Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování za mrazu

#16

Příspěvek od MP »

MMys napsal:

Docela si v poslední době, v souvislosti se stavbou lepší řídící elektroniky do EQ6, pohrávám s myslenkou, zabudovat tam nějaký komunikační modul, aby šlo bezdrátově pointovat, ovladač mít taky bez kabelu, a možná i tu bezdrátovou kameru.
Tak presne tohle take planuji. Prenos z kamery je vyreseny tim video vysilacem ( pouzivam ted misto webkamery miniaturni cernobilou videokameru se Sony ExView HAD CCD chipem - je mnohem citlivejsi, vidim pri 50fps Jupiterovy mesice v plnem jasu i pres Mak s barlowem pri svetelnosti cca f/25 a jeste je tam rezerva v zesileni ). K prenosu informaci z montaze do ovladace chci vyuzit zvukovy kanal vysilace a pro prenos povelu do montaze by sel vyuzit "IR extender", ktery to ma zabudovany - v prijimaci je take prijimac pro IR dalkove ovladani a vysilac v pasmu 433MHz, ve vysilaci je prijimac pro toto pasmo a IR LED, ktere prenaseji povely z dalkoveho ovladani pro "vysilajici" zarizeni. Musim se v tom trochu povrtat a vymenit IR koder a dekoder za rozhrani RS232. Pak se podari snizit pocet kabelu mezi autem ( nebo bytem ) a montazi na nulu, nebo maximalne na jeden s 12V napajenim, kdyz nebudu mit dostatecne nabity akumulator.

Jenze to je sen daleke budoucnosti - porad jeste nemam dodelany software v "rucnim" ovladaci montaze a take mam v planu zabudovat primo do videokamery digitizer obrazu s pameti a USB rzhranim, abych se obesel bez grabovaci karty v pocitaci ( tu nemam v notebooku, takze s tim zatim mohu fotit jen z toho balkonu ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Pozorování za mrazu

#17

Příspěvek od Libor »

Na noc z patku na sobotu bylo naplanovano pozorovani na hvezdarne v Rokycanech a jak uz jsem tu drive psal, slibil jsem, ze na tuto akci prijedu s 35 cm Newtonem. Priznam se, ze si mi v tom mrazu moc nechtelo, ale kdyz uz jsem to slibil, tak jsem musel prijet. Nakonec toho ani nelituji, bylo to hezke setkani a kdyz uz jsem byl moc zmrzly, tak jsem do dalekohledu neco zajimaveho nastavil a nez se ostatni pokoukali, tak jsem se sel na chvili zahrat do hvezdarny. Vecer jsme se take koukli na T7, ale nebyla nic moc - jasne jadro, mala koma a jen slaby naznak chvostu. Tak jsme hledali ruzne deep-sky objekty. Postupne se zacala trochu delat mlha, ale byl docela slusny seeing. Po prijezdu domu (kolem pulnoci) jsem tedy jeste vynesl na dvorek pocitac a pripojil k dalekohledu TV kameru. V pocitaci po chvili zatuhnul vetrak, ale to nevadilo, rozhodne se neprehrival a disk nezatuhnul. CCD kamere tech -14°C delalo urcite dobre (moc nesumela), tak jsem konecne letos natocil Saturna. Mala ukazka zde


trochu vetsi ukazka na mych strankach.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#18

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Jak pozorovat za mrazu, který se hodí tak do Antarktidy? Jednoduše, 3 ponožky, spodky, maskáče vzor 95, 2 svetry a zimní bundaa a průměrný spacák. Nebo taky polovinu z toho a spacák do -20. Jo a zapoměl sem, člověk musí pozorovat meteory, protože jinak se v tom nepohne... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování za mrazu

#19

Příspěvek od MaG »

Libore toto je povedená ukázka výdrže v pozorování. Ten Saturn je prostě nádherná planeta a tohle je další z pěkných důkazů. Je vidět, že jsi vhodně využil vynikajících podmínek. Ta fotka je černobíle, oproti předchozím, protože jsi použil jiné záznamové zařízení?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Pozorování za mrazu

#20

Příspěvek od Libor »

Fotka je cernobila, protoze jsem to tocil (podobne jako Mars) cernobilou TV kamerou. Starsi fotky jsem delal klasickou S-VHS videokamerou, ktera je sice barevna, ale neda se od ni odendat objektiv, coz komplikuje optickou soustavu a trochu to kazi obraz. Casem zkusim natocit Saturna barevne i cernobile a slozit z toho barevnou fotku. Cernobila ma lepsi rozliseni a barevna zase ty barvy. Ale tu sobotu cca v 1:30 uz jsem na to v tom mrazu nemel naladu.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování za mrazu

#21

Příspěvek od T.o.m »

TAk takovéto fotky jsou přímo fantazie. Libore, je to krása ::)
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Pozorování za mrazu

#22

Příspěvek od Jirka86 »

Taky jsem za toho mrazu pozoroval. Kdyz jsem prisel domu, zjistil jsem, ze je -16°C. Byla pekna zima. Nejvic me ale stvalo, ze se mi mlzil triedr. Opravdu hruza. Musel jsem ho po chvili zabalit. Pozorovani za mrazu zdar ;)
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Pozorování za mrazu

#23

Příspěvek od Jirka86 »

Vyborne, super fotka, jen tak dal :)
Libor napsal: ...tak jsem konecne letos natocil Saturna.




Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pozorování za mrazu

#24

Příspěvek od FunTomas »

Ja som zistil, ze pozorovat alebo fotit v mraze nie je problem. Velky problem je ale ak sa aj k malemu mrazu prida vietor. To mi nepomaha ani n vrstiev oblecenia po celom tele. Uz som takto dva krat :sick2:
No treba sa porozhliadnut po nejakej pozorovatelni, kde je clovek kryty pred vetrom.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Prda
Příspěvky: 101
Registrován: 04. 09. 2003, 22:10

Pozorování za mrazu

#25

Příspěvek od Prda »

Libor napsal: CCD kamere tech -14°C delalo urcite dobre (moc nesumela), tak jsem konecne letos natocil Saturna. Mala ukazka zde

Ahoj, to nemá chybu, je tam slušně vidět i C prstenec. Prostě paráda.
Já jsem byl na lov taky nachystaný, ale zemřel nám kamarád (25let), tak jsme jej zapíjeli. Pak jsem sice ještě stačil vynést dalekohled na dvůr, ale při pohledu na nějak víc roztočenou oblohu jsem usoudil, že bude lepší to zabalit;-))
Prda
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Pozorování za mrazu

#26

Příspěvek od Tomkk »

To Libor:
Super, můžeš ukázat jednu z těch 58 zdrojových fotek?
Uživatelský avatar
Elvenking
Příspěvky: 137
Registrován: 12. 01. 2004, 00:48

Pozorování za mrazu

#27

Příspěvek od Elvenking »

Já si z mrazu nic nedělám.U nás v M. Boleslavi je stejně h0v*o vidět. >:( :(

Ach jo,už abych zas pozoroval.... :)
I think,therefore i am
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Pozorování za mrazu

#28

Příspěvek od Libor »

Tomkk napsal: To Libor:
Super, můžeš ukázat jednu z těch 58 zdrojových fotek?
Tak napr.
http://home.zcu.cz/~smid/planety/233836-2.bmp
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Pozorování za mrazu

#29

Příspěvek od FunTomas »

Tak ten Saturn je fakt vynikajuci. Ked som sa pred rokom snazil o nieco podobne, tak to skoncilo biedne. Tazko sa totiz snima dalekohladom bez pohonu. O nejakom predlzovani ohniska na f/25 - f/50 ani rec. To sa mi potom filmovalo, ked som musel neustale nahanat planetu na tom miniaturnom cipe, snazit sa pritom zaostrit a to vsetko pri takom seeingu aky je tu v BA hadam stale. Na lepsie vysledky snad treba postavit poncetku.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Pozorování za mrazu

#30

Příspěvek od SKLP »

Nádherný snímek Saturnu, ostrý, oblačné pásy, prstenec
krásně rozdělený Cassiniho mezerou, céčkový prstenec
velice pěkně viditelný. Není co dodat.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Odpovědět