Pozorování koncem června

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Pozorování koncem června

#1

Příspěvek od T.o.m »

TAk jsem předevčírem neodolal zcela jasné obloze, ikdyž teď nenastávají astronomické noci.
Ale byl jsem příjemně překvapen - z balkona baraku na kraji města jsem napozoroval spoustu objektů:
-mlhoviny ve Střelci: Laguna - pouhým okem :nod:, Orlí mlhovina, Omega (Labuť) +dvě kulovky- prostě nádherné struktury - nejen mlhavé fleky, na které jsme zvyklí :)
-M5 a M3, atd. atd., kulovky ve střelci taky stojí za to :nod:, ikdyž není úplná tma
- ale hlavně se mi podařilo spatřit NGC 6369 - se svými 11mag. sice pouze bočním viděním, velice nízko u obzoru, ale byla tam - zkuste ji, pro majitele nevelkých dalekohledů na netemné obloze je to výzva ;)

Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorování koncem června

#2

Příspěvek od Myzer »

Pozoroval som 18.6. Pocasie mi pripominalo jesen: vlhkost, horizont v zakale, zvysok 2/3 oblohy kde neboli mraky cisty.
Na mojom stanovisku nenastava astr. noc 10 dni, takze este v 22.45 hod bolo dost svetla. Napr. take Riasy boli velmi slabo vidiet, niekto "nepovereny" by si ich urcite nevsimol. :rockstar:
Asi o hodinu uz bola situacia ina. Ukazala sa Mliecna cesta od Kasiopeje az k oblaku v Stite a vystopoval som dokonca aj Severnu Ameriku pri vyske 40-50 st., co pri 40x zvacseni uz nebola sranda. :mad2:
Tiez som chcel pozriet objekty v Strelcovi, M8, M17, M20 ... ale pre oblacnosti to boli len flaky bez detailov. :-/
Nakoniec som to ukoncil v 1.30 hod. :sleeping:
Viac z 18.6. je este tu http://www.myzer16.szm.sk/pozorovanie.htm
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky
Příspěvky: 32
Registrován: 18. 05. 2003, 15:22

Pozorování koncem června

#3

Příspěvek od Luky »

No me 21.6., kdy je nejkratsi noc, nenapadlo nic lepsiho nez jit fotit :). Jinak Laguna ve Strelci je pro mensi dalekohledy idealni. Na tmavsi obloze vypada opravdu uzasne! (o nalezeni pohym okem jsem se nepokousel, takze nevim..).

Diky Tome za tipy. Az zase vyjde pocasi, tak zkusim na nektere z tech objektu kouknout  ;). Lukas
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Pozorování koncem června

#4

Příspěvek od vasek »

21. jsem byl taky venku. U domu ve vesnici a byla vidět Mléčná dráha, tak jak tady málokdy :o
Prolezl jsem skrnaskrz Štít a hlavně M11 mě dostala... Takové malé souhvězdí a najde se tam toho...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorování koncem června

#5

Příspěvek od Myzer »

Luky napsal: Jinak Laguna ve Strelci je pro mensi dalekohledy idealni. Na tmavsi obloze vypada opravdu uzasne! (o nalezeni pohym okem jsem se nepokousel, takze nevim..).
Okom ju uvidis kazdu priemernu noc, mne sa to podarilo aj za svitu Mesiaca. :o
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Pozorování koncem června

#6

Příspěvek od GaN »

Za celý červen v jedné noci jsem odhadl Jupiter na jasnost mezi 4-5 mag. Měsíc jsem měl štěstí včera, byl překrásně zakryt mraky než jsem nachystal triedr. Zabývá se někdo radioastronomií? Nebude antému rušit signály mobilů?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11409
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování koncem června

#7

Příspěvek od MaG »

Počasí je dost proměnlivé, asi jsi se nedíval v tu správnou dobu. V dírách mezi mraky jsem pozoroval již několikrát, jednou bylo i déle jasno. Někdy až dlouho po půlnoci. V Neratovicích muselo být i lépe, vždyť já tu mám hory.

Jinak si ale klidně anténu postav, hned za pár dní budou možná padat slušné Bootidy. :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Pozorování koncem června

#8

Příspěvek od vasek »

Dneska je u nás v Jeseníkách nádherně už se chystám ven....
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Pozorování koncem června

#9

Příspěvek od Jan_Babovec »

No i já jsem se přes krátkou a světlou noc vydal pozorovat a musím přiznat,že i na Vsetíně bylo MHV tak 6.2mag.(v zenitu)Jinak Laguna byla vidět okem i přesto,že byla přesně na místem,kde se nachází zámek osvětlený zespoda tak 10-ti výbojkamí(co de to vatváří dva pruhy světla až do zenitu) a také dva supermarkety a sídliště. :finger:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Odpovědět