I kdyz ja bych teoreticky mohl nechavat i stativ na sve "hvezdarne" a mit pro nej pripravene oznacene body pro nohy a pokazde k nemu natahnout z boudy buben s 240V kabelem...
Ale mit to hotove a jen nadat hlavu a zapojit do zasuvky na sloupu mi prijde jednodussi...
Rád bych Vás poprosil o radu se stavbou sloupu pro HEQ5 Pro. První otázka je, jestli HEQ5 Pro vůbec bez upgradu mazadla vydrží venku (představa je taková, že se montáž postaví na sloup, zabalí se do bublinkové fólie a překryje krabicí z plechu, aby na ní neprošlo; před pozorováním se krabice sundá a fólie odmotá).
Druhá věc, která by mě zajímala je, jaký sloup byste doporučili. Pokud se povede sehnat peníze, postavila by se příští rok o kus vedle pozorovatelna s vybetonovaným kónickým sloupem a oddilatovanou podlahou, takže nechci dělat nic složitého, kdybych to za půl roku rozebíral. Nebo taky když se peníze neseženou, bude tam provizorní sloup déle. Každopádně bych to rád vyřešil jednoduše, takže co třeba jen kostka betonu v zemi a chemickými kotvami nějaká traverza nahoru a na tom dosedací plocha montáže? Na té dosedací ploše bych si dal záležet, protože by se pak dala z traverzy odšroubovat a použít na novém sloupu. Otázka je, jak moc ta traverza bude kmitat (bude na tom N200/1000 na vizuální pozorování).
Pokud to má být dočasné, tak bych tomu udělal pořádnou trojnožku. Parametry něco jako stativy CGE, Losmandy 11 atd. Stačí na to pár metrů trubek cca 60-70x2-3 a kus kulatiny, nebo silnější plechová deska , tak-10mm na základ pro hlavu montáže. A když to uděláš trochu hezky, možná zjistíš, že ani žádný sloup nepotřebuješ. Mazadlo by mělo vydržet, montáže se bežně používají při teplotách až k -2o°c a fungují. Ono to originál mazadlo je jakési divné "lepidlo", ale asi to má svůj význam. Naprosto stejné mazivo se používá u fluidních fotohlav. V jedné jsem ho nahradil kvalitním molybdenovým... a je po fluidní hlavě. To u montáže nehrozí, ale jelikož se vyskytuje u více výrobců, není zřejmě náhoda, že je tam takové jaké tam je.
(představa je taková, že se montáž postaví na sloup, zabalí se do bublinkové fólie a překryje krabicí z plechu, aby na ní neprošlo; před pozorováním se krabice sundá a fólie odmotá).
Podle mě tento způsob provozu je blbost. Nevím jestli jsi viděl montáž po použití v noci, ale obvykle je celá mokrá. To není nejlepší ji zabalit, je potřeba ji nejprve usušit. Jinak se bude ta voda uvnitř dostávat (opakovaným zapařením, kondenzací) všude, i do elektroniky a podobně, a bude to daleko horší než nezabalené.
Osobně bych ji pouze přikryl nepromokavou plachtou, napnutou a uchycenou k těm nohám, aby mohla zespod luftovat. Nebo nad ni postavil z prken nějaký dočasný domeček, provětrávající, který ji bude chránit jen proti vodě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Pokud to ma byt docasne-permanentni, tak bych zakopal dost dlouhou silnostenou rouru 120-150x3000mm bez betonaze. Dole bych navaril neco jako raketova kridelka, a cele to jen zasypal hlinou a udusal.
Po finalnim rozhodnuti stavet hvezdarnu to vykopes ze zeme, pretres a zabetonujes do oddilatovaneho zakladu hvezdarny...
Podobny nebetonovany (slabsi) sloup provozuji na pronajatem pozemku a je to bez problemu i pro fotograficke pouziti (EQ6 + ED132/924, nebo N250mm). Montaz samozrejme na sloupu nezustava...
vla: Děkuji za info, přesně tohle jsem potřeboval slyšet.
MMys: Tohle řešení jsem viděl na hvězdárně ve Vsetíně, ale je pravda, že u slunečního dalekohledu. S tím dočasným domečkem je to dobrý nápad, dá se to spíchnout poměrně jednoduše a levně. Jediný problém bude, že budeme muset všem vysvětlovat, že to není kadibudka.
Varba: Váš nápad se mi líbí nejvíc, s těmi raketovými křidélky pod zemí to určitě bude dostatečně stabilní a nebude problém to pak vykopat.
Vabrovo řešení bych modifikoval obsypáním trubky štěrkem frakce cca 16/32 dospod a cca 8/16 nahoru - trochu pohutnit...Vytvoří to drenáž, nebude se šlapat v blátě a bude to líp držet v zemi. Vykopaná hlína je samozřejmě levnější řešení .
Pánové, neblbněte , vždyť to má být levné provizorní řešení. Drenáže, hutnění, kopání metr hluboké jámy atd. je přeci zbytečné. To si nechme na řešení trvalá. Spousta fotografů má jen standardní trojnožky nevelké pevnosti a fotí s ni v terénu a bez velkých příprav podkladu naprosto skvěle.
Já bych to taky nehrotil. Když jsem byl přes léto týden u tchána, který má zhradu, tak jsem tam prostě EQ6-ku postavil na stativ, ustavil, a v tohmhle stavu tam prostě týden byla. Přes den jsem na ni dával chromosférák, v noci newton s pointérem. A přes den, když bylo zamračené, byla shora přikrytá igelitem.
Podle mě není problém, aby tam takhle zůstala libovolně dlouho.
Otázkou spíš je, jestli ji nějaký sběrač kovů nezpeněží za pár mrzkých korun do šrotu. Z tohoto pohledu je jedno, jestli je na sloupku nebo na stativu. Sundat jde velice rychle.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Rozhodnout se musí BlackHole, co vlastně chce, na jak dlouho či jak moc provizorní řešení hledá a proč ho vlastně hledá.
Alternativ je nepřeberně. Totéž platí pro stavbu dočasného domečku - kadibudky. Reagujeme na konkrétní náměty zadání, což neznamená, že bychom to osobně řešili stejně.
Mám-li se vyjádřit za sebe, pak bych budoval pilíř přímo na budoucím plánovaném místě pozorovatelny a to jako trvalé řešení a nevysiloval se na stavbě provizorií.
Tak jsem konečně letos zabral a ten 80mm kovový sloup jsem pořádně obrnil Byl zde právem označen za "zoufale málo" a to jsem ještě nevěděl, že jsem se sekl a ve skutečnosti je to jen 70mm :-[
Nyní je to obalené 200mm odpadní trubkou (vnitřním průměr) a vylité betonem. Plus nějaké železo pro pořádné spojení s betonem. Navíc jsem tam dotáhl elektriku, když už jsem byl v tom a udělal si plácek, abych nemusel poskakovat v mokré trávě.
Uznávám, že to nevypadá příliš esteticky, protože je to v kopci a moc jsem se nepáral aby to bylo v rovině (krom tyče, ta je ve vodováze), zde je výsledek i s postupem prací
rozumim, zde dovoluji dat presneji do vodovahy desku na niz bude hlava montaze. neni ale jednodussi reseni udelat proste jednoduchy sloup a vyrovani provest primo na montazi?
dle rad zde na foru volim ocelovy sloup prumer 20cm tloustka 5mm vyska 1.1m, uchyceni v zemi nerez zavitovymi tycemi prumer 20mm.
je vhodnejsi vest kabely husim krkem vnitrkem sloupu (sloup planuji vysypat piskem) nebo venkem? sloup bude stabilne na jednom miste, betonove reseni nevolim pokud bych se nekdy stehoval a potreboval ho premistit
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8