Pozorování za mrazu

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Pozorování za mrazu

#391

Příspěvek od romcek »

Zrovna mě napadlo něco podobného....

Jak řešíte ty polštářky v botách? Možná je to hloupá otázka, ale který scénář osobně preferujete ? :lol:

=====================================

1) jdu ven, mám troje ponožky+pořádné boty (např.pohorky).......v momentě jak mi mrznou nohy, vyzuju boty, dám polštářky, nazuju boty a hřeje to

2) jdu ven, mám troje ponožky+polštářky v botách (neaktivované) + pořádné boty (např.pohorky)....v momentě jak mi mrznou nohy, nějakým magickým pohybem aktivuji a je teplo

3) jdu ven, mám troje ponožky+polštářky v botách (aktivované) + pořádné boty (např.pohorky)....a je teplo...ale jen nějakou dobu

=====================================

Pak je tu ještě otázka kam přesně polštářky umístit, aby se pohodlně chodilo a zároveň bylo teplo.

Zroveň je mi jasné, e toto řeší elektrické vyhřívání bot, ale to sem teď nepleťme.

PS: Nejhorší je , když vše nanosím do auta, obleču se a ještě doma v duchu přemítám, zda mám vše.....to je pak občas i dost horko :D :D
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2874
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pozorování za mrazu

#392

Příspěvek od Homer »

Stanislavxyz:
Jen jsem připodotkl několik obecných poznámek s tím, že nejsem expertem na outdoorové oblečení. Já sedávám v kopuli a když to dobře jde, slezu o podlaží níž do teplé pracovny.
Řekl bych, že v naší případové studii je šedá teorie a zelený strom života. Bude asi nejlépe, když si každý "vyjížděč" vyzkouší na své kůži, co mu vyhovuje nejlíp.
Mě se celoživotně osvědčuje vícevrstvé oblečení, přičemž jeho přiléhavost jsem nikdy moc neřešil. No a vlhké tričko se vždy včas pod dalšími vrstvami ohlásí samo. To si pak dám kafe, obléknu suché a pokračuju :-).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Pozorování za mrazu

#393

Příspěvek od dvader »

Já jsem si nějaký počet kupoval už před časem a teď ty samé nemohu najít. Vydržely cca 8 hodin a ze začátku byly až moc horké…
Aktivoval jsem je vždy někde uvnitř při pokojové teplotě. Venku jsem to nezkoušel.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Slávek.M
Příspěvky: 336
Registrován: 14. 06. 2011, 02:55
Bydliště: Hradec Králové

Re: Pozorování za mrazu

#394

Příspěvek od Slávek.M »

g píše: 24. 11. 2022, 19:01 určitě bych začal grogem nad fyzikální chemii
Jenže zrovna alkohol není dobrý na zahřátí :-D díky periferní dilataci ti sice je pocitově teplo ale právě proto ztrácíš teplo mnohem rychleji :-D :-D

Jinak ad. rozdíl ceny 500/5000 za oblečení. Jasně, cena neurčí kvalitu, ale obvykle když si připlatím, tak kupuji kvalitnější věci (neplatí to vždy, známe). Proto si zrovna u těchto věcí nejdřív pročtu recenze, pokud jsou dostupné, nebo se poptám apod. Jak jsem psal, momentálně mám sice dražší oblečení, ale v zimně se v něm nemusím ani hnout a mám tepelný komfort i při -20°C vydržím u foťáku celou noc. Kromě nohou! Tam to je stále nevyřešeno. Problém je zmiňovaná vlhkost. Ponožky po nějaké době navlhnou a je jedno kolik a jak tlusté vlněné ponožky mám. Leda jich v autě mít několik a prostě si je měnit? Jednorázové polštářky používat nechci - obecně se mi cokoli "jednorázového" příčí. Tuhle zimu jsem ale ještě nikde nebyl - nebylo počasí. A nepředpokládám že těch nocí do jara bude nějaké závratné množství, tak když se počasí vydaří tak zkusím měnění ponožek několikrát za noc a uvidím jestli to pomůže...

Kdysi tu někdo i doporučoval mít slabší ponožky na nohách, přes to igelitový pytlík aby vlhly jen slabé u nohou a přes to teprve tlusté izolační ponožky které nenavlhnou od potu a zůstanou suché, že to pomáhá. Jasně noha utopená v pytlíku asi nebude z dlouhodobého hlediska nic příjemného, ale jednou za čas při pozorování/focení to asi ani na plísně na nohou nebude problém :-D Nezkoušel to někdo?
Pentax K-5 mod. & K-1...
výběr z bižuterie (10-17FE, 11-18/2.8, 14/2.8, 15-30/2.8, 31/1.8, 50/1.4, 85/1.4, 100/2.8, 135/2.0, 300/4, 150-450...)
SW NEQ-6 PRO SS, SW Star Adventurer
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Pozorování za mrazu

#395

Příspěvek od hades »

Napadlo mě, že se to s tím sáčkem dá udělat tak, že si těch tenčích vezmeš víc a ty budeš měnit
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorování za mrazu

#396

Příspěvek od MilAN »

Jenže ono to funguje trochu jinak. Slabá ponožka obalená v igelitovém sáčku a navrch silná izolace funguje podobně, jako tzv. "mokrý neoprén." Noha je sice ve vodě, tu si noha ohřeje a silná vrstva brání odchodu tepla.
A jen tak na okraj: kvalitní vlna hřeje i mokrá- ale to musí být ty "vlněné ponožky" opravdu vlněné :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorování za mrazu

#397

Příspěvek od MMys »

Do bot mám také vložky na principu rozehřátí a zpětné krystalizace nějaké soli. Ty nejsou na jedno použití, oproti elektrickému vyhřívátku nevydrží tak dlouho, ale když si vezmeš na noc dva, tři, páry, tak je to v pohodě.

Mírnou nevýhodou je ta nerovnoměrnost. Zpočátku topí hodně, pak výkon klesá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Pozorování za mrazu

#398

Příspěvek od dvader »

Tak jsem to našel...
Používám tyto hřející vložky:
https://www.theheatcompany.cz/product/8
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Pozorování za mrazu

#399

Příspěvek od LaH »

Něco k nejen zábnutí nohou z vlastních zkušeností:
1. Při stání bez jakéhokoli pohybu např. 5:30-8:00 v zimě -18stC, třeba před pražským Hradem (nebo třeba při sezení u dalekohledu :) ), nepomůže prakticky NIC. Ani obalení několika prostěradly. Snad jen celou dobu zatínat prsty u nohou i rukou. Ale jakákoli přidaná vrstva oddálí alespoň o pár minut promrznutí. Oddálí, neřeší.
2. Několikadenní zimní čundry pod širákem - ponožka může být "suchá", ale pokud už byla předtím jednou propocená, je to špatně. Je třeba vyměnit za čistou náhradní ponožku.
3. Do boty si každý může narvat co chce, ale pokud je kvůli tomu noha v botě natěsno, je zle. Nepíši o chůzi v těžším terénu, tam je samozřejmě neutažená bota blbost.
4. Počet ponožek v botě větší o dvě čísla může být velký, ale každá ponožka sama o sobě nohu stahuje, tlak se sčítá, krevní oběh vázne. Bota ani nemusí být utažená, problém obstarají samotné ponožky.
5. Z desítek let zimní cyklistiky - hodně a až neuvěřitelně pomohou mrznoucím nohám/chodidlům běžné turistické návleky. A nejen u cyklistiky. Velmi doporučuji!
6. Vlastním a nejen na astro používám extrémně teplé (a patřičně drahé) zimní ponožky, ale v oblibě mám i ty úplně obyčejné z pracovních potřeb, protože nesvírají nohu.
7. Je veliký rozdíl mezi nějakou trekovou pohorkou na výlet do Šárky a pořádnou pohorkou pro vysokohorskou a tedy i zimní turistiku. I pro postávání u dalekohledu.
8. Každý to má jinak, je třeba hledat vlastní řešení.

Třeba to někomu pomůže ...
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorování za mrazu

#400

Příspěvek od Achernar »

Já pozoruju za každého počasí v sandálech naboso, i v mrazu. Jsem tak už zvyklý. Pokud sedím u okuláru a kreslím třeba mars, moc tu zimu nevnímám, často se ani pořádně neobleču a sedím tam 0,5 hod. v tričku.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Pozorování za mrazu

#401

Příspěvek od hades »

Hledal jsem nějaké rukavice, které by kombinovaly prstové bez konečků s palčáky a narazil jsem na tyto: https://www.sensor.cz/sensor-rukavice-v ... ir_z31882/
Máte s nimi někdo zkušenost, nebo s nějakými podobnými?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Pozorování za mrazu

#402

Příspěvek od Stanislavxyz »

Achernar: Jste můj člověk, chodím v (turistických) sandálech asi posledních 35 let a to téměř vždy a skoro všude. Výjimky jsou pouze dvě- do divadla a do vysokého sněhu beru boty pro ten který účel vhodnější.

Jenom poslední roky v zimně občas obouvám ponožky, např. při pozorování často. Sedím u dalekohledu někdy i delší dobu a velká zima na nohy by mě vadila- asi už stárnu... Módní policie by mě za to patrně řádně vyčinila, však je to extrémně praktické. Sandály jsou nejuniverzálnější obuv, od pouště až po ledovce (viz Ötzi), a ponožky rozsah jejich použití ještě zvětšují. Navíc jsem asi nikdy neslyšel dobrý argument, proč jsou ponožky v sandálech špatné. V zimně to funguje bezvadně- v sandálu je minimálně omezen krevní oběh a ponožka, tedy izolační vrstva je suchá, protože noha se napaří v uzavřené botě.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Pozorování za mrazu

#403

Příspěvek od Achernar »

Vítejte v klubu! Jsem rád, že je nás víc!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Pozorování za mrazu

#404

Příspěvek od mike »

Fík píše: 14. 11. 2022, 11:17 A na nohy jsem si oblíbil DEMARY, už ani nepoužívám vyhřívané vložky.
https://pracovni-obuv.heureka.cz/demar- ... /#prehled/
Připojuji se k doporučení Demar Yetti Classic, včera jsem je poprvé vyzkoušel a vzhledem k měsíčnímu absťáku z toho byla solidní zatěžkávací zkouška: včetně stavění a balení jsem byl v terénu skoro osm hodin, teplota od -1.5°C do -5.5°C, ale na nohy mi zima vůbec nebyla. Předtím jsem používal sněhule Quechua z Decathlonu, které jsou na chození a blbnutí ve sněhu fajn, ale po čtyřech hodinách postávání a posedávání u dalekohledu už jsem v nich prsty na nohou docela cítil.

Včera (tedy spíš dnes) jsem ale narazil na úplně nový problém, se kterým jsem se ještě nesetkal: používám stoličku s polohovatelným sedátkem (vypadá skoro stejně jako tahle) a asi tak od jedné hodiny se na těch trubkách začala tvořit námraza v takovém množství, že sedátko nechtělo držet a klouzalo dolů. Takže jsem asi tak jednou za půl hodiny musel námrazu setřít, aby se stolička dala používat. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět