M16 - Orlí mlhovina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#391

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pani ale tu vobec neslo o to mat prepalene jadro, ako to tu mate radi. Dat bolo malo a tak som to spracoval tak, aby to nebola len presvetlena sumienka. Mne sa takto paci iba to jadro, lebo tam pekne vidiet tie stpy stvorenia. Tie na snimku vpravo su presvetlene a zaroven ani nie je vidiet okrajove casti hmloviny, takze je to take "ani ani" (nehovoriac o velkych hviezdach vdaka ktorym hmlovina zanika a nejakom tom odsumovani) a preto ja osobne "sa neviem pozerat" na snimok vpravo ...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M16 - Orlí mlhovina

#392

Příspěvek od Bill »

Já jsem zkoušel 2 monitory a vidím černý obdélník a pár teček. Kde je ta mlhovina? Netvrdím, že jsou monitory kalibrované, ale ostatní obrázky nějak ukazují...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#393

Příspěvek od MMys »

Na tom ale fakt není skoro nic vidět, dokud není v místnosti úplná tma. Nejjasnější místa mlhoviny jsou okolo nějakých 60 ADU z 255.
Fakt jsi to tak chtěl ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#394

Příspěvek od Roman (Rick) »

Bill, Mmys: budem sa opakovat ako pri Saturne - urcite som nemal v plane posielat nejaky cierny snimok. U mna na skalibrovanom monitori vidim to jadro pekne, tak akurat aj pri dennom svetle. Idealne by bolo osobne stretnutie/pokec a navzajom si nakuknut do monitorov :D. Takto teoretizovat na dialku je to aj tak nanic hlavne pri takomto niecom.
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: M16 - Orlí mlhovina

#395

Příspěvek od Medojedlik »

Ahoj,

mě to na kalibrovaném monitoru (IPS, 8bit+dithering, sRGB mod) přijde tmavší, než je "zvykem" , ale vidim i ty okrajové části a dobře se na to kouká. Bylo by to docela pěkné pozadí na plochu :) V práci jsem na to koukal se starším IPS panelem a skutečně jsem viděl jen sloupy stvoření a okolí bylo už příliš tmavé, místnost o poznání světlejší než doma, ale myslím, že hlavní roli v tom hraje monitor.

Honza
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#396

Příspěvek od Psion »

Já jsem si to upravil takto, abych tam viděl nejen tmavý střed mlhoviny, ale i okolí na kalibrovaném monitoru přes den. Chápu že pro Romana je to přezářený hnus, ale každý máme jiné vnímání...
Přílohy
1655108866.gif
1655108866.gif (385.95 KiB) Zobrazeno 916 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#397

Příspěvek od Roman (Rick) »

Medojedlik dakujem, skoda, ze takto ako to chcem to ma moznost vidiet jeden zo sto :(.

Psion mas pravdu, pre mna siel ten snimok kvalitou dolu po tom "rozsvieteni". Jadro sa uplne stratilo v tej ziare a zostali tam nezaujimave okrajove partie hmloviny, sum a vela cervenej (ta pekna bordova sa stratila uplne). Ale asi to tak niekto berie, ze ak nie je vidiet aj slabe partie hmloviny, tak to nie je ozajstny snimok ... :(
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#398

Příspěvek od biker.fm »

Ja ten original obrazek od Ricka vidim jako dost tmavy, ale jadro je pekne zobrazene s temi sloupy stvoreni. Zkalibrovany monitor EIZO a stejne tak to vidim i na display mobilu Samsung Ultra Note 20.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: M16 - Orlí mlhovina

#399

Příspěvek od Bill »

Jasně - ale díváš se na to večer. Zkus to v poledne. Na stejném monitoru jsem viděl jenom hvězdy.
Když to dám na EIZO přes celou plochu (aby tam nebyly světlejší okraje), tak tam večer taky něco vidím. Ale na to jak je to celé tmavé, tak mi to pozadí přijde dost světlé... Ale asi bychom neměli kecat do výtvarného pojetí. Má-li to být ale technická fotka na otestování filtrů, tak je to výsledné zobrazení dost netradiční.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#400

Příspěvek od Roman (Rick) »

Bill: to nie je technicka fotka len na otestovanie jedneho filtra, ale hlavne test, ci ma zmysel skusat uzkopasmo nemodifikovanou zrkadlovkou malo svetelnym dalekohladom. To bola cela pointa snazenia. Co sa tyka jasu, myslim, ze to nie je nic nove pod Slnkom, ze astrofotky cez den vyzeraju uplne inak, ako v noci na monitori. Tie co su cez den tmave, v noci su akurat, tie co su cez den akurat su v noci sedive. Ja si vyberam tu prvu variantu spracovania.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: M16 - Orlí mlhovina

#401

Příspěvek od mike »

Řekl bych to asi takhle: asi tak před hodinou jsem si říkal, že jsem té fotce možná křivdil, že teď večer už mi to nepřipadá tak utopené ve stínech jako odpoledne... a pak jsem zjistil, že koukám na Psionovu verzi. Jistě, kdybych tu původní fotku hodil na černé pozadí přes oba monitory a zhasnul, tak by mi asi příliš tmavá nepřipadala. Ale nemyslím si, že by fotky - ani ty astronomické - měly být optimalizované na takový způsob prohlížení.

Jen pro pořádek: plně uznávám Romanovo právo dávat sem fotky s takovým podáním, jaké se líbí jemu. Ale když už to udělá, musí počítat s tím, že mu někdo napíše, co si o tom myslí.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#402

Příspěvek od Psion »

Tmavá připadala, nepřipadala, to je silně subjektivní, histogram, jak psal astar či MMys, ukazuje přece jasně. Jestli někdo nastaví nejjasnější část fotky do 1/8 histogramu, tak musí být tmavé a řešit nastavení monitoru je zbytečné. No nic, už dám pokoj, "dosolíme si to sami, když to budeme chtít jíst"...
Přílohy
histo.png
histo.png (257.78 KiB) Zobrazeno 839 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: M16 - Orlí mlhovina

#403

Příspěvek od Roman (Rick) »

Presne, je to subjektivne. Ja viem, ako vypada histogram. Aj pri Slnku v H alfe upravujem snimky tak, ze maju daleko k tomu aby bola biela na zaciatku histogramu a predsa sa to paci, hoci je to tmave. Ono jedna vec je cislo v histograme a druha je interpretacia estetiky. Co pre mozog znamena ze su urovne na nejakych hodnotach? Dosiahned kazdy uspokojenie, ked je seda na urovni 59? Asi nie, ze. Ani vecerna krajinka s dokonala vyvazenou bielou do studenych odtienov neposobi tak pekne, ako ked je vsetko posunute do teplych tonov, hoci je to technicky nespravne meranie ... Holt kazdy mame svoj vlastny "digitalno-analogovy" konvertor, ktory dane hodnoty interpretuje po svojom. A ani astrofotografia nie je nejake technicke kreslenie, ze ked je histogram presne na urovne bielej pre prepalom, tak je to vsetko 100 percent esteticky dokonale ... Mne tu napr. zalezi aj na tej farbe, ktora sa tym zjasnenim uplne zmenila, ale kupodivu to uz nikoho nezaujima.
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 173
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: M16 - Orlí mlhovina

#404

Příspěvek od Míra Pech »

Já tedy nevim. Já to na svém notebooku vidím krásně večer i za bílého dne. Neříkám, že to není tmavý snímek, ale mě se líbí moc, rozhodně mě zaujal a to natolik, že jsem se "odvážil" dát svůj první příspěvek do sekce Snímků.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: M16 - Orlí mlhovina

#405

Příspěvek od mike »

Jeden objektivní problém tam je zcela určitě: pokud se celý histogram vejde třeba do čtvrtiny rozsahu, v praxi to znamená, že místo 8 bitů na kanál je k dispozici jen 6 a to už opravdu není moc. Proto taky ty ex post zjasněné verze budou vždycky horší než kdyby ten rozsah byl rozumný hned od začátku. Projasněním se totiž kromě šumu (to spíš u toho Saturnu) zvýrazní i posterizace (to spíš u té mlhoviny).
Roman (Rick) píše: 14. 06. 2022, 08:32 Mne tu napr. zalezi aj na tej farbe, ktora sa tym zjasnenim uplne zmenila, ale kupodivu to uz nikoho nezaujima.
Odlišného odstínu jsem si samozřejmě všiml, ale připisoval bych to spíš tomu, že se někde při importu nebo exportu ta barva trochu posunula. Ruku na srdce, kolik z nás má perfektně vyladěný kompletní color management? Já rozhodně ne a už to, že mám monitory zkalibrované (levnou) sondou, je IMHO dost nadstandard. Určitě to ale není nezbytný důsledek projasnění, takže jako argument pro přetmavené fotky to nefunguje.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět