Formulář na zápis pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Formulář na zápis pozorování

#1

Příspěvek od Radous »

Ahoj,
poraďte prosím. Dá se někde najít ke stažení formulář na záznam pozorování příp. i nákresů? Jde mi především o to co vše a jak zapisovat. Příp. napište své zkušenosti...

Díky.

Radim
:hi:
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Formulář na zápis pozorování

#2

Příspěvek od Radous »

Ještě doplním. Sehnal jsem formulář na pozorování proměnných, asteroidů i planetek. Zajímá mně jestli existuje někde něco podobného na deepsky.

Dík.

R. :hi:
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Formulář na zápis pozorování

#3

Příspěvek od vasek »

Ahoj Radime,
no určitě nejsem jediný kdo si vede pozorovací deník a ten se jistě liší kus od kusu. Popíšu ti ten můj.
Každé pozorování má hlavičku, do které si píšu kde, kdy, čím, počasí a MHV(až se ji naučím určovat).
Samotný popis objektů mám rozdělaný do dvou částí.
1."Solar System", ve které si píšu co jsem zase nového "objevil" tady u nás. Vždy si ke každému pozorovanému objektu zapíšu obecná data(východ, západ, mag, příp. fázi) a pak jednotlivé zajímavosti(detaily) získané při různých zvětšeních.
2."Deep Sky" popisuje to všechno ostatní. Takový popis třeba kulovky vypadá tak, že si zapíšu, při kterém zvětšení jsem ji už uviděl, při kterém jsem rozeznal jednotlivé hvězdy, apod. Jinak řečeno co jsem viděl při jednotlivých zvětšeních a ještě to třeba porovnám s obrazem v hledáčku nebo triedru. A taky to vždy doplním takovým celkovým hodnocením jako třeba : "moc pěkná", "zklamání", hezčí než...

Asi bych ti spíš doporučil si začít vést vlastní poznámky z pozorování a časem sám přijdeš na to co je účelné si zapsat a co ne. Ono je docela sranda porovnat si popis nějakého objektu jak jsem ho viděl před rokem s tím co si o něm napíšu teď. A to je vlastně hlavní důvod proč vůbec pozorování dávám na papír.
Nakonec bude stejně záležet jenom na tobě jak tě bude bavit si něco zapisovat, ono je určitě i plno lidí kteří prostě vyjedou ven pozorují a z jejich pohledu je otrava se něčím zdržovat a zapisovat.

Vasek
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Formulář na zápis pozorování

#4

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Plně souhlasím, formát dat se vyvíjí podle potřeby každého jednotlivce a pouze v případě účasti na mezinárodních pozorovacích programech je nutná jednotná úprava, jinak bych řekl, že skladba a vzhled zápisu z pozorování také řekne mnoho o autorovi, proto bych to neškatulkoval a dělal si všechno podle sebe.... :bounce:
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Formulář na zápis pozorování

#5

Příspěvek od Radous »

vasek napsal: Ahoj,
díky za inspiraci. Aspoň vim jak začít. Zkusim si o víkendu něco připravit. Šlo mi hlavně o to co by tam nemělo chybět, tak aby to bylo srozumitelný a přehledný, i kdyby se na to chtěl podívat někdo jiný než já. Něco připravim a pak se s tim zkusim pochlubit :-)

to Algol77 : dá se někde sehnat ten oficiální formulář pro další inspiraci?

:hi:

RA
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Formulář na zápis pozorování

#6

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Klasické údaje, které jsou shodné pro většinu pozorování, a to datum, čas, pozorovací podmínky, použitá optika, hodnocení neklidu ovzduší, můžeš i MHV a několik dalších věcí...no a vlastní pozorování....já třeba dělal vždy nákres většího zorného pole s objektem (buď triedr nebo menší zvětšení) a pak výřez objektu v maximálním použitém zvětšení....
co se týče oficiálu moc o tom nevím, dělám už několik let (tak od 98) výhradně meteory, takže o Deep-sky si toho už moc nepamatuju, hlavně ne to, jestli to někdo organizuje....ale pokud chceš, můžu ti poslat nějaký naskenovaný vzorek.... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Radous
Příspěvky: 309
Registrován: 27. 01. 2006, 15:07

Formulář na zápis pozorování

#7

Příspěvek od Radous »

Algol77 napsal: ale pokud chceš, můžu ti poslat nějaký naskenovaný vzorek.... ;D
Vzorek by byl super Jestli budeš mít chvilku, hoď mi ho do mailu...

dík

RA
"Sněhové vločky jsou v pekle vzácné" S. Weinberg
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Formulář na zápis pozorování

#8

Příspěvek od psmolly »

Ahoj
Tuším že Pavuk tu někde dával odkaz na formulář o pozorování. Nemůžu ho najít. Netušíte někdo, kde to bylo?Popř. jiný odkaz?
S přáním klidně prožitého Silvestra a úspěšného vstupu do Nového roku Petr
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
tom-xxx
Příspěvky: 7
Registrován: 04. 01. 2006, 03:11

Formulář na zápis pozorování

#9

Příspěvek od tom-xxx »

psmolly napsal: Ahoj
Tuším že Pavuk tu někde dával odkaz na formulář o pozorování. Nemůžu ho najít. Netušíte někdo, kde to bylo?Popř. jiný odkaz?
S přáním klidně prožitého Silvestra a úspěšného vstupu do Nového roku     Petr
Já jsem našel tenhle formulář:

http://www.skywatchertelescope.com/EducationOF.html

(na konci stránky je to možný stáhnout i v PDFku)
Odpovědět