Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Pozorování za mrazu

#31

Příspěvek od vasek »

Funguje to skvěle, nohy nezebou, ale naopak HŘEJÍ!!! Něco takového mám taky v plánu, protože při -15 jsem v pohodě(horalé z Východu něco vydrží), ale umrzají mi prsty na nohou. Nepomáhají ani 3 vrstvy termo ponožek apod. Odporovým drátem si vytápím akvárium, tak proč ne nohy? Díky za nápad...
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Pozorování za mrazu

#32

Příspěvek od Mesuge »

Jo to je super napad - pripomina me to kamose bikera co si kdysi koupil v army shopu origos wehrmacht vytapeci boty na masinu a jeste fungovali! (s novou baterkou) - myslim ze to meli i letci a ke konci valky i rusove..
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Pozorování za mrazu

#33

Příspěvek od pesvo »

Pánové,

když jsem četl tuhle diskuzi tak jsem neodolal a musím se podělit o řešení jak jsem pozorování za mrazu řešil sám za komančů před 15 lety (to jsem dělal vizuálně proměnné). Ono než se zorientujete v poli, najdete srovnávačky, uděláte odhad, no prostě chvíli to trvá a nejhorší bylo to zamrzání okuláru vlastním dechem. No a to jsem vyřešil následovně - šnorchlem ! - pokud někdo nevíte, co to je, tak je to přesně ta trubice, kterou si amaterští potápěči strkají pardon "do huby", aby měli oči pod hladinou a přitom mohli dýchat bez přístroje. Pak jsem se mohl v klidu oddávat rozjímání nad hvězdným polem téměř po libovolnou dobu. Problém byl v tom, že ne ve všech polohách dalekohledu šel dát ten šnorchl pod budnu (abych dýchl alespoň trochu ohřátý vzduch), takže obvykle jsem do tří dnů lehnul..., ale ty řady jsem napozoroval !

PS.: Ale nedoporučuji, aby vás někdo v této "konfiguraci" viděl - mě se to stalo párkrát, že šli nějací lidi kolem (na volném stanovišti) a vždy to dopadlo tak, že když přišli na vzdálenost nějakých 10-15 metrů, tak chvíli nevěřícně zírali a pak se raději vrátili stejnou cestou zpět odkud přišli (no aspoň byl klid...)
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování za mrazu

#34

Příspěvek od T.o.m »

když přišli na vzdálenost nějakých 10-15 metrů, tak chvíli nevěřícně zírali a pak se raději vrátili stejnou cestou zpět odkud přišli (no aspoň byl klid...)   ;D :rotflmao:

Taky už jsem uvažoval o hadici od vysavače, ale zatím jsem nevyřešil úchyt
Tom :hi:
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Pozorování za mrazu

#35

Příspěvek od pesvo »

Ono to vypadá jako sranda, ale ten šnorchl má na konci trubky náhubek, který si vrazíš do pusy, aby Ti tam netekla voda (teda když seš pod vodou), takže ten úchyt je vyřešený prostě tím, že to držíš v zubech. Funguje to, pokud vydžíš dýchat tak studený vzduch...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování za mrazu

#36

Příspěvek od T.o.m »

A co třeba přidělat na šnorchl něco jako ohřívač na okuláry? Pak by se vzduch stihl trošku ohřát - jen aby se ale šnorchl neroztekl ;D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Pozorování za mrazu

#37

Příspěvek od pesvo »

No to nevím, já jsem to zde uvedl jen jao takové náhradní řešení, když tenkrát nic lepšího nebylo. Spíš si myslím, že by to mohlo vyřešit vlastní vyhřívání okulárů, o kterém velmi vážně uvažuju. Proto jsem v technice založil novou sekci, protože si myslím, že to spíš patří k nádobíčku. Tam proti sobě hraje několik věcí:
1. Teplotu okuláru (resp. výkon, který do toho cpeš) nemůžeš moc zvedat, protože bys mohl poškodit okulár, popálit so oko nebo bys tam měl takové vlnění vzduchu, že bys stejně prd viděl
2. Když bude řekněme nad 10 stupňů Celsia, tak to ohřívání může být i 10x menší, než když se Ti kouří od pusy
3. Nezapomeň taky na to, že Ti k okuláru povedou nějaké kabely, které v noci neuvidíš a rozhodně Ti budou překážet.
Navrhuju v tom ale pokračovat v technické sekci. Měj se.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
Walter
Příspěvky: 20
Registrován: 04. 07. 2002, 23:02

Pozorování za mrazu

#38

Příspěvek od Walter »

MP napsal: Koukal jsem zase na Saturna a Jupitera - bylo nadherne videt. Ale na balkone stala jen montaz s dalekohledem, kamerou a 2.4GHz vysilacem, zatimco prijimac, maly TV monitor, ja a grog jsme byli uvnitr. Docela prijemne pokoukani.

Bezva,mohl bys zveřejnit pár tech.informací ,nebo alespoň foto.Do mrazu to je přepych.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování za mrazu

#39

Příspěvek od MP »

Walter napsal:

Bezva,mohl bys zveřejnit pár tech.informací ,nebo alespoň foto.Do mrazu to je přepych.

Neni na tom nic zvlastniho. O te kamere jsem tady napsal uz dost ( tema CCD kamera ) a sada 2.4GHz vysilace/prijimace s video vstupem/vystupem se da bezne koupit za nejakych 3000Kc. Puvodne jsem to koupil hlavne proto, abych signal z kamery na balkone dostal do pocitace v jine casti bytu ( nemel jsem vyresene snimani videa notebookem a tahani dlouhych kabelu bylo neprakticke ). Ale obcas to vyuzivam i ve spojeni s televizi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Crazy Vojta

Pozorování za mrazu

#40

Příspěvek od Crazy Vojta »

Tak i já se s vámi podělím o pár svých zkušeností :)

Pekelná zima u dalekohledu mi také rozhodně není cizí... Tady na Šumavě -20 bývá, pamatuji, že podobné chladné období bylo například vloni na podzim. Co s tím? Většina věcí už tady řečena byla. Hlavní je opravdu dostatečné, kvalitní (!) oblečení, teplý čaj...

A co s mlžením okulárů od dechu? No já to řeším po svém, používám potápěčský "šnorchl" ;D A řeknu vám, takový šnorchl, to je vynález!! No a skutečnost, že někdo někde potká v noci na louce astronoma s potápěčskou výstrojí, určitě stejně nikoho nezarazí ;D

Proti omrzání obličeje je rovněž výborná kukla. Dají se sehnat v každém lepším sportu a jejich funkce při ohřevu tváře je opravdu neocenitelná, jinak tváře opravdu nezahřejete. U některých bývá problém právě při vydechování, kdy vzduch z vašich úst kukla odvádí právě nahoru k okuláru... řešení viz. šnorchl :)

Be warm :hi:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování za mrazu

#41

Příspěvek od MP »

Takze optimalni reseni by byl asi vzduchotesny a vytapeny skafandr s vlastnim zdrojem predehrateho vzduchu, s vydechovym ventilem nekde za hlavou a s kvalitnim planparalelnim sklem pred ocima ( co nejblize, kvuli ocnimu reliefu okularu ). Jak to, ze to jeste nejaka firma nedodava jako standardni prislusenstvi k dalekohledu ?
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
graviton
Příspěvky: 7
Registrován: 05. 02. 2004, 03:25

Pozorování za mrazu

#42

Příspěvek od graviton »

author=MMys  date=01/25/04 - 21:09:57
Nejslabším článkem jsou teď již jen boty a ponožky.

Měl bych k vyhřívání bot alternativní řešení, i když osobně nevyzkoušené. V lékárnách se dají koupit zdravotní hřející vložky do bot. Pracují na principu uvolnování tepla při krystalizaci-zřejmě thiosíranu sodného. Vydrží hřát několik hodin. Lze je po použití mnohokrát "nabít" povařením ve vodě.
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Pozorování za mrazu

#43

Příspěvek od Radous »

pod Kletí včera zima nic moc, ale pozorovat se dalo tak hoďku... pak přišly od západu mraky a bylo po koukání Ale Jupiter i Saturn i na tu chvilku fakt super... Moc pěkný pokoukání bylo i na M42...
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Luky

Pozorování za mrazu

#44

Příspěvek od Luky »

Dobry seeing potvrzuji i z Roznova! Uz pri soumraku mi bylo jasne, ze pokud pocasi vydrzi, tak to bude krasna noc! U M42 se daly refraktorem 60mm rozlisit vsechny 4 slozky utvaru Trapez uz pri 56x zvetseni  ;). Takhle krasne uz tu nebylo hodne dlouho...
Uživatelský avatar
bzucino
Příspěvky: 261
Registrován: 08. 04. 2002, 21:21

Pozorování za mrazu

#45

Příspěvek od bzucino »

eMartin napsal: Rekord mám na Geminidy 2001, kdy sem sice ze spacáku vysrčil sotva oči a stačilo, ale vydržel sem to asi 2,5 hodiny, s cestou asi 3,5 hodiny. Bylo -18. Již nikdy víc.... ;)
Tak ja mam rekord tiez -18, boli sme myslim siesti na Geminidach v 2001. Isli sme z Prahy vecer a aby sme nevymakli, tak sme si kupili spiatocny listok az na rano :-))) takze zhruba 6-8 hodin vonku v spacakoch, cast bola cesta krajinou... a vsetcia vydrzali :-)))
Odpovědět