Dovolená s rodinou (dětmi) a dalekohledem

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Spaca4y
Příspěvky: 136
Registrován: 18. 01. 2015, 07:59
Bydliště: Černilov
Věk: 45

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#31

Příspěvek od Spaca4y »

Nikdo neporadil, napíšu jak to dopadlo. Nakonec jsem tam byl minulý týden, vybaven ED100 na AZ4 (ocel) a okuláry ES. Nejlepší místo jsem dlouho z map odhadoval a nakonec se rozhodl pro takový výběžek s názvem Crvena Stjena na jih od Puli. https://mapy.cz/s/kekohohebe Podle předpovědi (a fáze Měsíce) jsem vybral den k výjezdu úterý 20.8.. Výborná volba, protože další dny už oblačnost zlobila. Večer jsem dojel až k parkovišti pro FKK pláž, nutno počítat se zašpiněním auta od prašné cesty. Nejprve jsem šel místo obhlídnout na lehko (bylo to trochu do kopce cca 150m) a pak nadvakrát přenesl "nádobíčko". Nahoře je vidět krásně do všech stran. Obloha je ovlivněna letovisky, takže dost svítí Pula, Premantura a další, nicméně pro mě zajímavý směr J a JZ byl nad mořem - paráda. Během stmívání se ukázaly planety Jupiter a Saturn. Pohled do dalekohledu mi doslova vyrazil dech. Obraz se ani nehnul, seeing 10/10. Téměř jak fotky zdejších planetárních mistrů. Postupně jsem přidával zvětšení a skončil s nejkratším okulárem 4,7mm (191x). V této sestavě jsem viděl Saturn (Cassiniho dělení, různé odstíny na samotné planetě) a Jupiter (detaily v pásech, klika na přechod GRS) snad jako nikdy dříve. Zkusil jsem ještě naložit barlow 2x, ale tam už to nebyl přínos, zřejmě jsem šel přes hranu dalekohledu. Po setmění se rozzářila Mléčná dráha až k samotnému horizontu. Místo je přeci jenom jižněji, solidní průzračnost byla až k hladině moře, vidět byl téměř celý Štír a Střelec. Nejprve jsem se zaměřil na nízko ležící DSO a své záznamy obohatil o první pozorování C69, C76, NGC 6242, NGC 6281, NGC 6416 a NGC 6441. Pak mi došla baterka v notebooku a byl čas na známé objekty v Mléčné dráze: M6, M7, M8, M20, M24, M17, M16 a další. Krásné pozorování, byl jsem spokojen.
Během večera jsem měl tři kontakty s domorodci, jeden rybář neškodně prošel okolo, terénní motorka s dvěma jezdci - tam jsem pro jistotu dával dalekohled stranou a při balení mě jeden místní upozorňoval, že se tam nesmí kempovat.
Jeden neduh pozorování mělo, bylo vedro, od nošení věcí byl člověk zpocený a hlavně komáři!!! I přes časté stříkání repelentem jsem se neubránil. No něco se pro náš koníček musí vyržet... :D
"Explorer" dobson ES 16", ED 100/900, AZ-4, Skymaster 15x70, Kowa YF 8x30
Plutisimo
Příspěvky: 59
Registrován: 13. 02. 2018, 11:29
Bydliště: Třebechovice pod Orebem
Věk: 28

Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#32

Příspěvek od Plutisimo »

Ahoj všichni, byl tu někdo na dovolené s rodinou na Kanárech ? Budu rád, pokud mi doporučíte hotel poblíž pláže a zároveň v oblasti s tmavou oblohou. Jaký kompaktnější dalekohled s sebou berete ?
Dalekohled: Sky-watcher Dobson 254/1200 flex tube Goto

"My goal is simple. It is a complete understanding of the universe, why it is as it is and why it exists at all.." - Stephen Hawking (1942 - 2018)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#33

Příspěvek od Psion »

Doporučuji jediný hotel a to přímo u sopky Teide - Parador. Hotelů je tam mraky, tenhle je zcela výjimečný. Lze tam půjčit u dalekohled nebo stačí trieder.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2000
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#34

Příspěvek od Beda »

Návštěvníků Kanár. ostrovů je na AF víc, tak se někdo určitě ozve a poradí Ti. Pokud také na astro, tak buď Teneriffe, nebo La Palma. Jen se obávám, že hotel na pláži a tmavá obloha se vzájemně vylučuje. My jsme jezdívali na Teneriffe a pozorovat/fotit nahoru na Izaňu. Pasátová oblačnost zůstane dole a obloha je nadherně tmavá. Bez baterky neuvidíš nic. Trochu posvítí mléčná dráha :) . Je tam i menší hotel, Parador, kde lze event. načatou noc dospat. A hlavně můžeš navštívit dnes již rozsáhlou observatoř s věžovými slunečními teleskopy a řadu jiných. Jinak na Kanáry Ti bude na poprvé stačit dobrý triedr, který vezmeš do příruč. zavazadla a budeš se divit, co všechno uvidíš ! Pronájem auta je tam za hubičku...

P.S. Psion je zkušený harcovník a byl jako vždy rychlejší :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#35

Příspěvek od Psion »

:D doplním info

https://mobi.parador.es/en/paradores/pa ... /astronomy

Astronomové a rodina je problém vždy, ženy chtějí pláž muži tmu a sloučit se to nedá, zvláště když jde člověk spát ve 4 ráno. Navíc bez auta to na Tenerife nedává smysl, pokud chce člověk něco vidět. Jen upozorňuji, že pláže jsou většinou tmavě až černé a koupání mezi skalisky není výjimkou. V posledních letech už není obloha tak tmavá jako bývala, La Palma je na tom lépe. Výhodou Tenerife není ale tma, ale prakticky pořád jasně počasí pod vrcholem sopky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#36

Příspěvek od Karell »

Mají tam na půjčení dalekohled značně neobvyklých parametrů:
"Meade Lx10 EMC. This has a mirror with a 202.2 mm diameter and a focal length of 20,000 mm" :D
Plutisimo
Příspěvky: 59
Registrován: 13. 02. 2018, 11:29
Bydliště: Třebechovice pod Orebem
Věk: 28

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#37

Příspěvek od Plutisimo »

Díky za info chlapi :) Dovolenou budu tedy nejspíš plánovat na termín, kdy je voda ještě studená :D
Dalekohled: Sky-watcher Dobson 254/1200 flex tube Goto

"My goal is simple. It is a complete understanding of the universe, why it is as it is and why it exists at all.." - Stephen Hawking (1942 - 2018)
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dovolena s rodinou (detmi) a dalekohledem

#38

Příspěvek od Lisa »

KDan píše: 22. 06. 2011, 12:04 Velmi vhodné a pozoruhodné místo jako stvořené pro astronomická pozorování a astrofotografii - a to zcela nekompromisbě i z hlediska genia loci - je kdekoliv v okolí kláštera Pustinja Blaca na ostrově Brač. Posledním představeným tohoto kláštera byl Nikola Miličević. Vystudoval astronomii na Vídeňské univerzitě u profesora Weisse. Miličević coby mnich měl v klášteře observatoř vybavenou Zeissovým refraktorem od roku 1926. Astronomií "nakazil" i valnou část obyvatel kláštera.

V oblasti astronomie byl poměrně proslulou osobností, zkoumal mimo jiné dvojhězdy. Celý klášter však je pozoruhodnou stavbou, velmi dobře zakomponovanou do srázovitého břehu ostrova a z hlediska astronomických pozorování je místo takřka ideální, úplně odstíněné od relativně blízkého hustě osídleného pobřeží. Je tam i hezké muzeum, z jehož exponátů lze snadno vytušit, že Nikola Miličević byl renesanční člověk.

S tímto vědomím má pohled na oblohu v tamní jen málo světelně znečištěné končině v sobě ještě cosi navíc...

Dnes jsem měl možnost si zmiňovaný refraktor prohlédnout. Musím potvrdit genia loci tohoto místa.
Nikdy by mne nenapadlo, že na takhle odlehlém místě narazíte na takovou techniku.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dovolená s rodinou (dětmi) a dalekohledem

#39

Příspěvek od dvader »

Dovolená s rodinou a dětmi?
Od toho je přeci DsD !!

https://www.hvr.cz/dovolena-s-dalekohledem/
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět