Zpracování - video návody

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zpracování - video návody

#1

Příspěvek od MaG »

Protože si nejsem jist, zda to vložit do tématu, kde by to rychle zapadlo, vložím zatím samostatné téma. Domnívám se, že se zde ještě videonávody moc neřešily. A je to škoda, možná by leckomu pomohly.

Našel jsem na disku dvě stará videa snad připravená pro Bíbu když začínal, jsou poměrně primitivní a zdaleka ne pro odborníky, ale třeba je mohu zachovat - pokud by se zdála užitečná, tak je nechám..

RAW v Camera Rawu (starší verze)

Křivky - platí pro jakékoli lepší editory


A na závěr zatím v nepatrně komprimované verzi video, které, pokud se bude líbit, tak bych jej opatrně zmenšil, ale nevím, zda to je nutné..

Úprava snímku komety - pozadí, křivky, gradient
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Zpracování - video návody

#2

Příspěvek od Cassi »

Dobre video navody Troufl by sis na slozitejsi upravy krivek, jako treba mlhoviny ve Stiru?
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zpracování - video návody

#3

Příspěvek od MaG »

Troufnu si říct, že Štír se dělal podobně, pamatuji si jedinou odlišnost a to kombinaci použití ještě jedné metody "rovnání gradientu" ale zpětně s tím nejsem spokojen. Ne vždy je ale metoda odečtení mediánové vrstvy ideální, někdy je lepší metoda prolnutí s mediánovou inverzní vrstvou přes měkké světlo, tak snad toto bych ukázat mohl. Ale to je jen drobnost, zbytek je o citu a kvalitních datech :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Zpracování - video návody

#4

Příspěvek od Maser »

Martine, velmi povedená ukázka zpracování. Spoustě začínajícím to určitě pomůže víc než obsáhlé texty popisující tyto techniky. ;)
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Zpracování - video návody

#5

Příspěvek od demonek »

Je to opravdu povedené.Nebylo by takových videonávodů více?
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zpracování - video návody

#6

Příspěvek od MaG »

Je to opravdu povedené.Nebylo by takových videonávodů více?
Je to jen o čase (ten nemám vůbec, i když to tu nepoznáte). A je to o ochotě dalších. Buď jsem se vydal do slepé uličky, nebo to bude konečně ten správný krok, kam posunout naši amatérskou tvorbu, aby si i začínající mohli osahat to, k čemu jsme se my dlouhá léta dopracovávali..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Zpracování - video návody

#7

Příspěvek od MartinV. »

Ono něco si přečíst, vyzkoušet si to, pochopit to a nebo přijít na to sám taky není k zahození. Ale co si budeme namlouvat někdy je lepší 1x vidět než 10x slyšet.
Mám v odkazech nějaká videa v EN tak bych je sem hodil pokud tedy nejde vyloženě o videotutorialy českých amatérských astrofotografů.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Zpracování - video návody

#8

Příspěvek od Slávek »

Mě to video nejde přehrát jen jsem to tak odposlouchal a moc rád chyl to viděl i vizuálně, nevím co je za problém, ani realplayer, win player, qucktime player mi to nebere... rád bych přidal taky svojí trošku do mlejna, ale zatím nevím na čem mám stavět, byla tam zníňka o programu Camera Raw,  s kterým jsem dlouho pracoval ale pak přešel na lightroom 2,4, což je camera raw obohacená o funkce ze photoshopu a aktualizacema po nové DSLR, takže (dle mého názoru) o dost výkonnější. Jak si to video můžu přehrát??  :'(
(všechny aktualizase jsem stáhnul)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zpracování - video návody

#9

Příspěvek od MaG »

Videa o Camera RAWu a Křivky jsou poměrně stará, cílem bylo zveřejnit spíš to video o zpracování komety.

Na přehrávání by ti stačil VLC (VideoLan Player), který přehraje prakticky vše, co kde stahneš. Podobně KMPlayer.

Z programů, co jsi zkoušel bych klidně vymazal QuickTime, pokud jej nemáš specielně nainstalovaný kvůli zobrazení videa v internetovém prohlížeči a zobrazení QTVR. Dále bych vymazal Real Player, protože větší svinstvo jsem v počítači dlouho neviděl.

Windows Media Player to přehraje zvláště tehdy, pokud si doinstaluješ Xvid kodek, popř. jinou sadu kodeků (Codec Pack All in one), ale opatrně, necpi do počítače tuny kodeků, zkus nejdřív VLC.

Pro zajímavost, na nově instalovaném PC s XP instaluji nejprve XVid, pak sadu kodeků AllInOne a nakonec i VLC Player. S touto kombinací přehraji vše. Kodeky dávám i kvůli zpracování videa, jinak je netřeba instalovat. Ve Windows 7 přehraje WinMediaPlayer v podstatě i tyto videa, asi konečně pochopili i u MS jak mu poskytnout kodek.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Zpracování - video návody

#10

Příspěvek od godzilka »

Našel jsem tohle, snad se to někomu bude také hodit.

Je to rozdělené na 5 částí, bez zvuku.

http://www.youtube.com/watch?v=j9MeGLiA ... playnext=1
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
vlkoid
Příspěvky: 181
Registrován: 01. 02. 2008, 19:04

Zpracování - video návody

#11

Příspěvek od vlkoid »

Nektera zajimava videa (s anglickym komentarem) lze najit na:

http://www.waid-observatory.com/articles.html
NTW 200/800, EQ6 PRO (SkyScan), Paracorr, SW 70/500, SKYMASTER 12x60, Canon 40Dm
Uživatelský avatar
shamaaan
Příspěvky: 38
Registrován: 13. 03. 2009, 22:57

Zpracování - video návody

#12

Příspěvek od shamaaan »

diky vsem za videa a linky, ste mi velmi pomohli, kedze sa s PS este len zoznamujem Martin moc uzitocne tema si zalozil :)
Celestron 76/300 50th Ann., triedr TASCO 7x50, 30cm celooblohove zrkadlo, Webcam, Lumix LX2, Praktica PLC 2 black 1,8/50
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Zpracování - video návody

#13

Příspěvek od alien5 »

Zdravim chlapy mam prozbu kde delate animovane gify ze obrasku potrebuji slozit fotky komety. Skousel jsem nekolik programu ale kdyz uz mi to slozilo tak to bylo ve male barevne hloubce, ;)dekuji mnohokrat :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zpracování - video návody

#14

Příspěvek od MaG »

GIF má 256 barevných odstínů jako maximum, takže kdyby ani to nestačilo, zvaž video.

Na GIF v dobré kvalitě poslouží dávkový převod v programu jako je třeba Fast Stone Image Viewer. Tyto GIFy pak podstrčíš třeba Microsoft GIF animatoru. Na video postačí VirtualDub.

Příště vyber vhodnější téma. Sem to podle mně nepatří.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Zpracování - video návody

#15

Příspěvek od Prazan »

Ahoj,
dnes jsem při zpracování své pokusné balkonovky po dlouhé době narazil na problém s pruhy po nedokonalém odečtu DF. Není to tak dávno, co zde Honza Hovad uvedl videnávod na jejich redukci ... už zde není a já horko těžko vzpomínal, jak to bylo. Za vydatné pomoci spásonosné analogové techniky (tužka, papír, vrstva prachu) jsem si to oživil a pro sebe (a třeba i ostatní nešťastníky) zdokumentoval do digipodoby.

http://5p.me.cz/astro_navody/jak_na_pruhy/

Video nebude nejspíš chodit v IE (léta jej nepoužívám, ale pokud najdu chuť, kód "ošetřím").
Zvuk nehledejte ... snažím se naznačovat, o co mi jde posunky myší. Některé operace trvají déle, protože jsem to natáčel na stroji o výkonu dnešního moderního mobilu :-)
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Odpovědět