Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#1186

Příspěvek od dvader »

Byli tu experti, kteří byli schopni napsat do příspěvku desítky smajlíků a minimum textu.
Proto jsme to omezili…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Poraďte vhodný okulár

#1187

Příspěvek od armichael »

zafira píše: 10. 03. 2022, 12:52 Budu to muset ozkoušet. Je mi jasný, že to bude nějaký takový barel s optikou uvnitř. Takže místo prodlužovacího tubusku v případě použití 2" okulárů tam bude strčenej ten korektor a optická dráha bude podobná. A jakože půjde vážně zaostřit, když se tam šoupne ještě i ta redukce na 1,25", jo?
Příště, kluci, pokoukám v Konojedech, jak to vlastně u vás funguje ;)
K môjmu Flextube (neviem čím pozoruješ Ty) mám na výťahu buď originálny dlhý adaptér na 2" okuláre, ktorý som použival kým nebol komakorektor. Tá bola potom ale príliš dlhá. Korektor fungoval za použitia krátkeho adaptéra (cca 10mm opt. dĺžky). V obidvoch prípadoch bolo bezproblémové použitie redukcie 2" -> 1.25" ktorú určite máš a používaš. Optickú dráhu som nejak exaktne nemeral.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
zafira
Příspěvky: 53
Registrován: 11. 04. 2020, 05:17
Bydliště: Praha

Re: Poraďte vhodný okulár

#1188

Příspěvek od zafira »

Ono taky vlastně flex-tube má dvě polohy vytáhnutí, třeba by to šlo s použitím té první polohy (tj. kratší tubus, nevím o kolik, o 10 cm cca?). Vcelku tomu nerozumím, ale někde se tu na fóru psalo, že pak jde bez úprav použít binohlava, myslím. Mně z toho úplně laicky vychází, že pokud to funguje na delší optickou dráhu kvůli binohlavě, mělo by to fungovat i na delší optickou dráhu s korektorem.
Každopádně jak psáno výše, někdy s dovolením omrknu u ostatních v Konojedech co a jak.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#1189

Příspěvek od PetrŠ »

Hodně lidí si klade otázku na co je ta první poloha. Nevím co tvrdí výrobce, ale lidé píší, že jim na ní za cenu vinětace krásně funguje binohlava ;)
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Poraďte vhodný okulár

#1190

Příspěvek od armichael »

Pokiaľ viem, tak je to naozaj na binohlavu, ale sám mám jednak staršiu verziu, kde tá prvá poloha nie je a ani bino nevlastním.

Lenže ma zaujala poznámka o vinetácii. To ma nenapadlo. Ale vyplýva z nej, že na priblíženie bude predsa len ideálny ten krátky adaptér, čo spomínam. Ten je naviac lepšie mechanicky urtobený - prítlak dvomi skrutkami cez pérko a tak to jednak lepšie drží a tak isto neničí tubusky.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Meridius
Příspěvky: 11
Registrován: 09. 02. 2022, 11:31

Re: Poraďte vhodný okulár

#1191

Příspěvek od Meridius »

Artaban píše: 15. 02. 2022, 18:46 Tak je k němu seťák co dá zvětšení 25x, což je šikovný a zatím bude stačit. Ještě bych doporučil jeden na trochu větší zvětšení např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3991.html. Ten dá 71x a pak na Měsíc a planety, nebo dvojhvězdy 5mm http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3988.html ten dá 128x. Větší zvětšení určitě ne.
Zdravím všechny, koupil jsem dalekohled dle doporučení Bresser Messier AR 80/640 AZ Nano ale to zvěšení v rámci setového okuláru není nijak závratné. Jasně, jdou vidět na měsíci krátery, ale pokud se mi podařilo najít mlhovinu, je to spíš rozmazaný flek. Je samozřejmě pravda, že současná obloha neposkytuje tak velké možnosti myslím pro začátečníka (zatím jsme obdivovali plejády apod.) Tak se chci zeptat, jestli udělám chybu, pokud koupím ten druhý okulár pro větší zvětšení. Primárně mi jde hlavně o měsíc a tam si myslím, že bych ho snad neměl minout :-) Každopádně mám takový pocit, že u tohoto modelu vydržíme jen chvíli. Je to opravdu hezká a poučná kratochvíle.

Stejný dotaz je vedle ve vlákně o výběru dalekohledu, ale abych to tam dál neplevelil výběrem okuláru, tak jsem to dal sem. Omlouvám se za binec.

Abych to shrnul, myslím, že se kloním spíše k tomu prvnímu ohledně pozorování měsíce, ale trošku mi přijde, že univerzálnější (snazší pro začátek) bude ten s 70x zvětšením, ale protože oba kupovat zatím nechci, tak......udělám chybu s tím 128x? Vykládám si to tak, že třeba ten měsíc prostě uvidím bližší, detailnější. Laicky vzato si to vykládám tak, že s tím 128 tam spíše uvidím Měsíčňana okopávat zahrádku a jakou značku motyky k tomu používá než s tím 70. Je to tak?
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Poraďte vhodný okulár

#1192

Příspěvek od mike »

No, s tou značkou motyky bych to až tak optimisticky neviděl (samozřejmě chápu, že to byla nadsázka), ale při aspoň trochu slušných podmínkách bude na Měsíci ve 128x vidět víc detailů než v 71x. Teoreticky by s 80mm průměrem měly být za ideálních podmínek rozlišitelné detaily o velikosti asi 3 km, ale radši bych počítal s trochu horším rozlišením, vždycky je lepší být překvapen příjemně než nepříjemně. Samozřejmě to záleží i na dalších faktorech jako průzračnost (hlavně když není Měsíc dost vysoko) nebo proudění v atmosféře (seeing). A taky na pozorovateli, poté, co jsem si vyzkoušel pozorování se stoličkou, musel jsem uznat, že to je obrovský rozdíl (zrovna u Měsíce asi největší, u planet to nejspíš bude podobné).

Co se týká té volby, je to něco za něco, každý z těch okulárů se hodí na trochu jiné situace, takže je asi potřeba se rozhodnout, bez čeho se bude po tu přechodnou dobu snáze žít, a to má každý jinak. Možná bych dodal dva praktické (a protichůdné) postřehy z vlastní (nevelké) zkušenosti. Varianta s 5mm má výhodu, že zůstane větší manévrovací prostor pro případ, že nakonec usoudíte, že mezi 5mm a 25mm nechcete mít jeden okulár ale dva. Já jsem byl třeba v podobné situaci, měl jsem 26mm super Plössl (v mém případě 46x), měl jsem celkem jasno, že chci 5mm, což mi dá 240x zvětšení, tedy přibližně to "2D" a představoval jsem si, že mezi nimi by se hodilo nějakých 11-12mm jako geometrický průměr; nakonec jsem ale zjistil, že takový okulár by se mi vlastně pořádně nehodil na nic (ani dost detailní, ani dost velké zorné pole), takže jsem místo toho skončil s dvojicí 9mm a 14.5mm. Na druhou stranu, s dvojicí 5mm (128x) a 25mm (26x) vidím jeden potenciální praktický problém: při přibližně stejném zdánlivém zorném poli je poměr skutečných úhlů záběru 1:5, takže pokud si něco najdete v tom základním, je potřeba mít objekt dostatečně dobře vycentrovaný, aby zůstal v záběru i po výměně okuláru. Což není tak jednoduché, protože u většího zvětšení objekt poměrně rychle "utíká". Při své nešikovnosti obvykle okulár nevyměním tak rychle, aby mi objekt v záběru zůstal (snažím se to předkompenzovat, ale stejně se většinou netrefím); s ekvatoriální montáží to moc nevadí, protože stačí pohyb v jedné ose a vím i kterým směrem, ale s azimutální to může bez zkušeností být trochu těžší. (U vás ale to zorné pole bude skoro dvojnásobné, takže by to nemuselo být tak hrozné.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Meridius
Příspěvky: 11
Registrován: 09. 02. 2022, 11:31

Re: Poraďte vhodný okulár

#1193

Příspěvek od Meridius »

Je mi jasné, že jde o to, že při takovém přiblížení ty objekty rychleji courají a i to vyhledání je asi pak fakt náročné či nemožné. Dobře, tak na co se zaměřit, kdybych pořídil jeden a chtěl ozkoušet, zda to má s ním smysl nebo jej raději vyměnit za něco méně či více agresivního?
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Poraďte vhodný okulár

#1194

Příspěvek od mike »

Kdybych se na to chtěl vysloveně zaměřit, asi bych zkoušel různé objekty, které buď v hledáčku vidět nejsou nebo nejdou snadno rozlišit a vypadají dobře ve větším zvětšení, např. planetární mlhoviny (M57, NGC2392) nebo kulové hvězdokupy (M3, M13, M92), případně těsnější dvojhvězdy. Ale možná to není rozumný přístup, protože nakonec je důležité spíš to, jak moc (a jestli vůbec) to člověku vadí při pozorování toho, co ho zajímá a co sám od sebe pozorovat chce. Takže si říkám, že spíš bude vhodnější tomu prostě nechat volný průběh a jen si přirozeně zkoušet pozorovat, co vás zajímá; tak nejlépe uvidíte, jestli vás něco omezuje nebo vám to vadí.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#1195

Příspěvek od Artaban »

Meridius: Není nutné z toho dělat vědu. Máš levný začátečnický, ale celkem solidní refraktor. Dobson 150/1200 by byl asi trochu lepší volba, ale nemusí to platit pro každého. Hlavně jde o to se naučit základy pozorování a hlavně začít pozorovat. Zjistíš, že oproti pouhému oku, nebo třeba malému triédru má obrovský výkon.
Aby jsi z něj ten výkon dostal, tak potřebuješ zatím asi dva okuláry. Můžeš klidně koupit ty z mého odkazu. Není moc co řešit. Větší zvětšení potřebuješ, abys viděl nějaký ten detail na planetách. Zvětšením 128x uvidíš na Jupiteru rudou skvrnu ( GRS) a občas tmavou tečku, což bude stín od nějakého z měsíců Jupitera. Uvidíš několik oblačných pásů. Už to je pěkné divadlo a velkým dalekohledem není vidět zase o moc víc. Pěkný bude i prsten kolem Saturnu. Jen na Mars už bude zvětšení 128x celkem málo a větší by už víc detailů nepřineslo. I tak má cenu se pokoušet zahlédnout na Marsu nějaký detail.
Na hodně objektů bude 128x ale trochu moc a proto zvětšení kolem 70x se taky hodí. Jednou dalekohled asi vyměníš za větší, ale když u tebe nějaký ten rok dva vydrží, tak možná bude mít cenu vyměnit seťák 26mm za nějaký solidnější okulár, kterým si víc užiješ hodně plošné objekty, brouzdání Mléčnou dráhou, nebo třeba komety.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Poraďte vhodný okulár

#1196

Příspěvek od Yarkho »

Len dodám, že zv. 240x u 80mm refraktoru nemá reálny zmysel. Zostal by som u niečoho okolo 100-150x, presne ako píše Artaban.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Poraďte vhodný okulár

#1197

Příspěvek od mike »

Zmínka o 240x samozřejmě nebyla myšlená jako doporučení pro 80/640, ta se týkala 127/1200.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Poraďte vhodný okulár

#1198

Příspěvek od majklus »

AR 127/1200 zvětšení 240x na Měsíci unese dobře, sám jsem ho s Omegonem LE 5mm používal. Ale jen do té doby, než jsem se poprvé podíval do binohlavy, pak už ten Omegon nebyl ve výtahu myslím ani jednou. :-)

Omegon LE 5mm je skvělý okulár za rozumný peníz a i k AR80/640 bych ho s klidným svědomím doporučil. Dával by 128x, což je podle mě pro takový menší achromát naprosto OK a bude s tím i na planetách něco málo vidět. Chce to nabrat zkušenosti, mě se třeba na Jupiteru už daří vykoukat docela dost i v ED72 při zvětšení 140x, ale chce to prostě koukat a koukat.
Měsíc je hezký v každém dalekohledu a zvětšení a i v tomto bude nádherný.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Meridius
Příspěvky: 11
Registrován: 09. 02. 2022, 11:31

Re: Poraďte vhodný okulár

#1199

Příspěvek od Meridius »

Ale tento okulár už je za trojku se dívám. Vůbec netuším, jak propastný může být mezi nimi rozdíl.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Poraďte vhodný okulár

#1200

Příspěvek od majklus »

Jasně, ten SW Planetary okulár je perfektně použitelný. Dobře se do něj kouká, kvalitou zobrazení rozhodně neurazí. Ten Omegon LE je lepší, ale je pravda, že za skoro dvojnásobek.

Asi je pravda, že do začátku bude SW Planetary lepší volba. Pro velké zvětšení bude 5mm verze super.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Odpovědět