Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Pozorování za mrazu

#346

Příspěvek od Stanislavxyz »

kuceraz: "Stanislavxyz musím ti po včerejším pozorování znovu poděkovat..."

Není vůbec zač. Ty palčáky vz. 85 jsem nezmiňoval, ale je to také možnost. Zpracování nic moc, ale cena bez konkurence. Pro toto specifické využití není třeba nějakých "hi-tec" modelů, voděodolnost by se stejně nevyužila a jejich (vz. 85) nízká větruodolnost také nevadí (kdo pozoruje ve vichřici, že). Jen připomenu, na co už mnohý uživatel přišel jistě sám- pokud nepotřebuji ukazovák (k jemnější práci, např. obsluze dalekohledu, nebo zbraně), přesunuji i ten k ostatním prstům a nenechávám ho samotný v tom třetím "prstu". Je potom zase o něco tepleji.

Ad obouvání se do mrazu- ty zmiňované boty nevypadají - vzhledem k ceně - zle. Polární speciály to zdaleka nejsou, ale na postávání u dalekohledu, kdy toho člověk mnoho nenachodí a nenese žádnou zátěž můžou být OK. Správná byla volba větší velikosti s ohledem na předpokládané množství vrstev (ponožek).

Důvodem proč je v nich po čase zima bude především vlhkost. Vlhký vzduch izoluje hůře nežli suchý a jelikož lidské tělo odpařuje ze svého povrchu vlhkost, je třeba toto vyřešit. Možností není mnoho.

Je to jednak co nejprodyšnější oblečení/obutí (např. membrány pokud vysloveně neprší vůbec nepoužívám- není k tomu důvod, naopak omezenou prodyšností s přibývajícím časem zhoršují tepelný komfort). Navíc i v případě velmi prodyšných (a tedy drahých) membrán to naráží na dva mantinely- pokud se namočí vnější část membrány je s prodyšností konec a máme (v botě, v bundě) z drahé membrány igelit. Případně, když teplota klesne hodně pod bod mrazu, může se rosný bod posunout někam do izolační vrstvy. Potom vlhkost kondenzuje a následně mrzne v botě, bundě, spacáku... Tedy zde nepomůže ani extrémní prodyšnost. U výše zmiňovaných bot je jasné, že se vlhkost nemůže odpařovat ani za ideálních podmínek, jelikož celá spodní část je uzavřená gumou.

Co nám tedy zbývá? Nejjednodušší a u dalekohledu bez problémů proveditelné je cca v polovině pozorování přezout (nejlépe všechny) ponožky za suché (a teplé- např. vytažené z pod bundy). Tam můžu pak vysoušet ty použité a takto cyklus opakovat, ale nejspíše to nebude nutné, po návratu do "civilizace" si všechno v klidu usuším doma a proto můžu použité ponožky klidně nechat zmrznout. (Navíc by vlhla bunda, že.)

Druhá možnost je použití tzv. parozábrany. To je pro dlouhodobý (nejen hodiny, ale i dny a týdny) pobyt ve velkých mrazech geniální a dnes znovuobjevené (ve skutečnosti o něm píše už Pavlíček ve svých příručkách a ty začaly vycházet asi před 50ti lety) řešení. V praxi nejjednodušší varianta je asi tato: na nohu se obleče tenká a přiměřeně přiléhavá ponožka. Na ni se navleče neprodyšná vrstva (igelitový sáček, pohodlný i když méně trvanlivý je mikrotenový). Nyní se obléká potřebné množství izolačních vrstev (ponožek). Systém je zakončený botou. Ta může být zateplená, ale nemusí- docela fungují i obyčejné gumáky, pouze o hodně větší, abychom do nich dostali dostatečnou vrstvu izolace. Takto je sice noha ve vlhku, ale izolační vrstvy zůstanou suché a tedy izolují...

Dvě poznámky: Za prvé- bohatě postačí úplně obyčejné ponožky, netřeba kupovat žádné drahé (izoluje vrstva vzduchu a je jedno čím jí dosáhnu, bude-li v botě suché seno, bude izolovat podobně).

Za druhé- ponožky, boty, ale i veškeré oblečení nesmí býti upnuté. To je velmi důležité právě u periferních částí těla. Proto se nedoporučují podkolenky a pod. Boty se ve velkých mrazech utahují co nejméně a vůbec je třeba minimalizovat omezení krevního oběhu. Zdá se to být maličkostí, ale i malé omezení proudění krve může znamenat rozdíl mezi teplem a zimou, mezi zimou a omrzlinou!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Pozorování za mrazu

#347

Příspěvek od dvader »

Mě se do bot osvědčily ty jednorázové chemické vložky. Dělají se i krátké jen pod prsty a záprstí, které vyjdou levněji (a do dobrých bot stačí).

Jelikož pozoruji za mrazu nepozoruji každý den, je to pro mne na jednu sezónu cenově akceptovatelné.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Pozorování za mrazu

#348

Příspěvek od Bill »

kuceraz píše: 07. 01. 2022, 09:18 Dále jsem měl také včera příležitost vyzkoušet boty do mrazu Demar Yetti Classic. Oproti klasickým pohorkám úplně jiná liga. Prvních pár hodin velmi pěkně hřály, teplo bylo dost intenzivní. Ovšem ke konci, tzn. po cca 6h pozorování (stejných -4,5st jako výše) už začaly promrzat a začala být zima na špičky (ale nic tragického).
Já je mám taky, ale dlouho mi trvalo, než jsem se je naučil používat. Asi je to individuální, ale já si je musím obout v přesný okamžik. Pokud si je vezmu dříve - noha se zpotí a pak je mi zima. Pokud už je noha zmrzlá, tak nerozmrzne a je v nich taky zima. Musím mít nejdříve normální boty a až nohy vychladnou(ale ne moc), tak si nasadit Yetti. Pak hřejí tak akorát a vydrží celou noc. Ponožky stačí obyč, ta izolace je brutální... Taky musím být pořádně oblečený, ať se nemusím hýbat - jinak se noha zpotí...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 408
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Pozorování za mrazu

#349

Příspěvek od decmen »

Já jsem předminulý víkend vyzkoušel poprvé tyto vložky https://www.aliexpress.com/item/3295562 ... 4c4d3vukzd
, napájené bankou 4,2Ah v kapse. Byla to pohodička, musel jsem to asi 2x na chvíli vypnout, abych se zbytečně nepotil, byl jsem venku asi 4h při -8°C a banka se nevycucla celá.
Na ohřev objektivu WO jsem použil tento pásek https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 4c4d3vukzd,
musím si objednat ještě aspoň jeden a pak něco většího na velký refrák. Banku na to mám 20 Ah Xiaomi.
Rukavice budu řešit v nejbližší době, asi taky přes ten army-shop.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování za mrazu

#350

Příspěvek od kuceraz »

dvader píše: 17. 01. 2022, 14:30 Mě se do bot osvědčily ty jednorázové chemické vložky. Dělají se i krátké jen pod prsty a záprstí, které vyjdou levněji (a do dobrých bot stačí).

Jelikož pozoruji za mrazu nepozoruji každý den, je to pro mne na jednu sezónu cenově akceptovatelné.
Také jsem je zkoušel a minimálně ty moje (z Decathlonu) absolutně nefungovaly. V zimních pohorkách noha rychle promrzla a polštářky si pak nedokázaly udržet dostatečnou teplotu, aby zachovaly chemickou reakci a po chvilce přestaly hřát - efekt nulový, zkoušeno několikrát.
Ale v těch Demar Yetti, které nohu v teple udrží, by to asi fungovalo.
V rukavicích ale byly OK.

Díky za tipy s vlhkostí, zkusím ponožky přezouvat, případně Demarky nasadit až po čase, jak píše Bill, jsem zvědavý na efekt :)

Jinak, když se tu načal výhřev:
Já vsadil na tuto věc (zde není skladem, ale seženete i jinde):
https://dratek.cz/arduino/1585-elektric ... nohou.html

Udělal jsem si z tohoto a trochu suchého zipu výhřev okuláru, abych na něj mohl klidně dýchat a on se nerosil - funguje skvěle, jen musíte chvíli počkat, než se prohřeje. Následný komfort, kdy nemusíte zadržovat dech a tak podobně, pozorování dost zpříjemní.

Stejné podušky jsem použil na nohy. Dokáže to zahřát, ale zázraky to neudělá. Pokud mám špatně izolující boty (zimní pohorky), tak mi noha promrzne i tak. Na to, aby bylo cítit opravdu intenzivnější teplo, by to chtělo něco s větším výkonem, ale to by bralo už hodně elektriky.
Tyto podušky (dvě) jsou s 10Ah powebankou cca na 6h výhřevu.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Pozorování za mrazu

#351

Příspěvek od astar »

Já mám studený nohy i doma když sedím u PC :( . Natož pak venku v mrazu. Troje silné vlněné ponožky a do hodiny, když sedím, vystydnou. Jediné, a to si mohu dovolit protože fotím, je pohyb-chůze. Říkám si "chodí pešek okolo nedívej se na něho" :D . Pokud by mne někdo viděl , tak řekne, ten je prdlej. Tak to řeším já .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování za mrazu

#352

Příspěvek od vla »

Tak to jsem na tom dobře, dvoje teplé ponožky, normální pohorky, džíny+ oteplováky, pár mikin nahoru a čelenka a karimatka abych si mohl taky trochu poležet přikrytej plachtou proti vlhkosti. Do -10 dobrý. Na větší mrazy jsem měl mrazírenské kalhoty, pod nimi jen prádlo a do -20 super, do doby, kdy mi je vzal požár.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování za mrazu

#353

Příspěvek od kuceraz »

Záleží dost o jaký časový interval jde. Hodinu, dvě není takový problém nezmrznout, ale 8 hodin u dalekohledu je už na oblečení značně náročnější.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pozorování za mrazu

#354

Příspěvek od vla »

To jistě jo, ale já jsem mrazuvzdorný už od mládí a navíc koupání v díře v ledu asi taky dělá své.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Pozorování za mrazu

#355

Příspěvek od pavel_s »

Tip - Vyhrivana vesta pro potapece: http://www.lola.cz/cs/eshop/vyhrivaci-s ... ty/q-vesta

Sam to pouzivam pod vodu, s Pb zdrojem, a planuju to vyzkouset i pro pozorovani.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#356

Příspěvek od MMys »

Tohle mi přijde jako blbost. S trupem při pozorování obvykle problém není (alespoň u mě nikdy nebyl), stačí se přiměřeně obléci. Průšvih u měl byl vždycky nohy (když čllověk moc nechodí, je to prostě problém). Takže daleko lepší službu udělají vyhřívané boty. Pak je v pohodě i zbytek těla.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Pozorování za mrazu

#357

Příspěvek od pavel_s »

Kdybys vedel, jak funguje telo, tak bys to za blbost nepovazoval. Telo, kdyz pociti chlad, tak stahuje krev z perifernich oblasti (ruce, nohy) do stredu. Zaklad je tedy mit stred tela v teple, aby telo nemuselo omezovat prutok krve periferiemi a ty nemrzly.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#358

Příspěvek od MMys »

Zajímavé, mě vždycky stačilo ohřát ty nohy, a pak byl zbytek těla v pohodě. Tak pak dej vědět, jestli to funguje a jak dlouho to vydrží.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Pozorování za mrazu

#359

Příspěvek od kuceraz »

Slušná pomoc je i obyčejná nevyhřívaná, ale zateplená, vesta jako další vrstva mezi mikinu a bundu.
Je to za pár stovek a minimálně mě to značně pomáhá k tepelnému komfortu při zimních měsících.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Pozorování za mrazu

#360

Příspěvek od Ewers »

To, co napsal Pavel-s je pravda jen napůl. Právě periferie je potřeba zahřívat co nejvíc. Chodidla, prsty na ruce, hlavu. Ze všech částí těla nejdřív prochladnout. A zvlášť při nedostatečném pohybu.
Odpovědět