vitek.kl

Komentáře a hodnocení k uskutečněným obchodům. POZOR!!! - Přispívat mohou pouze prodávající a kupující !!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 421
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

vitek.kl

#1

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Dobson 150/1600 od Orion Optics: Koupil jsem tento dalekohled od pana Klapala. Vzhledem k nemožnému počasí jsem ho mohl vyzkoušet až teď. Výsledek zcela odpovídal pověsti tohoto dalekohledu. Obyčejný setový Pösl 25 mm ukázal hvězdy jako tečky z teček,  M13 a M92 jsem viděl lépe než v N 250/1400 !! S Izarem si dalekohled jen pohrál. Prostě ,pane Klepl, díky za dalekohled.

O.Řeháček alias reo01hr
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

vitek.kl

#2

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Bohužel to tu už bylo napsáno víckrát : Dobře udělaný Newton s rozumně světelným a dobrým paraboloidem a s rozumně velkým sekundárem může sakramentsky konkurovat i mnohem dražším APO.
Jen ta cena vyjde levněji.
Blahopřeji k pěknému kousku a věřím,že bys mohl skončit třeba u samodoma dalekohledu o průměru 200mm a f 1600-1800mm.
J.S.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 371
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

vitek.kl

#3

Příspěvek od vitek.kl »

Sakra, začíná mě mrzet, že jsem ho prodal :-). Ale jinak jsem rád, že se líbí. Divím se, že ho nikdo nekoupil, všichni tady básní o planetárních dalekohledech. Přitom jestli je něco planetárné dalekohled, tak je to tento. Ještě jsem v ničem neviděl planety lépe. Za 6.400 si myslím, že to byl fakt supr kup. Prodal jsem ho jen proto, že se to moc nesžívalo s bino.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

vitek.kl

#4

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Vítku,vždycky je potřeba znát výhody a nevýhody svého přístroje. Bohužel jen obtížně budeš hledat ten univerzální. Ta 150/1600 je dobrá na ty objekty, u kterých rozhoduje požadavek na vysokokontrastní zobrazení, planety Měsíc, dvojhvězdy. Je-li paraboloidické zrcadlo a sekundár dobře vyroben a dalekohled zcentrován, jen velmi obtížně budeš hledat dalekohled s podobnými vlastnostmi. Sice seženeš APO triplet, půjdeš-li ale do zobrazení v celém viditelném oboru od 400-760nm, těch čočkových dalekohledů seženeš už jen pár a za pěknou sumu.
A to je výhoda Newtonu 150/1600, protože se dá sehnat ve velmi dobré nebo vynikající kvalitě za rozumnou cenu.
Ještě jednu hloupou poznámku : Doufám,že šťastný majitel už k němu neshání fokální reduktor 0,33.

J.S.

Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 371
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

vitek.kl

#5

Příspěvek od vitek.kl »

Tak tak. Na planety prostě ta jednoduchá poučka, že průměr vždy vítězí úplně neplatí. Velkou roli tu hraje preciznost optiky a spousta dalších věcí, takže i menší přístroj ukáže jemné detaily na planetách daleko lépe než velké průměry s méně precizní optikou nebo např. kratším ohniskem. A souhlasím s tím, že 150m F11 newton s 11% stíněním už těžko překonávají i apo refrakory. Prostě proto, že u sebedokonalejších refraktorů bude nějaká barevná vada, která roste geometrickou řadou s průměrem, čili se pak musí prodlužovat jejich ohnisko, tudíž budou už poněkoud těžké a neskladné, o ceně nemluvě.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

vitek.kl

#6

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Vitku,
tak si casem postav nejaky vetsi Dobson,treba 170-200/1600-1800 s malym sekundarem. Myslim,ye i optiku sezenes,ikdyz nebude asi levna.
Ono je vzdycky potreba ten svuj pristroj poznat a najit jeho dobre vlastnosti. U tech velkych dalekohledu muzes na tu "nejhezci " chvilku, kdy se nebe pro cloveka otevre, cekat i nekolik let, ale kdyz se to stane, tak si na ni budes pamatovat hodne dlouho.
Toto se Ti muze stat, kdyz si postavis jako kluk dalekohled a poprve se s nim podivas nahoru a vidis to,co jsi videl do te dobz jen na fotkach. Nebo taky kdyz postavis neco vyjimecneho,co prevysuje vsechno ostatni.
Je to stejne, jako si pamatuji piloti prvni solo nebo prvni den ve skole...
Az se budes neceho zbavovat, tak si to rozmysli, co to vlastne je a jak to slouzi. Ono s tou vybornou optikou to tak samozrejme zas neni,aby rostla na poli jako trava a stacilo jen kosit.

Zdravi J.S.
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 421
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

vitek.kl

#7

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Skoro měsíc mne nenapadlo se podívat do této rubriky. Musím říct, že se zajímavě rozvinula.
K N150/1600 mám jednu poznámku. Jako kluk ( a to je fakt dávno) jsem začal svou astronomickou "karieru" s tátovým dalekohledem s názvem Bělásek. Tento dalekohled měl tyto parametry : N 80/900 (?), ruční idlicová montáž. Zrcadlo bylo kulové. Někdo se pousměje, ale Jupiter, Saturn, Venuši a spoustu dvojhvězd jsem viděl opravdu krásně. Můj pohled na tyto objekty profi refraktorem Zeiss 150/2250 mne tehdy zklamal. Proto jsem si tento dalekohled od Orionu vyhlédl a když byl k mání, tak jsem ho koupil. On pohled dobře zkolimovanou parabolou s minimálním sekundárem opravdu nemá chybu.
Z tohot důvodu pokládám poznámku o reduktoru jako úlet z neznalosti.
Zdraví Olda Ř. alias reo01hr, Opava
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

vitek.kl

#8

Příspěvek od rob.kr »

Chci velmi podekovat za dalekohled ED100, ktery jsem pred casem koupil. Po dlouhem obdobi zatazene oblohy jsem jej konecne mohl vyzkouset a jsem nadsen! Navic byl i s upravou pro binohlavu, takze maximalni spokojenost.
Dekuji !
refraktor Meade, dobson Drbohlav
KhanN7
Příspěvky: 92
Registrován: 07. 09. 2010, 00:33

vitek.kl

#9

Příspěvek od KhanN7 »

Koupě Vixen Foresta 6x32 - rychlá domluva, odpovědi na doplňující dotazy přesné, odeslání rychlé, dobře zabalené, stav a kompletnost přesně podle popisu. Triedřík šikovný a kvalitní - z mé strany spokojenost 8-).
triedr 10x50, SW 200/1200 DOBSON, Celestron 102/500 Wide View; okuláry setové 25 a 10;  TV Nagler 12 a Panoptic 19; Pentax XF 8,5; WO SPL 6; barlow BDP Triplet 2x; Astronomik CLS
Odpovědět