Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#721

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ari mas pravdu (vidiet, ze som dlho nepouzil fototechniku). Mam ten posledny Tamron - SP 35/1.4 (recenzia) a ten je paradny (minimalne na krajinky, okrem ostrosti ma aj paradny kontrast a prenos farieb). Urobil som s nim len par nocnych fotiek/panoram pred rokom, ale pamatam si, ze kresba aj na 55mm 51MPx senzor bola tak dobra, ze som s cistym svedomim nechaval otvorenu clonu.

Vseobecne toho na widefield astrofoto toho nie je velmi na vyber - bud Sigma Art, Samyang XP, alebo Zeiss Milvus. Pod 35mm je to este horsie, najst nieco svetelne s dobrou kresbou - tam vitazi asi jedine Sigma Art 14/1.8.

Mala ukazka kresby Tamrona 35/1.4 (na klik astrofotky):

Obrázek
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#722

Příspěvek od mike »

Zkouším si trochu hrát s focením noční oblohy foťákem na montáži Star Adventurer 2i a zatím jsem byl příjemně překvapen výsledky s ohniskovou vzdáleností 24-70 mm a časy do 30 sekund. Chtěl bych zkusit i něco delšího, ale určitě se nechci v dohledné době pouštět do "opravdové astrofotografie", tj. věcí jako pointace nebo skládání vícenásobných expozic nebo dokonce barevných složek. Kromě toho, že bych si časem rád pořídil nějakou 70-200 (ne primárně na oblohu), mne zaujala tahle dvojice objektivů:
Má vůbec smysl o některém z nich, tedy o takové kombinaci ohniskové vzdálenosti a světelnosti, uvažovat? Kromě toho Star Adventureru připadá v úvahu i varianta použití jako piggyback na rukojeti dalekohledu posazeného na EQ6-R.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#723

Příspěvek od decmen »

Nevím, školy nemám, ale to sklo je už dost těžký, tak aby ti to adventurera neskácelo, světelnost taky nic moc. Mám Tamrona 500/5,6 a fotím zatím jen pár sec na stavivu.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#724

Příspěvek od MilAN »

Mě tedy vůbec nenapadá, na co v astronomii tyhle objektivy použít. Až tě to napadne, pak má smysl uvažovat, na co to montovat a zda-li to unese/utáhne. I tak si myslím, že ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#725

Příspěvek od astar »

F 600mm nebo dokonce 800mm na Adventer je mimo i když je možné pointovat, ale jen v RA. Za další ta světelnost je mizerná 1:11 na DSO skoro nepoužitelná i při dlouhých expozicích. Na přírodu to bude jistě dobrý objektiv.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#726

Příspěvek od vla »

Nesouhlasil byh ani na přírodu. Tahle ohniska bývají zpravidla na ptáky a další zvířátka. V lese šero, ráno šero, večer šero, zataženo šero. Takže zbývá hodně vysoké ISO, dlouhé expozice a šum. Nebo slunečné dny, kdy pro změnu zlobí neklid přehřátého vzduchu u země. Navíc je otázkou jak jsou konstrukčně zvládnuty ohybové jevy, které se u většiny objektivů při zaclonění právě na f/11 začínají výrazněji projevovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Fotoobjektivy pro astrofoto

#727

Příspěvek od mike »

decmen píše: 12. 05. 2023, 12:46 ale to sklo je už dost těžký
Samotné hmotnosti bych se až tak nebál, 930g resp. 1260g není o tolik víc, než 900g, které už mám vyzkoušené, že ta montáž zvládne i bez toho, abych řešil vyvážení. Ale jsou samozřejmě oba o dost delší, zvlášť v pracovní poloze, takže tam už by to bez vyvážení určitě nešlo.
tak aby ti to adventurera neskácelo
To je spíš záležitost stativu, ten bych samozřejmě měl s nohami v širší poloze
světelnost taky nic moc.
To je holt daň za to, že cena není o řád vyšší. Je mi jasné, že to znamená násobně delší časy, a to i když zvednu citlivost. A to je právě důvod, proč se ptám: můžu si vyzkoušet, jak mi jedna nebo druhá montáž zvládne třeba pětiminutovou expozici při f=70mm, ale to mi moc neřekne o tom, jak to bude vypada s ohniskovou vzdáleností desetkrát delší.
MilAN píše: 12. 05. 2023, 12:50 Mě tedy vůbec nenapadá, na co v astronomii tyhle objektivy použít.
Třeba na celkový pohled na Slunce nebo Měsíc by to mohlo být tak akorát, někdy bych si taky chtěl zkusit udělat časosběrné video průběhu zatmění nebo vývoje slunečních skvrn během dne. Pak nějaké jasnější a větší objekty a takové ty kombinace typu planeta nebo kometa poblíž větší otevřenky. Pochopitelně si nedělám iluze, že by se tím dalo přiblížit tomu, co se tu prezentuje ve snímcích DSO; a ani nemám ambice se do toho pouštět, přeci jen mne pořád mnohem víc baví vizuální pozorování.
astar píše: 12. 05. 2023, 13:02 F 600mm nebo dokonce 800mm na Adventer je mimo i když je možné pointovat, ale jen v RA. Za další ta světelnost je mizerná 1:11 na DSO skoro nepoužitelná i při dlouhých expozicích. Na přírodu to bude jistě dobrý objektiv.
Dobře, díky všem za komentáře. Takže budu řešit spíš tu 70-200, která pro mne bude mnohem užitečnější ve dne, a v noci zůstanu u širších záběrů. Koneckonců i tam se dá užít dost legrace jako když se mi teď v úterý podařilo na fotce objevit M51 a M101. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět