Historické dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Historické dalekohledy

#316

Příspěvek od MilAN »

V západní kopuli je refraktor 190mm a Newton 300mm - a je to přístroj od p.Františka Fischera z PodolíAle jaká je historie před tím ??
A v hlavní kopuli je coudé dalekohled D400 mm + refraktor D154, původní české konstrukce ( V.Izera, V.Gajdušek a L.Rolčík)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Historické dalekohledy

#317

Příspěvek od janek950 »

Karel Fischer (syn F.F.) napsal, že refraktor pro podolskou hvězdárnu byl (jeho otcem) zakoupen ve Vídni od ing. Satoriho (firma Hora). Satoriho označoval K.F. pejorativně jako "překupníka", přitom šlo mj. o velmi význačného hodináře. Konkrétně tedy šlo zmíněný refraktor od německé fy Reinfelder&Hertl + montáž od švýcarské fy Rudin &Hefti (s hledáčkem RF 50/540). Do Vídně k Satorimu se dostal od předchozího majitele, kterým byl dr. Oldřich Kramář (bratr dr. Karla Kramáře - 1.předsedy vlády). Ten ho měl ve své hvězdárně v Jičíně cca od r.1883 až do r.1911, kdy měl hvězdárnu likvidovat. Po likvidaci hvězdárny se měl dalekohled dostat do Brna k Oldřichu Kramářovi (syn). Odtud pak tedy k Satorimu do Vídně, kde ho pořídil F.Fischer.
Odkud měl dalekohled Oldřich Kramář st. K.F. přímo neuvádí, ale zdá se mi jako pravděpodobné, že Kramář mohl být jeho první majitel, protože si prostě nemusel kupovat nic z druhé ruky a volil si (podle K.F.) "velmi pokrokovou konstrukci a vskutku výtečnou optiku". Jen mimochodem - dům, kde měl Krčmář svou hvězdárnu v Jičíně dodnes stojí, jen mu chybí kopule.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#318

Příspěvek od Homer »

Díky za zajímavé doplnění historie tohoto přístroje. Protože bydlím nedaleko a do Jičína občas zajedu, mohu se zeptat, o který dům, kde byla Kramářova hvězdárna, se jedná?
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Historické dalekohledy

#319

Příspěvek od janek950 »

janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Historické dalekohledy

#320

Příspěvek od dex »

Domněnka, že by mohl dalekohled pocházet ze středomoří, pochází z Klepeštova článku v Říši hvězd z roku 1924 (str. 34).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#321

Příspěvek od Homer »

Janek950:
Díky, vím kde to je a až se ocitnu v Jc, mrknu tam.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#322

Příspěvek od Achernar »

dex píše: 24. 08. 2022, 22:38 Domněnka, že by mohl dalekohled pocházet ze středomoří, pochází z Klepeštova článku v Říši hvězd z roku 1924 (str. 34).
Píše se tam o 160mm UV objektivu, to je dost neobvyklý přístroj a jistě jich tu nebylo moc. Nemohl pocházet z vybavení hvězdárny dr. Pračky v Nižboře? Ten zemřel roku 1922 a vybavení hvězdárny bylo prodáno na pokrytí dluhů.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#323

Příspěvek od KpS »

Šedesát let po maturitě. Ve fyzikálním kabinetu se po dlouhých letech znovu objevil refraktor 81/1250 mm, který jsme kdysi jako členové astronomického kroužku vynášeli na střechu gymnázia. Jeho stav není dobrý a chybí i dřevěný kufřík se třemi mosaznými okuláry a násuvným zenitovým hranolkem z tmavého skla pro pozorování Slunce. Vyroben byl nejspíše ve druhé dekádě minulého století, ale kdy a jak se stal majetkem gymnázia není jasné. Mladé historie moc nezajímá a ti staří se už nemají koho zeptat.
.
Secretan-1.png
Secretan-1.png (640.66 KiB) Zobrazeno 1978 x
Secretan-2.png
Secretan-2.png (696.05 KiB) Zobrazeno 1978 x
Karel
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Historické dalekohledy

#324

Příspěvek od Stanislavxyz »

Vypadá moc pěkně, i když poněkud zanedbaně. Každopádně je to kus historie a pro Vás ještě také krásná vzpomínka. Zajímalo by mě, kde byl ty dlouhé roky schovaný a škoda je toho zašantročeného příslušenství. Však viděl jste ho teď na vlastní oči, je stále v majetku gymnázia? Je optika v pořádku? Z jedné fotografie se zdá, že jakýsi okulár je v OV, dá se tedy s dalekohledem pozorovat?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#325

Příspěvek od KpS »

V kabinetu jsme se zdrželi snad jen deset minut. Objektiv vypadá zachovale, ale zakončení okulárového výtahu, zdá se, není kompletní. V inventáři dalekohled není nejspíše už desítky let. Navíc na gymnáziu probíhala v minulosti též velká rekonstruce. Byl jsem rád, že je dalekohled opět na svém původním místě a pomohl mi tak oživit dávné vzpomínky. Značku Secretan jsem buďto zapomněl, nebo tehdy spíše ani nevnímal a zjistit ji byl hlavní cíl mé návštěvy.
Karel
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#326

Příspěvek od Achernar »

Naprostá nádhera!
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#327

Příspěvek od Achernar »

Vrátili jsme se teď z dovolené ve Francii a mám zajímavý, byť poněkud záhadný příspěvek z Nancy. V bezprostředním historickém centru města, jen pár kroků od nádherného Stanislavova náměstí je totiž nad střechami k vidění hvězdárna. Už samo umístění té stavby říká, že tam stojí dlouho, protože v moderních časech už by na takovém místě nikdo hvězdárnu nestavěl. Sama o sobě je to velmi zajímavá budova přistavěná jako samostatné věžovité těleso k paláci z 18. století. Je velmi těžké o ní něco zjistit, protože žádné zdroje k dispozici nejsou, místní nic nevědí, na dům samotný jsem se nedozvonil a dokonce ani tamní amatéři nic nevědí. Zatím se mi podařilo v hlubinách internetu vytáhnout několik fotek a jediné svědectví člověka, který mluvil se starou paní, která v tom domě žije. Překládám:” Myslím, že dům pořád patří potomkům téže rodiny, jedna moc milá stará paní mi vyprávěla příběh hvězdářky, své dávné příbuzné. Ta se podle dostupných genealogických dat a rešerší mohla jmenovat buď Camille Béatrix LE MERCIER de MORIERE (narozena le 27. 7. 1880), provdaná za Gédéona LE DUCHAT d’AUBIGNY (1876-1924), nebo Marie Antoinette Sophie Françoise LE DUCHAT d’AUBIGNY (1839-1896), Gédéonova teta, ale nic není jisté!” Svědectví jiného místního obyvatele, který je sám amatérský astronom, doplňuje, že:” Tahle hvězdárna byla majetkem pana Jeana Le Duchat D’Aubigny, který zemřel v roce 1992. Nikdy jsem ale neviděl fotografii dalekohledu. “ Zde je aktuální fotografie z ulice: https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601231054
Zde je fotografie z aktuálního leteckého pohledu:https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601229998
Kopule hvězdárny na leteckém snímků z roku 1920:https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601229990
Aktuální záběry z dronu z jiné strany:https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601229988
A konečně jediné dostupné fotky přímo ze dvora, které dávají představu o samotné stavbě:https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601229373 a https://www.rajce.idnes.cz/refraktorian ... 1601229376
Samotná skutečnost, že hvězdárnu provozovala dáma, je velice zajímavá. Opsal jsem si adresu na zvonku a napsal klasický dopis, tak uvidíme, jestli se mi někdo ozve a budu moci napsat něco bližšího.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#328

Příspěvek od Homer »

Zajímavá stavba. Zvlášť to z půdorysu excentricky vysunuté schodiště se vstupem do prostoru kopule - pokud se nemýlím v úvaze. To by stálo za prohlídku a reportáž.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Historické dalekohledy

#329

Příspěvek od Stanislavxyz »

Achernar: To je solidní investigace Matěji a hlavně moc pěkná hvězdárnička! Takovou bych chtěl u domu- něco mezi bergfritem, minaretem, rozhlednou a observatoří, velmi elegantní forma, jen co je pravda. Když si ještě představím jaký skvostný (rozumějte dlouhý) dalekohled (rozumějte refraktor) je třeba uvnitř, mé srdce plesá. Pokud se Vám podaří zjistit něco více, budu rád, když se zde o tyto informace podělíte.

Homer: Asi to schodiště bude (protože co by to bylo jiného, napadl mě leda prevét), patrně nechtěli vyústění schodů v podlaze hvězdárny. Každopádně je to pozoruhodná stavba, jaká se hned tak nevidí.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Historické dalekohledy

#330

Příspěvek od Achernar »

Zaujalo mě to hned, je to vidět už zdálky. A je to parádně vymyšlená a provedena stavba, navíc je zjevně v dobrém stavu. V podstatě úplný sen každého amatéra. Pokud něco zjistím, rozhodně to sem dám. Doufám, že poctivě rukou napsaný dopis bude něco, nač adresát odpoví s větší pravděpodobností než na nějaký mail.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět