lol:
Navíc skoro žádný nikdy nevyjadřuje to, co já vyjádřit chci :roll:
Odpovědět