Pozorování deep sky

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsem trochu pročetl knihy Night Sky...., kde jsou u každého souhvězdí popsány desítky různých deep sky objektů a jejich praktické pozorování, včetně ručních kreseb. V této publikaci je jasně vidět, že ten kdo má dalekohled menší než 125mm průměr, pak má prakticky smůlu a nemá skoro co pozorovat. Jako příklad uvedu Souhvězdí Ursa Major. Zde je uvedno kolem 120 deep sky objektů. Z toho je vhodných pro pozorování dalekohledem kolem 120mm asi 4 (slovy čtyři). Pro pozorování dalekohledem 150-200mm je jich kolem 60. Je jasné, že ideální je dalekohled kolem 300mm.
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Pozorování deep sky

#2

Příspěvek od Telesto »

Tak nějakou takovou knihu sháním... Jestli říkáš, že je tam popsáno plno objektů včetně kreseb a doporučený průměr dalekohledu, tak je to přesně to co sháním. Prosím tě mohl bys mi říct kde se dá koupit. Teda jestli se dá koupit. A taky třeba autora. Diky moc...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#3

Příspěvek od Psion »

Knihy se jmenují Night Sky Observer´s Guide Volume 1 a 2 (neboli dva díly) a popis najdeš v tomto příspěvku :
http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 1051083274

Jinak se dají objednat na www.willbell.com a pošlou jí klasickou poštou, tzn. dodací lhůta přibližně 14 dní. Dá se i poslat UPS, ale pak je poštovné o 18 USD dražší.

Malou rezenzi najdeš na www.cloudynights.com :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11410
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#4

Příspěvek od MaG »

Souhlasím s tím, že ideální je veliký dalekohled. Na druhé straně bych neodsoudil ani např. binar 25x100. S ním se snad vyšplháš v UMa na víc jak 4 objekty ne? A to má míň jak 125 mm :nod:

Poté, co jsem se měl možnost koukat dalekohledy 30 nebo 40 cm, už bych nic jiného nechtěl :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Pozorování deep sky

#5

Příspěvek od johnik »

A nevíte kde se dá koupit v Čechách jakýkoliv hvězdný atlas?Mám už teda Sky map 2000 od planetária Praha, taky mám karty se souhvezdími, knihu Souhvězdí, Hvězdy, ale nějaký atlas jsem vůbec nesehnal, ani na netu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#6

Příspěvek od Psion »

Pokud se jedná o hvězdný atlas, tak za 1000 Kč prodává planetárium Altas Coeli. Jinak je asi nejlepší mít software na PC a tisknout si mapy dle potřeby. Pro začátek doporučuji nějaký freeware třeba Cartes du Ciel - solidní hvězdný atlas s on-line databázemi http://www.stargazing.net/astropc/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#7

Příspěvek od Psion »

eMartin napsal: Souhlasím s tím, že ideální je veliký dalekohled. Na druhé straně bych neodsoudil ani např. binar 25x100. S ním se snad vyšplháš v UMa na víc jak 4 objekty ne? A to má míň jak 125 mm  :nod:

Poté, co jsem se měl možnost koukat dalekohledy 30 nebo 40 cm, už bych nic jiného nechtěl  :D
Je pravda, že Somet Binar je vyjímečný dalekohled s průměrem 2x100mm (což je něco jiného než 100mm). Ovšem že je vidět více objektů, ovšem jde o to jak vidět. Ono je to spíš pak tušení té oné galaxie, než její prohlížení :-)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorování deep sky

#8

Příspěvek od zdenek »

Mohu li jen malou poznamku k 100 mm binaru (mozna tak trochu off topic - omlouvam se vsem):
Diky svemu malemu zvetseni je to neobycejne svetelny pristroj vhodny na vyhledavani komet, popr. i deep-sky (samozrejme v rozumnych mezich).

Zvetseni je tedy druhym dulezitym faktorem, ktery urcuje jak bude ten ci onen plosny objekt v dalekohledu videt (nevyhodou maleho zvetseni je pak to, ze se znacne omezi pocet objektu, ktere budou pozorovatelne plosne a ne pouze jako svetelne flicky). Kazdopadne uz zmineny binar (ale i monar) 25x100 (popr. 20x100) ma sve opodstatneni (zejmena diky svym malym rozmerum) a dodnes patri mezi me oblibene pristroje.
Z.R.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování deep sky

#9

Příspěvek od T.o.m »

Ještě ohledně toho atlasu - já mám doma z knihovny Karkoschku - sice malý černobílý a obyčejný, ale neobyčejně přesný a přehledný :nod:

Už se sice nedá koupit, ale v některých knihovnách ho mají (do Havl. Brodu se nehrňte - nějak si ještě rozmyslím, jestli ho vrátím ;D).
A k tomu binaru - pro nepojízdné autem perfektně přenosný.

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#10

Příspěvek od Psion »

Karhoshkův atlas je rozhodně pěkná knížka. Bohužel se nedá skoro sehnat, jestli vůbec ještě někde je, tak to bude opravdu zázrak. V knize Night Sky.... není taktéž ani jeden barevný obrázek. Je to prostě praktická "bible" pro pozorovatele - nic pro popularizaci astronomie ;). V ní si samozřejmě přijdou na své majitelé i dalekohledů nad 300mm. Je zajímavé číst popis pro 100mm - nevýrazna galaxie... , 200mm jasnější galaxie s naznakem struktury a to samé pro 400mm nádherná jasná galaxie se zajímavou strukturou ;D
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Pozorování deep sky

#11

Příspěvek od Telesto »

Jo díky za ten popis knížky. No i tak si na ni budu muset počkat. Je to pěkná pálka :o, ale tak nějak jsem s tím počítal ;)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#12

Příspěvek od MMys »

Mám Karkoschku ofoceného digitálním fotoaparátem. Na kvalitní tisk to sice není (trochu prosvítají písmenka z rubové strany a bílá není bílá, nefotil jsem to já :-)) ale lepší tohle než nic. Na prohlížení na PC to je úplně vpohodě a možná by to šlo ješte trochu doladit v Photoshopu. Problém je, že i v JPG to má 15MB. Mohl bych to zkusit nasoukat na své WWW stránky, abyste to mohli odtamtud cucat. Nechce se mi to ale vystavovat moc veřejně, čert nikdy neví, kdo to najde, a začne blbnout s autorskými právy. Takže kdo máte zájem, napište si mi a já pošlu URL, kde to lze stáhnout.

Martin
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11681
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#13

Příspěvek od Psion »

Mám pocit, že Karkoshka je na těchto stránkách :

http://www.obloha.webzdarma.cz/ v sekci Souhvězdí
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Pozorování deep sky

#14

Příspěvek od MMys »

Tak tyhle stránky vidím poprvé. Divím se, že jsme na ně ještě nenarazil. Vypadá to opravdu jako trochu přepsaný Karkoschka.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Pozorování deep sky

#15

Příspěvek od Fordon »

Já jsem toho Karkoschku sehnal na brněnské hvězdárně tak před pěti až šesti lety a jak vidím měl jsem docela štěstí.
Odpovědět