UFO-10.5.večer

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

UFO-10.5.večer

#1

Příspěvek od T.o.m »

Tak jsem včera večer vylezl na balkon abych omrknul počasí a co nevidím- dva Jupitery :o

Prostě tam byl objekt vypadající jako velmi jasná hvězda. Jenže - po chvíli jsem si všiml, že se jedna pohybuje - nejdřív byly v horizontální rovině, ale pak se to dalo do pohybu a veeeelmi pomalu to obkroužilo čtvrtkruh (ve vzdál. cca 4°) kolem Jupitera směrem hodinových ruč. a pak to zpomalilo a vzdalovalo se po přímce.
Pak jsem bohužel zašel dovnitř abych zkontroloval čas a když jsem se vrátil na balkon už to tam nebylo!!!! :mad2:

Celý jev : 20:40 SELČ jsem to zjistil, 20:58 už to tam nebylo. Nic jsem nepil, mám na to svědka. Že by družice - ale ten nepravidelný pohyb...., nebe meteobalon - nic jineho mě nenapadá.

Určitě jste si toho museli všimnout když jste vyhlíželi počasí kvůli C2001 Neat.
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

UFO-10.5.večer

#2

Příspěvek od Kunzov »

Chm... :o

Nemohl to být vrtulník se světlometem? Třeba daleko (teda pokud můžou ty naše šlehače v noci lítat). Zní to docela zvláštně, to zase jako jo ;D Ta družice se mi nezdá, aby lítala na tak malé vzdálenosti dráhy de facto kličkovitě je asi nesmysl. Ja bych se přikláněl k vrtulníku. Že by byl daleko a neslyšels ho...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

UFO-10.5.večer

#3

Příspěvek od MaG »

"neviděli, když jste vyhlíželi kometu NEAT"...

... jo tak tu sem vyhlížel, ale pozorování trochu rušily občasné blesky ;D

Heleď jestli si to viděl fakt takhle vysoko nad obzorem .. popisuješ asi 4 stupně od Jupiteru.. pak očekávám, že to nemohl být např. vrtulník nebo letadlo. Ten meteobalón by vypadal rozumně, ale to bychom museli vědět odkud by ho tak asi mohli vypustit...

Na halový jev to nevypadá ani náhodou :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

UFO-10.5.večer

#4

Příspěvek od igi »

Nad Bratislavou uz treti den poletuje vzducholod s reklamnym napisom - to len ako namet na dalsie mozne vysvetlenie.
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

UFO-10.5.večer

#5

Příspěvek od A.K. »

igi napsal: Nad Bratislavou uz treti den poletuje vzducholod s reklamnym napisom - to len ako namet na dalsie mozne vysvetlenie.I v tuhle dobu kolem devátý (T.o.m píše 20:40)? V Praze se minulý týden taky objevovala vzducholoď, ale po šestý hodině jsem ji pak neviděl.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

UFO-10.5.večer

#6

Příspěvek od MaG »

A.K. napsal:
V Praze se minulý týden taky objevovala vzducholoď, ale po šestý hodině jsem ji pak neviděl.
O tom psal na Marigoldu Patrick Zandl..

Tady sou fotky z tý vzducholodě: http://web.dkm.cz/kislik/praha/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

UFO-10.5.večer

#7

Příspěvek od T.o.m »

Ani vrtulník :nono: a ani vzducholoď ;D - to bych ještě poznal (taky jsem ji viděl nad Prahou). Jak říkám, byl to stálý bodový zdroj světla a velmi pomalu se pohybující, jasně zřetelný a mám svědka - tzn. vylučuji vidiny.
To snad neni možný, že to nikdo jiný neviděl...a zrovna to musim vidět když jsem v Praze - doma bych to hned zaměřil dalekohledem.

TAk nevím, jedině mě ještě napadl nějaký kosmický odpad s lesklou velkou plochou. ???
Tom :hi:
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

UFO-10.5.večer

#8

Příspěvek od Kunzov »

A ještě mě napadlo, jestli by to nemohl být nějaký mimozemský objekt ;D
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Luky

UFO-10.5.večer

#9

Příspěvek od Luky »

pentagram napsal: A ještě mě napadlo, jestli by to nemohl být nějaký mimozemský objekt  ;D
Hm, to asi zase nejspis myslis v souvislosti s ufounama  ::). Ale pokud by to nebylo nic v tesne blizkosti Zeme, tak by se to urcite nepohybovalo tak "rychle" (pohyb by byl tezko znatelny)  ;)
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

UFO-10.5.večer

#10

Příspěvek od Kunzov »

Luky napsal:

Hm, to asi zase nejspis myslis v souvislosti s ufounama  ::). Ale pokud by to nebylo nic v tesne blizkosti Zeme, tak by se to urcite nepohybovalo tak "rychle" (pohyb by byl tezko znatelny)  ;)
No ja to myslel spíše s nadsázkou - každýho to napadane jako první a nikdo to nenapíše. Někdy mám dojem, že se lidi takto dělí stejně jako na věřící a nevěřící.

Ze všech variant, co zde zazněly, se mi nejvíce líbí ten meteobalón. Letadlo obvykle svítí reflektrory dopředu (tj. ten veliký hlavní, poziční světýlka jsou slabá), takže pochybuju, že by drželo jeden směr na Toma a při tom couvalo nebo kličkovalo - to by spíš uměl ten vrtulník. Ale ten by byl určitě slyšet. Takže něco nafukovacího... (?)

Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

UFO-10.5.večer

#11

Příspěvek od T.o.m »

To by potom ten balón ale musel prasknout, protože by se tak za tři minutky (co jsem byl v pokoji) nemohl vytratit z oblohy.
Teď jsem si uvědomil, že to smetí asi těžko, protože by se pohybovalo přímočaře a ne po parabole. Ono to nekličkovalo, spíše jsem mohl vidět pohyb po parabole - nebo aspoň to tak vypadalo (v průmětu k obloze a Jupiteru).

Nedalo by se někde ověřit, jestli to byl ten balón?

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

UFO-10.5.večer

#12

Příspěvek od Kunzov »

T.o.m napsal: To by potom ten balón ale musel prasknout, protože by se tak za tři minutky (co jsem byl v pokoji) nemohl vytratit z oblohy.
Nedalo by se někde ověřit, jestli to byl ten balón?
Však jo, vzpomínám si na rok 92, kdy byl v nejake databzi pseudoufounu zaznam od ceskeho amaterskeho astronoma co taky videl jasnou neznamou hvezdu v pomalem pohybu (jasnost prirovnaval k Veze z Lyry), dokonce to mel v dalekohledu pri strednim zvetseni (neco kolem 50x ja uz nevim) a jevilo se mu to jako prusvitna koule. Pak to prasklo a rozbilo se to v nekolik slabych "hvezdicek"... Mohlo to byt klidne to same. Jak to zjistit nevim, na strankach CHMI asi starty jejich meteobalonu nenajdes. Snad treba zkusit zavolat?
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Odpovědět