Historické dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#331

Příspěvek od Achernar »

Pokusil jsem se zjistit něco víc podle těch jmen a kromě rodopisných dat a skutečnosti, že ta první dáma byla dcerou stavitele mostů, což by mohlo ukazovat i na stavitele, jsem vyštrachal jenom vzpomínku učených kolegů na toho posledního majitele, který zemřel v roce 1992. Byl to vzdělaný člověk, který se zapojovali do astronomického života a věnoval se systematicky pozorování Marsu. Ovšem nepublikoval a podle těch vzpomínek byly ty jeho zápisky spíš uměleckého charakteru, než syrová věda. To je mi ovšem ještě mnohem bližší než dosud!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#332

Příspěvek od Achernar »

P.S.: Ještě jsem zapomněl dát jednu fotku, podařilo se mi dostat do dvora z druhé strany, ačkoli je tam zeď, která mi nedovolila přijít až k hvězdárně. Nicméně je to fotka z největší dostupné blízkosti. https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601441401
Je zřetelné, že stavba je udržovaná. Je i používaná? Snad se dozvím víc.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#333

Příspěvek od Homer »

Stanislavxyz:

No prevét to nebude, to by ta stavba byla o řadu století starší a tedy bez kopule a dalekohledu :-). Ale chápu, že to byl žert.
Podle poslední fotografie se mi zdá, že kopule není moc velká - už podle formátu tabulí ze kterých je oplechování zhotoveno, podle počtu polí atd.
Takže neočekávám kdovíjaký dlouhý refraktor. Dalším zajímavým prvkem je ochoz, který je asi přístupný z výlezu pod štěrbinou a rovněž otvory pod ochozem. Že by nějaké větrání prostoru schodiště, osvětlení???

Ale pokud je ta kopule menší ( jak si myslím ), bude i dost štíhlá vlastní stavba a tak by bylo zajímavé vědět, jak se to celé chová za větru, jak je vynesena montáž, jaké jsou použity materiály atd...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#334

Příspěvek od Achernar »

Čistě proměřením podle té letecké fotky je ta kopule o kousek menší než to auto, které jede po ulici, což je nějaké větší SUV. Vzhledem k výšce snímkování můžeme, myslím, zanedbat rozdíl ve výšce, beztak je to jen hrubý odhad. Myslím, že ta kopule má tak 4m.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#335

Příspěvek od re »

Před cca rokem jsem si splnil jeden ze svých dávných snů, podařilo se mi získat montáž s refraktorem z dílny Františka Kozelského. Montáž byla zašlá, trochu otlučená a chyběl stojan. Podobně vypadal i refraktor s objektivem 95/1410 z dílny Emil Busch AG Rathenow. Po mechanické stránce byla jak montáž tak dalekohled v pořádku, tak jsem dodělal podstavec a zrenovoval lak a nátěry. Výsledkek vidíte na fotografii.

Refraktor 95/1410
Naposledy upravil(a) re dne 30. 07. 2023, 11:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 518
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#336

Příspěvek od stmare »

Obrázek nejde vidět
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#337

Příspěvek od re »

Nejde mi vložit obrázek, tak jsem to předělal na odkaz, ten snad funguje. Omlouvám se.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#338

Příspěvek od Achernar »

Romane, to je nádhera! A ten sen naprosto chápu, je nás víc.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#339

Příspěvek od Homer »

Achernar:

Dobrá úvaha v porovnání s autem - toho jsem si nevšiml. Ale když porovnám střešní okna na vedlejší střeše a odhadnu délku jejich průmětu, tak pokud nejsou nějak atypicky velká, odhadl bych průměr kopule na méně než 4m. Přijde mi, že se do průměru kopule vejde průmět okna tak cca 3x. Ale pravda - jsou to jen hrubé odhady z neostrých fotek.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#340

Příspěvek od Achernar »

Asi ano, ty 4 m budou, řekl bych, horní hranice. Odhaduju, že v tom bude dalekohled s průměrem 15 až 20 cm. To byl v době, kdy se ta hvězdárna stavěla, pořád dalekohled dost velký. A upřímně řečeno zdědit po předcích hvězdárnu z 19.století - nic dokonalejšího si nedovedu představit. Tam bude mechanický hodinový stroj, samá mosaz a hezké dřevo…
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#341

Příspěvek od Homer »

Souhlasím - bohužel takové dědictví je mizivě pravděpodobné, takže nezbývá než si to odpracovat v podstatně skromnější verzi :-). Ale bylo by skutečně zajímavé zjistit více podrobností.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#342

Příspěvek od Achernar »

Budu o to usilovat, snad mi na ten dopis odpovědí. Pokud ne, napíšu jim znovu a zkusím další možnosti. Mám smůlu, že můj praděda byl jenom ředitel hvězdárny a ne majitel.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#343

Příspěvek od Homer »

Usuzuji z kontextu, že vládnete francouzštinou - možná by byla i cesta se poptat na nějakém jejich místním úřadě po stavebních plánech a dalších podrobnostech - data, investor atd. Tak staré to zase není, aby to v nějakém archivu nebylo.
Ale to jen usuzuji podle svých zdejších zkušeností.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#344

Příspěvek od Achernar »

Ano, umím naštěstí francouzsky, což mi dost pomáhá. To je dobrý nápad, pokud se nedočkám odpovědi, zkusím to takhle, děkuju za tip! Strašně mě to zajímá a nechci to nechat být, zvědavost je hrozná věc.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#345

Příspěvek od Homer »

Klobouk dolů. Nevím jak je to ve Francii, ale zde se tyto dokumenty archivují v místně příslušných stavebních úřadech a po určité době přechází do oblastních státních archivů. Další tip by bylo městské muzeum.
Začal bych dotazem na obci u starosty ( či jaký tam má představitel obce titul ), pochválil mu město a zeptal se na tuto zajímavou stavbu, která mne jako návštěvníka jejich krásného města ( a také jako astroamatéra ) velice zaujala. Musel b být hňup aby neodpověděl :-).
Odpovědět